دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۲ میلادی
با جدیدترین روش کاشت مو در ایران بیشتر آشنا شوید
3
زمان مطالعه: 10 دقیقه
امروزه عمل پیوند مو یکی از عمل های پر طرفدار در سراسر جهان به حساب می آید. اولین روش کاشت مو که کارآمد واقع شد 70 سال پیش صورت گرفت.

مو در زیبایی ظاهری فرد نقش بسزایی دارد اما متاسفانه برخی از افراد به دلایل مختلف از جمله ژنتیک دچار ریزش مو و گاها طاسی می شوند. خالی بودن مو یا طاسی باعث می شود که افراد اعتماد به نفس شان را از دست بدهند. اما پیوند مو به کمک این افراد آماده است.

امروزه عمل پیوند مو یکی از عمل های پر طرفدار در سراسر جهان به حساب می آید. اولین روش کاشت مو که کارآمد واقع شد 70 سال پیش صورت گرفت. که از آن زمان تاکنون تکنیک ها و ابزارهای کاشت مو بسیار تغییر کرده اند و امروزه روش های جدید تر و کارآمدتری برای انجام این عمل وجود دارد.

امروزه بیشتر کشورهای دنیا دانش پیوند مو را دارد اما کشور ما در این زمینه پیشتاز است و به یکی از قطب های پیوند مو تبدیل شده است. با توجه به اینکه کشور ما تحریم است و وارد کردن دستگاه های جدید کار سختی به حساب می آید، به روز ترین روش کاشت مو در ایران، روش SUPER FUE می باشد که می توان گفت که کارآمدی این روش در حد ربات ARTAS است که به عنوان آخرین فناوری کاشت مو در جهان شناخته می شود.

مراحل کاشت مو به روش SUPER FUE

میخواهیم شما را با بهترین روش کاشت مو آشنا کنیم. می توان گفت که در مراحل انجام همه شیوه های کاشت مو بر پایه روش FUE است. در روش SFUE نیز مانند سایر روش های دیگر کاشت مو شامل سه مرحله کلی می شود.

مرحله اول برداشت واحدهای فولیکولی از بانک مو یا ناحیه اهدا کننده است. مرحله دوم آماده کردن این فولیکول ها برای کاشت است مرحله سوم کاشت گرافت ها در ناحیه ی مورد نظر است.

تفاوت این روش با سایر روش ها در چگونگی اجرای این مراحل است و همچنین ابزارهای مورد استفاده در این روش ها با سایر روش ها فرق دارد که در ادامه این مطلب در این باره صحبت می کنیم.

به خاطر داشته باشید که برای کاشت مو باید سن شما مناسب باشد و معمولا سن کمتر از 25 سال گزینه مناسبی برای کاشت مو به حساب نمی آید. زیرا ممکن است کاشت مویی که صورت می گیرد پایدار نباشد. بهتر است که ابتدا روش های درمانی دیگری را امتحان کنید و تا وقتی که الگوی ریزش موی شما ثابت نشده است به فکر کاشت مو نباشید زیرا ممکن است بعدا دچار ریزش شدید شوید و جای اسکارها قابل رویت باشد.

عکس قبل و بعد از کاشت مو

مرحله اول: برداشت واحد‌های فولیکولی

به طور کلی پیوند مو با بی حسی موضعی انجام می شود. ابتدا منطقه بانک مو که معمولا پشت سر یا پشت گوش است بی حس شده و سپس برداشت گرافت ها از آن منطقه شروع می شود. در روش SFUE از دستگاه ویژه ای برای برداشت گرافت ها استفاده می شود.

این دستگاه می تواند سوراخ هایی به قطر 0.6 تا 0.9 بر روی پوست ایجاد کند و فولیکول ها را از بافت اطراف جدا می کند. سوراخ هایی که این دستگاه ایجاد می کند بسیار کوچک و ریز است و به همین دلیل خونریزی ندارد و نیازی به بخیه هم نمی باشد. این برعکس روش FUT است که در آن خونریزی اتفاق می افتد و باید جای زخم ایجاد شده در منطقه بانک مو بخیه شود.

به طور کلی، دستگاه ویژه ای که در کاشت مو به روش SUPER FUE استفاده می شود چندین مزیت را نسبت به روش پیوند موی FUE معمولی دارد. دستگاه ایمپلنتر مینیاتوری این قابلیت را دارد که سوراخ هایی در اندازه های مختلف ایجاد کند که برعکس روش اف آی تی است که از یک پانچ با قطر ثابت استفاده می شد.

همچنین پانج این دستگاه به گونه ای است که می تواند بچرخد و دقیقا مانند یک مته منیاتوری عمل می کند. این عمل باعث می شود که پانج به راحتی وارد پوست شود و سوراخ های مناسب تری را در پوست درست کند. در روش SFUE برای خارج کردن فولیکول ها به پنس یا هیچ گونه ابزار جراحی نیاز نیست و دستگاه ویژه می تواند با استفاده از نیروی مکش فولیکول ها را خارج کند.

بعد از اینکه واحدهای فولیکولی که عمدتا شامل یک تا چهار مو هستند برداشت شدند، آن ها را در درون محلول ویژه ای نگه می دارند تا آسیب نبینند. این کار هزاران مرتبه تکرار می شود. این در حالی است که در روش FIT از انبرکی برای برداشت فولیکول ها استفاده می شد که بسیار زمانبر بود.

مرحله دوم: آماده سازی گرافت های مو

بعد از اینکه فولیکول ها را استخراج می کنند آن ها را درون محلول خاصی قرار می دهند تا آسیب نبینند. در این مرحله قبل از اینکه عملیات کاشت صورت بگیرد فولیکول ها بررسی می شوند. این کار توسط افراد متخصص که در تیم درمان هستند صورت می گیرد. این افراد با استفاده از میکروسکوپ های ویژه ای فولیکول ها را بررسی می کنند و آنها را برای کاشت آماده می کنند. در بعضی مواقع در این مرحله باید در گرافت ها تغییراتی اعمال شود تا برای کاشت آماده باشند. اما به طور کلی بیشتر فولیکول‌های استخراج شده در روش SFUE احتیاجی به ترمیم ندارند.

مرحله سوم: کاشت گرافت‌ ها

مرحله کاشت در همه روش ها یکسان است. در مرحله کاشت جراح از ابزارهای دقیقی استفاده می کند تا سوراخ هایی را در بخشی که قرار است در آن مو کاشته شود ایجاد کند و سپس فولیکول ها را در داخل آنها قرار می دهد. در این مرحله می توان از انبرک یا هولدر دستگاه برای قرار دادن فولیکول ها در دخل سوراخ استفاده کرد. اگر جراح مهارت لازم را در این زمینه داشته باشد فرقی نمی کند که از کدام یک از اینها استفاده کند زیرا هر دو اینها به یک اندازه موثر هستند.

کاشت مو به روش SUT

برتری‌ و مزایای روش SUPER FUE

روش SUPER FUE یک روش جدید در زمینه پیوند مو به حساب می آید این روش کم تهاجمی و ایمن ترین روشی است که تا به امروز در زمینه کاشت مو مورد استفاده قرار گرفته است. این روش نیز یک روش بدون جراحی، بدون خونریزی و بدون بخیه است. این روش کم خطر و کم عارضه است.

همان طور که در بخش قبل بیان کردیم در این روش برداشت و کاشت گرافت ها با ایجاد سوراخ‌های ریزی صورت می گیرد که قطر آنها کمتر از یک میلی متر است. البته همان طور که گفته شد در این روش از ابزار خاصی به نام ایمپلنتر استفاده می شود که قطر آن بین 0.6 تا 0.9 میلی متر است که از ایمپلنتر استفاده شده در روش ARTAS نیز کوچکتر و ظریف تر است زیرا در روش ARTAS از پانچ های یک میلی متری استفاده می شود.

خطر عوارض جانبی کاهش می یابد.

همان طور که گفته شد روش SFUE یک روش کم تهاجمی و کم عارضه به حساب می آید. در این روش، برای کاشت مو نیازی به بخیه یا چاقوی جراحی نیست و فرد در زمان انجام عمل جرحی هیچ دردی ندارد. در صورت بروز درد می توان از مسکن استفاده کرده و آن را رفع نمود. در این روش هیچ جای زخم یا اسکاری باقی نمی ماند و چون اساسا برشی روی پوست ایجاد نمی شود خطر عفونت تقریبا صفر است.

دوره‌ی بهبودی در این کوتاه و آسان‌تر است

دوره بهبودی یا نقاهت بعد از پیوند مو بسیار ساده و سریع است. برعکس روش هایی مانند FUT فرد می تواند خیلی زود فعالیت های ورزشی و حتی ورزش های سنگین را انجام دهد. می توان گفت که تقریبا همه افرادی که به روش SFUE مو می کارند دوره نقاهتشان را بدون هیچ عارضه ای طی می کنند و عارضه در این روش نادر است.

انعطاف پذیری بالا

روش SFUE دارای انعطاف پذیری بالایی است. در این روش با استفاده از دستگاه مینیاتوری می توان موهای بدن و حتی موهای نازک را برداشت کرد. از این موها می توان برای افزایش تراکم، ترمیم و حتی زیباسازی خط رویش موها استفاده نمود. ابزار استفاده شده در این روش دقیق و ظریف است. به همین دلیل است که می توان از آن برای کاشت مو در کاشت ابرو و کاشت ریش نیز استفاده نمود. همچنین برای کاشت موهای محدود می توان از این روش استفاده کرد. با استفاده از این روش می توان به تراکم بالایی رسید البته این مورد در افراد مختلف متفاوت است.

کاشت ابرو به روش سوپر پلاس

برای کسانی مناسب است که نمی‌توانند از روش FUT استفاده کنند

روش FUT که به روش نواری معروف است با وجود اینکه معایبی دارد اما هنوز هم به عنوان یک روش کاشت مو در جهان مطرح است. زیرا در این روش کیفیت گرافت ها بالا است و در نهایج نتایج مطلوبی به دست می آید. در روش FUT از پوستی که در منطقه بانک مو قرار دارد به اندازه یک یا دو سانتی متر برداشت می شود و سپس پوست قسمت بالا و پایین را به وسیله بخیه به هم وصل می کنند. اما اگر شما ورزشکار هستید یا به صورت ژنتیکی پوست سرتان قوی است گزینه خوبی برای کاشت مو با روش FUT نیستید. زیرا ممکن است اسکار یا جای زخم در محل برداشت باقی بماند.

بهتر شدن کیفیت گرافت ها

منظور از کیفیت گرافت ها این است که چند درصد از آنها دارای موهای دائمی هستند. دو دسته فولیکول درسر شما قرار دارند. دسته ی اول فولیکول هایی هستند که نسبت به عوامل مختلف حساس بوده و ممکن است دچار ریزش شوند. دسته دوم مقاومت زیادی نسبت به ریزش دارند.

همان طور که گفته شد در روش FUT کیفیت گرافت ها بالا است زیرا بیشتر فولیکول‌های دائمی بانک مو در همان بخش برداشت شده هستند. در روش FIT منطقه برداشت تا پنج برابر بزرگتر از روش FUT است. در این روش سوراخ ها نزدیک به هم نیستند تا جاتی زخم یا اسکار باقی نماند. اما در روش SUPER FUE مشکل کیفیت گرافت ها حل شده است زیرا از دستگاه های مدرن و منیاتوری استفاده می شود. در این روش عمل برداشت و کاشت با بالاترین کیفیت ممکن صورت می گیرد.

کم شدن خطای جراحی

بیشتر خطای جراحی پیوند مو در زمان برداشت اتفاق می افتد. در روش FIT سه خطای کلی وجود دشت که در روش SFUE این خطاها رفع شدند. در روش FIT از پانچ دستی برای سوراخ استفاده می شد که احتمال برداشت ناقص فولیکول ها زیاد بود.

وقتی که فولیکول ها به شکل ناقص برداشت شوند احتمال زنده ماندن آنها به شدت کم می شود. اما در روش SFUE از پانچ های خودکار قابل گردش استفاده می شد و احتمال برداشت فولیکول های ناقص شدیدا کم شد. در روش FIT که از پانج دستی استفاده می شد ممکن بود که فولیکول ها به عمق پوست بروند و باعث التهاب شوند.

این کار زمان زیادی را تلف می کرد. این در حالی است که در روش میکرو اف آی تی از پانچ خودکار استفاده می شود و احتمال دفن فولیکول صفر است. در روش FIT برای اینکه فولیکول ها را استخراج کنند از انبرک کوچکی استفاده می کردند و ابرک با فولیکول ها تماس مستقیم داشت که این خطر آسیب دیدن فولیکول ها را بیشتر می کرد. اما در روش SFUE بعد از ایجاد سوراخ، فولیکول به درون و مخزن یکبارمصرف و بهداشتی با استفاده از مکش کشیده می شود و هیچ تماسی اتفاق نمی افتد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی