مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
فواید مصرف مکمل ب ب مام برای مادران شیرده
4
زمان مطالعه: 16 دقیقه
مصرف مکمل ب ب مام ( mum Bebe) تامین کننده ویتامین ها و مواد معدنی مادران در دوران شیردهی است.

آشنایی با پودر شیر ب ب مام

مصرف مکمل ب ب مام ( Bebemum) تامین کننده ویتامین ها و مواد معدنی مادران در دوران شیردهی است. غذای کمکی ب ب مام مکمل غذایی مناسبی برای مادران در دوران شیردهی می باشد. در دوران شیردهی، مادر باید مواد مغذی بیشتری را دریافت کند تا بتواند در کنار تامین رشد و سلامت فرزندش، به حفظ ذخایر بدن خود نیز کمک نماید. رژیم غذایی مادری که شیر می دهد، باید حاوی ویتامین های A، گروه وB,C,D اسیدهای چرب و ید باشد. چرا که غلظت این مواد در شیر مادر، به تغذیه مادر و ذخایر بدن او وابسته است.

بدون تردید تغذیه با شیر مادر بهترین و طبیعی ترین روش تغذیه شیرخوار است و طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) نوزادان تا 6 ماهگی باید به طور اختصاصی فقط با شیر مادر تغذیه شوند. در ادامه تا 2 سالگی نیز بهتر است شیر مادر به همراه غذای کمکی مناسب به کودکان داده شود.

برای اینکه مادران بتوانند بهترین تغذیه را برای کودک شیرخوار خود فراهم کنند باید به ذخایر بدن خودشان بسیار اهمیت دهند. بنابراین رژیم غذایی مادران در دوران شیردهی باید شامل مواد مختلفی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری باشد. پودر شیر غنی شده ب ب مام بر پایه شیر گاو است که با املاح معدنی، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های مختلفی غنی شده است به گونه‌ای که خلأهای تغذیه‌ای شیر گاو را جبران می‌کند. شیر گاو حاوی مقادیر جزئی آهن، روی (زینک)، ویتامین‌های مختلف و اسیدهای چرب ضروری است در حالی که این کمبودها می‌تواند با مصرف پودر شیر غنی شده ب ب مام رفع شود. مصرف یک لیوان شیر غنی شده ببمام در روز، بیش از ۵۰ درصد نیاز روزانه مادر به مواد مغذی را تامین می‌کند.

یکی از خواص ب ب مام وجود پره بیوتیک (فیبرهای خوراکی) در آن است که به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کودک کمک می‌کند. وجود روی، آهن و ویتامین A از دیگر خواص ب ب مام است که این شیر غنی شده را منحصر به فرد کرده است.

مادران در دوران شیردهی باید برخی مواد مغذی را به مقدار بیشتری نسبت به دوران بارداری و قبل از آن دریافت کنند. به این ترتیب نه تنها ذخایر بدن مادر در دوران شیردهی حفظ می‌شود بلکه با بهبود کیفیت شیر مادر، کودک نیز رشد بهتری خواهد داشت. بنابر تحقیقات صورت گرفته، بیش از نیمی از مادران ایرانی از همان دوران بارداری با کمبود بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مواجه می‌شوند. اگر چه مصرف شیر گاو در دوران شیردهی نقش بسیار مهمی دارد اما مقدار آهن، روی (زینک)، ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین D و اسیدهای چرب ضروری (امگا ۳) در آن بسیار جزئی است. این کمبودها می‌تواند با مصرف پودر شیر غنی شده ب ب مام رفع شود.

ب ب مام

کارایی مکمل ب ب مام

 • تداوم شیردهی
 • بهبود کیفیت شیر مادر
 • تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن

ویژگی های محصول ب ب مام

 • تکامل بهینه مغز و سیستم بینایی
 • استحکام بخشیدن به استخوان و دندان
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش کودک
 • جلوگیری از ریزش مو
 • تامین کننده ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مادر در دوران شیردهی
 • حاوی پروتئین، مواد معدنی، ویتامین ها و مهم ترین اسیدهای چرب
 • حاوی امگا ۳ و ۶ (DHA)
 • حاوی ۸ ماده معدنی ضروری و پره بیوتیک
 • بدون گلوتن، مواد افزودنی و نگهدارنده

روش مصرف ب ب مام


مقدار مصرف ب ب مام ممکن است براساس نیازهای مادر و توصیه پزشک تغییر کند. برای تهیه 200 میلی لیتر ب ب مام، هشت پیمانه سر صاف شده (40 گرم) از پودر را به 180 میلی لیتر آب گرم یا سرد اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. دقت کنید که دمای آب هنگام استفاده نباید بیشتر از 45 درجه سانتی گراد باشد. مصرف 1 لیوان (200 میلی لیتر) غذای کمکی ب ب مام میلوپا در روز بیش از 50% نیاز روزانه مادر به مواد مغذی مهم را تامین می کند.


تاثیرات مثبت ب ب مام بر روی بدن مادر و کودک

تکامل بهینه مغز و سیستم بینایی

یکی از خواص ببمام کمک به تکامل بهینه مغز و سیستم بینایی کودک است که به واسطه امگا ۶ و امگا ۳ (DHA) موجود در آن صورت می‌گیرد. DHA یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در شیر مادر نیز وجود دارد و مقدار آن تحت تاثیر رژیم غذایی مادر است. DHA از شیر مادر به کودک منتقل می‌شود و در تکامل مغز و سیستم بینایی کودک نقش بسزایی دارد.

استحکام بخشیدن به استخوان و دندان

از دیگر خواص ببمام استحکام بخشیدن به استخوان و دندان کودک به کمک ویتامین D و کلسیم موجود در آن است. این خواص ببمام منحصر به کودک نمی‌شود، بلکه احتمال ابتلا به پوکی استخوان در مادر در دوران شیردهی را کاهش می دهد.

جلوگیری از ریزش مو

اصلی‌ترین دلایل ریزش مو استرس و تغذیه نامناسب هستند. مصرف غذاهای غنی از پروتئین، آهن، فلاونوئیدها، آنتی اکسیدانت ها، اسیدهای چرب ضروری ( به‌ویژه امگا ۳ )، ویتامین A، ویتامین B6، ویتامین B12، بیوتین، ویتامین C و ویتامین E به‌طور قابل توجهی در کاهش ریزش مو نقش دارد. کمبود هر یک این مواد موجب ریزش مو در دوره شیردهی می‌شود. بر اساس تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۱ توسط وزارت بهداشت، ۱۴% از خانم‌های ایرانی دچار کمبود ویتامین A و ۱۵% از آن‌ها دچار فقر آهن هستند. یکی از خواص ببمام این است که مواد مورد نیاز بدن مادر را تا ۵۰ درصد تامین می‌کند.

bebemum

شرح مزایای مواد تشکیل دهنده ب ب مام


تغذیه مطلوب از همان اوایل عمر برای رشد و تکامل بهینه کودکان ضروری است و تاثیر مهمی بر سلامتی در سال های بعدی زندگی دارد. مادران باید توجه ویژه ای به تغذیه سالم و متعادل خود در طی دوران شیردهی، بارداری و حتی قبل از زمانی که تصمیم به بارداری دارند، داشته باشند.
در دوران شیردهی مادر باید مواد مغذی بیشتری را دریافت کند تا بتواند در کنار تامین رشد فرزند خود و شیردهی بهتر، به حفظ ذخایر بدن خود نیز کمک کند.


روی موجود در مکمل ب ب مام
تأثیر این ماده معدنی در رشد و حفظ سلامتی بدن حتی در دوران قبل از تولد قابل توجه است. بدن یک انسان طبیعی با وزن ۷۰ کیلوگرم دارای ۳/۲-۴/۱ گرم روی می باشد. روی در میزان کم در تمامی بافتها وجود دارد. میزان روی استخوانها، دندان و لوزالمعده کمی بیشتر از سایر بافتهای بدن می باشد.خون انسان به میزان ۷/۰ میلی گرم در ۱۰۰ سی سی، روی دارد، ولی سرم خون یا پلاسما حاوی ۱/۰ میلی گرم روی در ۱۰۰ سی سی می باشد.

همچنین روی جهت انتقال ویتامین A به شبکیه مورد نیاز می باشد.ازگذشته تا کنون ثابت شده است که رشد و بلوغ جنسی بدن در کنارعوامل دیگر وابسته به روی می باشد. روی باعث تسریع بهبود زخم های مزمن ودیگر زخمها می گردد. بیمارانی که دارای میزان کم روی در پلاسما می باشند، هفته ها تحت درمان با کورتیکواستروئیدها قرار می گیرند. به نظر می رسد که مصرف روی در درمان آکنه در بیماران نیز تأثیر داشته باشد.ثابت شده است که روی در درمان ادم نیز نقش دارد. مصرف مکملهای غذایی حاوی روی در بسیاری از افراد با مشکلات پوستی، سودمند واقع شده است. مصرف روی در مواردی چون بزرگ شدن غده پروستات می تواند کمک کننده باشد. روزانه حدود ۳۰ میلی گرم روی جهت درمان این اختلالات بایستی مورد استفاده قرار گیرد. گزارش شده است کمبود روی در رژیم غذایی باعث ایجاد آنمی، تأخیر در رشدو تأخیر در بلوغ جنسی می گردد. وجود لکه های سفید بر روی ناخنها، نشانگر عدم جذب مناسب روی موجود در رژیم غذایی می باشد. مصرف مولتی ویتامین حاوی روی می تواند در این مورد کمک کننده باشد.

ویتامین A موجود در ب ب مام
حدود ۸۰ درصد ویتامینA در بدن انسان جذب می گردد.این ویتامین همراه چربی از سیستم لنفاوی عبورکرده و وارد خون می گردد. جذب ویتامینA، زمانی که، به همراه چربی مصرف شود، افزایش می یابد. میزان جذب ویتامینA در مردان سریعتر از زنان بوده و در مواردی چون اسهال، یرقان و اختلالات شکمی کم می باشد. یک شخص سالم می تواند حدود ۲/۹۷ میکروگرم ویتامینA را در هر گرم از کبد ذخیره کند.

کمبود شدید ویتامینA ممکن است باعث ایجاد التهاب در چشم ها، کاهش قدرت بینایی و شب کوری گردد.افزایش حساسیت بدن در برابر ابتلا به عفونتها، خصوصاً مجاری تنفسی در غالب سرماخوردگیهای عمومی و مکرراز دیگر علائم کمبود این ویتامین می باشد. کمبود ویتامین A می تواند موجب کاهش اشتها و انرژی، اختلال در سلامت لثه ها و دندان، اختلالات پوستی مانند آکنه، جوش، چین و چروک زودرس گردد. در صورت ناکافی بودن میزان ویتامینA در بدن، غشاهای مخاطی بینی، گلو و دهان، لوله های تنفسی، ششها، مجاری گوارشی، کلیه ها و واژن به طور وسیعی تحت تأثیر قرار می گیرند.

ویتامین B1 موجود در ب ب مام
ویتامین B1 یا تیامین، یکی از مهمترین ویتامین های گروه B محسوب می شود. ویتامین B1، به آنورین نیزمعروف بوده وویتامین ضد بیماری بری بری و ضد بیماریهای اعصاب به شمار می آید. این ویتامین، یک ویتامین محلول در آب محسوب می شود. تیامین از روده کوچک جذب شده و قابلیت روده انسان در جذب این ویتامین روزانه حدود ۵ میلی گرم می باشد. تیامین در مخاط روده ایتغئیراتی پیدا میکند. حدود ۲۵ الی ۳۰ میلی گرم از این ویتامین به صورت تغییر یافته در بدن انسان ذخیره می گردد. همچنین این ویتامین موجب افزایش سنتز گلبولهای قرمز، تقویت جریان خون و حفظ سلامتی پوست می گردد.

کمبود تیامین در رژیم غذایی باعث کاهش اشتها، هضم نامناسب غذا، یبوست مزمن، از دست دادن وزن، خستگی ذهنی و بی خوابی می گردد.
این اختلالات می تواند منجر به ضعف عضلانی، گرفتگی پا، کندی ضربان قلب و تحریک پذیری، اختلال در تولید اسید هیالورونیک در معده و اختلالات گوارشی گردد. در صورت عدم تأمین میزان کافی تیامین در بدن، عضلات قلبی خسته و تنبل می گردند و دهلیزی های فوقانی قلب، استحکام خود را از دست داده و به تدریج بزرگ می گردند. این می تواند باعث ایجاد شرایطی گردد که به آن هایپرتروفی قلب گویند. کمبود طولانی مدت این ویتامین باعث ایجاد بری بری، تحریک اعصاب و ادم گشته ومی تواند باعث کم شدن جریان خون به سرشده و منجر به ریزش موی سر و تأخیر در رشد آن گردد. کمبود این ویتامین در اثرمصرف بیش از حد الکل، شکر و غذاهای عمل آورده شده و خالص شدت می یابد.

ریبوفلاوین موجود در ب ب مام
ویتامینB2 یا ریبوفلاوین، دومین عضو تشکیل دهنده خانواده ویتامینهای گروهB می باشد. لغت ریبوفلاوین از دو منبع مشتق می شود: ریبوز که به قند ریبوز مرتبط است که در تعدادی از ویتامینها و آنزیمها وجود دارد و فلاوین نیز به معنای زرد رنگ می باشد. ریبوفلاوین از طریق دیواره روده کوچک به داخل خون جذب می شود. این ویتامین به سایر قسمتهای بدن حمل شده و به آنزیمهای سلولی بدن می پیوندد.
کبد، بزرگترین محل ذخیره ریبوفلاوین بوده و حدود یک سوم از ریبوفلاوین کل بدن را در خود ذخیره می کند.

کمبود ویتامینB2، همچنین ممکن است باعث ایجاد موهای چرب، پوست چرب، چروک زودرس در صورت و بازوها و ترک ناخنها گردد. علاوه بر این باعث اختلال در عملکرد غدد آدرنال گردد. همچنین می توانند علت بوجود آمدن اختلالاتی مانند آنمیا، خارش واژینال و کاتاراکت نیز به شمار آید.

نیاسین موجود در ب ب مام
ویتامینB3 یا نیاسین یکی از مهمترین ویتامینهای گروهB محسوب می گردد.این ویتامین از سال ۱۸۶۷، با نام اسید نیکوتینیک در میان شیمیدانان آلی معروف گردید.
ویتامینB3 یا نیاسین برای جریان مناسب خون و عملکرد صحیح سیستم عصبی مورد نیاز است. این ویتامین باعث حفظ عملکرد صحیح دستگاه گوارشی شده و جهت متابولیسم صحیح پروتئین ها و کربوهیدرات ها مورد نیاز است. به حفظ سلامت پوست هم کمک می کند.

کمبود خفیف ویتامینB3 موجب ایجاد برفک در زبان، زخم های دهانی، تحریک پذیری، تحریک اعصاب، زخم های پوستی مختلف ، اسهال، فراموشی، بیخوابی، سردردهای مزمن، اختلالات گوارشی و آنمیا می گردد.کمبود شدید ویتامینB3 می تواند منجر به ایجاد ضعف اعصاب، اختلالات ذهنی، افسردگی، کند ذهنی و اختلال در تشخیص موقعیت منجر گردد.

پودر شیر ب ب مام

پیریدوکسین (ویتامینB6) موجود در ب ب مام
پیریدوکسین ماده ای سفید رنگ و کریستالی است که در آب و الکل محلول می باشد. همچنین باکتریهای موجود در کولون یا روده بزرگ ، این ویتامین را سنتز می کنند. جذب آن به میزان بسیار کمتری صورت گرفته و ذخیره آن نیز در بدن بسیار محدود می باشد . این ویتامین به طور وسیعی در بسیاری از بافتهای بدن توزیع شده و ازطریق کلیه ها دفع می گردد.

کمبود ویتامینB6 ممکن است باعث ایجاد آنمیا، ادم، افسردگی ذهنی و اختلالات پوستی گردد. ترک گوشه های لب، بوی بد دهان، تحریک پذیری اعصاب ، سنگهای کلیوی، التهاب کولون، آسیب لوزالمعده، بی خوابی، تخریب دندان و تحریک پذیری از دیگر علائم کمبود ویتامین پیریدوکسین می باشد.
عدم دریافت میزان کافی ویتامین می تواند منجر به از دست دادن کنترل عضلانی، سردردهای میگرنی، و پیری زودرس گردد.

کوبالامین (ویتامینB12 ) موجود در ب ب مام
ویتامین B12 ، بزرگترین و پیچیده ترین ساختار ویتامین ها را دارا می باشد. این ویتامین به خاطرداشتن یون فلزی کوبالت در ساختار خود حالت ویژهای دارد و کوبالامین، به ترکیباتی اطلاق می شود که دارای فعالیت ویتامینB12 می باشند. مانند ویتامین B6.
ویتامینB12 جهت تولید گلبولهای قرمز مورد نیاز می باشد. همچنین برای عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی ضرورت داشته و در بهبود تمرکز، حافظه و تعادل و کاهش استرس های وارده به بدن مفید می باشد.

کمبود ویتامینB12 باعث ایجاد آنمی یا کم خونی از نوع پرنیشیوز( pernicious (destructive) anaemia) می گردد که می تواند باعث کاهش اشتها و تأخیر در رشد کودکان، خستگی مزمن، زخم در دهان، احساس سستی، از دست دادن انرژی ذهنی و اختلال در تمرکز گردد.

ویتامین D بکار رفته در ترکیب ب ب مام
به طور عموم ویتامینD به ویتامین نور خورشید معروف است. رشد و حفظ استخوانهای نرمال به طور وسیعی به این ویتامین وابسته می باشد. ویتامین D یک نوع ویتامین محلول در چربی محسوب می شود که جهت حفظ متابولیسم طبیعی کلسیم مورد نیاز است. ویتامین D3 (کوله کلسیفرول) می تواند در پوست انسان، در اثر تماس با نور ماوراء بنفش جهت سنتز میزان کافی ویتامینD3 در پوست کافی نباشد، دریافت میزان کافی ویتامینD از طریق غذا جهت حفظ سلامت بدن مورد نیاز است.

کمبود ویتامینD، منجر به ایجاد ریکتز، بیماری که تمامی بدن را درگیر می کند، می گردد. مشخص ترین علامت آن، نقص در کلسیفیه شدن استخوانها می باشد. کمبود ویتامین D باعث ایجاد تخریب دندانها، پیوره، همچنین باعث ایجاد ضعف عضلانی، ضعف بدنی، کاهش جذب سایر مواد معدنی، پیری زودرس می گردد.

ویتامین E بکار رفته در ب ب مام
ویتامین E متشکل ازهشت آنتی اکسیدان است که مهمترین آنها، آلفاتوکوفرول می باشد و تنها شکلی از ویتامین E است که بطور فعال در بدن انسان ساخته می شود. ویتامین E در همه بافت های بدن ذخیره گشته و این ذخایر بافتی می تواند در مقابل کمبود این ویتامین، مقاومت نشان دهد.این ویتامین جهت انجام عملکردطبیعی تولید مثلی، باروری و افزایش قدرت جنسی مردانه بسیار موثر است. ویتامین E مانع تخریب اسیدهای چرب اشباع نشده، هورمون های جنسی و ویتامین های محلول در چربی توسط اکسیژن گشته و موجب گشاد شدن مویرگ ها شده و جریان خون به بافت عضلانی را افزایش می دهد. لخته های خون را حل کرده و مانع از تشکیل آنها می شود. ولی در انعقاد طبیعی خون بی تأثیر است. موجب افزایش ادرار نیز می گردد.

آهن بکار رفته در ترکیب ب ب مام
هر سلول زنده گیاهی و جانوری حاوی آهن است. در بدن انسان، حدود 4-3 گرم آهن وجود دارد. به توصیه ی سازمان بهداشت جهانی از سن 4 ماهگی برای شیرخواران باید قطره آهن شروع شود و تا سن 2 سالگی ادامه یابد . میزان نیاز روزانه شیرخواران به آهن 15 میلی گرم می باشد .تحقیقات جدید نشان داده است که شیرخوارانی که تا 2 سالگی مکمل آهن مصرف نکرده اند علاوه بر این که دچار علایم کم خونی فقر آهن ،بی اشتهایی ،اضطراب و بی قراری می شوند دچار کاهش تمرکز و عملکرد مغزی حتی در سنین مدرسه می شوند .

آهن یکی از مهم ترین مواد غذایی در رشد ذهنی و جسمی کودک است. خوردن آهن در دوره بعد از شش ماهگی به صورت قطراه بسیار ضروری می باشد و همچنین پس از آن این ماده مهم باید در غذا و برنامه غذایی کودک گنجانده شود تا کودکمان از همه لحاظ رشد کامل داشته باشد و دچار اختلال نشود.

آهن برای ساخت هموگلوبین لازم است که کارشان رساندن اکسیژن به خون است. کمبود آهن باعث کم خونی می‌شود. یعنی این که ارگان‌ها و عضلات، اکسیژن لازم را برای عملکردهای معمولی ندارند. مغز نوزادان و کودکان که در حال رشد است به طور مستقیم از کمبود آهن ضربه می‌بیند. پس لازم است مادران جوان تر اطلاعاتی راجع به این ماده‌ی مغذی و همچنین علائم آن داشته باشند.


نوزادانی که کمبود آهن دارند رشد کمی دارند و یا این که اصلاً وزنشان اضافه نمی‌شود. پوست آن‌ها رنگ پریده‌تر از رنگ نوزادان معمولی است. نوزاد بی‌اشتها است و از خوردن یا آشامیدن امتناع می‌کند و جنب و جوشش کمتر می‌شود. در صورت کمبود آهن کودک بی‌قرار است، بدون دلیل مشخص گریه و بی تابی می‌کند.
در کودکان بزرگ‌تر کمبود این عنصر خود را با احساس خستگی، اختلال در تمرکز و ضعف عمومی نشان می‌دهد.

منیزیم بکار رفته در ترکیب ب ب مام

منیزیم در بدن عملکردهای مهم دارد که از آن جمله می توان به تأثیر آن در انقباض و آزاد شدن عضله، نقش آن در عملکرد برخی آنزیم ها در بدن و اهمیت آن در تولید و انتقال انرژی و نیز در سنتز پروتئین اشاره نمود.
نسبت منیزیم به کلسیم در بدن بسیار حیاتی است و مصرف کلسیم حتماً باید در تعادل با منیزیمِ مصرفی باشد و کمبود منیزیم باعث کاهش جذب کلسیم می شود. نقش اساسی در سلامت سیستم عصبی و ماهیچه های قلب دارد .

توصیه و هشدار

 • در صورت مصرف هرگونه دارو، قبل از مکمل ب ب مام مصرف با پزشک مشورت نمایید.
 • مقدار توصیه شده ب ب مام را بدون مشورت با پزشک و یا داروساز خود افزایش ندهید.
 • این محصول مخصوص مادران شیرده می باشد از استفاده آن برای شیرخواران خودداری کنید.
 • از قرار دادن و نگهداری قوطی در یخچال خودداری نمایید.
 • ب ب مام حداکثر تا 4 هفته پس از باز شدن مصرف شود.
 • پس از هربار مصرف در قوطی محکم بسته شود.


شرایط نگهداری ب ب مام


درجای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

divider

بیشتر بخوانید:

راه های جالب برای افزایش شیر مادر

آیا شیر مادر به جز تغذیه کودک خواص درمانی دیگری دارد؟

افزایش شیر مادر با گیاهان شیر افزا

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (4 رای)  
 • منبع
 • 144drzahrashahbazipharmacy.ir
 • daroosell.com
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
  قرآن آنلاین
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است