مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
آشنایی طرح توجیهی تولید چسب طبی
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چسب طبی به عنوان یک کالای اساسی همگانی و پر در امد است، یک کالای استراتژیک و یک حصول مشمول یارانه در کشورمان، از ارزش و اهمیت ویژهای برخوردار است

تولید چسب طبی : چسب طبی همانطوریکه از نام آن پیداست به عنوان یک محصول مصرف نهایی (End Use ) در امور درمانی کاربرد فراوان دارد. این چسب به صورت نوار چسب و هندی پلاست بر روی زخمها و بریدگیها و همچنین به صورت بانداژ و بر روی بانداژ مورد استفاده قرار میگیرد.

با توجه به کاربرد مشخص چسب طبی، میتوان گفت که به طور کلی این محصول کالای جایگزینی نخواهد داشت. البته از نظر شکل و کیفیت و خواص متنوع، انواع مختلف چسبهای طبی را میتوان مورد استفاده قرار داد ولی آنچه مسلم است همگی آنها به نوعی چسب بوده و کالای دیگری به عنوان جایگزین نمیتوان برای آن قرار داد.

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

اهمیت چسب طبی

چسب طبی به عنوان یک کالای اساسی همگانی، یک کالای استراتژیک و یک حصول مشمول یارانه در کشورمان، از ارزش و اهمیت ویژهای برخوردار است. شاید به ظاهر اهمیت کابردی این کالا چندان مشهود نباشد لیکن ریز نقشی و کاربردی بودن آن در فرآیندهای پزشکی و درمانی بر هیچ کس پوشیده نیست.

چسب طبی در واقع به عنوان یک کالای اساسی مورد نیاز در قسمتهای انتهایی درمان مورد استفاده واقع گردیده بطوریکه تکمیل کننده و به نوعی به اتمام رساننده فرآیند درمان بوده و در صورت عدم وجود آن چرخه درمانی ناقص مانده که خود مشکلات بعدی را در پی خواهد داشت.

بنابر توضیحات بالا نقش استراتژیک چسب طبی به عنوان یکی از اقلام ضروری در سلامت افراد و امور پزشکی درمانی نقش غیر قابل انکاری بوده که میبایست در تولید و استفاده از آن حساسیت و دقت لازم به کار گرفته شود.

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده چسب طبی

با توجه به اینکه تولید چسب طبی از تکنولوژی چندان پیچیدهای برخوردار نبوده امروزه تقریباً اکثر کشورها مخصوصاً کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه خود تولیدکننده انواع چسب هستند.

البته کشورهای صنعتی با توجه به اینکه از تکنولوژیهای برتر برخوردار هستند، محصولات با کیفیت و تنوع بیشتری به بازار ارائه میدهند.

اما از سوی دیگر بطور کلی مصرف کالاهای درمانی و بهداشتی منجمله انواع مختلف چسبهای طبی در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بالاتر از کشورهای جهان سوم است. با توجه به اینکه یکی از پارامترهای اصلی توسعه یافتگی در جهان، توسعه یافتگی بهداشتی-درمانی است، مصرف انواع چسب طبی در کشورهای توسعه یافته مانند امریکا و کشورهای اروپایی و ژاپن و کره جنوبی بیش از سایر کشورهای دنیا می باشد.

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

شرایط صادرات چسب طبی

چسب طبی از جمله محصولاتی است که محدودیت صادراتی نداشته و در زمره محصولات با مشوق های صادراتی محسوب میگردد. این محصول بسته به نوع و ابعاد آن در بسته بندیهای مختلف جهت صادرات عرضه میگردد.

چسب طبی به دلیل کاربرد مستقیم و تأثیر بهداشتی بودن آن در سلامتی بیماران و افراد تحت درمان، شرایط بستهبندی و حمل و نقل خاصی را میطلبد و با وجود ایزوله بودن نبایستی در معرض گرد و غبار و هر گونه آلودگیهای محیط و رطوبت باشد.

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

فرآیند تولید چسب طبی

چسب بهداشتی ازانواع مختلف گیاهانی که منشاً درمانی دارد تهیه میشوند. این چسب یک باند کاملاً ایـده آل و مؤثر برای قسمتهای کوفته، مجروح، قسـمتهای دردناک، عضلانی، دردهای مفصلی، افتادگی، ضربدیدگی، پیچخوردگی، سایر جراحات و یا دردهـای ناشـی از خـونمردگی، بیحسی، روماتیسم، ضعف موضعی پوسـت، دردهای عصبی و مشابه میباشد.

در این طرح چهار نوع چسب بهداشتی براساس کاربرد و شکل آن طبقه بندی شده است:

 1. چسب مخصوص کمکهای اولیه
 2. چسب اکید روی(چسب زخم و غیره)
 3. چسب بهداشتی بدون سوراخ (چسب زخم و غیره )
 4. چسب های بهداشتی با سوراخ مخصوص جذب هوا (چسب ضـد ریـزش و غیـره)

پارچـه یـا فیلم و چسب دارویی مواد اولیه لازم جهت تولید چسبهای طبی میباشند که پارچه پنبه ای مناسبترین نوع برای این منظور میباشد زیرا از قابلیت خود نفوذ هوا و همچنین انعطاف در کشش و انبساط برخوردار اسـت. علاوه برمواد اولیه نامبرده، به صلاحدید شرکت سازنده مواد افزودنی (طبی) بکارگرفته میشود.

جزئیات فرآیند در نمودار فرآیند تولید ارائه شده است که بطور خلاصه متشکل از سـه مرحله ذیل میباشد :

 1. فرمولاسیون شیمیایی چسب طبی
 2. تهیه کوتینگ
 3. تولیدچسب طبی (محصول نهایی)

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

مراحل تولید چسب طبی

 1. مواد اولیه
 2. مخلوط کردن
 3. گرم کردن و مخلوط کردن
 4. اتدود کردن بوسیله غلطک
 5. خشک کردن
 6. برش
 7. ورقه ورقه کردن
 8. محصول نیمه نهایی
 9. گاز باریک (کم عرض)
 10. آغشته کردن به دارو
 11. خشک کردن
 12. سرد خرول آغشته به دارو
 13. خگه کردن محصول نیمه نهایی
 14. برش گاز آغشته به دارو
 15. پوشاندن لبه محافظ
 16. بریدن
 17. پیچیدن خارجی
 18. بریدن و قطعات
 19. محصول نهایی

دیاگرام تولید چسب طبی

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

تجهیزات مورد نیاز برای تولید چسب طبی

تهیه چسب پایه طبی در این مرحله صرفاً تهیه فرمولاسیون چسب واختلاط اجزاء صورت میگیرد و لذا کلیه عملیات با استفاده ازمیکسر (مخلوط کن) و گرمکن انجام میپذیرد.

 1. ماشین گوتینگ: برای ایجاد کوتینگ پارچه
 2. ماشین کوتینگ و گرمکن: برای ایجاد کوتینگ بر روی فیلم پی وی سی
 3. تهیه چسب (محصول نهایی): برای هر محصول خاص از یکی از ماشین آلات ذیل استفاده میشود:
 4. چسب زخم کمکهای اولیه: دستگاه آغشته سازی و خشک کن
 5. چسب اکسید روی: دستگاه ایجاد منفذ و برش
 6. چسب طبی (بدون منفذ): دستگاه برش
 7. چسب طبی (با منفذ): دستگاه ایجاد منفذ، دستگاه تولید لامینیت و بالاخره دستگاه برش.

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

نتیجه گیری

به طور کلی جهت تولید انواع چسب های طبی و بهداشتی در مقیاس مورد نظر، با توجه به بررسیهای صورت گرفته تنها فرآیند و روش موجود که هم از نظر کیفیت و هم از جنبه اقتصادی مقرون به صرفه میباشد، فرآیند مشروح در بند قبلی بوده که به تفصیل بیان گردید. به عبارت دیگر در روش تولید اختلافی وجود نداشته بلکه در مورد این محصول، کیفیت و نوع دستگاهها تأثیر چشمگیری در کیفیت محصول نهایی دارند.

آشنایی با طرح توجیهی تولید چسب طبی

بیشتر بخوانید :

طرح توجیهی تولید رنگهای طبیعی با مواد غذایی

آشنایی با طرح توجیهی پرورش گیاهان دارویی

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (5 رای)  
 • منبع
 • ای توجیهی
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است