دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
علت و درمان گردن درد
5
زمان مطالعه: 9 دقیقه
علت و درمان گردن درد:علت گردن درد و درمان آن/درمان گرفتگی عضلات گردن و شانه به همراه درمان گردن درد را در این بخش از دلگرم دنبال کنید.

علت گردن درد و درمان آن

درمان گرفتگی عضلات گردن و شانه به همراه درمان گردن درد را در این بخش از دلگرم دنبال کنید.

http://www.delgarm.com/children/270-children-picture/148687-%D9%81%DB%8C%DA%AF%D9%88%D8%B1-%D9%88-%DA%98%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%DA%86%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D9%87%D8%B1-2016

برطرف کردن گرفتگی گردن با استفاده از این راه ها

درمان گرفتگی عضلات گردن و شانه بهتر است از روش هایی انجام شود که تایید شده هستند و عوارضی ندارند تا منجر به شدت گرفتگی و یا ایجاد مشکلات دیگر نشوند.حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با احساس درد شدید گرفتگی عضلات گردن از خواب بیدار شده اید که برای رفع این مشکل بسته به علت گرفتگی می توان از درمان ساده چون گرم کردن موضع و تقویت عضلات با ورزش های مناسب تا دارو درمانی،انجام تمرینات طب فیزیکی، فیزیوتراپی و مصرف مواد معدی ضروری بهره گرفت.

http://www.delgarm.com/

دلیل گرفتگی عضلات گردن چیست؟

گرفتگی و اسپاسم گردن به 3 دلیل رخ می دهد. اول بر اثر استرس، دوم نشستن ها و استفاده نادرست از سیستم عصبی و عضلانی و سوم تروماها و ضربه های که به گردن وارد می شود. جالب است بدانید که حدود 60 درصد از آرتروزهای گردن بر اثر استرس است.برخی از مردم در زمستان به حمام می روند و بعد در اتومبیل خود می نشینند و شیشه ماشین را پایین می آورند این موجب می شود تا ماهیچه موضعی گردن گارد بگیرد.

گردن درد به دلایل مختلفی ایجاد میشود. ستون مهره های ناحیه گردن یکی ازساختارهای شگفت انگیز و پیچیده دربدن است و می تواند وزن سررا درحدود 15 پوند یا 6کیلوگرم یابیشتر هنگام حرکت در جهات مختلف پشتیبانی کند.هیچ کدام از نواحی ستون مهره ها چنین آزادی را درانجام حرکات ندارند، وجود این حرکات و پیچیدگی مفصل گردن می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی و گردن درد شود. بیشترین علت درد گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات ، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به

دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع با ورزش گردن درد می گردد.گردن درد بیماری وخیمی است که باعث می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد در شانه، بازو یا دست است.

http://www.delgarm.com/

آسیب دیدگی و تصادف

واخورگی گردن یکی از آسیب دیدگی هایی است که در حین تصادف با اتومبیل برای فرد ایجاد میشود به این گونه آسیب دیدگی ها کشیدگی یا انعطاف بیش ازحد مفصل گردن گفته می شود. بدلیل اینکه با حرکت غیرطبیعی مفصل گردن سر به سرعت با فشار زیاد به سمت عقب یا جلو خم میشود و باعث ایجاد آسیب دیدگی می شود. حرکات شدید و غیرطبیعی تاثیر زیادی روی لیگامنت ها و ماهیچه های مفصل گردن دارد. واکنش ماهیچه های مفصل گردن در مقابل گرفتگی و انقباض در این ناحیه ایجاد گردن درد ، سختی مفصل گردن و گرفتگی گردن است.

افزایش سن

آسیب دیدگی هایی که می تواند با فرسوده شدن مفصل و افزایش سن ایجاد شود مانند بیماری آرتروز گردن، استنوزیس ستون مهره ها(تنگی کانال نخاعی) و بیماری فرسودگی دیسک ها باعث تاثیر روی ستون مهره ها و بروز گردن درد و خشکی و صدا دادن گردن می شود. بیماری آرتروز گردن اختلالی است که باعث از بین رفتن غضروف های مفصل می شود.

بدن با ساخت استخوان های جدید به نام استئوفیت (جراحات استخوانی) که روی حرکت مفصل تاثیر میگذارد، نسبت به از بین رفتن غضروف ها واکنش نشان میدهد. این جراحات استخوانی باعث بروز گردن درد می شود.در بیماری استنوزیس ستون مهره ها کانال های نخاعی تنگ می شود و باعث ایجاد فشار روی ریشه عصب ها می شود. استنوزیس باعث ایجاد درد در مفصل گردن، شانه و بازو می شود و زمانیکه عصب ها به صورت طبیعی کار نکنند، باعث بی حسی در مفصل می شود.

بیماری فرسودگی دیسک

این بیماری باعث می شود که دیسک ها لغزندگی خود را از دست بدهند، خشک شوند و حالت انعطافی خود را از دست بدهند. با گذشت زمان مواد ژله ای داخل دیسک ها دچاربرآمدگی میشوند و از ناحیه خارجی دیسک بیرون میزنند که باعث ایجاد گردن درد، سوزش و بی حسی در نواحی فوقانی ستون مهره ها می شود.

سبک زندگی

حالت های نامطلوب قرارگیری مفصل، چاقی، اضافه وزن و ضعیف بودن ماهیچه های شکم باعث ایجاد اختلال در تعادل مفصل گردن میشود و ما برای جبران این اختلال مجبور هستیم که گردن را به جلو خم کنیم. فشار و تنش های روحی هم می تواند باعث گرفتگی و انقباض ماهیچه ها و در نهایت منجر به گردن درد و سختی مفصل گردن می شود که با تغییر سبک زنگی می توان به درمان درد گردن پرداخت.

بیماری های دیگر

معمولا درد گردن ناشی از فشاراست اما بروز دردهای مستمر و اختلال درعصب های مفصل ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد این علائم نباید نادیده گرفته شوند، عفونت ستون مهره ها، فشرده شدن نخاع، تومور، شکستگی و اختلالات دیگر از علائم جدی هستند. در صورتیکه هنگام تصادف سر آسیب دیده باشد به احتمال زیاد مفصل گردن هم دچار آسیب دیدگی شده است و باید برای درمان گردن درد بدون جراحی به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر فعلا دچار گردن درد نشده اید.

http://www.delgarm.com/


علائم ونشانه های دردهای گردن

گردن درد ممکن است باعث بروز علایم گردن درد زیر شود:

1- به نواحی فوقانی مفصل کمر، شانه و کتف گسترش یابد.

2- با انجام حرکت تشدید شود.

3- باعث ایجاد ضعف و سختی درمفصل گردن شود.

4- باعث ایجاد سردرد می شود.

این عوامل معمولا رایج است و برای چند ماه در بدن پایدار است. علائم مرتبط با اختلال در عصب ها با فشار روی نخاع و ریشه های عصب ایجاد می شود. علائم گردن درد شامل:

1- سوزش و بی حسی در بازو و دست

2- احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف

3- بروز درد به صورتیکه فکر می کنید به بدنتان شوک وارد شده است و به سمت بازو و دست گسترش میابد.

4- ضعف و بی حسی در ساق پا

5- عدم کنترل ادار و مدفوع این اختلال زمانی ایجاد می شود که نخاع دچار آسیب دیدگی شده است.

http://www.delgarm.com/

راههای درمان گرفتگی عضلات گردن

اول از همه باید گفت استفاده از یخ که در قدیم مرسوم بوده اصلاً توصیه نمی شود و به جای آن می توان از گرمای موضعی استفاده کرد. چرا که گرما کار کورتون را انجام می دهد و موجب استراحت تاندون ها و باز شدن رگ های گردن می شود.

برای مراقبت از گردن باید موقع مطالعه به زاویه سر توجه کنیم. پایین بودن بیش از حد موجب فشار بر مهره های گردن می شود.تقویت عضلات شکم و پشت خود (بدن سازی) یک سینه بند طبی طبیعی برای نگهداری ستون فقرات خود خواهید داشت.کشش آرام عضلات، انعطاف پذیری آنها را زیادتر می کند. همچنین باعث می شود خون بیشتری به سمت عضلات تان جریان پیدا کند.

حجامت یا بادکش را برای درمان گرفتگی عضلات در چین و ویتنام بسیار پرطرفدار است.در این روش، در پوست سطحی پشت بدن، با وسیله ای خراش داده می شود. این عمل به منظور افزایش جریان خون و همچنین از بین بردن سموم و عناصر ناسالم از آن ناحیه انجام می شود. حجامت توسط جامعه علمی در حال آزمایش است که گاهی اوقات نتایج مثبتی نیز به همراه دارد.

گردن را با روغن نعنا ماساژ دهید چرا که این روغن با داشتن بوی قوی این گیاه کانال هایی در بدن که علایم درد را از مغز انتقال می دهد، مسدود می کند.استفاده از شال گردن برای حفاظت از گردن در برابر سرما است. بنابراین در زمستان باید از شال گردن استفاده کنیم.

http://www.delgarm.com/

درمان خانگی گرفتگی عضلات گردن

  • تاثیر کمپرس آب بر درمان گرفتگی گردن
  • از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید
  • کمپرس سرد

در 72 ساعت (سه روز) اولیه پس از شروع گرفتگی عضلات، فورا مقداری آب تقریبا سرد را در کیسه ریخته و سپس پارچه ای بپیچید و حداکثر 20 دقیقه روی موضع دردناک قرار دهید. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید. کمپرس سرد، درد و ورم ناحیه دردناک را کاهش می دهد و با بی حس کردن بافت عضلانی آن منطقه، تحریکات عصبی را کم می کند.

توجه داشته باشید که منظور ار کمپرسور سرد استفاده از یخ نیست.باید مراقب باشید، زیرا کمپرس سرد طولانی (بیش از 20 دقیقه) در ناحیه مورد نظر می تواند باعث انقباض بیشتر عضلات و افزایش درد شود.

اما برای کمپرس گرم

پس از گذشت سه روز از آغاز درد ، می توانید روش کمپرس گرم را شروع کنید. کمپرس گرم باعث شل شدن ماهیچه های منقبض شده و افزایش جریان خون در آنها می شود. این کار حتما باید پس از 72 ساعت اولیه گرفتگی عضلات آغاز شود تا التهاب فروکش کند. استفاده از گرمای مرطوب بهتر از گرمای خشک است، زیرا میزان از دست دهی آب بدن را کاهش می دهد. برای این کار می توانید از انواع کمپرس های مرطوب مانند کیسه های آب گرم مخصوص کمپرس، حمام آب گرم یا جکوزی استفاده کنید.

حرکات ورزشی برای رفع گرفتگی عضلات گردن را امتحان کنید:

سر خود را به سمت راست بچرخانید و دستان خود را در پشت سر به هم قفل کنید. اجازه دهید وزن دستانتان چانه شما را به قسمت راست سینه نزدیک کند. 15 ثانیه در این حالت بمانید و مجددا به حالت عادی برگردید. این حرکت را در سمت چپ نیز تکرار کنید.

در حالی که ایستاده یا نشسته اید و دستانتان در دو طرف بدن آویزان است، کتف های خود را از پشت به هم نزدیک کنید و 5 ثانیه نگه دارید. این حرکت را 3 مرتبه در روز و هر بار 10 دفعه تکرار کنید.

بهتر است برای رفع گرفتگی عضلات گردن انجام ورزش های هوازی سبک - که به پشت و ستون فقرات و مفاصل فشار وارد نمی کنند - مثل دوچرخه سواری ، پیاده روی یا شنا توصیه می شوند. اگر ورزش در فضای باز برایتان ممکن نیست، از دستگاه ها و وسایل ورزشی مانند دوچرخه های ثابت و ... که در سالن های ورزشی موجود هستند، استفاده کنید. حتی می توانید یکی از آنها را خریداری کرده و در خانه داشته باشید و مرتبا از آن استفاده کنید.

http://www.delgarm.com/

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
۴ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

نازیلا | ۵ سال پیش
من بعد از خواب گردنم گرفت .اگر به سمت راست بچرخم به شدت درد میکنه .ممنون ار دلگرم و اطلاعات مفیدتون در این بخش
0
0
پرویز | ۵ سال پیش
من بیشتر در خواب دچار گرفتگی رگ گردن میشم.اما احساس میکنم کل عضلات بدنم خشک شده وبا درد شدید همراه است . علت میتواند از کار زیاد با کامپیوتر یا نشتن روی صندلی در زمان کار باشد . لطفا پاسخ بدین !!!
0
0
مریم | ۵ سال پیش
از دوستانتان بخواهید از پشت بین دو کتف را با پا بفشارند.
0
0
کوثر | ۵ سال پیش
سرفه کردن گرفتگی عضله را خوب می کند .امتحان کنید ضرر ندارد
0
0