دلگرم
امروز: جمعه, ۳۰ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
چه تعداد وعده غذایی در روز برای لاغر شدن مناسب است؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
افرادی که روزانه ۶ وعده‌ غذایی کوچک میل می‌کنند، مواد مغذی بیشتری دریافت می‌کنند و توده‌ بدنی آنها نسبت به افرادی که روزانه ۴ وعده‌ غذا می‌خورند، کوچک‌تر است.

رابطه تعداد وعده غذایی در روز و کاهش وزن

یک خبر خوش برای کسانی که طبیعت ریزه‌خوار خواری دارند , گاه و بیگاه غذا خوردن مساویست با کاهش وزن.

طبق مطالعات اخیر که در مجله‌ انجمن بررسی مواد مغذی و رژیم‌های غذایی به چاپ رسید، مشخص شد افرادی که روزانه ۶ وعده‌ غذایی کوچک میل می‌کنند، مواد مغذی بیشتری دریافت می‌کنند و توده‌ بدنی آنها نسبت به افرادی که روزانه ۴ وعده‌ غذا می‌خورند، کوچک‌تر است.

محققان در مطالعات خود آورده‌اند که احتمالاً عوامل متعددی در این امر دخیل است، از جمله ترشح هورمون‌های مختلف و مخابره‌ سیگنال‌های دریافت مواد مغذی در بدن که با افزایش وعده‌های غذایی به وقوع می‌پیوندد که اشتهای کاذب را سرکوب و در نتیجه منجر به جذب انرژی(کالری) کم‌تر شده و تخلیه معده را به تعویق می‌اندازد سپس تا ساعت‌ها مانع از احساس گرسنگی می‌شود.

گرچه برخی از متخصصان متعقددند وعده‌های غذایی متعدد یا خوردن اسنک و میان وعده تأثیر معکوسی دارد و به عنوان نمونه موجب افزایش شاخص قند خون شده، ترشح انسولین را افزایش داده و زمینه‌ ذخیره‌ چربی را بیشتر می‌کند، اما دکتر جن مک دانیل سخنگوی انجمن بررسی مواد مغذی و رژیم غذایی بر این باور است که برای بهره‌گیری از فواید وعده‌های غذایی متعدد، رعایت حد فاصل متناوب ضروریست.
مک دانیل معتقد است، برای افرادی که شاخص قند خون آن‌ها در حد عادی است خوردن ۶ وعده‌ی غذایی کوچک، هر ۳ تا ۴ ساعت یک‌بار به هیچ وجه موجب افزایش ترشح انسولین نمی‌گردد. در واقع بدین ترتیب شاخص قند خون آن‌ها ثابت مانده و احتمال پرخوری کاهش می‌یابد یا مانع از هوس‌های بیجا می‌گردد.


تحقیقات نکته‌ دیگری را نیز در باب کمک به کاهش چربی‌ها افشا می‌کند: احتمال کاهش وزن در افرادی که صبح‌ها کالری بیشتر و شب‌ها کالری کم‌تری دریافت می‌کنند، زیاد است.
مک دانیل می‌گوید، دریافت کالری‌ بیشتر در هنگام صبح، انرژی بیشتر را درست در هنگامی که به آن نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد تا آن را به عنوان سوخت و ساز بدن مصرف کنید. گاهی افراد تمایل دارند شب‌هنگام چیزی بخورند. تا به حال هنگام تماشای سریال یک ظرف بزرگ پاپکورن خورده‌اید؟ مطمئنیم که چنین کرده‌اید.

میان وعده

روش خوردن 6 وعده غذایی در روز

چطور می‌توان ۶ وعده‌ کوچک، هر ۳ ساعت یک‌بار میل نمود اما کالری زیادی دریافت و جذب نکرد؟ در اینجا مک دانیل به‌طور خلاصه و فهرست‌وار روشی سالم بر اساس دریافت ۱۸۰۰ کالری در روز را به ما توصیه می‌نماید.

  • وعده‌ اول: ۴۰۰ کالری
  • وعده‌ دوم: ۲۰۰ کالری
  • وعده‌ سوم: ۴۰۰ کالری
  • وعده‌ چهارم: ۲۰۰ کالری
  • وعده‌ پنجم: ۵۰۰ کالری
  • وعده‌ ششم: ۱۰۰ کالری

شما می‌توانید کالری مواد غذایی را به‌راحتی به دست آورید.
مک دانیل در انتها خاطر نشان می‌سازد که لزومی بر پیروی مطلق از این برنامه نیست. چنانچه با مصرف ۳ وعده در روز اندام متناسبی دارید و در عین حال پر انرژی هستید، به روش خودتان عمل کنید. فقط کافیست قلق کار دستتان بیاید. وی در ادامه می‌گوید که این برنامه قطعاً یک الگوی ثابت برای همه نخواهد بود.

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • probody.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید