مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
علت درد نوک پستان و درمان این عارضه
6
زمان مطالعه: 5 دقیقه
درد نوک سینه نشانۀ چیست؟اکثر زنان درد حداقل یکی از پستان ها را در زمان هایی از زندگی خود تجربه می کنند.

درد نوک سینه نشانۀ چیست؟

اکثر زنان درد حداقل یکی از پستان ها را در زمان هایی از زندگی خود تجربه می کنند. علت این دردها ممکن است سائیدگی پوست، عدم تعادل هورمونی، اختلالات التهابی، فاکتورهای محیطی، آلرژی و عوارض پوستی، عفونت، خارش، حساسیت، فعالیت جنسی، بارداری و یا شیردهی باشد. سرطان نوک پستان نادر بوده و زخم نوک هر دو پستان، به ندرت می تواند نشانه ای از سرطان باشد؛ در بیشتر موارد سرطان در یکی از پستان ها بروز می کند.با دلگرم همراه باشید.

 درد نوک پستان نشانۀ چیست؟

دلایل درد نوک سینه

لباس پوشیدن

یکی از دلایل درد نوک پستان، سوتین نامناسب است. اگر سوتین قدیمی می پوشید دقت کنید چیزی نوک پستان را نساید. اگر سوتین شما جدید است سعی کنید یکی از سوتین های قدیمی که باعث درد نمی شود را بپوشید.

مواد شیمیایی

یکی دیگر از دلایل درد نوک پستان، تغییر پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی می باشد. ممکن است بدن به یکی از این مواد حساسیت داشته باشد. یا ممکن است در استخر غنی از کلر شنا کرده باشید. کلر باعث خشکی و ناراحتی پوست می شود و نوک پستان ها نیز استثنا نیستند. سعی کنید کمتر در استخر بمانید و پودر لباسشویی قدیمی خود را استفاده کنید.نوک پستان ها به راحتی زخم می شود.

شیردهی

گازهای نوزاد در هنگام شیردهی باعث درد نوک پستان ها می شود. همچنین مک زدن نوک پستان نیز باعث ترک خوردن نوک پستان و تورم می شود. در هنگام شیردهی، نوک پستان باید تمیز و خشک باشد و در بین شیردهی ها نوک پستان را مرطوب کنید.

زخم

نوک پستان ها به راحتی زخم می شود. سعی کنید مراقب آن ها باشید.

دلایل داخلی

تغییرات بدن باعث درد نوک پستان می شود.

این تغییرات عبارتند از:

تغییرات هورمونی

نوسان هورمون های جنسی زنانه، پروژسترون و استروژن، یکی از دلایل اصلی درد نوک پستان است. این مسئله می تواند به خاطر نزدیک شدن به زمان پریودی نیز اتفاق بیفتد. اگر درد نوک پستان به طور مرتب بیاید و برود و اگر هیچ عاملی دیگر همراه با آن نباشد درد هورمونی است.

برای رفع درد هورمونی نوک پستان، چه کاری می توان انجام داد؟

برخی خانم ها با کاهش مقدار کافئین این مشکل را حل می کنند. برخی دیگر قرص مصرف می کنند. اگر درد شدید و طولانی است به پزشک مراجعه کنید.

ورم پستان

ورم پستان معمولا به خاطر شیردهی اتفاق می افتد اما به دلایل غیر از آن نیز می باشد. با توجه به قرمزی، ورم، درد نوک پستان و سایر علائم عفونت، باید ورم پستان را جدی گرفت. اگر علائم ورم پستان را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

کاندیدیازیس

این مشکل بیشتر در مادرهای شیرده دیده می شود اما ممکن است در سایر افراد نیز دیده شود. این مشکل عفونت نوک پستان است که با کرم های ضد قارچ قابل درمان است. اگر درد شدیدی در نوک پستان و داخل پستان تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار این عفونت شده باشید.

علایم زودرس در پوست ناحیۀ نوک پستان به این قرار هستند: قرمزی ایجاد توده در مراحل پیشرفته تر، علایم شامل این موارد هستند: خارش مور مور حساسیت درد یا احساس سوزش جراحی، معمولترین راهکار درمانی است. انواع جراحی به شدت بیماری بستگی داشته و شامل موارد زیر هستند: لامپکتومی (برداشت بافت سرطانی از پستان با استفاده از جراحی) و پرتودرمانی ماستکتومی ساده یا اصلاح شده (خارج کردن قسمتی از بافت پستان) ماستکتومی رادیکال (خارج کردن کل بافت پستان)

اگزما

این نوع ورم نیز باعث درد می شود. در این حالت یکی از پستان ها یا هر دو قرمز می شوند و ترشحاتی خواهند داشت. سعی کنید با کرم های هیدروکورتیزون این مشکل را حل کنید. اما اگر بهبود نیافتید با پزشک تماس بگیرید. درد نوک پستان معمولا آزاردهنده است. اما معمولا باعث سرطان سینه نمی شود. گاهی اوقات این درد به خودی خود از بین می رود. گاهی اوقات نیز مخصوصا اگر دلیل مشخصی داشته باشد، می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید. اما اگر منبع درد نوک پستان را نمی دانید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

علایم زودرس در پوست ناحیۀ نوک پستان به این قرار هستند:

  • قرمزی
  • ایجاد توده

در مراحل پیشرفته تر، علایم شامل این موارد هستند:

  • خارش
  • مور مور
  • حساسیت
  • درد یا احساس سوزش
  • جراحی، معمولترین راهکار درمانی است.

علایم زودرس در پوست ناحیۀ نوک پستان به این قرار هستند: قرمزی ایجاد توده در مراحل پیشرفته تر، علایم شامل این موارد هستند: خارش مور مور حساسیت درد یا احساس سوزش جراحی، معمولترین راهکار درمانی است. انواع جراحی به شدت بیماری بستگی داشته و شامل موارد زیر هستند: لامپکتومی (برداشت بافت سرطانی از پستان با استفاده از جراحی) و پرتودرمانی ماستکتومی ساده یا اصلاح شده (خارج کردن قسمتی از بافت پستان) ماستکتومی رادیکال (خارج کردن کل بافت پستان)

انواع جراحی به شدت بیماری بستگی داشته و شامل موارد زیر هستند:

  1. لامپکتومی (برداشت بافت سرطانی از پستان با استفاده از جراحی) و پرتودرمانی
  2. ماستکتومی ساده یا اصلاح شده (خارج کردن قسمتی از بافت پستان)
  3. ماستکتومی رادیکال (خارج کردن کل بافت پستان)

ورم سینه

ورم سینه معمولا به خاطر شیردهی اتفاق می افتد اما به دلایل غیر از آن نیز می باشد. با توجه به قرمزی، ورم، درد نوک سینه و سایر علائم عفونت باید ورم سینه را جدی گرفت. اگر این علائم را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

کاندیدیازیس

این مشکل بیشتر در مادرهای شیرده دیده می شود اما ممکن است در سایر افراد نیز دیده شود. این مشکل عفونت نوک سینه است که با کرم های ضد قارچ قابل درمان است. اگر درد شدیدی در نوک سینه و داخل سینه تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار این عفونت شده باشید.

اگزما

این نوع ورم نیز باعث درد می شود. در این حالت یکی از سینه ها یا هر دو قرمز می شوند و ترشحاتی خواهند داشت. سعی کنید با کرم های هیدروکورتیزون این مشکل را حل کنید. اما اگر بهبود نیافتید با پزشک تماس بگیرید.
درد نوک سینه معمولا آزاردهنده است. اما معمولا باعث سرطان سینه نمی شود. گاهی اوقات این درد به خودی خود از بین می رود. گاهی اوقات نیز مخصوصا اگر دلیل مشخصی داشته باشد می توانید از درمان های خانگی استفاده کنید. اما اگر منبع درد نوک سینه را نمی دانید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب درد نوک سینه

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
۲ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

فهیمه | ۱ سال پیش
سلام من چند وقتیه نوک سینه که دست میزنم بهش درد میگیره علتش چیه
0
3
معصومه | ۴ سال پیش
سلام مدت یک هفته هس ک نوک سینه هام هم درد میگیره هم میسوزه خیلی حساس شده ، ضمنا من سالی یکبار پریود میشم این درد ب پریودیم هم مربوط میشه یا ن
0
2