دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چگونه خستگی را از تن بیرون کنیم؟!
14
زمان مطالعه: 13 دقیقه
راه های مناسب برای رفع خستگی/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای رفع خستگی از تن آشنا شوید.

راه های مناسب برای رفع خستگی

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای رفع خستگی از تن آشنا شوید.

راهکار ساده برای رفع خستگی

درمان خستگی بدن

پایان دادن به خستگی و استرس که دیگر دو بخش جدا نشدنی زندگی امروزی شده است در نظر شمار فراوانی از ساکنان شهرهای بزرگ و پر جمعیت یک رویای دست نیافتنی است. به چهره مسافران خسته که در مترو منتظر شنیدن سوت قطارند یا در انتظار رسیدن تاکسی لحظه شماری می‌کنند نیم نگاهی هم که بیندازی، سنگینی نگاه خسته‌ای را احساس می‌کنی که حکایت از یک روز کاری طولانی و استرس آفرین داشته است. برای مهار خستگی‌های کار و آغاز یک روز پرنشاط کافی است تکنیک‌های ساده شادی بخش را شناخت تا به خستگی پایان بخشید.

مواردی ‌كه توصیه می ‌شود به پزشك مراجعه كنید!

  • اگر بدون‌ دلیل‌ مشخصی‌ بیش ‌از دو هفته‌ احساس‌ خواب‌ آلودگی‌ و خستگی‌ می ‌كنید.
  • اگر خستگی‌ با درد ماهیچه ‌ها، تهوع، تب، افسردگی‌ یا تغییر خلق‌ همراه‌ است.

پس‌ از یك‌ روز خسته ‌كننده‌ چه‌ باید كرد؟

همه‌ ما پس‌ از پشت‌ سر گذاشتن‌ روزی‌ پرتنش‌ و خسته‌ كننده، مجبوریم‌ فشارهای‌ وارد بر عضلات‌ و اعصاب‌ خود را به‌ نحوی‌ برطرف‌ كنیم. توصیه ‌های‌ زیر در عین‌ سادگی‌ نتایج‌ سودمندی‌ دارند و خوابی‌ راحت‌ و آرام‌ را به‌ همراه‌ می ‌آورند:

  • ماساژ محكم‌ تمام‌ بدن‌ به‌ مدت‌ ده‌ دقیقه‌ باعث‌ بازگشت‌ نیرو در بدن‌ می‌شود. البته‌ دستتان‌ به‌ همه‌ جای‌ بدن‌ نمی ‌رسد، ولی‌ تا هرجا كه‌ می ‌توانید ماساژ دهید. این‌ كار را می‌ توانید با روغن‌ گیاهی‌ یا روغن‌ ماساژ انجام‌ دهید و با نوازش، ضربه‌ زدن‌ و لرزاندن‌ اندام ها بدن‌ خسته‌ خود را ماساژ دهید.
  • دو طرف‌ حوله‌ یا وسیله‌ ای‌ شبیه‌ به‌ آن‌ را با دو دست‌ محكم‌ بگیرید و دست ها را از بالا یا پایین‌ به‌ پشت‌ ببرید و به‌ شكل‌ منحنی‌ بر ستون‌ فقرات‌ و پهلوها بكشید. این‌ حركت‌ خستگی‌ عضلات‌ را در ابعاد وسیعی‌ برطرف‌ می‌ كند.
  • دوش‌ آب‌ گرم‌ با فشار شدید، به ویژه‌ زمانی‌ كه‌ ماهیچه‌ های‌ پشت‌ و گردن‌ مدتی‌ نسبتاً طولانی‌ در معرض‌ فشار آب‌ باشند، در تسكین‌ خستگی های‌ روحی‌ و جسمی‌ ثمربخش‌ است.
  • میل‌ كردن‌ نوشابه ‌ای‌ خنك‌ همراه‌ با ویتامین هایی‌ از میوه‌های‌ تازه، لذت‌ و آرامشی‌ فراوان‌ به‌ همراه‌ دارد.
  • بو كردن‌ اسانس‌ اكلیل‌ كوهی، شمعدانی‌ و نیز اسانس‌ ریحان‌ آرام بخش‌ است.
  • گوش ‌دادن‌ به‌ موسیقی‌ شاد راه‌ خوبی‌ برای‌ یافتن‌ انرژی‌ درونی‌ است؛ البته‌ موسیقی های‌ تند توصیه‌ نمی‌ شود، چون‌ شما را بیشتر عصبی‌ می ‌كند!
  • چند نرمش‌ سبك‌ و كششی‌، خستگی‌ روزانه‌ را برطرف‌ می‌ كند.

----------------------------------------------------------------------------------

رفع کسالت و خستگی بدن با موارد زیر

اسپاسم‌ را تخلیه کنید

برای تخلیه اسپاسم‌ها و انقباض‌های ناشی از کار روزانه در همان حالتی که روی زمین به پشت دراز کشیدید یا روی صندلی نشسته‌اید، با مشت بسته به عضلات شانه و کتف ضربه بزنید. مراقب باشید که این ضربه نباید خیلی محکم یا خیلی آرام و نامحسوس باشد؛ به این ترتیب پس از آنکه عضلات را گرم و آرام کردید با کمک این ضربه‌ها خستگی و اسپاسم‌ را از بدنتان دور می‌کنید. این تکنیک به ویژه پس از گردگیری و جاروکشیدن خانه با جاروبرقی بسیار موثر است.

نکته:با کمک شمع‌های آروماتراپی که رایحه طبیعی میوه‌ها و طبیعت را دارند نتیجه بهتری از تکنیک‌های ماساژدرمانی می‌گیرید.

----------------------------------------------------------------------------------

خستگی شانه‌ها را به در کنید

برای از بین رفتن خستگی شانه‌ها باید از پشت گوش‌ها شروع کنید؛ برای این منظور کافی است با کمک سرانگشتان‌تان عضلات پشت گوش را ماساژ داده و آرام آرام به سمت شانه حرکت کرده و به کمک فشار سرانگشت‌ها عضلات و ماهیچه‌های شانه را ماساژ دهید و پس از آن، همین تکنیک را تا عضلات آرنج، ساعد و کف دست ادامه دهید. برای ماساژ عضلات پشت گوش، گردن و شانه می‌توانید از فشار سرانگشتان به صورت دورانی استفاده کنید و برای تخلیه خستگی و انرژی‌های منفی از عضلات شانه و ساعد از فشار انگشتان دست کمک بگیرید.

----------------------------------------------------------------------------------

چگونه خودمان را ماساژ دهیم؟

کافی است هر روز 20 دقیقه از زمان‌تان را به این کار اختصاص دهید. برای اجرای این تکنیک‌ها تنها کافی است لباسی سبک و نازک به تن داشته باشید. این تکنیک‌ها را می‌توانید به صورت نشسته روی صندلی یا در حالتی که به پشت دراز کشیدید، انجام دهید.

----------------------------------------------------------------------------------

انرژی‌ پاها را تقویت کنید

برای کاهش میزان خستگی و افزایش میزان انرژی برای پرداختن به ادامه برنامه‌ها و کارهای خانه، کافی است همان‌طور که روی صندلی نشسته‌اید مانند تصویر، یک پا را روی پای دیگر قرار دهید و با کمک انگشت شست برای ماساژ دادن نقاط مختلف کف پا اقدام کنید. اگر حالت درازکش را برای اجرای تکنیک‌ها انتخاب کردید، باید به حالت نشسته درآیید و یک پا را روی پای دیگر قرار دهید تا بتوانید به راحتی تمامی نقاط کف پا و عضلات ساق و ران را با کمک انگشت شست ماساژ دهید. در این حالت می‌توانید از ماساژ فشاری یا ماساژ دورانی بهره بگیرید که به ترتیب، با فشار دادن انگشت و چرخاندن انگشت روی یک نقطه انجام می‌شود.

----------------------------------------------------------------------------------

خستگی دست‌ها را کاهش دهید

برای ماساژ دست‌ کافی است دست‌هایتان را ریلکس و آرام کنید و با کمک فشار سرانگشتان‌تان برای تقویت و کاهش اسپاسم‌‌ها و انقباض‌های ناشی از کار اقدام کنید. بهترین روش برای اجرای تکنیک‌های ماساژ آن است که عضلات دست را از آرنج به سمت سرانگشتان دست ماساژ دهید؛ به این ترتیب با اجرای این تکنیک می‌توانید خستگی را از سرانگشتان دستتان به خارج از بدن هدایت کنید.

----------------------------------------------------------------------------------

عضلات شکم را تقویت کنید

برای اجرای آخرین مرحله ماساژ به پشت دراز بکشید و با کمک هر دو دست، عضلات شکم خود را ماساژ دهید. حتی می‌توانید روی زمین به پهلو دراز بکشید و با کمک فشار انگشت شست و 4 انگشت دیگر خستگی و انقباض‌ را از عضلات خسته پهلو و شکم دور کنید.با کمک فشار انگشت شست و 4 انگشت دیگر خستگی و انقباض‌ را از عضلات خسته پهلو و شکم دور کنید.

----------------------------------------------------------------------------------

با رزماری اسپاسم را مهار کنید

برای تهیه این روغن بهتر است یکی از روغن‌های رزماری، هل یا ریحان را انتخاب کرده و 10 قطره از آن را با 5قطره از روغن یا عصاره پرتقال مخلوط کنید. انتخاب هر یک از این روغن‌ها بسته به تمایل و علاقه‌تان به عطر و رایحه این روغن‌ها دارد. پس از مخلوط کردن این روغن‌ها می‌توانید از آن برای ماساژ عضلات صورت، گردن و سایرنقاط بدن کمک بگیرید. این روغن‌ها به جهت خواص ویژه‌ای که در خود دارند کمک می‌کنند که علاوه بر تخلیه خستگی و اسپاسم‌های عصبی، انرژی سرشاری نیز به بدن منتقل شود.

----------------------------------------------------------------------------------

20 دقیقه در این آب بخوابید

قرار گرفتن عضلات خسته و منقبض بدن درون این آب، کمک می‌کند تا عضلات به مرور از حالت انقباض و اسپاسم خارج شده و انرژی سرشاری را جذب خود کنند.یکی دیگر از شیوه‌هایی که برای رفع خستگی پس از ساعت‌ها کار روزانه به خانم‌های خانه‌دار توصیه می‌شود، حمام کردن با روغن‌ها و عصاره‌های آروماتراپی است. برای این کار لازم است 10 قطره از روغن یا عصاره ریحان را با برابر آن عصاره یا اسانس نارنج درون آب ولرم وان ریخته و آن را خوب مخلوط کرده و برای 20 دقیقه درون این آب قرار بگیرید.

قرار گرفتن عضلات خسته و منقبض بدن درون این آب، کمک می‌کند تا عضلات به مرور از حالت انقباض و اسپاسم خارج شده و انرژی سرشاری را جذب خود کنند. علاوه بر این خانم‌های خانه‌دار می‌توانند با تهیه شمع‌های آروماتراپی که رایحه طبیعی میوه‌ها و گیاهان طبیعی را دارد از آنها در فضای حمام استفاده کرده و با استشمام این رایحه تاثیر بیشتری را از این داروهای طبیعی دریافت کنند.

----------------------------------------------------------------------------------

مدیتیشن و تمرکز را فراموش نکنید

بعضی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که با شیوه‌ای راحت‌تر و کم‌دردسرتر خستگی‌ها را از تن بیرون کنند و دوباره مشغول کارهای روزانه خود شوند. در این حالت، راه حل دیگری برای این گروه وجود دارد که ساده‌تر از سایر روش‌هاست. این افراد می‌توانند به مدت 15 دقیقه به صورت نشسته با کمک تکنیک‌های مدیتیشن و همچنین با استفاده از رایحه عطرهای آروماتراپی اسپاسم‌ها و خستگی‌های عضلانی را از بدن خود دور کنند. برای انجام دادن این شیوه تنها به یک صندلی، یک ساعت و عصاره روغن نارنج یا پرتقال احتیاج داریم.

در این حالت به راحتی روی صندلی بنشینید. باید دقت داشته باشید که کمر و ستون فقرات شما صاف و بدون خمیدگی باشد. بهتر است پیش از نشستن ازیک کوسن یا بالش کوچک استفاده کنید تا فضای نرم‌تر و مناسب‌تری را برای خود آماده کنید.بهتر است روغن‌ها را درون ظرفی که با کمک شمع یا شعله‌ای بسیار کوچک گرم نگه داشته می‌شود، بریزید. حرارت کمک می‌کند تا رایحه نارنج یا پرتقال بهتر در فضا حس شود.

چگونه خستگی را از تن بیرون کنیم؟!

در این حالت ساعت را روی 15 دقیقه کوک کنید. عصاره نارنج یا پرتقال را روی میز مقابل قرار دهید. سپس خیلی راحت روی صندلی بنشینید. دست‌ها را روی زانوها قرار داده و چشم‌ها را ببندید و ساعت، زمان، برنامه‌ها و کارهای پیش رو را فراموش کنید. سعی کنید با دقت و منظم عملیات دم و بازدم تنفس را انجام دهید و با آرامش نفس بکشید.در این حالت روی تنفس خود تمرکز کنید. روی دم و باز دم و نظم آن دقت کرده و سعی کنید با یک روند دم و بازدم را انجام دهید و تغییری در روند آن ایجاد نکنید.

در این مرحله تک‌تک اعضای بدن شما با این ریتم به مدیتیشن می‌پردازد و انقباضات خود را به مرور از دست می‌دهد. در این حالت شما با کمک مدیتیشن و رایحه نارنج یا پرتقال کمک زیادی به تخلیه استرس‌ها، تنش‌ها و خستگی روزمره خود می‌کنید.پس از آنکه 15 دقیقه تمام شد و ساعت زنگ زد، به آرامی پلک‌ها را باز کنید و چند دقیقه به خود اجازه دهید تا بدنتان از حالت مدیتیشن و ریلکسی خارج شود. پس از آن با نشاط و پرانرژی به ادامه فعالیت‌هایتان بپردازید.

استراحت‌ كردن‌ در هر ساعتی‌ از روز كه‌ انجام‌ شود، مفید خواهد بود. اما اگر شما فرصت‌ داشته‌ باشید كه‌ این‌ كار را پیش‌ از خواب‌ انجام‌ دهید، به‌ نتیجه‌ مطلوب تری‌ دست‌ می ‌یابید. این‌ نوع‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ بدن، نه‌ تنها به‌ بسیاری‌ از بد خواب ها و شب‌ بیداران‌ كمك‌ كرده‌ تا علیه‌ استرس ها به‌ مقاومت‌ بپردازند، بلكه‌ باعث‌ شده‌ آنها با آرامش‌ و آسودگی‌ تمام، با خواب‌ آشتی‌ كنند.

----------------------------------------------------------------------------------

شیوه‌ درست‌ استراحت‌ كردن‌ را بیاموزیم‌

پس‌ از آنكه‌ روی‌ تختخواب‌ دراز كشیدید، پیش‌ خود تصور كنید كه‌ بر بالای‌ ابرها حركت‌ می‌كنید. خود را به‌ شاخه‌ درختی‌ تشبیه‌ كنید كه‌ با هر وزش‌ باد به‌ این‌ سو و آن‌ سو حركت‌ می‌كند. در این‌ حالت‌ طبیعت‌ را در ذهن‌ خود مجسم‌ كنید و این‌ احساس‌ را در خود تقویت‌ نمایید كه‌ كنار دریا و روی‌ ماسه‌ های‌ نرم‌ دراز كشیده‌ اید و امواج‌ دریا شما را چون‌ برگی‌ سبكبال‌ به‌ این‌ طرف‌ و آن‌ طرف‌ می‌كشانند. حالا وقت‌ آن‌ است‌ كه‌ عضلات‌ را از حالت‌ انقباض‌ خارج‌ كنید.

برای‌ این‌ كار بهتر است‌ ابتدا از پاهایتان‌ شروع‌ كنید. به‌ این‌ ترتیب‌ كه‌ هر یك‌ از پاها را چندین‌ بار به‌ چرخش‌ درآورید تا از حالت‌ انقباض‌ درآیند. در این‌ مرحله‌ چنان‌ عمل‌ كنید كه‌ پاهایتان‌ كاملاً رها شوند و به‌ حالت‌ پاندولی‌ درآیند. پس‌ از آنكه‌ چند بار ساق‌ پاها را به‌ جلو و عقب‌ خم‌ كردید، اجازه‌ دهید پاها استراحت‌ كنند. در این‌ موقعیت‌ چنان‌ تصور كنید كه‌ درون‌ هر دو پا پر از سرب‌ شده‌ و كاملاً سخت‌ و سنگین‌ روی‌ زمین‌ بی‌ حركت‌ مانده‌اند.

حالا چند نفس‌ عمیق‌ بكشید. در این‌ موقع، به‌ همان‌ آهستگی‌ كه‌ هوا را از طریق‌ بینی‌ به‌ داخل‌ ریه‌ ها می‌ فرستید، از طریق‌ دهان‌ به‌ آرامی‌ بازدم‌ را انجام‌ دهید.تمام‌ غم‌ و اندوه‌ و ناراحتی‌ را به‌ دست‌ فراموشی‌ بسپارید، در افق بالای دریا ، کلمه الله را با حروف درشت و طلایی در نظر آورید .

دست های‌ خود را به‌ طرفین‌ باز كنید. تا آنجا كه‌ می‌ توانید دست ها را از هم‌ دور كنید و سعی‌ نمایید كه‌ دست ها و بازوهایتان‌ منقبض‌ شوند. برای‌ این‌ كار می ‌توان‌ دست ها را محكم‌ مشت‌ كرد تا حالت‌ انقباض‌ كامل‌ به‌ وجود آید. پس‌ از چند لحظه‌ عضلات‌ دست‌ و بازو را شل‌ و آنها را چنان‌ آزادانه‌ رها كنید كه‌ چون‌ برگی‌ روی‌ آب، با آرامش‌ به‌ استراحت‌ بپردازند.

پس‌ از دست‌ و پا نوبت‌ به‌ ناحیه‌ گردن‌ می‌ رسد، برای‌ استراحت ‌دادن‌ به‌ گردن، ابتدا سر خود را چند بار از یك‌ طرف‌ به‌ طرف‌ دیگر بچرخانید. سپس، تصور كنید كه‌ سرتان‌ بیش‌ از حد تصور سنگین‌ است‌ و در این‌ حال، آن‌ را روی‌ بالش‌ رها كنید. در اینجا باید فكر كنید كه‌ سرتان‌ آن‌ قدر سنگین‌ است‌ كه‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ نمی‌ توانید به‌ وسیله‌ گردنتان‌ آن‌ را به‌ حركت‌ درآورید.چشم ها عضلاتی‌ هستند كه‌ همچون‌ دست‌ و پا به‌ استراحت‌ نیاز دارند. استراحت‌ دادن‌ به‌ چشم ها بسیار مهم‌ و اساسی‌ است؛ و به‌ چند طریق‌ انجام‌ می‌ شود كه‌ به‌ نمونه‌ هایی‌ اشاره‌ می‌ كنیم:یك‌ شیوه‌ آن‌ است‌ كه‌ چند بار با شدت‌ بسیار پلك هایتان‌ را به‌ هم‌ فشار دهید و آنها را ببندید تا چشمانتان‌ آرامش‌ لازم‌ را به‌ دست‌ آورند.

كسانی‌ كه‌ عصبی‌ هستند، در هنگام‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ چشم ها، دچار لرزش‌ پلك‌ خواهند شد. شاید در چنین‌ حالتی، شاید نشود از حركت‌ پلك ها جلوگیری‌ كرد. در چنین‌ مواردی، شخص‌ باید دست‌ از تلاش‌ بردارد و به‌ آرامی‌ نفس‌ عمیق‌ بكشد. پس‌ از چند لحظه، متوجه‌ می‌ شود كه‌ دیگر مژه‌ نمی‌ زند و پلك هایش‌ نمی ‌لرزد. در این‌ موقعیت‌ می ‌توان‌ دستورالعمل‌ استراحت‌ چشم ها را به‌ اجرا درآورد.دوش‌ آب‌ گرم‌ با فشار شدید، به ویژه‌ زمانی‌ كه‌ ماهیچه‌ های‌ پشت‌ و گردن‌ مدتی‌ نسبتاً طولانی‌ در معرض‌ فشار آب‌ باشند، در تسكین‌ خستگی های‌ روحی‌ و جسمی‌ ثمربخش‌ است.

شیوه‌ دیگر:

چشمان‌ خود را ببندید و تصور كنید عضلات‌ كنترل‌ كننده‌ كـُره‌ چشم‌ در حالت‌ استراحت‌ هستند. در این‌ حالت‌ عضلات‌ چشم‌ باید كاملاً در آرامش‌ باشند و كمترین‌ انقباضی‌ در آنها وجود نداشته‌ باشد.این‌ شیوه‌ استراحت‌ كردن‌ در هر ساعتی‌ از روز كه‌ انجام‌ شود، مفید خواهد بود. اما اگر شما فرصت‌ داشته‌ باشید كه‌ این‌ كار را پیش‌ از خواب‌ انجام‌ دهید، به‌ نتیجه‌ مطلوب تری‌ دست‌ می ‌یابید. این‌ نوع‌ استراحت‌ دادن‌ به‌ بدن، نه‌ تنها به‌ بسیاری‌ از بد خواب ها و شب‌ بیداران‌ كمك‌ كرده‌ تا علیه‌ استرس ها به‌ مقاومت‌ بپردازند، بلكه‌ باعث‌ شده‌ آنها با آرامش‌ و آسودگی‌ تمام، با خواب‌ آشتی‌ كنند.

فراموش‌ نكنید برای‌ دستیابی‌ به‌ موفقیت‌ در این‌ امر كافی‌ است‌ برای‌ ورزش های‌ استراحت‌ ، بین‌ پنج‌ تا ده‌ دقیقه‌ وقت‌ صرف‌ كنید. این‌ یك‌ حقیقت‌ محض‌ است؛ كسانی‌ كه‌ به موقع‌ می‌ خوابند و در وقت‌ خوابیدن‌ دچار هیچ‌ دردسری‌ نمی ‌شوند هر روز صبح‌ زود، با نشاط‌ و شادابی‌ تمام‌ از خواب‌ برمی‌ خیزند و احساس‌ می ‌كنند كه‌ نیرو و انرژی‌ بیشتر و تازه ‌تری‌ در مقایسه‌ با روز قبل‌ دارند.

----------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (14 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits