مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
فواید روغن کبد کوسه چیست ؟

8 خاصیت شگفت انگیز روغن کبد کوسه

فواید روغن کبد کوسه چیست ؟
30
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خواص روغن کبد کوسه چیست ... روغن کبد کوسه برای سیستم ایمنی بدن فایده بسیاری دارد و برای قرن ها به عنوان یک ترکیب ایمن و موثر استفاده شده است.

روغن کبد کوسه به طور طبیعی حاوی ترکیبات آلکیل گلیسرول و اسکوالن در مقادیر قابل توجه، ویتامین E و سایر ترکیبات در مقادیر کمتر است. به مدت طولانی روغن کبد کوسه به عنوان یک ماده مغذی و تقویت کننده سیستم ایمنی با توانایی کمک به پیری سالم محسوب می شود. استفاده از روغن کبد کوسه در عرصه های دیگر نیز وجود دارد، از جمله بهبود سلامت عروق، تقویت سیستم ایمنی در دوران بارداری، کاهش وزن.

فواید روغن کبد کوسه چیست ؟

خاصیت روغن کبد کوسه


بهداشت عروق و انعطاف پذیری رگهای خونی


یکی از کاربردهای قدیمی روغن کبد کوسه در ژاپن، در سلامتی عروق است. این با استفاده سنتی کشورهای اسکاندیناوی به منظور سلامتی سیستم ایمنی متفاوت است. مطالعه ای در سال 2015، اثرات روغن کبد کوسه را روی گردش خون در مویرگ های خونی را نشان داده شده است. در یک مطالعه تصادفی و کنترل شده با پلاسبو نشان داده شده است که در مردان میانسال سالم و مردان مسن سفتی دیواره شریانی افزایش یافته است. شرکت کنندگان در هر روز 400 میلیگرم دوز کپسولی از روغن کبد کوسه را برای یک دوره هشت هفته دریافت کردند. دانشمندان شاخص عروق قلب و مچ پا (CAVI) و تکنیک تصویربرداری تزریق وریدی توسط لیزر داپلری (LDPI) را اندازه گیری کردند. این اندازه گیری ها و تکنیک ها نشان می دهد که چقدر خون به بافت اندامها رسانده شده است. مشخص شد که پس از هشت هفته مصرف روغن کبد کوسه، میکروسیترکسیون در رگ های خونی کوچک در محدوده انعطاف پذیری عروق بزرگ، بهبود یافته اند و هیچ عوارض جانبی مشاهده نشد.

خواص روغن کبد کوسه


جاذب رادیکالهای آزاد و غشاهای سلولی انعطاف پذیر


یکی از دلایلی که چرا روغن کبد کوسه می تواند به حفظ انعطاف پذیری رگ های خونی کمک کنند، تعداد چربی های غیر اشباع در آرایش آن است. این چربی سالم کمک می کند تا غشاهای سلولی انعطاف پذیری و الاستیکی خود را حفظ کنند. مطالعات نشان داده است که مواد تشکیل دهنده روغن کبد کوسه به عنوان ابزار قدرتمند در جذب رادیکال آزاد عمل می کنند و از بافت عروقی محافظت می کنند. در مطالعات حیوانی، ترکیبات موجود در روغن کبد کوسه اثرات محافظتی قلب را بالا می برد. این ترکیبات سبب فشار رادیکال های آزاد و شکست غشاء سلولی در بافت عروق و قلب و در نتیجه بیماری قلبی می شود.

خواص روغن کبد کوسه

روغن کبد کوسه
کوسه


بارداری، عفونت های سینوسی و عفونت های دستگاه ادراری


در بسیاری از پژوهشهای متفاوت، پژوهشگران اثرات ایمنی روغن کبد کوسه در زنان باردار را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه بر روی زنان باردار و عفونت های سینوسی و مشکلات دستگاه ادراری زنان باردار مانند عفونت مثانه و التهاب داخل دستگاه ادراری متمرکز بود. زنان باردار، روغن کبد کوسه را به صورت دو کپسول و سه بار در روز به مدت دو هفته دریافت کردند. نتایج در اولین گروه عفونت سینوسی نشان داد که 75 درصد از زنان بدون نیاز به آنتی بیوتیک و با درد کمتری بهبود یافتند. گروه دوم 76 درصد بهبود علائم مثانه و دستگاه ادراری را نشان داد. با توجه به مشکلات روزافزون در مقاومت آنتی بیوتیک و افزایش مشکلات در کنترل درد، استفاده از روغن کبد کوسه ممکن است راه حل های جایگزینی باشد.

خواص روغن کبد کوسه


کاهش اثرات جانبی درمان رادیواکتیو


در همان نشریه محققان سرطان سرویکس را در زنان نیز بررسی کردند. زنان روغن کبد کوسه را به مدت دو ماه و به صورت شش کپسول در روز و سپس سه کپسول در یک ماه دریافت کردند. روند اصلی تحمل بهتری نسبت به پرتودرمانی را نشان داد. محققان این مطالعه را به مدت سه ماه انجام دادند و هیچ گونه اطلاعاتی در مورد بهبود بیشتر مشخص نشد. آنها نتیجه گرفتند: "در زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم، که درمان مهاجمی دارد و نباید نادیده گرفته شود، عوارض جانبی با مصرف روغن کبد کوسه کاهش می یابد".

خواص روغن کبد کوسه


حمایت از افراد با سن نزدیک به صدسال


مطالعه سال 2014 به بررسی اینکه چگونه آلژین گلیکوزرها می توانند در حمایت از سیستم ایمنی بدن افراد سالمند که در معرض جراحی قرار دارند کمک کنند. خطر ایمنی افراد در این گروه سنی (90 سال و بالاتر) اغلب خطرناک است. عوارض بعد از جراحی در این گروه سنی رایج است. در این مطالعه به 40 سالمند مبتلا به آلبیک گلیسیرین، 500 میلی گرم روغن کبد کوسه و دو بار در روز به مدت چهار هفته داده شد. هدف کلی یافتن راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت جراحی و ایمنی بدن، کاهش التهاب پس از عمل و کمک به بهبود سریع و بدون عارضه است.
مطالعه موفقیت آمیز بود و مشخص شد که خطر در بیماران با ریسک بالا به طور قابل توجهی بهتر از سایر بیماران مشابه با همان نوع عمل جراحی بوده است. پروتئین های واکنش دهنده C (CRP) و دیگر نشانگرهای التهابی بهتر بودند. تعداد گلبول های سفید بهبود یافته است که منجر به بهبود سریع زخم و رفع مشکلات عفونت شده است. هیچ عوارض جانبی گزارش نشده است. محققان اظهار داشتند "اعمال نروستیال در دوزهای 500 میلی گرم و دو بار در روز به افراد بسیار سالم قبل از عمل جراحی پیشنهاد می شود".

خواص روغن کبد کوسه

روغن کبد کوسه
روغن کبد کوسه


چاقی و مقاومت انسولین


محققان همچنین مزایای استفاده از روغن کبد کوسه را در چاقی و مقاومت به انسولین را بررسی کردند. در یک مطالعه حیوانی در سال 2013، محققان دریافتند که افراد با رژیم غذایی خیلی چرب با الکل گلیسیرین کبد کوسه درمان شده و پاسخ ایمنی خوبی را نشان دادند. تعدادی از ترکیبات طبیعی موجود در روغن کبد کوسه برای جبران التهاب سمی ناشی از مقاومت به انسولین و چاقی استفاده شده است. در نتیجه ی مصرف الکل گلیسیرین، وزن بدن، کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون ناشتا، انسولین و سطح لپتین حتی با رژیم غذایی خیلی چرب بهبود یافت. نشانگرهای التهابی مانند NF-kappa B نیز بهبود یافته است.

خواص روغن کبد کوسه


محفاظت از تنش شدید بدن در برابر بیماری


مطالعات حیوانی دیگر نشان می دهد که روغن کبد کوسه برای کاهش مشکلات ناشی از سکته قلبی مربوط به بیماری های شدید خوب عمل کرده است. Cachexia کاهش توده عضلانی و بافت چربی را به علت بیماری شدید نشان می دهد. این در سرطان، زخم های بزرگ، جراحی، ضعیف شدن و عفونت های شدید دیده می شود.
در این مطالعه حیوانی، بافت های از دست داده شده پس از 14 روز مصرف مکمل های کبدی کوسه دوباره احیا شدند. این مطالعه با استفاده از دوزهای بسیار بالا روغن کبد کوسه، یعنی یک گرم روغن کبدی کوسه در هر کیلوگرم به دست آمد. این مطالعه هشت هفته طول کشید. در آن زمان، آنها دریافتند که اندازه و وزن تومورهای سرطانی به علت کاهش سلول های تومور کاهش می یابد. محققان نتیجه گرفتند: "این نتایج نشان می دهد که مکمل مزمن روغن کبد کوسه می تواند به عنوان یک داروی ضد سرطان استفاده شود".

خواص روغن کبد کوسه

روغن کبد کوسه
در حال استخراج کبد کوسه


مدولاسیون سلول ایمنی


در یک تحقیق دیگر در سال 2014 نشان داده شد که کبد کوسه قادر به تنظیم واکنش های مختلف ایمنی بود. مطالعات سلولی نشان داد که انواع خاصی از سلول های ایمنی مانند سلول های B و سیتوکین های TH1 با روغن کبد کوسه افزایش می یابد. سایر انواع سلول های ایمنی، یعنی سلول های T و سیتوکین های TH2 با این ترکیب ایمنی کاهش می یابد.
این تجزیه و تحلیل سلولی و نحوه پاسخ سیستم ایمنی بدن می تواند به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی براساس حمایت تغذیه ای از اختلالات خود ایمنی بر اساس اینکه آیا آنها به عنوان سلول T غالب یا سلول B غالب یا TH1 غالب یا TH2 غالب هستند، کمک کنند. با این حال، این ترکیبات را می توان با آزمایش خون اندازه گیری کرد. روغن کبد کوسه می تواند یک ترکیب مفید برای توازن سطوح متعادلTH1 و TH2 یا سلول های B و T.باشد.

خواص روغن کبد کوسه


روغن کبد کوسه در میان ماهیگیران اسکاندیناوی و ژاپنی ها به دلایل بسیار متفاوتی رایج بوده است. دانشمندان در اوایل تحقیقات پزشکی، مزایای سلامت سیستم ایمنی و برخی انواع سرطان را کشف کردند. در تحقیقات پزشکی، تحقیق در بررسی روغن کبد کوسه روی ایمنی بدن، گروه های سنی و استفاده های احتمالی بوده است، ما نتایج بیشتری را با ثبت ایمنی قوی تر کشف خواهیم کرد. روغن کبد کوسه می تواند برای کسانی که با از دست دادن توده بدنی ناشی از بیماری جدی مواجه می شوند، والدین سالخورده ای که در معرض بستری شدن و جراحی هستند، افراد چاق، افراد مقاوم به انسولین، افراد با فشار درمانی سرطان و در سخت شدن شریان ها، سلامت دستگاه گوارش و مبارزه با ایمنی مفید باشد.


حالا که با خواص شگفت انگیز روغن کبد کوسه آشنا شدید، سعی کنید از آن استفاده کنید. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (30 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است