همه چیز در مورد قرص ضد بارداری ال دی (Contraceptive LD)

۹,۰۷۹
۲
۰
پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۲۲
LD در بین خانم ها قرص معروفی است که احتمالا اکثر آنها به دلائل مختلف این قرص را حداقل یکبار مصرف کرده اند با دلگرم همراه باشید تا با اثرات و عملکرد این قرص آشنا شوید
همه چیز در مورد قرص ضد بارداری ال دی (Contraceptive LD)

معرفی قرص ضد بارداری ال دی

طبقه بندی مارتیندل : هورمون های جنسی
طبقه بندی درمانی : هورمون ها و جایگزین های سنتزی > داروهای ضد بارداری


موارد مصرف قرص ضد بارداری ال دی

قرص ضد بارداری ال دی عمدتاً به منظور جلوگيري از بارداري به كار مي رود، ولي براي پيشگيري از بروز سرطان تخمدان يا آندومتر، كاهش كيست هاي تخمداني، بيماري خوش خيم فيبروكيستيك پستان، منظم ساختم دوره قاعدگي، كاهش حجم خون قاعدگي، كاهش فشارهاي روحي قبل از قاعدگي و كاهش تعداد دفعات قاعدگي دردناك نيز مفيد است.

 • این دارو در زنان جوان زیر ۲۰ سال یا کسانی که می‌خواهند پیش از نخستین بارداری، مدتی طولانی دارو مصرف کنند، و زنان مسن و چاق بیشتر از قرص اچ دی توصیه می‌شود.
 • چنانچه داروهای تسریع‌کننده متابولیسم اثر دارو مصرف می‌شوند، باید در طول دوره درمان با آن داروها (یا حداقل یک هفته پس از پایان دوره درمان) یک روش دیگر پیشگیری از بارداری نیز به کار رود. در غیر این صورت مصرف اچ دی توصیه می‌شود.
 • یکی دیگر از موارد مصرف این دارو در خانم‌های جوانی است که به دلایل مختلف نظیر سفرهایی که در بازه‌های زمانی طولانی انجام می‌شود، قصد جلوگیری از عادت‌های قاعدگی خود را دارند . برای مثال عدم دسترسی یا حداقل وجود مشکلات جهت دسترسی به امکانات بهداشتی در طول سفر؛ لذا به خانم‌های جوان و به‌ویژه مجردی که قصد مصرف این دارو را دارند، توصیه می‌شود چنانچه برای نخستین بار قصد مصرف این دارو را دارند از پزشک یا مسئولان داروخانه دوز پایین‌تر این قرص را درخواست کنند تا بدین وسیله از عوارضی همچون احساس تهوع، سردرد و سرگیجه و دل دردهای مزمن جلوگیری شده یا این عوارض به حداقل میزان خود برسند.

مکانیسم اثر قرص ضد بارداری ال دی


تركيبات استروژني(اتينيل استراديول) و پروژستيني(لوونورژسترل) موجود در اين فرآورده با مهار ترشحLH و FSH و حذف پيكLH در ميانه سيكل، سطوح استروئيدهاي آندروژن را كاهش داده و مانع رها شدن تخمك مي گردند. درضمن مانع لانه گزيني تخمك و انتقال تخمك بارور شده در لوله هاي رحمي مي گردند. در عين حال با تغيير ضخامت مخاط گردن رحم، عبور اسپرم را ناممكن مي سازند.

قرص ال دی


فارماکوکینتیک قرص ضد بارداری ال دی


اين تركيب به‌خوبی از راه خوراكي جذب شده، تركيبات استروژني و پروژستيني موجود در آن عمدتاً در كبد متابوليزه و از طريق ادرار دفع مي گردند. نيمه عمر لوونورژسترول حدود 16 ساعت و اتينيل استراديول 27-13 ساعت مي باشد.


دستور مصرف برای پیشگیری از بارداری

 • مصرف هرگونه دارو باید تحت نظر پزشک یا ماما باشد.
 • قرص‌های ال دی به صورت خوردن روزی یک قرص در ساعت ثابت است که از روز اول دوره ماهانه آغاز شده و تا ۲۱ روز مصرف می‌شود. پس از یک‌هفته استراحت (وقفه)، دوباره بسته جدیدی از قرص‌ها مصرف می‌شود.
 • قرص‌ها باید هر روز، در ساعت ثابتی مصرف شوند. در صورتی که یک نوبت قرص فراموش شود، باید به محض به‌خاطرآوردن مصرف شود، در غیر این صورت در نوبت بعدی ۲ قرص مصرف گردد. درصورتی که مصرف قرص‌ها در ۲ روز متوالی فراموش شود، باید در ۲ روز بعدی، هر روز ۲ قرص خورده شود و از روز سوم، طبق روال عادی مصرف شود. در صورتی که مصرف قرص‌ها بیش از ۳ روز متوالی فراموش شود، باید تا انتهای دوره سیکل از سایر روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کرد.
 • در استفراغ یا اسهال شدید جذب گوارشی LD کم می‌شود و بهتر است در مدت بیماری از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری نیز استفاده شود.

موارد منع مصرف قرص ضد بارداری ال دی

 • مصرف قرص‌های ال دی در حاملگی اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X است. ممکن است منجر به مرگ یا نقص عضو جنین شود.
 • اين دارو در صورت وجود يا سابقه بيماري هاي ترومبوآمبليك، بيماري هاي عروقي مغز، سكته قلبي، بيماري شريان كرونر، بالا بودن مادرزادي چربي هاي خون، سرطان شناخته شده پستان يا قابل پيش بيني، سرطان دستگاه تناسلي زنانه و يا ساير سرطان هاي وابسته به هورمون، خونريزي مهبلي تشخيص داده نشده يا غير عادي، تومورهاي كبدي و نارسايي عملكرد كبد نبايد مصرف شود.

قرص LD

عوارض جانبی قرص ضد بارداری ال دی

بروز ترومبوآمبوليسم وريدي، افزايش شيوع بيماري هاي صفراوي و تشكيل سنگ كيسه صفرا، تهوع، استفراغ، سردرد ملايم يا سردردهاي ميگرني شديد، خونريزي هاي نامنظم طي دوره قاعدگي، افزايش وزن، آكنه و پرمويي از عوارض جانبي قرص LD هستند.

تداخلات دارویی قرص ضد بارداری ال دی

 • برخي از تركيبات ضدباكتري مثل ريفامپين و آنتي بيوتيك هاي وسيع الطيف مانند آمپي سيلين و تتراسيكلين ها، تركيبات ضد صرع مانند كاربامازپين، فنوباربيتال، فني توئين و پريميدون تركيبات ضد قارچ مانند گريزئوفولين با تسريع متابوليسم قرص هاي خوراكي ضدبارداري، موجب كاهش اثربخشي اين فرآورده مي گردند.
 • قرص‌های ال دی با اثر ضدانعقاد خوراكي مثل وارفارين مقابله مي كند. غلظت پلاسمايي سيكلوسپورين نيز در تجويز همزمان با اين دارو، افزايش مي يابد.

هشدار ها قرص ضد بارداری ال دی


1. در مواردي مانند سردردهاي ميگرني، زيادي فشار خون، ديابت، سابقه يرقان انسدادي در دوران بارداري يا در هنگام مصرف قبلي اين داروها و بيماريهاي صفراوي نيز بسته به شرايط فرد، مصرف قرص‌های ال دی توصيه نمي شود.
2. در صورت نياز به جراحي به دليل امكان بروز ترومبوآمبوليسم پس از جراحي، بهتر است مصرف اين دارو چند هفته يا چند ماه قبل از جراحي قطع شود.
3. در افراد با سابقه ابتلاء به ديابت ناشي از بارداري و يا فيبروئيدهاي رحمي با احتياط مصرف شود.
4. در صورت استفراغ يا اسهال شديد به دليل كاهش جذب گوارشي دارو و احتمال كاهش اثربخشي آن بهتر است درطول مدت بيماري و تا يك هفته پس از قطع آن، از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده شود.


توصیه های دارویی قرص ضد بارداری ال دی


1. در زنان جوان زير سن 20 سال و طي دوران قبل از نخستين بارداري و نيز زنان چاق و مسن قرص‌های ال دی بر ساير داروهاي ضدبارداري ارجحيت دارد.
2.مصرف دارو در هنگام شب و قبل از خواب، از عوارض گوارشي دارو مي كاهد.

3. در صورت انجام اعمال جراحي در افرادي كه از اين دارو استفاده مي نمايند، بايد بيمار را از نظر تغييرات ميزان انعقاد خون تحت كنترل قرار داد.
4.درصورت نياز به تغيير اين قرص ها به انواع ديگر قرص هاي ضد بارداري، بايستي مصرف قرص هاي جديد بلافاصله پس از مصرف آخرين قرص سري قبل، شروع شود.
5.در صورت نياز، به جايگزيني اين قرص ها، با فرآورده هايي كه حاوي پروژستين تنها هستند، مصرف قرص‌های ال دی بايد از اولين روز خونريزي دوره ماهيانه شروع شود.

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


همه چیز در مورد قرص ضد بارداری ال دی (Contraceptive LD)
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
2
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter