مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
غذاهایی که باعث گرسنگی بیشتر میشود؟
1
زمان مطالعه: 13 دقیقه
غذاهایی که باعث گرسنگی بیشتر میشود؟:هنگامی که گرسنه هستید و این غذاها را مصرف می کنید، قند خونتان ناگهان بالا رفته و سپس افت می کند و حتی بیش از پیش گرسنه می شوید!

غذاهایی که باعث میشوند بیشتر گرسنه شویم

هنگامی که گرسنه هستید و این غذاها را مصرف می کنید، قند خونتان ناگهان بالا رفته و سپس افت می کند و حتی بیش از پیش گرسنه می شوید! در اینجا با غذاهایی که ضررشان بیشتر از فایده شان است آشنا می شوید.با دلگرم همراه باشید.گفته می شود سوپ به کاهش وزن موثر و سریع کمک می کند. بله درست است اما هنگامی که خودتان سوپ را درست کنید. معمولا سوپ های آماده حاوی سدیم بیشتری نسبت به غذاهای دیگر هستند. این سدیم باعث می شود تمایل بیشتری به خوردن پیدا کنید.

غذاهایی که شما را گرسنه تر می‌کنند

غذاهایی که بیشتر باعث گرسنگی میشود

غذاهای حاوی آب و فیبر

غذاهای حاوی آب و فیبر علاوه بر این که کالری کمتری دارند، موجب حجیم شدن و کش آمدن معده می‌شود و مدت بیشتری طول می‌کشد تا غذای داخل معده خالی شود و همچنین از لحاظ روانی، وقتی یک ظرف بزرگ سالاد را می‌بینید، احساس سیری خواهید کرد. بهترین بخش این موضوع آن است که با مصرف غذاهای کم کالری بدون این که رژیم غذایی سختی بگیرید، چندین کیلو از وزن خود را کم می‌کنید.

20 تا 30 گرم پروتئین در روز می‌تواند اشتها را کاهش دهد و نبود پروتئین کافی دررژیم غذایی، میل به خوردن را افزایش می‌دهد بیشتر افرادی که رژیم می‌گیرند، بعد از مدت کوتاهی احساس گرسنگی شدید می‌کنند و چند روز بعد هم خسته شده و رژیم خود را کنار می‌گذارند. اما با این روش، از آنجا که حجم غذایی که می‌خورید زیاد و البته کم‌کالری است، بدون این که احساس ضعف کنید، چندین کیلو از وزن شما کم خواهد شد و در واقع این غذاها، گرسنگی را مهار می‌کنند.

کارشناسان معتقدند که این روش، یکی از روش‌های مناسب برای کاهش وزن است. دلون جکسون سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا، معتقد است که اگر حداقل یکی از وعده‌های غذایی حاوی فیبر و یا آب و وعده دیگر حاوی پروتئین بدون چربی باشد، احساس سیری خواهیم کرد؛ با اینکه کالری کمی دریافت کرده‌ایم!

پروتئین کم کالری

پروتئین کم کالری، گرسنگی را کاهش می‌دهد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پروتئین‌های بدون چربی مانند گوشت بدون چربی، ماهی، مرغ، سویا و تخم‌مرغ در فرد احساس پری و سیری ایجاد می‌کنند و موجب کاهش وزن می‌شوند.استاد تغذیه دانشگاه پدرودووین کمپبل، معتقد است از آنجا که با خوردن پروتئین احساس گرسنگی نمی‌کنید و تا ساعت متوالی، احساس سیری دارید، همین امر موجب کاهش وزن شما می‌شود؛ زیرا تا ساعات متوالی، میل به خوردن غذا نخواهید داشت.

در مطالعات اخیر نشان می‌دهند خانم‌هایی که رژیم غذایی آن‌ها شامل 30 درصد پروتئین است، علاوه بر این که وزن ایده‌آلی دارند، توده عضلانی آن‌ها نیز بیشتر از سایرین است. دکتر کمپبل معتقد است 20 تا 30 گرم پروتئین در روز می‌تواند اشتها را کاهش دهد و نبود پروتئین کافی در رژیم غذایی، میل به خوردن را افزایش می‌دهد.بهتر است کالری دریافتی خود را به صورت روزانه بررسی و مصرف پروتئین را جایگزین غذاهای دیگر کنید. مثلاً به جای نوشیدن یک لیوان شربت شیرین، یک لیوان شیر کم‌چرب بنوشید.

افزودن پروتئین بدون چربی به هر یک از وعده‌های غذایی مفید است، ولی مصرف آن در وعده صبحانه مؤثرتر خواهد بود. مطالعه‌ای در سال 2007 در مرکز تحقیقات و زیست‌شناسی pennington انجام و در آن کاهش وزن افرادی که صبحانه دو عدد تخم‌مرغ می‌خورند با سایر افرادی که به همان مقدار کالری و البته حجم یکسان صبحانه می‌خوردند، مقایسه شد. این مطالعه، گزارش می‌دهد .

خانم‌هایی که پنج بار در هفته، به مدت هشت هفته، برای صبحانه دو عدد تخم‌مرغ خوردند، به نسبت سایرین، علاوه بر اینکه 65 درصد از اضافه وزن خود را کاهش دادند؛ چربی دور کمر آن‌ها 83 درصد کاهش و سطح انرژی آن‌ها افزایش یافت؛ اما مقدار کلسترول و تری‌گلیسیرید خون آن‌ها تفاوت قابل توجهی دیده نشد. این خانم‌ها که در دو وعده صبحانه تخم‌مرغ (پروتئین) خورده بودند، د

ر طول روز علی‌رغم اینکه کالری کمتری دریافت می‌کردند، کمتر گرسنه می‌شدند و افرادی که صبحانه کربوهیدرات خورده بودند، علاوه بر کالری بیشتر، احساس گرسنگی شدید نیز می‌کردند.غذاهای حاوی آب و فیبر علاوه بر این که کالری کمتری دارند، موجب حجیم شدنو کش آمدن معده می‌شود و مدت بیشتری طول می‌کشد تا غذای داخل معدهخالی شود

غذاهای جامد

غذاهای جامد نیز در انسان احساس پری و سیری ایجاد کنند. پژوهشگران معتقدند که خوردن غذاهای جامد بیشتر از نوشیدن مایعات، موجب احساس سیری در انسان می‌شود. دکتر کمپبل معتقد است غذاهای جامد بیش از نوشیدنی‌ها و مایعات در معده باقی می‌مانند.

آگاهانه غذا بخورید

وقتی که معده شما از غذا پر می‌شود، به مغز سیگنالی می‌فرستد که به اندازه کافی خورده‌اید و از غذا خوردن دست بکشید. اما همیشه این سیگنال به موقع به مغز فرستاده نمی‌شود؛ مخصوصاً اگر پای دسر نیز در میان باشد! کارشناسان علوم تغذیه می‌گویند برای کمک به هماهنگی سیگنال‌های بدن در وقت مناسب، بهتر است کمی آرام‌تر غذا بخورید. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که خوردن یک وعده غذا، حداقل باید نیم ساعت طول بکشد. برای طولانی کردن غذا لقمه‌ها را به خوبی بجوید و از قاشق و چنگال کوچک استفاده کنید.

با افزودن غذاهای زیر به رژیم غذایی خود می‌توانید گرسنگی را مهار و مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید:

سوپ‌ها، غلات سبوس‌دار،حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها، گوشت، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ غلات کامل مثل ذرت بو داده.

افزودن فیبرها به رژیم غذایی روزانه

در اینجا به چند راهکار ساده برای افزودن این مواد مغذی به رژیم غذایی روزانه و مبارزه با گرسنگی ارائه می‌شود:

* سبزی‌های تازه را قطعه قطعه و آن را به ظرف ماکارونی اضافه کرده یا به ظرف اصلی سالاد، تخم‌مرغ پخته شده اضافه کنید.

* به جای خوردن آب میوه و یا میوه‌های خشک، میوه را به طور کامل بخورید.

* برای تنقلات، غلات سبوس‌دار، پاپ کورن و حبوبات را انتخاب کنید.

* قبل از غذای اصلی، سالاد سبزیجات و یا سوپ بخورید.

* ماهی، گوشت بدون چربی، آجیل، لوبیا، سویا و یا تخم‌مرغ را در یکی از وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

* سالاد میوه درست کنید و آن را به عنوان دسر بخورید.

* لبنیات کم‌چربی را در تمامی وعده‌های غذایی و یا میان‌وعده‌ها فراموش نکنید.

آردی که برای پخت نان سفید استفاده میشود حاصل گندمی است که از پوست خارجی آن جدا شده است. این پوسته دارای فیبر است و باعث کامل شدن دانه ی گندم میشود. خوردن نان سفید باعث بالا رفتن قند خون میشود. در یک تحقیق که توسط محققان اسپانیایی انجام گرفت عادات غذایی و تاثیر آن بر وزن را روی 9000 نفر بررسی کردند، و دریافتند کسانی که در طی یک دوره ی پنج ساله روزانه دو وعده یا بیشتر نان سفید مصرف میکنند در مقایسه با دیگران 40% بیشتر مستعد به اضافه وزن و یا چاقی هستند.


آب میوه ها

آب میوه با اینکه سالم است اما شامل همه ی قندهای میوه ی مورد علاقه تان بدون فیبر موجود در پوست و یا گوشت آن است. این یعنی یک لیوان آب میوه باعث بالا رفتن سریع قند خون میشود و سپس دوباره افت قند خون را خواهید داشت که باعث احساس گرسنگی مجدد میشود. میتزی دولان نویسنده ی کتاب "The Pinterest Diet" میگوید: اگر میخواهید آب میوه بنوشید از میوه های کامل استفاده کنید و یا در آن از پودرهای پروتئین یا کره ی بادام زمینی استفاده کنید تا تعادل قند خون حفظ شود.


میان وعده های نمکی

برای اینکه بعد از خوردن یک میان وعده نمکی مانند چیپس دلتان یک چیز شیرین میخواهد دلیلی وجود دارد. چیپس چوب شور و دیگر میان وعده های شبیه اینها حاوی کربوهیدرات های ساده هستند که به سرعت هضم میشوند و سطح انسولین را بالا میبرند و پس از مدتی کوتاه دوباره سطح انسولین افت میکند.

از آنجایی که قدرت چشایی با مغز سریع ارتباط برقرار میکند اینکه بعد از خوردن میان وعده ای شور دلتان هوس غذایی شیرین بکند کاملا شایع است.همچنین به لطف یک پدیده ی شناخته شده با عنوان سیری خاص حسی، وقتی یک بسته ی کامل چیپس را خوردید تنها معده ی شور خود را پر کردید و هنوز معده ی شیرین شما خالی است. به همین دلیل است که باز هم میتوانید غذا بخورید. پس اگر چنین عادتی دارید خود را آماده کنید که باید دو معده را پر کنید!


فست فودها

تمام مواد به کار رفته در یک فست فود طوری طراحی شده که میزان کالری یک وعده را حسابی دچار نوسان کند و همچنین باعث بروز مشکلاتی برای فرد شود. برای مثال چربی ترانس باعث سوزش روده میشود، که به طور بالقوه جلوی تولید دوپامین و سروتونین که انتقال دهنده های عصبی اشتها هستند را میگیرد.

در همین حال دستگاه گوارش شربت ذرت با فروکتوز بالا را جذب می کند ( معمولا در نان، ادویه و فلفل و دسر یافت ) که باعث بالا رفتن سریع انسلین و همچنین احساس گرسنگی بیشتر میشود. فست فود هایی هم که سرشار از نمک هستند باعث کم آب شدن بدن میشوند. با توجه به نشانه ها ممکن است احساس کمبود آب را با گرسنگی اشتباه بگیرید و به خوردن بیشتر ادامه دهید.


الکل

الکل نه تنها باعث میشود غذایی که میخورید ناسالم شود بلکه باعث احساس گرسنگی مجدد نیز میشود. با توجه به تحقیقاتی که در نشریه الکل و اعتیاد به الکل منتشر شد تنها سه وعده استفاده از الکل میتواند سطح لپتین بدن را به شدت کاهش دهد— هورمونی برای جلوگیری از احساس گرسنگی و ایجاد احساس سیری – این کاهش حدود 30% است.

همچنین الکل ذخایر کربوهیدرات بدن را خالی میکند ( به نام گلیکوژن ) که باعث میشود برای پر کردن این ذخایر کربوهیدرات استفاده کنید. اگر در این شرایط به دنبال میان وعده های شور بروید علاوه بر از دست دادن آب بدن الکترولیت نیز از دست میدهید.


ماکارونی بدون سبوس

این نوع ماکارونی دقیقا همان مشکلاتی را که برنج سفید ایجاد میکند دارد. ماکارونی غذایی است که میتوان به سادگی مقدار زیادی از آن را خورد. یک وعده ی استاندارد ماکارونی نصف فنجان ماکارونی پخته است، اما این مقدار در رستوران ها در یک وعده 4 فنجان است. وقتی بدن خود را پر از کربوهیدرات های ساده میکنید، لوزالمعده باعث بالا رفتن شدید انسلین میشود، خیلی زود بدن هورمون های کنترل قند تولید میکند تا سطح قند خون پایین بیاید به همین دلیل مدتی بعد دوباره احساس گرسنگی به سراغتان می آید. توجه داشته باشید چه چیزی روی ماکارونی خود میریزید. اگر سسی است که از بیرون خریدید دارای قند های پنهان است که به بازگشت حس گرسنگی کمک میکند.


شیرین کننده های مصنوعی

شیرین کننده های مصنوعی چه در نوشابه چه در قهوه (آسپارتام، سوکرالوز، ساخارین، و غیره... ) هر جایی که باشند باعث میشوند سلول های مغز به اشتباه منتظر انرژی حاصل از شیرینی باشند، اما به شدت نا امید میشوند، نتیجه این میشود که در طول روز دائم هوس خوردن غذایی شیرین میکنید تا این احساس بد را از بین ببرید. در طول مدت این پروسه میتواند روی مرکز کنترل اشتهای مغز نیز تاثیر بگذارد. حاصل این تاثیر این است که مغز قند مصنوعی را مانند قند عادی فرض میکند و با خوردن آن انسلین بالا میرود.


غلات کودکان

آرد سفید همرا با مقدار قابل توجهی قند، شروع صبح با قند و انسولین بالا. خوردن غذایی مملو از کربوهیدرات هنگام صبح زمانی که سطح کورتیزول در بالاترین حد خود است، باعث حمله ای دو جانبه به متابولیزم بدنتان میشود. در طول شب و هنگام صبح بدن مقدار زیادی کورتیزول پمپاژ میکند که متخصصان معتقد هستند بخشی طبیعی از کارهای بدن است. کورتیزول بالا به معنای کاهش توانایی سیستم متابولیزم برای مصرف قندها است.

بنابرین قند خون بالا است اما بافتی که این قند مورد نیازش باشد در دسترس نیست. این اتفاق باعث خستگی و گرسنگی در فرد میشود. خوردن غلات برای صبحانه انتخاب خوبی است به شرط اینکه غلاتی که استفاده میکنید از نوع کامل باشند و حداقل 5 گرم فیبر داشته باشد.


پیتزا

هر چقدر هم که بزرگ باشد میدانید که به یک قطعه راضی نمیشوید. دلیلش این است که پیتزای مورد علاقه تان حاوی آرد سفید، روغنهای هیدروژنه، پنیر فرآوری شده و مواد نگه دارنده که میتواند سطح قند خون را بالا ببرد ، تولید هورمون های سیری را مختل کند و تنظیم سیستم کنترل گرسنگی مغز را مختل کند است. بهترین کار این است که پیتزای خانگی درست کنید، نان پیتزا را از نوعی انتخاب کنید که با آرد کامل درست شده است، روی پیتزا از گوشت و مقدار زیادی سبزیجات استفاده کنید، همچنین سعی کنید مقدار کمی پنیر اضافه کنید، با این کار وعده ای سرشار از پروتئین و فیبر میل میکنید و دوباره خیلی سریع احساس گرسنگی نخواهید کرد.

غذاهایی که شما را گرسنه تر می‌کنند

چه چیزی موجب می‌شود، زیاد بخورید؟

برخی اوقات با این که غذای زیادی خورده‌ایم، باز هم احساس گرسنگی می‌کنیم. اگر قصد دارید کالری کمتری مصرف کنید و بر اشتهای خود مسلط باشید، آگاهی از این عوامل بسیار مهم و ضروری است. ابتدا باید بدانید که افراد به دو نوع مختلف گرسنه می‌شوند: 1- گرسنگی فیزیولوژیکی 2- گرسنگی روانی

گرسنگی فیزیولوژیکی

سطح انرژی بدن در واقع قند خون کاهش می‌یابد و عدم ترشح هورمون‌های لازم و وجود غذا در معده موجب ترشح هورمون گرسنگی به نام ghrelin می‌شود؛ به این ترتیب از معده به مغزتان سیگنالی فرستاده می‌شود که حامل پیام گرسنگی است و به مغز می‌گوید من گرسنه هستم و به غذا نیاز دارم.

گرسنگی روانی

در نوع دوم گرسنگی، یعنی گرسنگی روانی، در واقع هیچ سیگنالی از طرف معده فرستاده نمی‌شود و فقط مغز احساس می‌کند فرد به غذا نیاز دارد و این در حالی است که به اندازه کافی غذا خورده است! گرسنگی روانی به طور بالقوه مشکلات ناشی از پرخوری اختلالات معده، چاقی و ... را افزایش می‌دهد.

عوامل فیزیولوژیکی و روانی

برخی از عوامل فیزیولوژیک و روانی که موجب ایجاد احساس گرسنگی در انسان می‌شوند، عبارتند از:

زمان: این که چرا یک ساعات مشخصی از روز احساس گرسنگی می‌کنید، این است که سالیان دراز در یک ساعت از روز صبحانه و در ساعت مشخصی ناهار و شام خورده‌اید. بنابراین فرقی نمی‌کند صبحانه‌ای که خورده‌اید سبک بوده یا سنگین؛ به هر حال در وقت مشخص ناهار احساس گرسنگی می‌کنید.

بینایی: رنگ و تزئین غذا در ایجاد حس گرسنگی بسیار مؤثر است و حتی اگر گرسنه هم نباشید، با دیدن یک غذای رنگارنگ که خوب تزئین شده است. احساس گرسنگی خواهید کرد.
خوردن یک وعده غذا، حداقل باید نیم ساعت طول بکشد. برای طولانی کردن غذا لقمه‌ها را به خوبی بجوید و از قاشق و چنگال کوچک استفاده کنید

تنوع: تنوع در غذا موجب تولید هورمون اشتها و حس گرسنگی می‌شود.

بو: بوی خوش غذا موجب ترشح انسولین در بدن می‌شود و با ترشح انسولین احساس گرسنگی به وجود می‌آید.

دما: آیا تا به حال به ترفند رستوران‌دارها، فکر کرده‌اید؟ اینکه چرا رستوران‌ها کمی از محیط‌های دیگر خنک‌ترند؟ بله درست حدس زدید؛ در دمای پایین، کالری بیشتری سوزانده می‌شود و به منظور حفظ دمای بدن، نیاز به خوردن غذای بیشتر و کالری بیشتری دارید.

کربوهیدرات‌های تصفیه شده: این غذاها موجب افت قند خون و القای گرسنگی می‌شوند. کربوهیدرات‌های تصفیه شده، غذاهایی هستند که با استفاده از دستگاه، فیبر بالای آن‌ها از سبوس و جوانه‌شان گرفته می‌شود؛ مثل حبوبات شیرین، رشته فرنگی و ماکارونی.

غذاهایی که شما را گرسنه تر می‌کنند

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
۴ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

بیتا | ۶ سال پیش
میشه یک برنامه غذایی برای کاهش وزن معرفی کنید؟ممنون میشم
0
0
تینا | ۶ سال پیش
سلام من باردارم و مدام گرسنه می شم نمی دونم این گرسنگی واقعیه یا نه چون گاها با اینکه تازه غذا خوردم باز احساس گرسنگی می کنم
0
0
دنیا | ۶ سال پیش
به نظر بنده تو این سن فقط ورزش کنید.پوستتان آسیب نبیند
0
0
مریم | ۶ سال پیش
سلام من یک‌ خانم ۳۶ ساله هستم قد۱۵۸ وزن۶۷ یک رژیم برای لاغری میخوام مرسی
0
0