alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۷ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
قانون خالکوبی گواهینامه
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خالکوبی و تاتو زدن شما را برای گرفتن گواهینامه رانندگی به دردسر خواهد انداخت .

گواهی نامه رانندگی گرفتن برای افراد تاتو دار

بر اساس قوانین جدید کشور ، صرف داشتن خالکوبی مانع احراز صلاحیت فرد برای دریافت گواهینامه رانندگی نیست اما چنانچه فرد دارای خالکوبی‏‌های مشهود، نامتعارف یا سابقه خودزنی داشته باشد، باید از نظر احتمال ابتلا به برخی اختلالات روانی تأثیرگذار در رانندگی مورد بررسی و ارزیابی های روانشناختی قرار بگیرد که نظریه نهایی براساس رأی کمیسیون روان‌پزشکی و براساس مصاحبه و تست های روانشناسی صادر می شود.

رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد ناجا جناب سرهنگ آرش باستانی در این زمینه می گوید:

هدف اصلی ما از انجام معاینات پزشکی متقاضیان گواهینامه رانندگی، افزایش ضریب ایمنی در رانندگی است. پیش از این، تأیید صلاحیت پزشکی متقاضیان گواهینامه تنها به معاینات چشم محدود می ‏شد اما با توجه به نقش مهم و تأثیرگذار عامل انسانی در تصادفات، کار گروهی متشکل از وزارت بهداشت، معاونت ‏‌های بهداد و راهور ناجا تشکیل و ضمن احصای بیماری ‏‌ها ی جسمی و روانی مؤثر در رانندگی و تعیین روش‏‌ های معاینات پزشکی، آئین نامه راهور ناجا، تدوین و در سال ۱۳۸۴ توسط هیات محترم وزیران تصویب و ابلاغ شد.»

گواهینامه با خالکوبی

خالکوبی را نمی توان جرم دانست اما ممکن است افرادی که از خالکوبی های نامتعارف استفاده می کنند یا اینکه قبلا خود زنی کرده اند رفتار های ضد اجتماعی داشته باشند.

و این رفتار هم یکی از مصادیق آن رفتار های پر خطر حین رانندگی باشد.

که این امر نیازمند رسیدگی است و این رسیدگی را کمیسیون مربوطه انجام خواهد داد تا از نبود علائم اختلالات روانی و شخصیتی در فرد مطمئن شود.

زیرا اگر کسی اختلال روانی داشته باشد ممکن است که برای مثال در یک تصادف بخواهد کتک کاری و چاقو کشی کند. بیشتر معاینات و تست و مصاحبه برای دانستن و شناخت این امور است.

گواهینامه گرفتن با خالکوبی

شرایط گرفتن گواهینامه با خالکوبی

چنانچه فردی دارای خالکوبی مشهود از نوع نامتعارف و یا خود زنی باشد، دائم العمر از داشتن گواهینامه محروم می شود یا خیر؟

چنین افرادی به کمیسیون های مربوطه ارجاع داده می شوند و تحت درمان روانپزشک و سلامت روانی قرار می گیرند، پس از طی درمان و تاییدیه سلامت، به این افراد گواهینامه مشروط و مدت دار ارائه می شود و تمدید گواهینامه منوط به ارزیابی رفتار فرد در دوره رانندگی است، چنانچه فرد در بازه زمانی مشروط برای رانندگی و البته پس از درمان، مرتکب رفتارهای پر خطر شود دیگر امکان تمدید گواهینامه را نخواهد داشت.

نتیجه گیری

وجود داشتن خالکوبی و تتو در افراد مانعی برای گرفتن گواهی نامه نیست و افرادی هم که خالکوبی یا تتو کرده اند می توانند گواهینامه رانندگی دریافت کنند.

منتها اگر این خالکوبی یا آثار خود زنی در فرد مشهود باشد باید تحت معاینه و مصاحبه پزشکی قرار گیرد تا کمیسیون مربوطه درباره وی نظر بدهد.

این معاینات برای این امر است که تشخیص داده شود فرد دارای اختلال روانی است یا خیر، زیرا در برخی موارد کسانی که سابقه خود زنی یا تتو نامتعارف دارند رفتار های ضد اجتماعی از خود بروز می دهند و این حالت در رانندگی بسیار خطرناک است.

اگر نظر کمیسیون بر این باشد که فرد دارای اختلال است، فعلا تحت نظر قرار می گیرد برای درمان تا مدتی که تاییدیه درمان بگیرد.

سپس برای وی گواهینامه موقت یا مشروط صادر می شود که این گواهینامه تمدید آن منوط به رعایت جوانب از طرف فرد است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • vakiltop.com
  • test-drive.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits