دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
راهکارهای مفید برای درمان خون مردگی زیر ناخن
192
زمان مطالعه: 5 دقیقه
راهکارهای مفید برای درمان خون مردگی زیر ناخن:چگونه مانع افتادن یا سیاه شدن ناخن پس از ضربه شویم؟با دلگرم همراه باشید تا با راهکارهای مفید برای درمان خون مردگی ناخن دست آشنا شوید.

چگونه مانع افتادن یا سیاه شدن ناخن پس از ضربه شویم؟

چگونه مانع افتادن یا سیاه شدن ناخن پس از ضربه شویم؟با دلگرم همراه باشید تا با راهکارهای مفید برای

درمان خون مردگی ناخن دست آشنا شوید.

وقتي زير ناخن سياه مي‌شود

آسیب های ناخن های دست جزو صدمات شایع بوده و غالبا همراه با آسیب به دیگر بافت های انگشت مانند پوست، تاندون، عصب و استخوان هستند. درمان مناسب این آسیب ها میتواند از عوارض بعدی آن مانند تغییر شکل های ناخن بکاهد.ناخن ساختاری تخصصی است که فقط در پریمات ها (انسان و میمون) دیده میشود. ناخن به برداشتن اشیاء با انگشت کمک میکند و همچنین موجب میشود حس نوک انگشت بهتر گردد. خراب شدن ناخن نه تنها از لحاظ ظاهر مهم است بلکه کارکرد انگشت را هم کاهش میدهد.

درمان خون مردگی زیر ناخن دست

درمان خون ریزی زیر ناخن

برخي افراد از سياه شدن زير ناخن خود شاكي هستند. اين سياهي در برخي از موارد با درد همراه است كه افراد گمان مي‌كنند شايد بر اثر تروماي شديد، ضربه يا كوفتگي، ناخن‌شان به اين شكل درآمده است.كبودي ناخن مانند هر كبودي ديگر به مرور زمان جذب مي‌شود. البته اگر ضربه شديد باشد، ناخن مي‌افتد و دوباره ناخن جديدي جاي آن رشد خواهد كرد. در سياه شدن زير صفحه ناخن، قبل از هر اقدامي بايد به علت آن پي برد.

گاهي ممكن است فرد، مبتلا به بيماري مهمي به نام ملانوم باشد كه اين بيماري موجب سياه شدن زير صفحه ناخن مي‌شود. در اين صورت بايد به سرعت اقدام‌هاي پزشكي را انجام داد و به متخصص مراجعه كرد.در پاره‌اي از موارد نيز به دليل ضربه وارده به ناخن، در بستر ناخن خونريزي ايجاد مي‌شود. در مواردي كه مقدار خون‌ زير ناخن زياد است بايد پزشك آن را تخليه كند. البته ناگفته نماند اين مسئله ممكن است زمينه خانوادگي داشته باشد.

برخورد چكش با انگشت يا ماندن انگشت در لاي در خودرو با درد بسياري همراه است. براي رهايي از اين درد بهتر است با ايجاد سوراخي در محل خونريزي، قطره خون را خارج كرد. به اين ترتيب درد بيمار كاهش خواهد يافت. اين كار را نبايد خود فرد انجام دهد، بلكه به سرعت بايد به پزشك متخصص مراجعه كند تا او اين عمليات را روي انگشتش انجام دهد.

شایعترین عامل آسیب ناخن وارد شدن ضربه به آن است. این ضربات معمولا در حین حوادث کاری، تصادفات وسایل نقلیه، سقوط از ارتفع و یا فعالیت های ورزشی ایجاد میشوند. ضربات میتوانند موجب له شدن بستر ناخن بر اثر فشرده شدن آن بین ناخن و استخوان فالانکس (استخوان بند انتهایی انگشت) شود. (بستر ناخن لایه بافتی زیر ناخن است). بستر ناخن ممکن است له شود، پاره شده یا تکه ای از آن کنده شود.

ضربه به ناخن ممکن است در آسیب هایی مانند ضربه چکش به ناخن یا گیر کردن ناخن لای در بصورت بسته باشد. در این حالات بستر ناخن (لایه بافت نرم زیر ناخن) پاره شده و خونریزی میکند.این خونریزی معمولا راه فراری نداشته و بین بستر ناخن و خود ناخن گیر میکند. پارگی بستر ناخن حتی اگر درمان نشود جوش میخورد ولی اگر این جوش خوردگی لب به لب و خوب نباشد رشد ناخن دچار مشکل شده و ناخن تغییر شکل میدهد.

درمان خون ریزی زیر ناخن

درمان خون ریزی زیر ناخن


در مواردی که خونریزی کم باشد وجود لایه سخت ناخن موجب میشود تا بستر ناخن از خود ناخن به عنوان یک قالب استفاده کرده و لبه های پارگی در کنار هم قرار گیرند و خوب جوش بخورند ولی وقتی شدت پارگی و خونریزی زیاد است این اتفاق نمی افتد.


خونریزی مختص زیر ناخن

  • خونریزی وسیع

وقتی مقدار خونریزی کم باشد معمولا به توسط خود بدن در عرض چند هفته جذب میشود. با این حال در مواردی که وسعت خونریزی زیر ناخن بیش از 50 سطح آن بوده و یا بیمار از درد شدید ناخن شاکی باشد خون جمع شده در زیر ناخن باید خارج شود. در مواردی که همراه با این خونریزی، استخوان بند انتهایی انگشت هم شکسته باشد معمولا ناخن بیمار به توسط پزشک خارج شده و سپس بستر ناخن با نخ های ظریف جراحی بخیه میشود.

گاهی علت خون ریزی و تغییر رنگ بستر ناخن به دلیل ضربه های نسبتا شدید ولی غیرناگهانی است. مثلا بسیار پیش می آید که فردی به دنبال کوهنوردی، دچار خون ریزی زیر ناخن های شست دو طرف می شود و ممکن است گاهی علت این تغییر رنگ ها را به خاطر نیاورد.

  • خروج خونریزی زیر ناخن

حدود نیمی از آسیب های بستر ناخن با شکستگی های استخوان بند انتهایی انگشت همراه هستند. این شکستگی ها معمولا بصورت خرد شدگی بوده و نیاز به درمان خاصی ندارند. شکستگی های خرد شده انگشت خودبخود جوش میخورند. در مواردی که بستر ناخن بدنبال پارگی بخیه میشود همین ترمیم موجب نزدیک شدن قطهات شکسته شده انگشت میگردد.

در مواردی که قسمتی از بستر ناخن کاملا کنده شده است معمولا مقداری از بافت بستر ناخن را از انگشتان پا به عنوان دهنده برداشته و به محل آسیب پیوند میزنند.در صورتیکه بستر ناخن به خوبی ترمیم نشود ناخن بعدی که در محل رشد میکند بد شکل خواهد بود.

درمان خون مردگی زیر ناخن دست

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (192 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۹ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

معصوم | ۷ ماه پیش
سلام دو روز پیش انگشت اشاره م لای در ماشین موند بلافاصله کمپرس سرد گذاشتم درد آروم نمی گرفت و خونمردگی و تورمش هم بیشترشد نهایتا دیروز صبح رفتم دکتر گفت بند انگشت آسیب دیده و خیلی ریلکس گفتن ناخت بلند میشه، من از بدشکل شدن ناخنم میترسم. کسی هست راهنمایی کنه چکار میشه کرد که از افتادن ناخن جلوگیری کنه و خونمردگی رو باید چکار کرد؟
0
14
مهسا | ۲ سال پیش
سلام منم نزدیک به دو روز بود انگشت دستم لای در مونده بود ،دچار خون مردگی شده و التهاب داشت، با سوزن داغ سوراخ کردم در حالی که داشت خون و آب از ناخنم بیرون می‌آمد از حال رفتم ،توصیه ی من به همه‌ی عزیزان اصلا این کار را امتحان نکنید
6
37
شقایق | ۴ سال پیش
آآآآآآآآی دیگه از درد کلافه شدمآی خدا دارم میمیرم با این نوشته هایی که اینجا نوشته بود دردم بیشتر شدتو رو قرآن یکی جواب بده چه کار کنم کبودشده ولی خونریزی نداره فقط تیکه ی پایینش کبود شده و خون مردگی داره پیش پزشک هم میترسم برم
21
50
مرجان زارع | ۴ سال پیش
سلام.من دوروزه ضربه ناگهانی (صفحه شیشه ای یخچال )روی شصت پام اومد سریع ناخنم کبود شد و به شدت درد داره .اطراف ناخنم هم متورم شده و خون امد.نمیتونم راه برم.دکتر هم نرفتم نمیدانم چکار کنم سریع تر خوب بشه نگران هستم عفونت و...
31
30
النا | ۵ سال پیش
سلام دیروز انگشتم موند لای در تاکسی ،همون لحظه سیاه شد ،چند ساعت اول یخ گذاشتم روش تا دردش کمتر بشه ،به دکتر نشون دادم گفت چیزی نیس ،اما از صبح ورم کرده رفتم دکتر ،سوراخ کرد اما فقط ی قطره خون خارج شد ،بدتر شده سیاهی بیشتر شده و دردش ساکت نمیشه ،چیکار کنم
18
33
پاسخ ها:
رضا | ۲ سال پیش
سلام منم هم ناخنم لای در ماشین مونده خیلی درد دارم شمارو درک میکنم
8
26
مهدی | ۵ سال پیش
من به همین درد دچار شدم ناخونم خونمردگی شده چون کفشم تنگ بود وقتی درد می کرد باناخونگیر قسمت خونی گرفتم وازش خارج شد خون البته باتیغ خودتراش میشه قسمت خون مردگی. تراشید ولی ناخونگیر بهتر وکلن ناخونگیر زیر ناخون انداختم دیدم احساس درد نمی کنم و کم کم کل ناخون گرفتم ولی بعدش جاش درد کرد میشه بگید باید روش چی گزاشت
6
24
من | ۵ سال پیش
خیلی خوب توضیح دادید ممنون
8
11
mehdim | ۶ سال پیش
سلام بعد دوروز که خون رو از ناخنم دراوردم با (سیم داغ)ولی هنوز خون درمیاد ازناخن ضد عفونی و پانسمان کردم اما خواستم بدونم تا کی این سوراخ تو ناخنم باقی میمونه ؟؟؟ ایا احتمال عفونت هم هست؟
4
20

hits