دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
آشنایی و نحوه اجرا با طرح توجیهی تولید پودر زعفران در کپسول
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
طرح تولید پودر زعفران در کپسول پیش رو درباره، زعفران با نام علمی از خانواده زنبقیان گیاهی علفی، چند ساله، بدون ساقه و پیازدار است.برای تولید پودر زعفران در کپسول به چه مواد اولیه، کمکی و مصرفی استفاده می شود

طرح توجیهی تولید پودر زعفران

طرح تولید پودر زعفران در کپسول پیش رو درباره، زعفران با نام علمی از خانواده زنبقیان گیاهی علفی، چند ساله، بدون ساقه و پیازدار است.

پیاز زعفران از نوع توپر و تقریبا کروی شکل با قطر ۳ تا ۵ سانتی‌متر و پوششی قهوه‌ای رنگ می‌باشد در که زیر خاک قرار می‌گیرد.

هر پیاز ۹۶ تا برگ باریک، نظیر برگ علف‌های چمنی تولید می‌نماید. ریشه‌های زعفران از نوع افشان هستند که از قــاعده پیازها و از روی دایــره محیطی آن می‌رویند.

گل زعفران اولین اندامی است که در اوایل پاییز ظاهر می‌شود. در سال اول کشت، به علت ضعف پیازها و عدم استقرار کامل آنها در خاک و کشت عمقی، جوانه‌های گل توان کافی برای رویش ندارند و حتی برگ‌ها در سال اول دیرتر از معمول ظاهر می‌شوند.

پوشش گل از سه کاسبرگ و سه گلبرگ همرنگ بنفش تشکیل می‌شود، به طوریکه تشخیص کاسبرگ‌ها از گلبرگ‌ها مشکل است. تعداد پرچم‌ها سه و طول میله پرچم دو برابر بساک است.

بساک زعفران زرد رنگ است. مادگی در مرکز گل قرار گرفته و دارای یک تخمدان است و از قسمت تخمدان خامه باریکی خارج می‌گردد.

خامه طویل و کشیده بوده به رنگ زرد کمرنگ است که به یک کلاله شفاف قرمز نارنجی سه شاخه‌ای به طول ۲-۳ سانتی متر ختم می‌شود سه کلاله همراه باخامه پس از خشک کردن، زعفران تجارتی را تشکیل می‌دهند‌..

معرفی کاربردهای محصول طرح تولید پودر زعفران در کپسول

طبق تحقیقات متخصصان ما در تهیه طرح تولید پودر زعفران در کپسول، مهم‌ترین خواص زعفران که از قدیم الایام بوده درمان افسردگی است. زغفران خاصیت کاهش چربی و کلسترول خون و افزایش نفوذ اکسیژن در پلاسما دارد.

در طب عوام نقاط مختلف جهان‌، زعفران به عنـوان آرام‌بخش‌، ضد اسپاسم، اشتها‌آور و مقوی معده استفاده می‌شود‌.

در کشور آلمان زعفـران بـه عنـوان آرام‌بخش‌، درمان درد معده و شکم و آسم مصرف می‌شود. دارای بوی قوی و طعم تلخ است‌. خون‌ساز است و گردش خون را آسان می‌کند‌. باعث تحریک اعصاب می‌شود‌. کبد را تصفیه و قوی می‌سازد‌.

بررسی سابقه مصرف محصول طرح تولید پودر زعفران در کپسول

تولید زعفران کشور حدود ۲۰۰‌ تن در سال است که ۱۸۵ تن از آن به صادرات اختصاص دارد و باقیمانده آن در داخل مصرف می‌شود.

با توجه به آمار صادرات چند سال اخیر میزان مصرف زعفران کشور بین ۳۵ الی ۵۵ تن در سال است که مصرف آن به صورت پودر داخل کپسول بسیار محدود و در حد صفر است.

چراکه در حال حاضر واحد تولید و بسته بندی زعفران در کپسول در کشور فعالیت نمی‌کند و این محصول در بازار موجود نیست‌.

پیشنهاد این طرح تولید پودر زعفران در کپسول برای سال ۱۳۹۰ این است که، حداقل ۱۰ درصد مصرف زعفران کشور، معادل ۵,۳ تا ۵,۵ تن (‌میانگین ۴ تن در سال) به صورت کپسول تهیه و در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد‌.

تحلیل ضرورت اجرای پروژه طرح تولید پودر زعفران در کپسول

زعفران به جهت طعم، بو و رنگ زرد خاصی که دارد به وفور در غذا و به ویژه همراه با برنج، صنایع شیرینی‌سازی، داروسازی و صنایع دیگر به مصرف می‌رسد.

براساس تحقیقات انجام شده؛ زعفران خواص ضد سرطانی داشته و به عنوان یکی از مفیدترین داروهای ضد تومور و جمع‌کننده رادیکال‌های آزاد عمل می‌کند.

زعفران ماده شادی‌بخش، آرام‌کننده، تقویت‌حافظه، افزایش‌دهنده تمرکز و ضد افسردگی است.

همچنین زعفران در درمان آلزایمر، پارکینسون‌، کم‌خوابی، سرفه و آسم بسیار کمک کننده است.

بیشتر بخوانید::

آشنایی با طرح توجیهی آلوئه ورا

آشنایی با مرغ سبز و طرح توجیهی آن (Green poultry)

آشنایی با طرح توجیهی گل گاوزبان از کاشت تا برداشت

طرح توجیهی تولید پودر زعفران در کپسول


مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح تولید پودر زعفران در کپسول

گیاه زعفران به عنوان عمده‌ترین ماده اولیه محسوب می‌شود.

بازار هدف طرح تولید پودر زعفران در کپسول

کارشناسان طرح تولید پودر زعفران در کپسول ابراز داشتند علاوه بر بازار داخلی در مورد بازار خارجی‌، پس از بررسی و مطالعه مقررات واردات و صادرات، شرایط خاصی برای صادرات زعفران یافت نشد و آیین و مقرارات متداول در این خصوص استفاده می‌شود

کشور ما به سبب برخورداری از شرایط اقلیمی مناسب و متنوع، وجود ذخایر عظیم و نیروی کار ارزان و موقعیت ترانزیتی عالی، از موقعیتی خاص در بخش صادرات غیر‌نفتی به ویژه صنایع غذایی برخوردار است.

ولی به علت عدم وجود صنایع تبدیلی مناسب، به نحوه مطلوبی از آن بهره‌برداری نمی‌شود. در خصوص زعفران با برنامه‌ریزی اصولی می‌توان گام‌های اساسی در جهت ایجاد ارزش افزوده بسیار بالاتر از وضع حاضر برداشت تا کشور و به‌ویژه کشاورزان زعفران‌کار بیشتر از گذشته از حاصل دست‌رنج خود بهره برند‌.

دانش فنی پروژه طرح تولید پودر زعفران در کپسول

توجه به بسته‌بندی مدرن و شایسته و در خور این محصول با ارزش در کشورمان، تشویق و ترغیب کشاورزان برای تولید با کیفیت و بالای این محصول برای جلوگیری از کاهش سهم تولیدزعفران ایران و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت این محصول برای ممانعت از روی‌آوردن کشورهای خریدار به سایر کشورهای تولیدکننده و از همه مهم‌تر شناسنامه‌دار کردن زعفران ایرانی مواردی است که اکثریت متخصصان و کارشناسان طرح تولید پودر زعفران در کپسول به آن تاکید دارند.

پس لازم است با توجه جدی به این موارد این این طلای ارزشمند را برای کشورمان حفظ و نگهداری کنیم‌.

خلاصه بررسی مالی طرح تولید پودر زعفران در کپسول

ظرفیت پیشنهادی طرح ۲ تن در سال میباشد، حدود سرمایه گذاری ثابت طرح ۱٫۴ میلیارد تومان برآورد میگردد. مساحت زمین مورد نیاز ۳۰۰۰ متر و زیربنای سالن تولید ۸۰۰ متر برآورد میگردد. نرخ بازدهی داخلی طرح حداقل ۲۷ درصد پیش بینی میشود.

روش تولید طرح تولید پودر زعفران در کپسول

زعفران پس از دریافت در قرنطینه آزمایشگاه قرار می‌گیرد و تا حصول نتایج محموله باید در قرنطینه آزمایشگاه بماند.

سپس نمونه‌برداری از تمام نقاط محموله (بالا، پایین، وسط، کنارهای کیسه) توسط مسئول کنترل کیفیت انجام می‌شود.

بعد از نمونه‌برداری آزمایشات فیزیکی،شیمیایی و میکروبی بر روی نمونه انجام می‌شود.آزمایشاتی که انجام می‌گیرد شامل: قدرت رنگی زعفران، سافرانال، پیکروکروسین (تلخی،رطوبت ورنگ مصنوعی) است.

در اوایل فصل زعفران آزمایشات میکروبی هم صورت می‌گیرد چون میزان آلودگی زعفران در اوایل فصل بالاست.

بعد از این آزمایشات و تائید زعفران به بخش تولید اجازه داده می‌شود از آن زعفران استفاده شود.

سپس ایستگاه بازرسی وجود دارد که در آن زعفران دستچین شده و ضایعات آن را بر‌می‌دارند و هم وزن آن زعفران جایگزین می‌کنند.

بعد از طی این مرحله زعفران برای بسته‌بندی به ماشین‌های کپسوله انتقال داده می‌شود. این ماشین‌ها زعفران را بر اساس وزن تعیین شده کپسوله می‌کنند.

محل‌های پیشنهادی طرح تولید پودر زعفران در کپسول برای اجرای طرح تولید پودر زعفران در کپسول

بر اساس مطالعات صورت گرفته طرح تولید پودر زعفران در کپسول استان‌های خراسان، فارس، یزد، کرمان، سمنان، مرکزی و اصفهان مناسب برای احداث واحد تولید پودر زعفران در کپسول است‌.

‌نتیجه‌گیری طرح تولید پودر زعفران در کپسول و پیشنهاد

در حال حاضر، زعفران ایران به عنوان یک محصول مهم، استثنایی و انحصاری کشور، به رغم حمایت‌های قابل توجه مستقیم و غیرمستقیم دولت، با مشکلات روبـه‌رو اسـت و بهـره‌گیـری از مزیـت‌هـای موجـود در راستای کاهش مشکلات و خطرهای پیش‌روی آن یک ضرورت محسوب می‌شود

و در این خصوص شایسته است وزارت جهادکشاورزی اهتمام بیشتری نسبت به افزایش شـاخص‌هـای بهـره‌وری محـصول زعفـران بـه خصوص شاخص عملکرد آن نشان دهد‌.

همچنین پیـشنهاد مـی‌شـود وزارت صـنایع نـسبت بـه سـاماندهی واحدهای بسته‌بندی زعفران اقدام لازم را انجام دهد و نسبت به اطلاع‌رسـانی و تـشویق تولیـد‌کننـدگان بـه استفاده از واحدهای مدرن فرآوری و بسته‌بندی، سیاست‌های منعطفی را در پیش‌گیرد‌.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • etarh.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است