مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
تاثیر شگفت‌انگیز یادگیری مدیریت در تمام زندگی!
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اصول مدیریت در همۀ جوانب زندگی نقش بسزایی دارد. از مدیریت کارهای شخصی و روزانه تا مدیریت هزینه های زندگی، مدیریت روابط زناشویی، مدیریت دفتر کار، مدیریت پروژه های بزرگ مثل پروژه های معماری یا نفتی! همه و همه به اهمیت مدیریت و دانش کافی در زمینه های...

اصول مدیریت در همۀ جوانب زندگی نقش بسزایی دارد. از مدیریت کارهای شخصی و روزانه تا مدیریت هزینه های زندگی، مدیریت روابط زناشویی، مدیریت دفتر کار، مدیریت پروژه های بزرگ مثل پروژه های معماری یا نفتی! همه و همه به اهمیت مدیریت و دانش کافی در زمینه های مدیریتی اشاره دارد.

سوالی که همیشه پیش می آید این است که آیا مدیریت ذاتی است یا اکتسابی؟

شخص مدیر باید ژن رهبری و ویژگی های مدیریتی را داشته باشد یا می تواند مدیریت را یاد بگیرد؟

واقعیت می گوید: رهبری ذاتی است. بچه ایی که در کودکی همسالان خود را مدیریت و کارها را به عهده می گیرد از استعداد رهبری خودش استفاده می کند. اما درصد استفاده از استعداد در سنین مختلف متفاوت است. ممکن است یک بچه در کودکی از 90 درصد استعداد رهبریش استفاده کند ولی همان کودک در زمان جوانی با فراگیری فنون مدیریتی درصد بالایی از تصمیم گیری هایش را با توجه به دانش و تکنیک های تخصصی این حوزه بگیرد. این موضوع از نظر علمی به اثبات رسیده است. و اما در مورد مدیریت باید گفت تمامی ویژگی ها و مهارت های موجود در مدیریت از طریق آموزش قابل فراگیری است.

تاثیر شگفت‌انگیز یادگیری مدیریت در تمام زندگی!

5 اصل مهم در مدیریت که به صورت اکتسابی می توان آنها را آموخت

 • برنامه ریزی

برنامه ریزی و آمادگی قبل از شروع هر پروژه یک اصل اساسی در حوزه مدیریت می باشد. تمام مدیران و رهبران موفق بیشتر وقت خود را صرف برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف کوتاه و بلند مدت می کنند. برنامه ریزی دقیق و حساب شده نیاز به سالها تجربه در حوزه های کاری مختلفی دارد. حتی مدل های مختلف برنامه ریزی بستگی به روحیات هر شخص دارد. امروزه دانش و رشتۀ مدیریت پروژه بهترین راه رسیدن به هدف با هزینه و زمان مناسب از طریق تکنیک ها و نرم افزارهای حرفه ای پیش روی مدیران پروژه قرارداده است.

 • سازماندهی

سازماندهی ونظم در کار بدون تردید زمان انجام کار و تصمیم گیری را افزایش می دهد. تفویض و اولویت بندی در انجام امور نوعی از سازماندهی می باشد. بهتر است برای بخش های مختلف کار زمان کافی جهت سازماندهی و اولویت بندی قرار دهیم. سازماندهی زیرساخت یک سازمان یا گروه را تشکیل می دهد. و بدون داشتن زیرساخت رسیدن به رشد امری ناشدنی است.

 • هدایت و رهبری

دانشمندان علوم اجتماعی موجودیت رهبر در جوامع انسانی را امری ضروری تلقی می کنند. رهبر بخش انگیزه دهی، انتخاب مسیر (استراتژی) ، گذاشتن قوانین، سیاست های کاری و رفتاری یک سازمان را به عهده دارد. فرهنگ یک سازمان از رفتار رهبر آن سازمان نشئت می گیرد. از جمله ویژگیهای یک رهبر: اعتماد به نفس بالا، ارادۀ فولادین، جدیدت در امور و تصمیم گیری، ولع بالا و هوشمندی به تمام معناست.

 • منابع انسانی

بیل گیتس: ثروتمندترین مرد زمین می گوید (بهترین تصمیم های کاری من در انتخاب افراد بوده است) در واقع انتخاب و مدیریت منابع انسانی درست موفقیت شما را تضمین می کند. دانش های استخدام نیرو و نحوه برخورد و تفویض اختیار را می توان اکتسابی کسب کرد و روش های بسیار مناسبی برای این مهم طراحی و آموزش داده می شود.

 • نظارت و کنترل

فرض کنید باغچه ای دارید و در آن بذر و نهال چند درخت کاشته اید. غیر از آب دادن فرصت رسیدگی به درختان آن باغچه را هم ندارید. بعد از مدتی در باغچۀ شما درختان بزرگ می شوند، علف های هرز سر به فلک می کشند. درختان ممکن است نیاز به آب بیشتر، کود و هرس کردن داشته باشند. اما شما مانند قبل، فقط به آب دادن ادامه می دهید! هرچه زمان بیشتر می گذرد باغچۀ شما بهم ریخته، آشوب زده، غیر جذاب رشد درختان متوقف می شود، حتی ممکن است برخی از درختان خشک شوند. حالا ظاهر باغچه ایی را تصور کنید که شخصی به عنوان باغبان استخدام کرده اید. باغبان هر هفته باغچه و درختان را بررسی می کند، در صورت نیاز درختان را هرس، ریختن کود، شخم زدن خاک و کندن علف های هرز را انجام می دهد. اهمیت نظارت در این است که هرکار خوبی بدون نظارت ادامه نخواهد داشت.

نتیجه گیری

انسان تکامل پذیر است و در هر زمینه ای می تواند مهارت های لازم را کسب کند. به عنوان مثال رانندگی مهارتی است که هر شخصی از عهده آن بر می آید ولی مدت زمان یادگیری و کیفیت آن بستگی به میزان تمرین و استعداد فرد دارد. در هر صورت اگر کسی بخواهد راننده شود می تواند به هدفش برسد. فقط زمان رسیدن به این مهم در اشخاص متفاوت است.

از جمله مهارت های اصلی یک مدیر قدرت تفویض اختیار است. یک مدیر نمی تواند همۀ کارها را خودش انجام دهد. شرکت در جهت رشد و پیشی گرفتن از رقبا نیاز به کار گروهی بیشتر دارد. یک مدیر هرچقدرم کمال طلب باشد روزی فرا خواهد رسید که حجم کار بسیار بیشتر از زمان شروع خواهد شد . به همین جهت است که تفویض اختیار امری حیاتی برای همۀ سازمان ها می باشد.

تاثیر شگفت‌انگیز یادگیری مدیریت در تمام زندگی!

برخی از خصوصیات یک مدیر مقتدر در سازمان:

 • عملگرا
 • صداقت
 • پیشرو بودن
 • مردم سالاری
 • مهارت ارتباطی
 • توانایی گوش دادن
 • جذبه و جدی بودن در کار
 • تصمیم گیری و تفکر سریع
 • تشویق و پاداش به کارمندان

مدیران وصاحبان کسب و کار، کارمندان و خانه دارها نیاز مبرم به آموزش مدیریت و کسب و کار دارند. اما بدلایل بسیاری مانند (راه دور، ترافیک، هزینه دوره ها، کیفیت آموزش، اساتید ناشناس و فاقد صلاحیت) امکان حضور در کلاس های اساتید مطرح را از دست می دهند. برای این دسته افراد، (آموزش مجازی مدیریت) یکی از بهترین گزینه های موجود است.

چند سایت معتبر و با کیفیت آموزش مجازی در ایران و خارج از کشور

هم آموز ç https://www.hamamooz.com/ آموزش های مجازی مدیریت، کسب و کار و مهارت فردی

کورسرا ç https://www.coursera.org/ آموزش های مجازی با مدارک از دانشگاه های معتبر دنیا

یودمی ç https://www.udemy.com/ آموزش های کاربردی با اساتید مطرح دانشگاه های برتر جهان

آموزش های مدیریت کسب و کار، مدیریت پروژه، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی و بسیاری از دوره های مدیریتی دیگر با اساتید به نام و خوش آوازه را درسایت هم آموز می توانید تنها با چند کلیک تهیه نمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است