دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
گرفتگی بینی و درمان زکام بینی در منزل
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گرفتگی بینی و درمان زکام بینی در منزل:باز شدن گرفتگی بینی در 60 ثانیه/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان گرفتگی بین آشنا شوید.

باز شدن گرفتگی بینی در 60 ثانیه

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان گرفتگی بینی آشنا شوید.

The connection was reset

آیا شما از گرفتگی بینی خسته شده اید؟

آیا فعالیت روزانه شمارا مختل کرده است؟

احتقان سینوس می تواند به هر د لیلی اتفاق بیفتد. ما در این مقاله، راههایی برای باز شدن بینی گرفته را توضیح می دهیم ، سپس راهنمایی سریع، آسان در مورد چگونگی اصلاح احتقان مزمن یا موقت را بیان میکنیم. عفونت، اختلالات ساختاری، آلرژی ها، و رینیت : پزشکان چهار عامل اصلی در احتقان بینی را شرح داده اند.زمانی که بدن در حال مبارزه با سرماخوردگی یا آنفلونزاست.

این بافت‌ها و رگ‌های خونی شروع به متورم شدن می‌کنند.سایر موارد همچون آلرژی‌ها یا تحریک شدن با سیگار می‌تواند باعث ایجاد این حس گرفتگی در بینی شود. خوشبختانه درمان‌های خانگی ساده‌ای برای این مورد وجود دارد. برخی از این درمان‌ها همان گزینه‌هایی است که در درمان سرماخوردگی به کار می‌رود.

1- دوش آب داغ بگیرید:

شما می‌توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی نیز استفاده کنید. استفاده از دوش آب گرم یا داغ(البته به حدی نباشد که باعث ایجاد سوختگی در بدن گردد) یکی از بهترین روش‌ها برای تسکین گرفتگی بینی است. بخاری که از دوش آب گرم بلند می‌شود می‌تواند التهاب و بافت تحریک شده را بهتر کند. اگر گرفتگی بینی شما به خاطر مخاط اضافی است، بخار می‌تواند به نازک شدن ترشحات کمک ‌کند و باعث تخلیه آن‌ها می‌شود.شما می‌توانید وانی از آب گرم درست کنید و چند قطره روغن گیاهی به آن اضافه کنید. سر خود را با حوله بپوشانید و در آن بنشینید.

برای انجام اینکار به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

سعی کنید آب را تا جایی که می‌توانید تحمل کنید گرم نمایید. سپس به مدت ۱۵ دقیقه زیر آن بنشینید. مطمئن شوید که درهای حمام بسته است.

قطره نمک را در منزل تهیه کنید:

قطره‌های نمک( نمکی که به آب افزوده می‌شود) یک درمان موثر برای گرفتگی بینی محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید که بدترین نوع گرفتگی بینی در بیشتر موارد مایعات اضافی در بافت‌هاست که سینوس‌ها و مسیر بینی را می‌پوشاند و باعث متورم شدن آن می‌شود. همین امر نفس کشیدن را برای فرد دشوار خواهد کرد. محلول آب نمک یک درمان خانگی قدرتمند است زیرا از قدرت اسمز استفاده می‌کند. زمانی که غلظت بالایی از نمک در خارج سلول‌های بافت‌ها وجود دارد، آب از بافت‌ها عبور خواهد کرد تا تعادل برقرار شد.

زمانی که مایع اضافی از بافت خارج می‌شود، تورم کاهش پیدا می‌کند و مسیرهای تنفسی باز می‌شوند. علاوه بر این، مایع می‌تواندبه از بین رفتن محرک‌ها و میکروب‌ها کمک کند. این محلول غلظت نمک بیشتری نسبت به بدن دارد و باعث می‌شود آب از مسیر برعکس خارج شود. این محلول نباید در کودکان کمتر از ۵ سال مورد استفاده قرار گیرد.

برای انجام اینکار به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

درمان گرفتگی بینی

 • یک قاشق چایخوری نمک دریایی( نمکی که دارای ید باشد را مورد استفاده قرار ندهید)
 • یک دوم قاشق چایخوری جوش شیرین
 • یک پیمانه آب
 • شیشه مربای استریل شده
 • قطره چکان

اگر از آب شیر استفاده می‌کنید، ابتدا آن را بجوشانید تا ناخالصی‌های موجود از بین برود. اگر از آب خالص و تمیز استفاده می‌کنید، آن را در مایکروویو گرم کنید. نمک و جوش شیرین را به شیشه مربا اضافه کنید و سپس آب را به آن اضافه نمایید. اگر آب جوشیده شده است اجازه دهید کمی خنک شود. درب ظرف را بگذارید و تکان دهید. قبل از مصرف نیز باید ظرف را تکان دهید. برای اینکه بتوانید از این محلول استفاده کنید یک قطره چکان بردارید و برای هر سوراخ بینی یک الی سه قطره بریزید.بعد از چند دقیقه بینی خود را خالی کنید.

یک ضد احتقان تند بسازید:

درمان گرفتگی بینی

این ترکیب با استفاده از موادی همچون فلفل قرمز ، سرکه سیب طبیعی ، آب لیمو ، عسل و زنجبیل درست می‌شود. برخی از افراد طعم آن را دوست دارند ولی برخی دیگر از طعم آن بیزارند.اما این گزینه در بیشتر موارد می‌تواند گرفتگی بینی را بهتر کند.

برای انجام اینکار به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک دوم قاشق چایخوری فلفل قرمز
 • یک دوم قاشق چایخوری پودر زنجبیل
 • سه قاشق غذاخوری عسل طبیعی
 • یک چهارم پیمانه آب لیموی تازه
 • یک چهارم پیمانه سرکه سیب

یک چهارم پیمانه آب لیمو و یک چهارم پیمانه سرکه سیب را در یک ظرف بریزید و اجازه دهید به آرامی بجوشد. دو الی سه قاشق غذاخوری عسل بدان بیفزایید و سپس فلفل و زنجبیل را اضافه کنید. در یک مکان خنک و تاریک نگه دارید. روزانه یک الی دو قاشق غذاخوری از آن را بخورید. قبل از مصرف تکان دهید.

استفاده از دکونژستان های بینی برای سرماخوردگی و آلرژی که که مواد تشکیل د هنده آنها معمولا ازپسودوافدرین یا فنیل افرین استاسپری های ضد احتقان مانند اکسی متازولین , نافازولین یا فنیل افرین از طریق بینی است که این اسپری های ضد احتقان مباید بیش از سه باردرروز استفاده کرد چون باعث بدتر شدن می شود.

ضد احتقانها میتواند در شکل قرص نیز باشد

ماساژ سینوس ها هرچند که این روش قدیمی است و ازمد افتاده است ولی برخی از مردم این کاررا میکنند چند دقیقه برری صورت خود فشار دهید:

درمان گرفتگی بینی

 • هر دو انگشت سبابه در دو طرف حفره چشم در بالای بینی در زیر ابرو و سینوسهارا ماساژ دهید این کاررا ۲۰ تا ۳۰ ثانیه انجام دهید.در نهایت شست خودرا برروی هردو استخوان گونه قرار دهید و ۲۰ تا ۳۰ ثانیه ماساژ دهید تا سینوسها باز شوند.۱راست بمانید و سرخودرا پایین نگه دارید و سعی کنید برروی پشت بخوابید و سرخودرا بالاتر نگه دارید
 • اگر می خواهید از گرفتگی بینی پیش گیری کنید محصولات لبنی نخورید چون محصولات لبنی بخصوص شیر احتقان آور است و تولید خلط میکند و برای بیماریهای ریوی خوب نیست غذاهای تند بخورید مانند فلفل, ترب و زنجبیل که گرفتگی بینی را بطورکامل تسکین میدهند ویک ضد احتقان است.

---------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !