دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
عوارض ناشی از مصرف قرص های تاخیری
22
زمان مطالعه: 18 دقیقه
قرص‌های تأخیری پر تقاضاترین داروهایی هستند که در بیشتر داروخانه‌ها یافت می‌شوند و برای درمان زود انزالی مردها مورد استفاده قرار می گیرند

قرص‌های تأخیری پر تقاضاترین داروهایی هستند که در بیشتر داروخانه‌ها یافت می‌شوند و برای درمان زود انزالی مردها مورد استفاده قرار می گیرند . انزال زودرس اختلال جنسی شایعی است که حدود 30 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین بسیاری از مردانی که از نظر بالینی، دچار اختلال انزال زودرس نیستند هم تمایل دارند در هنگام رابطه جنسی، دیرتر ارضا شوند. اگرچه برای درمان این‌ مشکلات می‌بایست به پزشک ارولوژیست و یا متخصصین سکس تراپی رجوع کرد ولی برخی افراد خودشان به سراغ داروهای تقویت جنسی رفته و به مصرف آن‌ها می‌پردازند بدون اینکه به عوارض قرص های تأخیری و پیامدهای آن بر بدن توجهی داشته باشند . در این مقاله با مجله دلگرم همراه باشید تا به معرفی قرص های تأخیری و عوارض آن‌ها می پردازیم .

قرص تأخیری چیست ؟

خیلی از افراد هنگام رابطه جنسی دچار زود انزالی ( زود ارضا) می شوند که به آن انزال زودرس گفته می شود. برای دیر ارضا شدن و رفع این مشکل می توان از قرص های تأخیری استفاده کرد .البته شاید این مشکل به صورت دائمی و همیشگی نباشد که جای نگرانی ندارد ولی اگر زود انزال شدن همیشگی باشد و یا اینکه فرد قبل از ایجاد رابطه جنسی یا زمانی که تازه سکس را آغاز می کند ارضا شود برای دیر ارضا شدن و برطرف شدن این مشکل می تواند از قرص های تأخیری استفاده کند.
علائم اصلی انزال زودرس عبارتند از:

  • تحریک جنسی پایین و کنترل کمتر بر عملکرد جنسی
  • کاهش لذت جنسی به دلیل کنترل ضعیف انزال
  • احساس ناامیدی و خجالت زدگی

عوامل زیادی بر زود ارضایی تأثیر می گذارند و به همین دلیل زود انزالی را می توان با ترکیبی از درمان های ذهنی، دارویی و تکنیک های خاص جنسی درمان کرد و صرفاً نباید از قرص های تأخیری استفاده کرد. از علت های شایع انزال زودرس می تواند ، عدم رسیدن به بلوغ جسمی و جنسی کامل ، فشار عصبی به خاطر رابطه جنسی ، استرس برقراری رابطه جنسی با همسر در اوائل ازدواج و یا حتی افسردگی اشاره کرد .

تا کنون هیچ دارویی از سوی FDA (سازمان غذا و دارویی ایالات متحده) برای درمان زود ارضایی معرفی نشده است، ولی داروهایی وجود دارند که این مشکل را رفع می کنند. مهار کننده SSRI مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین و داروهای ضد افسردگی مشابه در این امر بسیار موفق هستند. البته به‌جز استفاده از قرص های تأخیری می توان از بی حس کننده های موضعی نیز برای این منظور استفاده کرد.

قرص تاخیری

اختلالات عملکرد جنسی مردان

اختلال عملکرد جنسی در مردان, به عدم توانائی در رسیدن به رابطه رضایت بخش جنسی اطلاق می گردد ;i ممکن است ناشی از ناکافی بودن نعوظ، اشکال در ریخته شدن مایع منی به مجرای پروستاتیک و یا اشکال در انزال باشد. ناتوانی جنسی شامل انواع زیر است:

اشکال در نعوظ: به معنی عدم توانائی در ایجاد و حفظ نعوظ سفت بوده که امکان دخول به واژن و رابطه رضایت بخش جنسی را نمیدهد

انزال زودرس: به انزال کنترل نشده قبل یا مدت کوتاهی بعد از ورود آلت به واژن اطلاق می شود.

انزال دیررس: به انزال دیررس اشاره دارد.

انزال برگشتی: به معنی برگشت مایع منی به داخل مثانه در حین انزال بوده و ناشی از نارسائی مکانیسم گردن مثانه است

تشخیص و درمان

بررسی بیماران شامل اخذ شرح حال دقیق , معاینه فیزیکی , مصاحبه با شریک جنسی, انجام آزمایشات روتین مانند شمارش کامل سلولهای خون , آزمایش ادرار , قند خون ناشتا ,کراتینین سرم ,سطح سرمی تستوسترون در صبح و غلظت پرولاکتین باشد. در بیمارانی که علائم بیماری پروستات دارند بررسی ترشحات هم لازم است.
ناتوانی جنسی روانی( پسیکوژن)

شروع ناگهانی ناتوانی جنسی, اختلال عملکرد جنسی ( مثل داشتن نعوظ مناسب با یک شریک جنسی و نعوظ ضعیف با سایر شرکای جنسی , یا نعوظ طبیعی شبانه علیرغم اختلال نعوظ در روز .. همگی یافته هائی به نفع ناتوانی جنسی با منشاء روانی است. با بررسی فعالیت نعوظ شبانه(NPT).. بطور طبیعی باید ۳-۵ نعوظ در هر شب وجود داشته باشد.. که هر یک بین ۲۵-۳۵ دقیقه بطول بکشد.. , می توان در افتراق اختلال نعوظ پسیکوژن(NPT طبیعی است) و اختلال نعوظ ارگانیک (NPT غیر طبیعی است) افتراق قائل شد.

تست تزریق داخل کاور نوس (با یا بدون تحریک جنسی).. در اثبات تشخیص اختلال جنسی پسیکوژن کمک کننده است. اگر اختلال عصبی و یا هورمونی موجود باشد ایجاد نعوظ کامل بعد از تزریق, قویا به نفع اختلال نعوظ پسیکوژن است.

ناتوانی جنسی با منشاء روانی

از لحاظ تئوری درمان ارجح ناتوانی جنسی درمان منشاء روانی( سایکوتراپی) آن است. درمان فردی با روش سایکوآنالیز( که بر تئوری فروید استوار است و معتقد است اختلال نعوظ ناشی از ترس ناخودآگاه بوده که در کمپلکس ادیپوس متمرکز است) و درمان سایکودینامیک . رفتار درمانی , آموزش فیدبک و درمان با هیپنوتیزم از سایر روشهای درمانی است. اگر بیمار از روان درمانی خودداری کرده و با بعد از چند جلسه بهبودی مشخصی پیدا نکند می توان اقدام به درمان جایگزین کرد که شامل استفاده از دستگاه واکیوم , تزریق داخل جسم غاری و یا تجویز داخل مجرائی مواد گشاد کننده عروقی و پروتز های آلت است.

ناتوانی جنسی با منشاء عصبی

بطور ایده ال باید تمام سیستم عصبی را به عنوان یک مجموعه مورد معاینه قرار دارد. در بررسی ها باید توجه خاصی به عملکرد سیستم عصبی خود کار, سوماتیک اعصاب ساکرال( خاجی) مبذول داشت. که در این میان بررسی کنترل ادرار مدفوع وضعیت اسفنکتر ها و حس دستگاه تناسلی اهمیت ویژه ای دارد.

سابقه دیابت, مصرف مزمن الکل, تروما ,مولتیپل اسکلروزیس حائز اهمیت است. معاینه باید شامل بررسی عملکرد حرکتی حسی و سوماتیک و اجزای آوران و وابران دستگاه خودکار باشد و چنانچه متخصص ارولوژی وسائل مورد نیاز این معاینات را ندارد باید با یک متخصص مغز و اعصاب مشاوره نماید

بررسی عملکرد حسی و حرکتی سوماتیک:

در بررسی میزان اختلال عصب دور سال می توان از biothesiometry استفاده کرد زیرا از بین رفتن حس ارتعاش یکی از اولین نشانه های نروپاتی محیطی دیابتیک است.

داپوکستین

قرص های تأخیری موجود در داروخانه های ایران

انواع مختلفی از قرص های تأخیری و داروهای بی حس کننده به منظور حل مشکل زود انزالی در مردها تولید شده است که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از :


1 - مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین

پاروکستین (Paroxetine)
داروی پاروکستین یکی از انواع قدرتمند داروهای SSRI است که می توان از آن به عنوان قرص تأخیری و برای درمان زود ارضایی استفاده نمود. احتمالاً بهبود حاصل از دارو تا 3 هفته بعد از شروع مصرف خود را نشان ندهد. اگر این قرص تأخیری تا شش هفته تأثیر خود بر زود ارضایی را نشان نداد و یا تأثیرات جانبی آن مشکل ساز شد، باید با دارویی دیگر جایگزین شود.
سرترالین (Zoloft)
قرص تأخیری دیگر داروی سرترالین است که یکی از انواع قدرتمند داروهای SSRI بوده که می شود از آن برای درمان زود ارضایی استفاده نمود. احتمالاً بهبود حاصل از دارو تا 3 هفته بعد از شروع مصرف خود را نشان ندهد. اگر این قرص تأخیری نیز تا شش هفته تأثیر خود بر زود ارضایی را نشان نداد و یا تأثیرات جانبی آن مشکل ساز شد، باید با دارویی دیگر جایگزین شود.
سیتالوپرام (Celexa)
داروی سیتالوپرام یکی از انواع قدرتمند داروهای SSRI بوده که می شود از آن به عنوان قرص تأخیری برای درمان زود انزالی استفاده نمود. احتمالاً بهبود حاصل از دارو تا 3 هفته بعد از شروع مصرف خود را نشان ندهد. اگر این قرص تأخیری تا شش هفته تأثیر خود بر زود ارضایی را نشان نداد و یا تأثیرات جانبی آن مشکل ساز شد، باید با دارویی دیگر جایگزین شود.
فلوکستین (Fluoxetine)
داروی فلوکستین یکی از انواع قدرتمند داروهای SSRI بوده که می شود به عنوان قرص تأخیری از آن برای درمان زود انزالی استفاده نمود. احتمالاً بهبود حاصل از دارو تا 3 هفته بعد از شروع مصرف خود را نشان ندهد. اگر این قرص تأخیری تا شش هفته تأثیر خود بر زود ارضایی را نشان نداد و یا تأثیرات جانبی آن مشکل‌ساز شد، باید با دارویی دیگر جایگزین شود.
داپوکستین / پریلیگی
داپوکستین نوعی مهار کننده باز جذب سروتونین (SSRI) است که به طور خاص برای انزال زودرس طراحی شده است. تحقیقات نشان داده است که SSRI ها در درمان زود انزالی مفید هستند. جنبه منفی SSRI ها این است که به‌منظور دستیابی به اثر مورد نظر، باید به صورت روزانه مصرف شوند. به عنوان مثال مردانی که زمان متوسط انزال دخول واژینال شان به صورت پایه 0.9 دقیقه می‌باشد، هنگام مصرف دوز 30 میلی گرم داپوکسین، این میزان به 3.1 دقیقه افزایش‌یافته است و همچنین برای دوز 60 میلی گرم داپوکسین، زمان انزال به 3.6 دقیقه بهبود یافته است. بیمارانی که دارونما مصرف کرده بودند 1.9 دقیقه بهبود پیدا کرده بودند که نشان دهنده تاثیر روانی این داروها است.


2- مهارکننده فسفودی استراز نوع 5( PDE5)

سیلدنافیل (VIAGRA)، واردنافیل (LEVITRA)، تادالافیل (CIALIS)
قرص های مهارکننده آنزیم فسفو دی استراز 5 ( PDE5) که امروزه با نام های قرص های ویاگرا، تادلافیل، سیلدنافیل و … مشهور می باشند، با مکانیسم گشادکننده گی عروق بدن، به خصوص آلت تناسلی مرد باعث ایجاد نعوظ سفت می شوند، که امروزه به صورت روتین برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شدگی آلت تناسلی تجویز می شود. مهار کننده‌های PDE5 در به تأخیر انداختن انزال مؤثر نیستند. بااین‌حال، آن‌ها می‌توانند در برخی از مردان، به نعوظ مجدد پس از انزال کمک کنند و شرایطی را فراهم کنند که شریک جنسی احساس مطلوب‌تری داشته باشد. معمولاً بیشتر مهار کننده‌های PDE5 به کاهش "دوره تحریک ناپذیری مردان" کمک می‌کنند - مدت زمانی که در مردان لازم است برای نعوظ مجدد پس از انزال سپری شود. محبوب‌ترین این داروها سیلدنافیل است که با نام عمومی "ویاگرا " در دسترس است.
جایگاه مهم این قرص ها در انزال زودرس به نقش تقویت کنندگی نعوظ و افزایش توانائی مرد جهت انجام نعوظ مکرر است. به صورت خلاصه قرص های ویاگرا، تادلافیل و سیلدنافیل انزال را به تأخیر نمی اندازند بلکه به فرد این توان را می دهند که بعد از انزال زودرس یک ربع تا نیم ساعت بعد از انزال، دوباره قدرت نعوظ داشته باشند، که دومین بار مطمئناً انزال با تأخیر انجام می شود که به آن dabble sex می گویند.


3- داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs)

برخی از داروهای ضد افسردگی، دارای علایم مشابهی همچون داروهای SSRI هستند، بعضی از انواع خاص داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) را می شود به عنوان قرص تأخیری و برای درمان زود ارضایی استفاده نمود. یکی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای که بیشتر از بقیه در زمینه درمان زود ارضایی و به عنوان قرص تأخیری بر روی آن تحقیق شده است کلومیپرامین است که شاید بیشتر از خیلی از داروهای SSRI برای این منظور مفید باشد.


4- داروهای بی حس کننده موضعی

کرم های و داروهای بی حس کننده موضعی قادر به کاهش حساسیت و تحریک پذیری آلت بوده و باعث تأخیر در انزال می شود. این کرم ها و اسپری ها از کم خطرترین داروهایی هستند که برای درمان زود ارضایی از آن‌ها استفاده می شود. درصورتی‌که فرد حساسیت خاصی به این داروها نداشته باشد، عوارض جانبی سیستمیک کمی در پی دارند. لیدوکائین و پریلوکائین 2.5 درصد از جمله داروهای بی حس کننده موضعی می باشند. نحوه مصرف این کرم ها به‌صورت استعمال خارجی روی پوست آلت جنسی مرد ، بخصوص سر آلت ( حشفه ) و قسمت زیرین آلت ( از زیر حشفه تا حدوداً 5 سانت به سمت انتهای آلت که محدوده بسیار حساس پوست آلت است) به‌صورت اسپری و یا کرم موضعی می باشد، که می تواند با مشورت پزشک نیز مصرف شود. لازم به تذکر است که این قبیل داروهای بی حس کننده با بی حس کردن ناحیه تحریک پذیر آلت، عمل کرده و مانع زود انزالی می گردد و همچنین از لذت تماس جنسی نیز می کاهد و به عنوان درمان برای تحریک پذیری عصب ها و یا تحریک پذیری روانی، زود انزالی نمی باشد.


5- ترامادول و زرتان ( ZERTANE نام تجاری ترامادول)

ترامادول یک داروی ضد درد است که شبیه مواد مخدر عمل می‌کند، به صورت ثانویه برای دردهای نسبتاً شدید و قرص تأخیری برای درمان زود انزالی استفاده می‌شود. بااین‌حال، عوارض جانبی متعدد و از جمله پتانسیل اعتیاد به آن باعث شده که محبوبیت زیادی در این خصوص نداشته باشد. عوارض جانبی شایع عبارت‌اند از: تهوع، خواب‌آلودگی، اختلال در نعوظ، سوءهاضمه، سردرد، استفراغ و سرگیجه.

عوارض قرص تاخیری بر روی مردها

عوارض قرص های تأخیری

استفاده از قرص های تأخیری برای درمان زود انزالی ساده ترین راه برای حل این مشکل است و همیشه ساده ترین راه بهترین راه درمان نیست. بدون شک استفاده از قرص های تأخیری برای درمان مشکلات جنسی عوارض زیادی در پی خواهد داشت . این تأثیرات جانبی شامل عوارض روانی و عصبی، واکنش های پوستی، اثرات آنتی کولینرژیک، نوسان در وزن بدن، تداخلات دارویی و تأثیرات جانبی جنسی (به‌جز انزال زودرس)، همچون کاهش میل جنسی و یا اختلال نعوظ می باشند و بزرگ‌ترین مشکل آن این است که پس از قطع مصرف این داروها مشکل زودانزالی با شدت بیشتر سراغ مصرف کننده خواهد آمد.

عوارض کلی ناشی از مصرف قرص های تأخیری شامل موارد زیر است:
سردرد
سردرد یکی از شایع ترین عوارض استفاده از قرص های تأخیری است زیرا تغییر ناگهانی در جریان خون که ناشی از افزایش مقدار نیتریک اکسید، موجب سردرد می شود این عارضه در تمام قرص های تأخیری و داروهای ناتوانی جنسی دیده می شود و تغییر نوع این داروها فایده ای ندارد. بهتر است درباره این مشکل با پزشک مشورت کنید.
بدن درد
برخی از افراد پس از مصرف قرص های تأخیری ، دچار درد در تمام ماهیچه های بدن شان می شوند. برخی از افراد هم از کمردرد شکایت می کنند که با نظر پزشک می توانید دارو را عوض کنید.
مشکلات گوارشی
داروهای مربوط به درمان ناتوانی جنسی ممکن است دستگاه گوارش را دچار مشکل کنند که رایج ترین آن‌ها هم سوء هاضمه و اسهال است. البته برای کم کردن این عارضه، بهتر است رژیم غذایی تان را تغییر دهید. به جای نوشیدنی های کافئین دار یا آب میوه، آب معمولی بنوشید. اگر تغییر رژیم غذایی فایده نداشت، با پزشک مشورت کنید.
سرگیجه
افزایش نیتریک اکسید حاصل از مصرف قرص تأخیری برخی از مردان را به سرگیجه مبتلا می کند. البته این نوع سرگیجه ملایم است. درهرصورت سرگیجه هنگام فعالیت های روزانه، عذاب آور است. در موارد نادر هم سرگیجه چنان شدید می شود که فرد، از حال می رود. این وضعیت خطرناک است و باید به آن توجه و فوراً به پزشک مراجعه شود. حتی اگر کمی هم سرگیجه دارید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.
تغییر در بینایی
داروهای درمان ناتوانی جنسی، ممکن است روی دید شما تأثیر منفی بگذارند. برخی از قرص های تأخیری می توانند موقتاً دید فرد را تغییر داده و حتی او را دچار تاری دید کنند. از دست دادن بینایی و یا تغییری که موقتی نیست، مشکلی جدی است و بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد.
سرخ شدن
گاهی اوقات هنگام مصرف قرص های تأخیری، پوست فرد به‌شدت قرمز می شود که البته موقتی است. این عارضه بیشتر روی پوست صورت است و به‌ندرت در قسمت های دیگر بدن دیده می شود. گاهی اوقات پوست صورت دچار لک می شود یا در موارد شدیدتر جوش می زند. سرخ شدن و جوش زدن فقط می تواند اثر بدی روی ظاهر فرد بگذارد اما خطر سلامتی جدی به دنبال ندارد. با مصرف غذاهای داغ و یا تند، نوشیدنی های الکلی و یا قرار گرفتن در هوای گرم، این سرخ شدن ها بیشتر هم می شود.
گرفتگی و یا آبریزش بینی
گرفتگی و یا آبریزش بینی یکی از عوارض رایج مصرف قرص های تأخیری است. اما بیشتر اوقات خود به خود برطرف می شوند. اگر این عوارض ماندگار بودند، حتما با پزشک مشورت کنید.

عوارض شدید و نادر حاصل از مصرف قرص های تأخیری

اگرچه قرص های تأخیری با عوارضی که به آن‌ها اشاره شد، همراه هستند. اما گاهی اوقات عوارضی مشاهده می شود که پیش از آن دیده نشده بوده است. این عوارض می توانند به‌شدت خطرناک باشند:

  • پریاپیسم (یا نعوظ مانا که بیش از 4 ساعت طول کشیده و بسیار دردناک است).
  • تغییر ناگهانی در شنوایی
  • از دست دادن بینایی

به محض مشاهده هریک از موارد فوق باید به پزشک مراجعه کرد.

قرص های تاخیری

راههای طبیعی برای درمان زود انزالی

معمولاً برای درمان زود انزالی به‌صورت همزمان بر روی بدن و ذهن اقداماتی صورت می گیرد تا مرد به حالت روان‌تنی ( سلامت جسمی و روحی ) مناسب برای یک نزدیکی جنسی طولانی مدت دست پیدا کند .در کشور امریکا ۲۵ تا ۴۰ درصد مردان دچار زودانزالی هستند که بنابر اظهارات متخصصین این درصد در کشور ما بسیار بیشتر از سایر کشور هاست .از نظر فیزیکی دلیل زودانزالی به خاطر تحریک خیلی سریع اعصاب موجود در سر آلت مردان است که باعث انزال سریع و پیش از انتظار می‌شود .به‌طورکلی روش های طبیعی درمان زود انزالی ، پیدا کردن راهی برای دوری از استرس و اضطراب است .
پیشنوازی :
پیشنوازی یک تجربه جنسی شامل لمس کردن ، ماساژ دادن و نوازش دادن بدن شریک جنسی بدون انجام دخول است که در صورتی که با نفس های عمیق و آرام همراه باشد می تواند به درمان زود انزالی کمک فراوانی بکند .در هنگام پیشنوازی و ملاعبه فشار خون مرد و زن به آرامی بالا می رود و از ایجاد هیجان سریع و ناگهانی جلوگیری می شود. حفظ این آرامش بسیار مهم است چراکه مردان به سرعت به نقطه تحریک جنسی می رسند ولی زن ها نیاز به زمان بیشتری برای تحریک شدن دارند . در واقع زن ها به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان برای تحریک شدن از نظر جنسی نیاز دارند درحالی‌که مردها به سرعت بسیار بیشتری تحریک می شوند .
با تمرین پیشنوازی طولانی مدت ، مردها یاد می گیرند که هیجان خود را کنترل کنند و بدین ترتیب از نظر روانی تمرکز لازم برای جلوگیری از انزال را در دراز مدت پیدا می کنند .
تمرین ماهیچه های لگنی ( تمرین کیگل)
برای این کار کافی است که ماهیچه مثانه خود را محکم فشار بدهید ، مثل حالتی که می خواهید جلوی ادرار خودتان را بگیرید .با این کار شما ماهیچه های مرتبط با انزال خود را قوی می کنید و در هنگام انزال می توانید با نگه داشتن و کنترل این ماهیچه ها جلوی انزال زودرس خود را بگیرید . لازم به ذکر است که قوی شدن این ماهیچه ها به درمان بیماری عدم نعوظ آلت نیز کمک می کنند . بدین صورت که با محکم نگه داشتن این ماهیچه ها خون در آلت نگه داشته می شود و نعوظ کامل حفظ می شود .
استفاده از کاندوم
استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت جنسی باعث کاهش اصطکاک در سطح آلت می شود و بدین ترتیب از تحریک بیش‌ازاندازه اعصاب آلت جلوگیری می‌شود و درنهایت مدت زمان بیشتری می توان به نزدیکی جنسی ادامه داد.
ژل و کرم های تأخیری بی حس کننده
با قرار دادن مقدار کمی از ژل های تأخیری بر روی سر آلت می توان از زود انزالی در آمیزش جنسی جلوگیری کرد. این ژل ها در ناحیه ای که مورد استفاده قرار می گیرند تا حدودی بی حسی ایجاد می کنند و از تحریک بیش از اندازه در آن قسمت جلوگیری می کنند و در نهایت مدت زمان نزدیکی را افزایش می دهند .

ویاگرای طبیعی


مکمل های طبیعی
بعضی از مردها بر این باورند که داروهای طبیعی می تواند زود انزالی را درمان کند . واقعیت این است که هیچ داروی گیاهی خاصی برای درمان زودانزالی وجود ندارند و بیشتر داروها موجود در بازار بیشتر جنبه آرامش‌بخش دارند چراکه زودانزالی بیشتر مربوط به مسائل ذهنی است و با مصرف آرامش بخش ، می توان به‌صورت کاذب ذهن را آرامش کرد و مدت بیشتر در رابطه جنسی باقی ماند .
آرام شدن
درصد بالایی از مشکلات زودانزالی مربوط به استرس و عدم وجود آرامش در فرد است . تمرین های آرامش بخش مثل نفس های عمیق و تکنیک های دم و بازدم می تواند به کسب آرامش کمک بسزایی بکند. کلاس های یوگا و مدیتیشن و در کل هر چیزی که ذهن شما رو آرام می کند در بهبود و درمان بیماری زود انزالی بسیار مؤثر است .

با وجود اینکه مشکل زود انزالی برای مرد و همسرش بسیار ناراحت کننده است ، ولی یک بیماری مهلک نیست و با روش‌های مختلفی قابل درمان است . درمان های انزال زودرس معمولاً شامل ریلکس شدن و دوری از استرس و تنش‌های فکری می باشد . شما هم می توانید بعد از مدتی تمرین و با استفاده از روش های مختلفی که در این مقاله ذکر شد بدون استفاده از قرص های تأخیری و عوارض آن‌ها بر روی بدنتان به مدت زمان دلخواهتان در رابطه جنسی برسید .

divider

ترجمه و گردآوری بخش سلامت مجله دلگرم

طیبه بیگیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (22 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits