دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مکمل ضد افسردگی و بی خوابی ۵ اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)
17
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مکمل 5 اچ تی پی کمک می کند که سطح سروتونین مغز بالا نگه داشته شود و دارای اثرات مثبتی مانند خواب راحت , بهبود خلق و خو , کنترل اضطراب و خشم , اشتها , دمای بدن , رفتار جنسی و احساس درد است .

معرفی مکمل 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)

5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان) از اسید آمینه ضروری تریپتوفان در بدن ساخته می شود و سپس به سروتونین که یک واسطه شیمیایی مهم مغزی است , تبدیل می شود . مکمل 5 اچ تی پی کمک می کند که سطح سروتونین مغز بالا نگه داشته شود و دارای اثرات مثبتی مانند خواب راحت , بهبود خلق و خو , کنترل اضطراب و خشم , اشتها , دمای بدن , رفتار جنسی و احساس درد است .

سطوح پایین سروتونین در مغز را می توان با مصرف مکمل های طبیعی، که باعث افزایش اسیدهای آمینه ای که مغز برای تولید سروتونین به آن ها نیازمند است افزایش داد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که کمبود سروتونین و در نتیجه افسردگی را می توان با مصرف مکمل هایی مانند هیدروکسی تریپتوفان درمان کرد.

موارد مصرف کپسول ۵ اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)

 • کپسول ۵ اچ تی پی جهت بهبود تعادل خلقی و کمک به القا خواب می باشد.
 • ویژگیهای مکمل 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)
 • آزاد سازی تدریجی دارو در طول ۲۴ ساعت
 • افزایش سروتونین مغز و کاهش علایم افسردگی و اضطراب
 • موثر در بهبود خلق و خو
 • کنترل کردن اشتها
 • تنظیم زمان خواب و بیداری
 • وجود غلظت خونی معین و ثابت دارو در طول دوره استفاده
 • طعم دلپذیر توت فرنگی
 • افزایش سروتونین بدن

مکمل اچ تی پی

مصارف کاربردی مکمل 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)

افسردگی: دانشمندان معتقدند برخی انواع افسردگی به دلیل كمبود سطح سروتونین مغز است. بنابراین، بسیاری از داروهای ضد افسردگی سطح روتونین را افزایش می دهند.
اچ تی پی به اندازه برخی از داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی های خفیف تا متوسط مؤثر است و افراد درمان شده با 5 اچ تی پی بهبود خلق، اضطراب، بیخوابی و علایم فیزیكی داشته اند.


فیبرومیالژی: این اختلال موجب درد و سفتی عضلات، حساسیت مفاصل و درد مداوم نقاط مختلف بدن میشود. هر چند عوامل زیادی بر شدت اختلال اثر دارد، علت اولیه درد فیبرومیالژی سطح پایین سروتونین است. 5 اچ تی پی تحمل درد را افزایش می دهد، كیفیت خواب را بهبود می بخشد و اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به فیبرومیالژی را كم می كند.

بیخوابی: ۵ اچ تی پی مدت زمان لازم جهت به خواب رفتن را کم و کیفیت خواب را بهتر می کند.
میگرن: ۵ اچ تی پی تعداد حملات و شدت سردرد میگرنی را کم می کند و عوارض کمتری در مقایسه با داروهای ضد سردرد دارد.
چاقی: ۵ اچ تی پی میزان مصرف کربوهیدرات را با تحریک احساس سیری (پری شکم) کم می کند و منجر به کاهش وزن افراد چاق میشود.
سردرد کودکان: کودکان مبتلا به سردرد مرتبط با اختلالات خواب به طور مناسب به درمان با ۵ اچ تی پی پاسخ می دهند.

شرح مزایای مصرف مکمل 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)

سروتونین یک ماده شیمیایی در مغز است که سیگنال ها را از یک بخش از مغز به بخش دیگر منتقل می کند. محققان دریافته اند که عدم تعادل سروتونین می تواند بر روی خلق و خوی فرد تاثیر بگذارد و منجر به افسردگی، اضطراب، بیخوابی,هراس و اختلال وسواس شود. عصب شناس، دکتر باری جاکوبز در WebMD می گوید که سطح سروتونین می تواند در بازسازی سلول های مغزی که می تواند منجر به افسردگی شود، تاثیر بگذارد. هنگامی که سطح سروتونین افزایش می یابد، سلول های مغزی جدید شکل می گیرد که می تواند به رفع افسردگی کمک کند. با توجه به مطالعات انجام شده، میزان کمبود سروتونین، بر روی مردان و زنان تاثیر متفاوتی می گذارد. به همین دلیل زنان بیشتر از مردان از افسردگی رنج می برند.

مکمل 5 اچ تی پی سطح سروتونین را بالا می برد و در نتیجه اختلالات خلقی از قبیل افسردگی,اضطراب و بیخوابی را تنظیم می کند. مطالعات نشان داده اند که هیدروکسی تریپتوفان می تواند به افرادی با افسردگی خفیف تا متوسط و با مشکل بیخوابی کمک کند دلیل این امر آن است که هیدروکسی تریپتوفان به راحتی در مغز به سروتونین تبدیل می شود و در نتیجه میزان این ماده را افزایش می دهد. اعتقاد بر این است که هیدروکسی تریپتوفان در درمان بیمارانی که به داروهای ضد افسردگی سنتی پاسخی نشان نمی دهند، موثر است. تحقیق در مورد اثرات مکمل 5 اچ تی پی افراد مبتلا به افسردگی نشان داده است که آن ها درست به اندازه فلوکستین، که یک داروی ضد افسردگی شایع است ومعمولا با نام پروزاک شناخته می شود مؤثر هستند.

از مزایای مکمل اچ تی پی برای ورزشکاران می توان گفت که 5 اچ تی پی در افزایش هورمون LH و هورمون ازاد کننده گنادوتروپین در مردان نقش دارد و به این معنی است که می تواند سطوح تستوسترون را در بدن تقویت کند . این ماده در تولید سروتونین هم نقش دارد به شما درتحمل محدودیت کربوهیدرات کمک کند که در یک رژیم کمک بزرگی به شمار می اید به علاوه این ماده در تقویت سطوح ملاتونین برای کمک به خواب بهتر هم نقش دارد.

هیدروکسی تریپتوفان

دوز مصرفی مکمل 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)


بطور کلی مقدار مصرف یک یا دو قرص در روز می باشد که، جهت ماکزیمم اثر باید زیر زبان حل شود.

مطالعات منتشر شده در نشان داده است که افزایش دوز از ۱۵۰ میلی گرم در روز تا ۴۰۰ میلی گرم از این ماده در روز، به مدت ۴ هفته برای درمان افسردگی موثر است.

عوارض جانبی 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)


5 اچ تی پی یک سری عوارض جانبی نیز دارد. پژوهش ها حاکی از آن است که استفاده طولانی مدت بیش از چند ماه ممکن است منجر به کمبود دوپامین گردد و دیگر موثر نباشد. پس برای استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

عوارض جانبی شایع 5 اچ تی پی عبارت است از:

 • اسهال
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • سوزش سر دل
 • نفخ
 • معده درد
 • کاهش اشتها

توصیه و هشدار در رابطه با مصرف 5 اچ تی پی (هیدروکسی تریپتوفان)

 • زنان باردار و شیرده حتماً قبل از مصرف مکمل 5 اچ تی پی با پزشک خود مشورت کنند.
 • در صورت مصرف هرگونه 5 اچ تی پی قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.
 • مقدار توصیه شده را بدون مشورت با پزشک و یا داروساز خود افزایش ندهید.
 • از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری کنید.
 • 5 اچ تی پی برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

شرایط نگهداری مکمل 5 اچ تی پی

دور از دسترس کودکان، در جای خشک و خنک نگهداری شود.

divider

بیشتر بخوانید:

از مکمل سلنیوم و فواید آن بیشتر بدانید

مزایای باورنکردنی مصرف مکمل تائورین

مکمل آمینو آنابولیک 9000 الیمپ مفید برای عضله سازی!

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (17 رای)  
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits