alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
خطرات و عوارض جبران ناپذیر بیدار ماندن در شب

بیدار ماندن در تمام طول شب به حافظه کاری زنان آسیب می‌رساند

خطرات و عوارض جبران ناپذیر بیدار ماندن در شب
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
خطرات شب بیداری بسیار جدی و قابل تامل است و علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی تاثیرات منفی بسیاری بر سلامت اعضای داخلی بدن خواهد داشت پس اگر عادت به شب بیداری دارید حتما بخوانید.

خطرات جدی شب بیداری در زنان

بسیاری از ما "مه صبحگاهی" را تجربه کرده‌ایم که بعد از نخوابیدن در شب فرارسیده است. بااین‌حال، مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که تأثیر کم‌خواب در حافظه کاری زنان به‌مراتب بیشتر از مردان است.

حافظه کاری توانایی فرد برای نگهداری اطلاعات به مدت‌زمان کوتاه است، در عین از آن برای تصمیم‌گیری و یا انجام درست مسئولیت‌ها استفاده می‌شود.

یک مثال از حافظه کاری اضافه کردن یک مخاطب به تلفن همراه شما است. شما به‌طور موقت یک‌رشته از اعداد را در ذهن خود نگه می‌دارید درحالی‌که هم‌زمان آن‌ها را بر روی صفحه خود قرار می‌دهید.

Sleep deprivation in women

تحقیقات انجام‌گرفته نشان می‌دهد که حافظه کاری به دلیل نخوابیدن می‌تواند به‌طور منفی تحت تأثیر قرار بگیرد.

محققان در طی مطالعه‌ای جدید- به رهبری فریدا رانگتل، دانشجو دکتری در گروه علوم اعصاب در دانشگاه اوپسالا در سوئد – به بررسی چگونگی تأثیر گذاشتن یک خواب محدود بر حافظه افراد پرداختند.

عوارض نخوابیدن در خانم ها

یکی از اهداف این مطالعه تعیین این است که آیا عدم خواب بر حافظه کاری مردان وزنان تأثیر متفاوتی دارد؟ یادآور می‌شود که تنظیمات خواب‌وبیداری و تأثیر آن در عملکرد شناختی بین مردان وزنان متفاوت است.رانگتل و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در مجله تحقیقات خواب منتشر کرده‌اند.

علت نگرانی؟

جامعه آماری این مطالعه شامل 24 جوان بود که 12 نفر آن‌ها مرد و 12 زن بودند. هر گروه دو تست حافظه را به مدت 1 هفته تکمیل کرد.اولین تست بعد از یک خواب شب کامل که حدود 8 ساعت تعریف‌شده بود انجام شد - درحالی‌که آزمون دوم بعد از یک‌شب نخوابیدن، انجام گرفت.آزمون حافظه، شرکت‌کنندگان را مجبور کرد تا یک توالی هشت‌رقمی از اعداد را به خاطر داشته باشند. هر موضوع تست 16 بار تکرار شد و تیم از نمره های متوسط برای ارزیابی عملکرد حافظه کاری خود استفاده کردند.نتایج باعث تعجب محققان شد چون نشان می‌داد که از دست دادن خواب شب، هیچ تأثیری بر حافظه کاری مردان ندارد.بااین‌حال، زنان که خواب شب خود را از دست دادند، کاهش حافظه کاری را در آزمون نشان دادند، اما به نظر نمی‌رسید به این کاهش حافظه توجه دارند.

عوارض نخوابیدن در خانم ها

رانگتل و همکاران می‌گویند که این نتیجه احتمالاً برای زنان نگران‌کننده است.آن‌ها در مقاله خود نوشتند: «حافظه کارکردی در عملکرد شناختی و تأثیرگذاری در زمینه‌های آموزشی، حرفه‌ای و اجتماعی بسیار مهم است».با توجه به این، آن‌ها اضافه می‌کنند، که کاهش عملکرد حافظه کاری فرد را مستعد انجام خطا در طی فرآیند کار خواهد کرد.بنابراین زنان پس از یک خواب ناکافی، باید در فعالیت‌های روزمره خود بسیار مراقب باشند.در این بررسی توجه ویژه به زنان جوانی است که در معرض چالش‌هایی هستند که آن‌ها را با کمبود خواب و درعین‌حال ضرورت داشتن حافظه پرانرژی مواجه می‌کند.

رانگتل بیان می‌کند:

مشخص نیست که آیا کمبود خواب در طول روزبه حافظه کاری زنان اثر می‌گذارد یا نه چراکه بررسی‌ها فقط در ساعات صبح انجام‌شده است. علاوه بر این، وی یادآور می‌شود که نمی‌توانند نتیجه‌گیری کنند که آیا تأثیر محرومیت از خواب در سایر زمینه‌های فعالیت ذهنی متفاوت است یا خیر.

همچنین بخوانید:

اثرات خوب نخوابیدن بر بدن را میدانید؟!

علت اینکه همیشه خوابم میاد چیست؟

عوارض بی خوابی در زنان بارداراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • medicalnewstoday.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits