دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
علت گردن درد و درمان این عارضه
1
زمان مطالعه: 16 دقیقه
درد گردن به چه عللی ایجاد میشود:گردن درد و نشانه های آن به همراه شیوه های درمان آن گردن درد به دلایل مختلفی ایجاد میشود.

درد گردن به چه عللی ایجاد میشود

گردن درد و نشانه های آن به همراه شیوه های درمان آن

گردن درد به دلایل مختلفی ایجاد میشود. ستون مهره های ناحیه گردن یکی ازساختارهای شگفت انگیز و پیچیده دربدن است و می تواند وزن سررا درحدود 15 پوند یا 6کیلوگرم یابیشتر هنگام حرکت در جهات مختلف پشتیبانی کند. هیچ کدام از نواحی ستون مهره ها چنین آزادی را درانجام حرکات ندارند، وجود این حرکات و پیچیدگی مفصل گردن می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی و گردن درد شود.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان گردن درد آشنا شوید.

بیشترین علت درد گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات ، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع با ورزش گردن درد می گردد.گردن درد.گردن درد بیماری وخیمی است که باعث می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد در شانه، بازو یا دست است.

 درد گردن به چه عللی ایجاد میشود

علل درد گردن

درد گردن میتواند به علت مشکلاتی در هر کدام از قسمت های تشکیل دهنده آن اتفاق بیفتد. مشکلاتی در استخوان، لیگامان، عضلات و اعصاب. گاهی مشکلات گردن موجب درد میشود ولی بیمار درد را در خود گردن احساس نمیکند. درد ممکن است در شانه یا در اندام فوقانی یا در ستون مهره ای سینه ای احساس شود. شایعترین علل درد گردن عبارتند از

کشش عضلات گردن

وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد میکنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار میگیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آنها ایجاد شود. بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد میشود که شما آن را به صورت درد و خشکی گردن احساس میکنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت میگیرد و به آن اسپاسم هم میگویند. این نوع درد معمولاً با چند روز استراحت خوب میشود.


قوس نامناسب گردن به علت بد نگه داشتن آن

پیر شدن دیسک Disc degeneration

دیسک در بین مهره های گردن یک ساختمان جذب کننده فشار و شوک است. دیسک بین مهره ای معمولاً با افزایش سن پیر میشود. خشک و چروکیده شده و خاصیت الاستیک خود را از دست میدهد. ارتفاع آن کم میشود و همین امر موجب میگردد مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و فاصله آنها کم شود. با کم شدن فاصله بین مهره ها فشار زیادی روی مفاصل بین مهره ای وارد میشود که این خود موجب آرتروز یا سائیدگی این مفاصل میشود.

کم شدن حجم و ارتفاع دیسک

هرنی دیسک Disk herniation

یا دررفتن دیسک. در این وضعیت قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا میکند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق میگویند. مهمترین مشکلی که در فتق دیسک بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به اعصابی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار آورده و همین فشار موجب بروز بسیاری مشکلات از جمله درد اندام فوقانی است.

ضربه

گردن بسیار قابل انعطاف است و حرکات زیادی دارد. همچنین باید وزن سر را تحمل کند. گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است. این عوامل موجب میشوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع میتوانند به راحتی به گردن صدمه بزنند.

بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمیکند. در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد میتواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند. درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد میشوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی شود.

آرتریت روماتوئید

رماتیسم مفصلی میتواند با تخریب مفاصل بین مهره های گردن موجب درد و خشکی در گردن شود.

عوامل دیگر

  • عواملی مانند عفونت، تومورها و یا بیماری های مادرزادی گردن هم میتوانند از علل درد گردن باشند.
  • چه موقع به علت درد گردن به پزشک مراجعه کنیم
  • در صورت درد گردن در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنیم
  • درد شدید یا مداوم
  • درد گردن همراه با دردی باشد که به دست تیر میکشد
  • درد گردن همراه سردرد، گزگز، بیحسی یا ضعف اندام فوقانی باشد
  • در صورت ضربه به گردن باید به اورژانس اطلاع دهیم. به هیچ وجه گردن را نچرخانیم و به چپ و راست خم نکنیم. پرسنل متبحر اورژانس قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار ابتدا گردنبند مخصوصی را برای بیمار میبندند. این گردنبند گردن را از ایجاد آسیب های احتمال در حین انتقال محافظت میکند.

گردن درد

نحوه تشخیص گردن درد

یک بررسی پزشکی دقیق می تواند به نوع و عامل گردن درد شما کمک کند. یک ارزیابی تشخیصی شامل سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی است. در بعضی از موارد از تصاویر اسکن شده ( مانند ایکس ری، سی تی اسکن و ام آر آی) و آزمایش برای بررسی قدرت عضلات و واکنش ها (رفلکس ها) استفاده می شود.

---------------------------------------------------------------------------

درمان بدون جراحی

درمان خانگی و خود مراقبتی و استراتژی های بدون جراحی شروع می شود. (شکل زیر)

درمان گردن درد

هدف تصحیح مشکل، برگشت کارکرد و جلوگیری از آسیب دوباره گردن می باشد.

درمان خانگی و خود مراقبتی

گردن درد اغلب با استراحت، یخ یا گرما، ماساژ و تکسین دهنده های درد و کشش های ملایم بهبود پیدا می کند. با استفاده از بسته یخ به مدت زمان 20 دقیقه و چندین بار در طول روز می توانید التهاب و درد را در 48 ساعت یا 72 ساعت اولیه بهبود دهید. بعد از آن یک دوش آب گرم یا یک بالشتک گرم در پایین گردن ممکن است به عضلات شما آرامش بیشتری دهد. یک دوره زمانی از استراحت در تخت خوب است، اما بیش از چند روز ممکن است آسیب بیشتری بزند. اگر زمان های خودمراقبتی در جند روز اول موثر واقع نشد، به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از مردم با استفاده از داروهای بدون نسخه غیراستروئیدی و ضد التهاب مانند قرص آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسین تسکین درد پیدا می کنند. داروی شل کننده عضلات ممکن است برای اسپاسم تجویز شود. اگر گردت درد بسیار شدید است، ممکن است به همراه داروهای شل کننده عضلات و داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب داروهای بی حسی تجویز شود.استروئیدها ممکن است تورم و التهاب اعصاب را کاهش دهند. این داروها به صورت دهانی در طول پنج روز و یا به صورت تزریق مستقیم در محل درد ( تزریقات اپیدورال استرودیدی یا تریقات در مفصل فاست). استروئیدها ممکن است ظرف مدت 24 ساعت درد شدید شما را فورا کاهش دهند.

فیزیوتراپی

در بیشتر گردن دردها، ما از همان ابتدا یک زمانبندی تقریبا عادی را توصیه میکنیم. فیزیوتراپی برای رفع گردن درد می تواند به برگشت سریع و کامل فعالیت کمک کند و از آسیب دوباره جلوگیری کند.

درمان های متفاوت توسط پزشک فیزیوتراپ توصیه میشود.این درمان هاشامل تمرینات کششی عضلات ،استفاده ازگرما وسرما وحفظ استحکام عضلات است . همچنین عده ای ممکن است از یوگا، درمان دستی کایروپرتیک و طب سوزنی بهره ببرند.میزان تاثیرهرکدام ازاین درمان ها در درمان گردن درد قطعی نیست وباید درنظرگرفت که عملکرد هرکدام ازاین درمان ها برای هربیمارچگونه است.

اگرچه نکته ای که بسیاراهمیت داردتوصیه پزشک فیزیوتراپ برای انجام تمرینات حرکتی درخانه است.پزشک فیزیوتراپ توصیه میکنددرابتدا ازداورهای مسکن استفاده کنند تمرینات آرام گردن را انجام دهندواگرعلائم بیماری بعدازحدودیک هفته بهبودنیافت بیمار به مراکزفیزیوتراپی ارجاع داده میشود تاباعث کاهش دردبیمارشوند وحرکات خاص گردن را به آنها آموزش دهند.

درمان ها متفاوت هستندوشما بابروزعلائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید.

1- اگردردشدیدترشود

2- اگردرددرحدود4تا6 هفته دربدن ماندگارشد

3- اگرعلائم دیگری مانند بی حسی ،کرختی ،ضعف وسوزن سوزن شدن دریک ناحیه ازبازوودست ایجادشودهمانطورکه قبلاتوضیح داده شد.

روش های دیگر کاهش درددرصورت پایدارشدن درددربدن باید انجام شود یک برنامه مدیریت دردبرای کنترل دردوتحمل دردهمراه با فعالیت های روزانه باید به بیمارپیشنهادشود.دردهای مزمن گردن معمولا براثراضطراب وافسردگی ایجاد میشودونیازبه درمان دارد.

ورزش و نرمش

تمرینات و ورزش گردن درد باعث حفظ تحرک این ناحیه میشود.تاجایی که امکان داردسعی کنید گردن خود را فعال نگه دارید ازبی حرکتی آن جلوگیری کنید.دردناحیه گردن در ابتدا بسیارسخت است و شما ممکن است چند روزبه استراحت نیازداشته باشید.

اگر چه باید از بی تحرکی این مفصل جلوگیری شود و ورزش گردن را به آرامی شروع کنید واجازه ندهید که این ناحیه سخت شود وبه تدریج انجام تمرینات حرکتی را افزایش دهید و هرچندساعت یکبار گردن خود را در جهات مختلف بچرخانید و سپس چندین بار در یک روز این کار را انجام دهید و تاجایی که ممکن است این حرکات را همراه با حرکات طبیعی انجام دهید گردن شما همراه با انجام تمرینات حرکتی دچارآسیب دیدگی نخواهدشد.

درمان با پماد

مسکن ها می توانند برای کاهش درد ناشی از آرتروز و آرامش عضلات موثرباشند شما میتوانید کرم و پمادهای مسکن را مستقیما بر روی موضع درد بمالید و درد این ناحیه را تسکین دهید.چندین نوع درمان دیگر وجود دارد که شامل درمان های گرم ،سردو Bengayاست که می توانید آنها را از داروخانه تهیه کنید.همچنین ممکن است پزشک درمان های قوی تری مانندZostrix, Capzasin-P ، Menthacinبرای درمان دردهای ناشی ازآرتروز و دردهای شدید برای شما تجویز کند هر کدام از مسکن ها دارای موادخاصی هستند پس هنگام مصرف هرکدام ازمسکن ها حتما باپزشک مشورت کنید.

درمان با ماساژ

ماساژ یکی ازدرمان هایی است که بدون این که بیمارنقشی درانجام آن داشته باشد باعث کاهش گردن درد می شود ماساژ یکی از درمان های دستی است که بااستفاده ازدست ومشت ومال دادن بدن باعث کاهش فشارواسترس ماهیچه ها و و دیگر بافت های نرم بدن میشوند.اگر چه ماساژ بر روی همه نواحی بدن تاثیر می گذارد اما معمولا برای درمان ماهیچه ها ، افزایش گردش خون،درمان سیستم اعصاب بدن استفاده میشود.

ترکیب روش ها که معولا توسط متخصصین ماساژ درمانی انجام می شود می تواندباعث کاهش گردن درد وبهبود بیمارشود. انواع ماساژهایی که برای کاهش درد وجود داردشامل ماساژسوئدی،ماساژعمیق بافت ها ،ماساژنقاط ماشه ای یاتریگروماساژشیاتسو Shiatsu است.

ماساژسوئدی

دراین روش ماساژ از روش ها و تکنیک های مختلف ماساژدرمانی با ایجادفشار بر روی ماهیچه ها باعث کاهش فشار و آرامش عضلات می شوند این نوع ماساژ برای کاهش فشارهای روانی وفشارهایی که باعث بروز گردن درد شده اند موثراست.

ماساژعمیق بافت ها

ماساژعمیق بافت ها همراه با ماساژسوئدی برای آرام کردن عمق ماهیچه ها وکاهش فشاربافت های اتصال گردن وناحیه فوقانی کمرانجام میشود.در ماساژعمیق بافت ها ،ایجادفشارهای اضافی به بافت ها بامشکل مواجه میشود واین ماساژفقط برای کاهش فشاربافت های اتصال وبافت های آسیب دیده که باعث بروزدردشده اندانجام میشود.

ماساژنقاط تریگریاماشه ای

بوسیله این نوع ماساژ،بااستفاده ازفشارهای زیادی که ایجاد میشودمتیوان باعث کاهش گرفتگی عضلات وافزایش جریان خون دریک ناحیه بشویم وبه بهبودی بیمار کمک کنیم.معمولانقاط خاصی درناحیه پشت گردن و شانه وجود دارد که منشا درد است با ماساژ این نقاط که به آنها نقاط ماشه ای یا تریگرگفته میشودمیتوان باعث کاهش گردن درد شویم.

شیاتسو

شیاتسویک نوع ماساژکره ای است که درآن ازوزن بدن به تدریج برای فشارنقاط استفاده میکنند ومتخصصان بوسیله تحریک رگ های بدن باعث افزایش انرژی دربدن میشوند متخصصان ماساژشیاتسو بوسیله تحریک نقاطی ازبدن که به آن Ki گفته میشود باعث کاهش درددربدن میشود.

طب سوزنی

مطالعات نشان میدهد که درمان دیسک گردن با طب سوزنی درکاهش درد ناحیه گردن بسیارموثراست مخصوصا آسیب دیدگی هایی که براثرتصادف رخ داده اند.تعدادی ازمطالعات نشان میدهدطب سوزنی میتواند دردرمان اختلالات گردن مانند آنکیلوزینگ اسپوندیلوزیس ankylosingspondylosis واسپوندیلوزیس spondylosis گردن (تغییرات استخوانی که براثرفشارعصب ایجادمیشود)مفیدباشددربیشترموارد طب سوزنی برای بیمارانی که بوسیله درمان های دیگر بهبودنیافته اندموثراست.

درمان های گیاهی معمولا همراه باترکیب طب سوزنی برای درمان گردن درد استفاده میشود.با انجام طب سوزنی میتوان باعث کاهش گرفتگی مفاصل و درد و ایجاد آرامش واحساس مطلوب دربدن شد.براساس شرایط بیمار میتوان با کاربرد موادخاص گیاهی باعث بهبودجریان خون وکاهش فشارماهیچه ها شویم.

مصرف داروهای بدون تجویزپزشک مانندایبوپروفن(ادویل،مورتین)یااستامینوفن (تایلنول)میتواند درکاهش دردموثرباشد.با اضافه کردن کمپرس گرم وسرددرناحیه آسیب دیده میتوان باعث کاهش دردشدازکمپرس یخ در48تا72 ساعت اولیه استفاده کنیدوسپس بعدازآن ازکمپرس گرم استفاده کنید درمان بوسیله گرما میتواند بوسیله یک دوش آب گرم،کمپرس گرم،پدهای گرم انجام شود برای جلوگیری ازآسیب دیدگی پوست همراه باپدهای گرم وکمپرس یخ برروی موضع نخوابید.

درروزاول ازانجام فعالیت فیزیکی خودداری کنید.این اقدام باعث کاهش علائم والتهابات میشود.تمرینات حرکتی آرام را شروع کنید این حرکات شامل چرخاندن سربه سمت بالاوپایین،طرفین ازگوش سمت راست تاگوش سمت چپ است این تمرینات باعث کشش آرام مفصل گردن میشود.ازیک نفربخواهید تاناحیه دردناک را ماساژدهد برروی یک تشک محکم بدون استفاده ازبالش وکاربردبالش خاص برای گردن بخوابید.

درمورداستفاده ازگردنبندهای طبی باپزشک خودصحبت کنید ازگردنبدهای طبی برای درازمدت استفاده نکنید زیرا استفاده مکررازگردنبندباعث ضعف ماهیچه های گردن میشود.شما ممکن است فعالیت های خودرا درچندروزاول کاهش دهیدوسپس به آرامی فعالیت های طبیعی خودراشروع کنید ازبرداشتن هرجسم سنگین ویاچرخاندن کمروگردن خود در6 هفته ابتدایی بعدازبروزدردجلوگیری کنید.پزشک فیزیوتراپی به شما خواهدگفت که چه زمانی تمرینات حرکتی وکششی راانجام دهید وطرزصحییح انجام آنها رابه شما آموزش میدهد.

توانبخشی

بیشتر مردم که از گردن درد حاد رنج می برند سریعا به درمان پاسخ می دهند. یک رویکرد مثبت، فعالیت منظم، و یک برگشت سریع به کار همگی عناصر اصلی توانبخشی را تشکیل می دهند. اگر وظایف عادی شغلی در ابتدا قابل انجام نیستند، وظایف اصلاح شده (سبک یا محدود شده) برای مدت زمان محدودی تجویز می شود.

درمان های دیگری که پیشنهادمیشود شامل مواردزیراست.طرزقرارگیری صحیح مفصل درموقعیت های مختلف بسیارمهم است. حتما طرزقرارگیری بدنتان درموقعیت های مختلف مانند نشستن هنگام کارویانشستن پشت کامپیوتررا کنترل کنید ودقت کنید که هنگام نشستن پشت کامپیوترسرتان به سمت جلونباشد وکمرتان قوزشده باشد وکاملاصاف بنشینید انجام یوگا،پلاتس و روش الکساندرمیتواندباعث بهبود حالتهای گردن درموقعیت های مختلف شود اما میزان اثربخشی آن قطعی نیست استفاده ازبالش های محکم باعث حفاظت ازمفصل گردن درافراد هنگام خواب میشود وسعی کنید ازبیشترازیک بالش استفاده نکنید.

درمان با عمل جراحی

جراحی معمولا کمتر نیاز می شود مگر اینکه شما ضعف عضلات یا فتق دیسک، فشردگی طناب نخاعی گردن، مشکلات تعادل و هماهنگی، یا درد شدیدی که پس از گذشت مدت زمانی منطقی از شروع درمان های بدون جراحی وجود دارد داشته باشید.سردردهایی که ناشی ازگردن درد است معمولا به عنوان سردردهای سرویکاگنیک Cervicogenic (سردردناشی ازگردن درد)شناخته میشودکه دومین اختلالی است که باعث سردرد می شود به عبارت دیگر سردرد بر اثر مشکلات مفصل گردن ایجاد می شود.درصورتی که مشکل گردن بیمار بهبود یابد سردردهای او هم کاهش میابد.محقیقین معتقدندکه سردردهایی که ناشی از گردن درد است بین 4تا22 درصد دربین سردردهای معمولی نیازبه فوریت های پزشکی دارد.معمولا سردردهای ناشی ازگردن درد به درستی تشخیص داده نمی شود و با سردرد میگرنی اشتباه گرفته می شوند و به دلیل اینکه نواحی درد این دو عارضه یکی است در بعضی از مواقع درتشخیص آن دچار اشتباه می شوند.به تفسیر پزشک فیزیوتراپ به دلیل یکسان بودن علائم سردردهای مختلف بایکدیگر باید هنگام تشخیص سردرد معاینه فیزیکی انجام شود.

---------------------------------------------------------------------------

علائم سردردهای ناشی ازگردن دردشامل مواردزیراست.

  • ضعف درناحیه بالای گردن و مرکز جمجمه
  • درحین معاینات فیزیکی توسط پزشک فیزیوتراپ، سختی مفصل گردن،میزان تحرک این ناحیه مواردی است که باید موردارزیابی قرارگیرد.
  • تشخیص تفاوت بین سردردهای میگرنی و سردردهای ناشی از گردن درد موردی است که پزشکان فیزیوتراپ باید به درستی انجام دهند و براساس آن بتوانند این سردرد را مهار کنند.

گردن درد در حاملگی

دردهای ناحیه گردن که در ابتدا خفیف است بسیار به سرعت در زنان باردار پیشرفت می کند همراه با کمردرد ،گردن درد هم بروز میکند که ممکن است این گردن درد به دلیل دردکمر باشد و یا خود به خود ایجادشود گردن درد یکی ازدردهایی است که باعث جلوگیری ازخواب شبانه خانمه ای باردار می شود و به لیست دردهای دیگری که درهنگام بارداری ایجادمی شود اضافه میشود.اگردرد ناحیه گردن درمراحل اولیه بارداری رخ دهدنشان دهنده شرایط نامطلوب است ونیازبه توجه جدی دارد.

یکی ازعلائم بارداری اکتوپیک ectopic(خارج ازرحم) دردناحیه شانه است که براثرخونریزی که باپارگی دیافراگم اتفاق می افتد ایجادمیشود بارداری (tubalدهانه رحم) معمولا به سختی تشخیص داده میشود وتازمانیکه خونریزی ودردشدید اتفاق نیفتد ممکن است تشخیص داده نشود.پزشکان ماما به همه خانمها درموردهرگونه درد و خونریزی و درد گردن و شانه هشدار می دهند چون این علائم ممکن است نشانه های بارداری ectopic (خارج رحم)باشد.

گردن درد و بی حس شدن دست

یکی از عوامل گزگز و بی حس شدن دست گردن درد می باشد. که البته تشخیص آن با پزشک میباشد.پزشک با انتخاب یکی از روش های معالجه از جمله ورزش آرتروز گردن باعث بهبود گردن درد شما می شود. و اینگونه شما بهبود و کمتر شدن علائم بی حس شدن دست ، کتف ،پشت شانه ، پشت گوش و سر و.. را در خود مشاهده میکنید.

---------------------------------------------------------------------------

پیشگیری از گردن درد

پیشگیری از رخداد دوباره گردن درد بسیار کلیدی است:

1- تکنیک های حمل و جابجایی وسایل

2-وضعیت بدنی صحیح هنگام نشستن، ایستادن و خوابیدن

3- تمرین منظم همراه با کشش و تقویت عضلات گردن

4- محیط کار ارگونومیک

5-تغذیه سالم، وزن مناسب و آب کردن چربی های اضافی بدن

6- مدیریت استرس و روش های به آرامش رسیدن

7- سیگار نکشیدن

---------------------------------------------------------------------------

نتیجه گیری

امیدواریم که ارائه این مقاله و اطلاعات آن به آشنایی بیشتر شما بازدید کنندگان گرامی در مورد گردن درد و علت و دلایل به وجود آمدن درد آن مانند دیسک گردن، حوادث و تصادفات،بد نشستن و خوابیدن ، بارداری و دیگر عوامل و همچنین علائم و نشانه های آن از جمله گرفتکی عضلات گردن ،سردرد و سرگیجه،بی حسی و خواب رفتگی دست ها و... کمک کرده باشد.تا مبتلایان به گردن درد بتوانند با مراجعه به موقع به پزشک متخصص و بهترین روش های درمانی شامل دارو،فیزیوتراپی گردن ،ورزش،ماساژ،و عمل که هر کدام با صلاحدید پزشک برای شما در نظر گرفته می شود استفاده کرده و گردن درد را درمان کنند و روزهای پر از سلامتی و نشاط را با درمان درد گردن با ورزش سپری کنند...

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب درد گردن

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

---------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است