دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۴ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
آشنایی با مرغ سبز و طرح توجیهی آن (Green poultry)
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پرورش طبیعی مرغ را مرغ سبز می گویند ، در کشورهای توسعه یافته تولید می شود ، در پرورش این مرغها از مواد آنتی بیوتیک و هورمون داروهای شیمیای استفاده نمی شود، و همین امر باعث تضمین سلامت جامعه می شود

دانستنی هایی در مورد مرغ های سبز

اصطلاح مرغ سبز یا Green poultry به معنای مرغ سالم و طبیعی است که در کشورهای توسعه یافته تولید شده و برای تضمین سلامت مردم و مصرف کنندگان عرضه می گردد زیرا در پرورش و تولید این دسته از مرغ ها از مواد آنتی بیوتیک ، هورمون داروهای شیمیایی استفاده نمی شود.

چون مصرف گوشت مرغ های پرورشی دارای باقیمانده های آنتی بیوتیک و پسمانده های دارویی هستند. مقاومت بدن مصرف کنندگان را در مقابل آنتی بیوتیک و داروها افزایش داده و درمان عفونت ها را دشوار می کند و حتی باعث بروز برخی بیماری ها به دلیل ایجاد اختلالات در چرخه سوخت و ساز و تنظیم بدن خواهد شد.

روش تولید این محصول منحصر به فرد بوده و کاری تخصصی است ، زیرا برای پرورش و تولید این دسته از مرغ ها عوامل زیادی لحاظ می گردد.

آشنایی با طرح توجیهی مرغ سبز

1. قرنطینه و بهداشت

برای جلوگیری از احتمال ورود عوامل بیماری زا مانند میکروب ها و ویروس ها که سبب ابتلای به بیماری های شایع و رایج در مرغداری ها می شوند.در نتیجه برای جلوگیری از مصرف آنتی بیوتیک ها و داروها رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه ای جدی در واحد تولید این دسته از مرغ ها بسیار ضروری است.از جمله این موارد می توان شستشو و ضدعفونی کامل سالن های پرورش ، جلوگیری از ورود و خروج افراد متفرقه ، تعویض لباس و کفش در بدو ورود ، استحمام کلیه پرسنل قبل از ورود به مرغداری ، ضدعفونی های دوره ای و … اشاره کرد.

2. جیره ی غذایی مرغ سبز

مواد به کار رفته در جیره ی غذایی جوجه ها و مرغ ها از مواد مرغوب گیاهی و افزودنی های طبیعی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مرغ با در نظر گرفتن مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز روزانه آنها و بالانس بودن نسبت انرژی به پروتیین لازم تهبه و کاملا ضدعفونی و بهداشت‍ی در اختیار آنها قرار داده می شود.

3. آب

آب مورد استفاده کاملا بهداشتی و عاری از میکروب و عنصر سنگین است که جهت دستیابی به چنین آبی ، سیسمتم های تصفیه میکروبی و شیمیایی و از بین برنده ی رادیکال های آزاد که باعث بروز بسیاری از امراض هستند تعبیه شده و آبی کاملا زلال و سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

4. تهویه و دما

با محاسبات فنی و دامپروری برای کنترل میزان هوای ورودی و خروجی و سرعت مورد نیاز جریان هوا در سالن های پرورش با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و فصول مختلف سال میزان تهویه مشخص و هواکش ها در مکان های مناسب نصب می گردد.برای تامین دمای مورد نیاز در سنین مختلف پرورش با توجه به حجم هر سالن و قدرت هیتر ها ، تعداد هیتر ها مشخص و در جای مناسب طراحی می گردد

5. نور

میزان نور لازم برای تحریک غده هیپوفیز جوجه ها که موجب رشد مناسب را فراهم آورد بر اساس وات در متر مربع محاسبه شده تا نور کمتر یا بیشتر از حد مجاز نباشد تا باعث بروز اختلالات در رشد و سیستم ایمنی جوجه ها نشود و برای استراحت جوجه ها در شب ساعات خاموشی و تاریک شدن هوا و محیط درنظر گرفته شده تا هنگام استراحت سیستم ایمنی بدن آنها رشد و تقویت بیشتری پیدا کرده و خطر ابتلای به بیماری کاهش یابد.

6. کیفیت گوشت

به علت رعایت موازین صحیح و اجرای روش های نوین پرورش که شرح داده شده ، مرغی تولید می شود که بدنی کاملا سالم و قوی داشته و به علت برخورداری از سیستم ایمنی قوی در برابر بیماری ها و عوامل بیماری زا ، بیمار نشده و نیاز به مصرف دارو و آنتی بیوتیک چه به صورت پیشگیری و یا درمان پیدا نمی کند.

به همین علت طعم و مزه و کیفیت گوشت آن کاملا متفاوت از گوشت مرغ های معمولی است. به خصوص جگر این مرغ ها که سرشار از مواد معدنی و ویتامین A و ویتامین D است و هیچگونه تجمع مواد سمی و دارویی در آن نیست و مصرف آن نیز هیچگونه عواقبی برای سلامت مصرف کننده به دنبال نخواهد داشت.

برای خانم های باردار ، اطفال در حال رشد ، ورزشکاران و بیمارانی که از دارو استفاده می کنند ، استفاده از این گوشت توصیه فراوان شده است.

بدیهی است که به علت هزینه های اضافی که برای تولید این محصول می شود قیمت تمام شده بیشتر از قیمت مرغ های معمولی خواهد بود و تولید آن نیز بسیار محدود خواهد بود. برای صدور مجوز اولیه تولید از سازمان دامپزشکی ، ابتدا بازدید اولیه توسط کارشناسان خبره از واحد تولیدی صورت گرفته و پس از داشتن ساختمان و تاسیسات فنی و مهندسی و رعایت اصول بهداشتی و در صورت واجد شرایط بودن مجوز جوجه ریزی برای تولیدکننده صادر می شود.

طی دوره ی پرورش که حدودا 45 روز خواهد بود.در سنین مختلف و حداقل 3 مرتبه نمونه هایی به صورت اتفاقی از جوجه یا مرغ ها در سالن های پرورشی انتخاب گردیده و به آزمایشگاه تشخیص مواد بیولوژیک و شیمیایی اداره کل دامپزشکی کشور در تهران ارسال می گردد.پس از لایه برداری از گوشت و جگر این نمونه ها و طی آزمایشگاه خاص و ویژه ، عاری از آنتی بیوتیک بودن یا نبودن نمونه ها تعیین می گردد و در صورت تایید صلاحیت اجازه ی درج لیبل مرغ سبز صادر می گردد.

سوالی که در این ضمینه برای همگان پیش می آید

پرورش مرغ سبز و طیور را با چنین شرایطی ناشدنی می دانند؟

اگر نظر، تجربه و اطلاعاتی در این ضمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

divider

بیشتر بخوانید::

آشنایی با طرح توجیهی پرورش اردک

صفر تا صد طرح توجیهی پرورش میگو

آشنایی با طرح توجیهی پرورش عقرب + فیلم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  
  • منبع
  • ای توجیهی
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است