دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز در مورد ویروس پاپیلوم HPV (اچ پی وی)
19
زمان مطالعه: 10 دقیقه
ویروس پاپیلوم انسانی:ویروس پاپیلوم یاHPV ) Human Papillomavirus) ویروسی است که بیش‌تر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می‌یابد.

ویروس پاپیلوم انسانی

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV ) Human Papillomavirus) ویروسی است که بیش‌تر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می‌یابد. بیش از ۱۰۰ نوع یا سوش مختلف از HPV وجود دارد. اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌شود. اما در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) یا زگیل تناسلی بشوند. در موارد دیگر، انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند.با دلگرم همراه باشید تا با ویروس پاپیلوم انسانی آشنا شوید.

HPV virus

افراد در معرض خطر بیماری HPV

هر فردی که رابطه جنسی دارد، یا قبلاً داشته، ممکن است به این ویروس مبتلا باشد. بیماری HPV چنان شایع است که می توان گفت تقریباً همه خانم ها و آقایانی که به لحاظ جنسی فعالند، بالاخره در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. این امر حتی برای کسانی که در طول زندگی خود فقط با یک نفر رابطه جنسی داشته اند، نیز صادق است.

چگونگی ابتلا به بیماری HPV

بیماری HPV از طریق تماس جنسی، اغلب طی تماس جنسی واژینال و مقعدی، منتقل می شود. این ویروس همچنین از طریق تماس جنسی دهانی نیز منتقل می شود. اچ پی وی هم در افراد دارای روابط جنسی نرمال و هم در هم جنس گرایان قابل انتقال است، حتی زمانی که طرف مقابل هیچ گونه علامتی ندارد و فقط ناقل است.اغلب افراد مبتلا خودشان متوجه ابتلای خود و این که ممکن است ویروس را به طرف مقابل انتقال دهند، نمی شوند. هر فرد ممکن است حتی سال ها پس از داشتن رابطه با فرد مبتلا، این ویروس را داشته باشد. همچنین، ممکن است هر فرد بیش از یک نوع ویروس بگیرد. در موارد نادر، خانم باردار مبتلا به اچ پی وی تناسلی، ممکن است حین زایمان، این ویروس را به فرزندش منتقل کند.

مشکلات بالقوه بیماری HPV

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری HPV هیچ علامتی ندارند و مشکلی هم برایشان ایجاد نمی شود. اما گاهی، عفونت های اچ پی وی می توانند موجب بروز برخی مشکلات جدی سلامت، از جمله موارد زیر شوند:

زگیل های تناسلی

پاپیلوماتوزیس تنفسی راجعه (RRP)؛ وضعیتی نادر که در آن زگیل ها در گلو رشد می کنند. سرطان دهانه رحم (سرویکس) و دیگر سرطان های کمتر رایج، اما جدی، مانند سرطان های تناسلی و یک نوع خاص از سرطان سر و گردن که اروفارینژیال نامیده می شود (سرطان در نواحی پشت گلو).

در همه موارد زگیل های تناسلی و آر آر پی (RRP) و تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم، پای اچ پی وی در میان است! برخی از زیر مجموعه های خاص سرطان های واژن، فرج، آلت، مقعد و حلق نیز فقط از این ویروس ایجاد می شوند. گونه هایی از اچ پی وی که موجب زگیل های تناسلی می شوند با آن گونه هایی که موجب بروز سرطان می شوند، متفاوتند.

ویروس HPV ؛ ویروسی خطرناک در زنان و مردان

علائم و نشانه های بیماری های ناشی از بیماری HPV

زگیل های تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. این زگیل ها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا تخت و یا به شکل گل کلم باشند. زگیل ها ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از تماس جنسی با فرد آلوده ظاهر شوند، حتی اگر وی هیچ نشانه ای از زگیل تناسلی نداشته باشد. در صورت درمان نشدن، زگیل ها ممکن است برطرف شوند، بدون تغییر باقی بمانند و یا بزرگ و زیاد شوند. گونه هایی از بیماری HPV که سرطان زایند با گونه هایی که زگیل تناسلی ایجاد می کنند، متفاوتند.

سرطان دهانه رحم معمولاً تا مرحله پیشرفته، علائم ندارد. به همین دلیل، مهم است که خانم ها به طور مرتب برای سرطان دهانه رحم غربالگری شوند. تست های غربالگری می توانند نشانه های زودهنگام بیماری را پیدا کنند و کمک کنند مشکلات زودتر درمان شوند، پیش از آن که به سرطان تبدیل شوند.دیگر سرطان های ناشی از بیماری HPV تا زمان رسیدن به مرحله پیشرفته، هیچ علائم و نشانه ای ندارند و درمان آن ها دشوار است. دیگر سرطان های مرتبط با آن عبارتند از سرطان فرج، واژن، آلت، مقعد. آر آر پی (RRP) نیز وضعیتی است که در آن زگیل ها در گلو رشد می کنند و می تواند در کودکان و بزرکسالان رخ دهد. رشد زگیل ها در گلو می تواند مجرای هوا را مسدود کند و موجب خرخر و اختلال در تنفس شود.

بیماری HPV و مشکلات سلامت ناشی از آن

اگر این ویروس مقاوم باشد و از بین نرود، می تواند سلول های نرمال را به غیرنرمال بدل کند و در اغلب موارد شما نمی تواننید این تغییرات سلولی را متوجه شوید. زگیل ها ممکن است چند ماه پس از ابتلا ظاهر شوند. پیشرفت سرطان نیز اغلب سال ها یا حتی دهه ها پس از ابتلا، زمان می برد.راهی قطعی و مشخص برای دانستن این نکته که کدام افراد مبتلا به این ویروس، گرفتار سرطان یا دیگر مشکلات می شوند، وجود ندارد. اما افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف (از جمله مبتلایان به ایدز) توان کمتری برای جنگیدن با این ویروس و رهایی از مشکلات ناشی از آن را دارند.

حدود 80 میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلایند. هر ساله نیز حدود 14 میلیون نفر به این ویروس آلوده می شوند. شیوع بالای این ویروس از آن رو است که تقریباً تمام زنان و مردانی که به لحاظ جنسی فعالند، در مقعطی از زندگی شان حداقل به یکی از گونه های این این ویروس آلوده می شوند.سالانه حدود 360 هزار نفر نیز در آمریکا به زگیل های تناسلی مبتلا می شوند. سالانه حدود 10 هزار زن نیز در آمریکا به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.

آمار ابتلای سالانه به دیگر انواع سرطان مرتبط با بیماری HPV ، بین 1000 تا 10000 نفر است.توجه به این نکته نیز ضروری است که دیگر عوامل، به ویژه مصرف بالای الکل و توتون نقش مهمی در ابتلا به سرطان های ناشی از این ویروس دارد. حدود 21 هزار مورد از این سرطان ها به صورت بالقوه با واکسن HPV قابل پیشگیری اند. آمار ابتلا به پاپیلوماتوزیس تنفسی راجعه (RRP) بسیار کم است و در آمریکا سالانه حدوداً 820 کودک به نوع کودکانِ این بیماری مبتلا می شوند.

تفاوت بیماری HPV و HIV

HPV ویروسی متفاوت از HIV است و مشکلات و بیماری های متفاوتی ایجاد می کند. بیماری HPV در سلول های خون زندگی نمی کند و بیشتر بر روی پوست زندگی می کند. همچنین، HIV موجب ابتلا به ایدز می شود، اما HPV تناسلی به زگیل های تناسلی و انواع خاصی از سرطان می انجامد. شانس ابتلای افراد مبتلا به HIV، به ویروس HPV بیشتر است و باعث می شود بیماری های ناشی از آن، به ویژه سرطان مقعد، پیشرفت کند.


HPV و سلامت خانم باردار مبتلا و نوزاد او

خانم ها باردار نیز ممکن است مبتلا به این عفونت ویروسی شوند. معمولاً این عفونت ها مشکلی ایجاد نمی کنند، اما گاهی موجب رشد زگیل های تناسلی در دوره بارداری می شوند. خانم هایی که در مراحل آخر بارداری به زگیل تناسلی مبتلا می شوند، ممکن است در گلوی نوزادشان نیز زگیل رشد کند و به RRP مبتلا شود که البته بسیار نادر است. در دوران بارداری نیز ممکن است تغییرات سلولی ناشی از بیماری HPV در دهانه رحم رخ دهد.

این تغییرات فقط در غربالگری های منظم دوره ای برای سرطان دهانه رحم قابل کشف است.همه خانم ها، حتی خانم های باردار، باید این غربالگری های دوره ای را انجام دهند.

آزمایشی برای بررسی بیماری HPV

آزمایش های HPV برای کمک به غربالگری سرطان دهانه رحم در خانم های 30 ساله و بالاتر وجود دارد. این آزمایش ها برای غربال آقایان، نوجوانان و یا خانم های زیر 30 سال توصیه نمی شود. هیچ تست عمومی برای کنترل وضعیت کلی HPV در خانم ها و آقایان وجود ندارد. همچنین هیچ آزمایش تأییدشده ای برای یافتن این ویروس در دهان و گلو نیز وجود ندارد.

ویروس HPV ؛ ویروسی خطرناک در زنان و مردان

توصیه هایی به زنان

برای اینکه خانمی به ویروس HPV مبتلا نشود و یا اگر شد، از خطر ایجاد سرطان در وی کاسته شود، اقدامات زیر توصیه می شوند:
اگر فردی دارای یک بیماری آمیزشی مثل زگیل تناسلی باشد، احتمال اینکه وی مبتلا به سایر بیماری های آمیزشی مثل هپاتیت و HIV نیز باشد هست.

1- قبل از ازدواج از سالم بودن شوهر آینده خود با انجام آزمایشات لازم اطمینان حاصل کند. خانم می تواند درخواست کند که شوهر آینده خود هم توسط پزشک متخصص معاینه شود و هم اینکه آزمایش HPV جزو آزمایشات قبل از ازدواج انجام شود. مرد نباید از این موضوع ناراحت شود، چون این حق یک خانم است که از سلامت همسر آینده خود اطمینان حاصل کند و از ابتلا به مهم ترین عامل سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

2- اگر دختر خانم مجرد و سالم فکر می کند پس از ازدواج ویروس HPV از شوهر آینده به وی منتقل خواهد شد، بهتر است قبل از ازدواج واکسن بزند. همه باید این را بخاطر داشته باشند که اگر فردی دارای یک بیماری آمیزشی مثل زگیل تناسلی باشد، احتمال اینکه وی مبتلا به سایر بیماری های آمیزشی مثل هپاتیت و HIV نیز باشد هست.

3- اگر خانمی چند سال پس از ازدواج مبتلا به زگیل تناسلی شود، بلافاصله باید اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب را انجام دهد.

4- اگر خانمی مشکوک به آلودگی به ویروس HPV می باشد، باید حتما آزمایش مربوطه را انجام دهد و با پزشک متخصص مشورت کند.

ویروس HPV ؛ ویروسی خطرناک در زنان و مردان

مراقبت های جنسی

استفاده از کاندوم نیز خطر ابتلا به این ویروس و بیماری های ناشی از آن را کاهش می دهد. بیماری HPV می تواند نواحی پوشش نیافته با کاندوم را آلوده کند، پس کاندوم نمی تواند محافظت کامل در برابر این ویروس ایجاد کند. بهترین راه محافظت، داشتن رابطه ای وفادارانه با یک نفر و پرهیز از داشتن شرکای جنسی است. در انتخاب یک فرد نیز باید دقت شود که او قبلاً شرکای جنسی متعدد داشته است یا خیر. البته، گاهی حتی افرادی که فقط یک شریک جنسی داشته اند، نیز مبتلایند.

در واقع، هیچ گاه نمی توان مطمئن بود که شخصی که شرکای جنسی متعدد داشته یا فقط یک شریک جنسی دارد، به این ویروس مبتلاست یا خیر. به هرحال، چون میزان شیوع این ویروس بسیار بالاست، هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود، بنابراین، لازم است که خود را در برابر مشکلات احتمالی آن محافظت کند.

درمان ویروس HPV

متأسفانه درمانی برای خودِ ویروس HPV وجود ندارد، اما برای بیماری های ناشی از آن، درمان هایی وجود دارد. زگیل های تناسلی را می توان به روش های گوناگون، مانند لیزردرمانی و کرایوتراپی برداشت. هیچ یک از روش های درمان هم بهتر از دیگری نیست. برخی هم اصلاً سراغ درمان نمی روند تا خودش برطرف شود که البته، این کار درست نیست چون ممکن است تعداد و اندازه زگیل بیشتر شود.

سرطان دهانه رحم درمان پذیرترین بیماری است، اگر زود تشخیص داده و درمان شود. زنانی که به طور منظم تست پاپ اسمیر می دهند و پیگیری می کنند، می تواند پیش از پیشرفت سرطان، آن را درمان کنند. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است! دیگر سرطان های ناشی از این ویروس نیز، در صورت تشخیص زودهنگام، قابل درمانند. پاپیلوماتوزیس تنفسی راجعه نیز با جراحی یا دارو قابل درمان است که البته ممکن است دوره درمان آن طولانی (بیش از یک سال) باشد

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب ویروس پاپیلوم انسانی

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (19 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۰ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

م | ۵ سال پیش
برای آقایون چه آزمایشی جهت hpv وجود داره ؟
0
0
یاسمین | ۵ سال پیش
سلام.امکان انتقال این ویروس از مادر به فرزند فقط زمانی ممکن است که مادر در ماه های اخر بارداری دارای زگیل در ناحیه ی تناسلی باشد!؟!یا اینکه در صورت عدم وجود زگیل باز هم امکان انتقال از مادر مبتلا به فرزند هست!؟!
0
0
حمید | ۵ سال پیش
سلام، من این علايم را در الت تناسلي خود مشاهده کردم تام با درد و سوزش محل زیگیل و ازمایش دادم البته هنوز جواب نگرفتم فقط میخواهم بهترین داروی معثر را بمن معرفی کنید ،
متشکرم
0
0
Zx | ۵ سال پیش
سلام..من با پسری که فک میکنم با کسی ارتباط نداشته و روی التتش و بیضه ها مجموعا سه چهار تا دونه شبیه زگیل بود رابطه دهانی داشتم..ب فرض اگر اون فرد دچار اچ پی وی نوع ۶ بوده باشه..منم حتما دچار نوع ۶ در گلو و دهان میشم؟یا نوع دیگری؟یا اینکه ممکنه زگیل در ناحیه تناسلیم بوجود بیاد؟؟و هر نوع زگیل در ناهیه دهان سرطانیه؟؟دارم دیوونه میشم..چند هفته از ارتباط دهانیم میگذره..هنوز زگیل نزده دهانم،،
0
0
Zahra | ۵ سال پیش
با سلام . فرمودید که انتقال این ویروس از مادر به فرزند امکان پذیر است. آیا میتوان بدون مراجعه به پزشک از مبتلا شدن فرزند در دهانه ی رحم و مقعد شد چگونه؟ با سپاس
0
0
Zahra | ۵ سال پیش
با سلام عرض کردید که برای مادران باردار که شاید مبتلا هستند بر روی نوزاد تاثیر گذار است. آیا بدون مراجعه به پزشک میتوان متوجه شد که فرزند دارای این ویروس در دهانه ی رحم است؟ باتشکر
0
0
ترانه | ۵ سال پیش
با سلام آیا لیزر دستگاه تناسلی می تواند سبب انتقال این ویروس گردد؟
0
0
پاسخ کارشناس:
اگه تجهیزات پزشکی با خون یا مایع داخل دستگاه تناسلی ارتباط داشته باشه و ابزار یکبار مصرف استفاده نشده باشه یا ضد عفونی نشده باشند بله امکان انتقال از فردی به فرد دیگر هست.
عرفانه | ۵ سال پیش
سلام
چجوری میشه متوجه این بیماری شد؟تووی ازمایش خون نشون داده میشه؟
0
0
پاسخ ها:
abtin | ۴ سال پیش
خير تو آزمايش خون نيست
آزمايش HPV genotyping ميدين كه روش هاي pcr جاهاي معدودي دارن .
تو تهران قيمت ٤٠٥ هزار تمونه
0
0
Ali | ۶ سال پیش
آیا زدن واکسن hpv کمکی به بهبود و یا جلوگیری از شیوع زیگیل میکند یا خیر
0
0

hits