مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
طرح توجیهی پرورش تمساح ( کروکودیل ) با درآمد کلان + فیلم
6
زمان مطالعه: 17 دقیقه
پرورش تمساح، به عنوان یکی از راه‌های کسب درآمد این روزها، توجه عده‌ای از کارآفرینان ایرانی به خود جلب کرده است. در حدود 10 سال پیش چیزی به عنوان پرورش تمساح در ایران انجام نمی‌شد.

مزایای پرورش تمساح برای انسان

مهم‌ترین چیزی که در تمساح مورد استفاده قرار می‌گیرد، پوست تمساح است که دباغی شده و برای درست کردن بسیاری از وسایل چرمی مانند کفش و کیف دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین تمساح خاصیت دارویی هم دارد، همچنانکه عامل قوی و نیرومندی، در خون تمساح‌ بنام کروکودیلین یافته‌ شده است که می‌تواند مانند آنتی بیوتیک‌های استاندارد به سیستم ایمنی درمقابله با عفونت کمک کند.

همچنین پودر استخوان کروکودیل برای معالجه سرطان‌ها و تقویت قوای جنسی و از بین بردن دردهای مفصلی استفاده می‌شود. در نتیجه در صورت بهره‌گیری از دانش پزشکی در این زمینه، پرورش دهندگان کروکودیل می‌توانند به فکر همکاری با تولیدکنندگان دارو نیز باشند.

علاوه بر این گوشت تمساح نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه مصرف گوشت تمساح در ایران حرام است ولی در بعضی از کشورها مانند آمریکا، استرالیا، چین، ژاپن، تایلند و آفریقای جنوبی و همچنین کوبا از گوشت تمساح به عنوان غذا استفاده می‌شود. در نتیجه برای صادرات گوشت این جانور نیز می‌توان اقدام کرد.

آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

پرورش تمساح در ایران از چه سالی آغاز شد :

برای اولین بار، در سال ۸۶ یک زن کارآفرین ایرانی اقدام به وارد کردن کروکودیل به ایران کرد و تا سال ۸۹ همچنان موفق شد که مزرعه‌ای برای پرورش آن در جذیره قشم به راه بیندازد و مجوزهای لازم را برای وارد کردن کروکودیل به کشور دریافت کند که تا پیش از آن انجام نشده بود. او تا سال ۹۰، در مجموع ۳۵ عدد کروکودیل به ایران وارد کرد.

او درباره هزینه‌های انجام شده برای باز کردن اولین مزرعه کروکودیل توضیح داده است: ما با هزینه‌های شخصی خود قریب به 450 میلیون تومان برای وارد کردن کروکودیل و باز کردن مزرعه برای نگه‌داری و پرورش کروکودیل تا سال 90 هزینه کردیم و گفتنی است که پرورش کروکودیل از مرحله خروج از تخم تا کشتار سه سال طول می‌کشد.

این پرورش دهنده کروکودیل همچنین درباره ویژگی‌های کروکودیل، توضیح داده است: پوست تمساح به علت نسوز بودن ، ارزش اقتصادی و تجاری زیادی دارد و به لحاظ مرغوبیت جزو با کیفیت ترین پوست‌های صنعتی جهان است که در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است

اولین مرکز پرورش کروکودیل در ایران فیلم :


آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح :

در اجرای مواد یک و ۶ قانون شکار و صید مصوب ۱۶/۳/۱۳۴۶ و با اصلاحات بعدی آن و نیز مواد ۳۳ الی ۳۶ آیین نامه اجرایی همان قانون و ماده ۸ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب ۲۸/۳/۱۳۵۳ و اصلاحات بعدی آن با رعایت مفاد این دستورالعمل مجوز تکثیر و پرورش کروکودیل در اسارت برای متقاضیان صادر می گردد .

آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح از زبان یک زوج ایرانی :


هدف از پرورش کروکودیل :

تکثیر و پرورش کروکودیل در اسارت با اهداف اقتصادی ، گردشگری ، علمی و پژوهشی به منظور تولید پوست ، پروتئین ، محصولات جانبی ، جذب توریست ، فروش کروکودیل زنده پس از اخذ مجوزهای لازم مجاز می باشد .

برای ساخت کارگاه پرورش تمساح به کدام سازمانها باید مراجعه کرد ؟

 1. سازمان: سازمان حفاظت محیط زیست
 2. دفتر : دفتر حیات وحش و موزه های تاریخ طبیعی
 3. اداره کل : اداره کل حفاظت محیط زیست استان
 4. مراکز حساس : بر اساس مصوبه هیئت وزیران به شماره ۵۱۳۹/ت/ ۲۹۳۷۹ هـ – مورخ ۳/۲/۱۳۸۴ به سکونتگاههای انسانی ، مراکز درمانی ، آموزشی ، نظامی ، منابع آب شرب (سفره های زیر زمینی ، رودخانه ها و سدها ) ، بزرگراهها و جاده های ترانزیتی ، جاده های اصلی ، پارک ملی ، تالاب ، دریاچه ، اثر طبیعی ملی ، زیستگاه حیات وحش ، مناطق و رودخانه های حفاظت شده اطلاق می گردد .
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

گونه های قابل تکثیر و پرورش تمساح :

گونه های مجاز قابل تکثیر و پرورش در این دستورالعمل به گونه های مندرج در تبصره ذیل اطلاق می گردد که صدور مجوز تکثیر و پرورش با رعایت ضوابط و قوانین و مفاد مندرج در این دستورالعمل امکان پذیر می باشد.

تکثیر و پرورش کروکودیل شامل گونه های :

 1. کروکودیل گینه نو CROCODYLUS NOVAEGUINEAE
 2. کروکودیل رود نیل CROCODYLUS NILOTICUS
 3. کروکودیل سیامی ( تایلند ) CROCODYLUS SIAMENSIS
 4. کروکودیل آب شور CROCODYLUS POROSUS
 5. کروکودیل مردابی CROCODYLUS PALUSTRIS

شرایط کلی برای پرورش کروکودیل :

 1. احداث واحدهای تکثیر و پرورش کروکودیل بر اساس مصوبه شماره ۶۴۶۷۷/ت۱۸۵۹۱هـ مورخ ۲۶/۱۲/۷۸ با اصلاحیه شماره ۱۱۳۵۹/ت۲۳۴۱۵هـ – مورخ ۲۱/۳/۱۳۸۰ هیئت وزیران راجع به ضوابط و معیارهای استقرار صنایع مطابق با کد ” ۱۰- و ” صنایع کشاورزی می باشد .
 2. رعایت حداقل ۵ کیلومتر فاصله بین واحدهای تکثیر و پرورش کروکودیل با پارک ملی ، مناطق حفاظت شده و سایر مناطق تحت مدیریت سازمان .
 3. رعایت حداقل ۱۰ کیلومتر فاصله بین واحدهای تکثیر و پرورش کروکودیل با زیستگاههای طبیعی گونه کروکودیل مردابی ( استان سیستان و بلوچستان ) .
 4. رعایت حداقل ۳ کیلومتر فاصله از سایر مراکز حساس
 5. محل تاسیسات تکثیر و پرورش کروکودیل در اسارت علاوه بر رعایت ضوابط استقرار مندرج در بند یک ماده ۴ این دستورالعمل نباید مخل بهداشت و آسایش و ایمنی عمومی و یا موجب بروز خسارت به طبیعت ( جنگل ها ، مراتع و .. ) و آلوده شدن آبهای عمومی و همچنین ایجاد خطر بیماری و یا تضعیف نژاد برای حیوانات و آبزیان باشد .
 6. رها نمودن حیوانات تکثیر شده در طبیعت ممنوع می باشد .
 7. برای شروع فعالیت با استفاده از تخم ، پرورش کروکودیل های کوچک و جوان تا رسیدن به سن مناسب کشتار ( RANCHING ) و یا استفاده از مولد برای انجام سیکل مزرعه داری( FARMING )حداقل تعداد در جدول شماره یک آمده است .
 8. صدور محصولات تولیدی و یا کروکودیل زنده به سایر کشورها و همچنین ورود گونه به کشور منوط به اخذ مجوز سایتیس ( CITES ) و موافقت کتبی دفتر می باشد .
 9. کروکودیل های خریداری شده از مبادی داخلی و خارجی باید تاییدیه سلامت بهداشتی از مراجع ذیصلاح را اخذ نمایند ( HEALTH CERTIFICATE )
 10. مزارع یا کارگاهها مجاز به فروش کروکودیل های خود در هر شرایط سنی به صورت تکی یا جزئی به افراد حقیقی و حقوقی نمی باشند.
 11. فروش کروکودیل به باغ وحش ها و مراکز علمی – آموزشی و تحقیقاتی باید بر اساس انجام مکاتبات لازم و موافقت دفتر باشد.
 12. حداقل تعداد فروش کروکودیل کارگاههای در حال فعالیت به مزارعی که تازه اقدام به این کار می کنند بر اساس جدول شماره یک خواهد بود.
 13. کارگاه ها یا مزارع داخلی برای فروش کروکودیل در هرسنی به سایر مزارع می بایست مجوز دفتر و سایتیس را دریافت نمایند.
 14. به منظور ممانعت از ایجاد آلودگی و حفظ شرایط بهینه زیست محیطی در منطقه و نیز قابلیت دفع پساب مزارع به منابع پذیرنده ، فاضلاب خروجی مزارع باید استانداردهای دفع فاضلاب ارائه شده توسط سازمان را داشته و سیستم تصفیه فاضلاب برای آنها تعبیه شده باشد .
 15. تهیه وسایل ایمنی از قبیل کفش ، لباس مناسب ، الکترو شوکر و همچنین اسلحه ( با اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح ) الزامی است . همچنین نصب شماره تلفن اداره کل نیروی انتظامی ، آتش نشانی و اورژانس در ابعاد ۶۰ × ۴۰ سانتی متر در اطاقهای نگهبانی و مسئول فنی و محوطه کارگاه الزامی است .
 16. کشتار کروکودیل ها ضمن رعایت اصول و موازین بهداشتی و تعبیه محل مناسب می بایست بدون استفاده از اسلحه و به روش استفاده از چاقو و قطع نخاع انجام گیرد .
 17. کروکودیل های کوچک را می توان به کمک کیسه گونی در فواصل کوتاه حمل ونقل کرد ، به شرط آنکه کیسه ها روی هم تل انبار نشوند و آنها را روی سطح صاف در سایه قرار داد و در هر کیسه بیش از یک کروکودیل قرار نداد. بخصوص تمساح های ۷۰ سانتیمتری و بزرگتر را هیچگاه نباید در کیسه های نوزادان کوچک قرار داد. برای حمل کروکودیل در وسایل حمل ونقل لازم به بستن دهان آنها نیست . این امر ممکن است مانع تنظیم دمای بدن و موجب مرگ آنها شود ویا در صورت فرار تصادفی آنها ممکن است در اثر گرسنگی بمیرند . در حمل و نقل های طولانی با روش استفاده از جعبه های مقوایی یا چوبی مخصوص همین کار می توان صدها عدد از آنها را با موفقیت و بدون تلفات حمل کرد.
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

3 دلیل برای علامت گذاری کروکودیل و پوست های تولید شده:

 1. علامت گذاری در روند پایش رشد کروکودیل ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . برای این منظور بایستی به همه کروکودیل های خریداری شده که وارد مجموعه کارگاه ها یا مزارع می شوند میکروچیپ وصل نمود.
 2. هر کارگاهی می بایست دستگاه مربوط به قرائت شماره میکروچیپ را آماده استفاده در محل کارگاه داشته باشد و کارشناسان مراجعه کننده سازمان مجار به استفاده از آن خواهند بود.
 3. پوست های تولید شده نیز باید با برچسب ها یا پلاک های مناسب که شماره میکروچیپ کروکودیل و شماره مجوز سایتیس روی آن ثبت شده باشد علامت گذاری شوند.

راههای مقابله فرار کروکودیل ها از مرکز پرورش:

 1. مزارع کارگاههای پرورش کروکودیل می بایست هر گونه فرار احتمالی کروکودیل ها را به نزدیک ترین پاسگاه نیروی انتظامی و یا اداره کل محیط زیست استان گزارش دهند.
 2. در صورت عدم امکان گرفتن مجدد کروکودیل فراری ویا ورود آن به داخل هر گونه منبع آبی نظیر رودخانه و تالاب ، کروکودیل فراری را می بایست با استفاده از اسلحه معدوم و گزارش مستند آن را به اداره کل و دفتر اعلام گردد.
 3. مزارع همچنین باید گزارش تلفات خود را به طور مستند و قابل ارائه در محل داشته باشند.

نگهداری تمساح

 1. تعبیه موانع مناسب در کانال های ورودی و خروجی اصلی و فرعی آب جهت جلوگیری از فرار احتمالی کروکودیل ها.
 2. برای پرهیز از لیز خوردن کارکنان و عدم نفوذ آب به خاک شکل ، شیب و جنس کف استخرها و محوطه نگهداری تمساح ها باید بطور مناسب از سیمان ساخته شود.
 3. داشتن عمق مناسب استخرهای زاد آوری و پرورشی (۵/۱-۱ متر برای استخرهای زاد آوری و کمتر از ۱ متر برای استخرهای پرورشی) و استخرهای مناسب نگهداری نوزادان جهت تامین شرایط لازم برای رشد و اعمال مدیریت های لازم.
 4. همه محل های نگهداری بایستی دارای خروجی آب باشند.
 5. از نگهداری زیاد آب در داخل استخرها جهت جلوگیری از تعفن آب بایستی خودداری نمود.
 6. امکان تخلیه استخرها و نیز سر ریز شدن آنها در اثر عواملی نظیر باران وجود داشته باشد.
 7. همه خروجی های محل های نگهداری باید از طریق کانال با لوله به واحد تصفیه پساب هدایت شوند.
 8. تعبیه استخرهای قرنطینه و نگهداری کروکودیل های بیمار و یا مشکوک به بیماری.
 9. تعبیه حوضچه های ضد عفونی (آهک) در محل ورودی و خروجی استخرها و سایر قسمت های مزرعه.
 10. اختصاص ۲۰ درصد از محوطه مزرعه پرورش کروکودیل به فضای سبز.
 11. مجوزهای مربوط به مزرعه تکثیر وپرورش کروکودیل باید بر اساس شرح تعداد ، نوع گونه و سن آنها در محل مزرعه موجود بوده و قابل ارائه به کارشناسان سازمان باشد.
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

نحوه غذا دهی و نگهداری غذا :

 1. غذای مورد استفاده باید در شرایط مناسب و بهداشتی نگهداری وذخیره شود.
 2. از استفاده از منابع مشکوک نظیر تلفات دامداری ها اجتناب شود.
 3. محل تهیه وآماده سازی غذا باید با رعایت اصول بهداشتی و مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور باشد.

ایمنی کارگاه پرورش تمساح :

 1. با توجه به توانایی کروکودیل ها در بالا رفتن از دیوارها و توری ها ، فنس های توری بایستی ارتفاع مناسب داشته (حداقل ۲ متر) و لبه بالایی آنها به طرف داخل استخر یا حصار برگشته باشد.
 2. دیوار کشی کل مجموعه مزرعه پرورش نیز به همین دلیل بایستی صاف وصیقلی و با ارتفاع مناسب ( حداقل ۲ متر) باشند.
 3. اندازه ها چشمه توری ها حداکثر ۵ سانتی متر باشد تا امکان عبور دست کودکان و یا پوزه کروکودیل ها از داخل چشمه های توری میسر نباشد.
 4. فنس ها را باید طوری ساخت که کروکودیل ها قادر به نقب یا تونل زدن در زیر آن ها نباشند . به همین منظور باید حداقل پایه های ۵/۰ (نیم متری) در داخل زمین داشته باشند.
 5. حصارها باید به نحوی باشند که امکان ورود ناخواسته اشخاص به داخل و خروج کروکودیل ها از آن ممکن نباشد.
 6. تابلوها و علائم مناسب هشدار دهنده مرتبط باید در فواصل حداکثر ۲۰ متری بر روی دیوارها یا فنس ها نصب شوند.
 7. نزدیک ترین فاصله بازدید کنندگان از فنس ها نباید از یک متر کمتر باشد.
 8. انجام تمهیدات لازم جهت رعایت مسایل ایمنی ( از جمله بیمه حوادث پرسنل و بازدید کنندگان ) ، همچنین اجرای برنامه آموزشی ایمنی و کمکهای اولیه به پرسنل الزامی می باشد.

شرایط متقاضی کارگاه پرورش تمساح

 1. تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران
 2. اعتقاد به یکی از ادیان رسمی کشور
 3. حسن شهرت وعدم داشتن سوء پیشینه در زمینه تخلفات شکار وصید (از درجه چها به بالا ممنوع)
 4. تبصره : متقاضیانی که تابعیت غیر ایرانی دارند با تشکیل موسسه حقوقی ثبت شده در کشور جمهوری اسلامی ایران می توانند متقاضی موضوع این دستورالعمل باشند .
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

مدارک مورد نیاز برای کارگاه پرورش تمساح :

ارائه طرح توجیهی تکثیر و پرورش کروکودیل مشتمل بر :

 1. هدف یا اهداف ( اصلی و جانبی ) مورد نظر به طور مشخص
 2. نام گونه مورد نظر جهت تکثیر و پرورش و تشریح آن ( نحوه تامین مولدین ، تعداد و ترکیب جنسی و سنی آنها )
 3. تشریح جزئیات روش و اقدامات تا مرحله بهره برداری
 4. ظرفیت لازم ( بر اساس جدول شماره یک ارائه شده در همین دستورالعمل )
 5. زمان بندی اجرای طرح
 6. تاسیسات ، تجهیزات و جا نمایی آنها
 7. فهرست پرسنل طرح
 8. معرفی یک نفر دکتر دامپزشک به عنوان مسئول فنی طرح
 9. تشریح نحوه تغذیه و جیره غذایی مورد نظر
 10. تمهیدات لازم در جهت رعایت و پیشگیری از بیماری ها و نحوه رسیدگی و کنترل محیط و گونه
 11. ارائه نقشه دقیق از محل و مشخصات آن
 12. توجیه اقتصادی و نتیجه گیری از طرح
 13. تکمیل پرسشنامه زیست محیطی استقرار واحد های تولیدی و کشاورزی
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

مراحل صدور مجوز ها برای پرورش کروکودیل :

1- مجوز ساخت :

 1. متقاضی باید درخواست خود را به همراه طرح مربوطه و به صورت مکتوب ( بر اساس مندرجات ماده ۶ این دستورالعمل ) به اداره کل ارائه نماید .
 2. ارسال مدارک به همراه نظرات اداره کل به دفتر به انضمام بند ۳-۱- همین ماده
 3. کسب موافقت اولیه سایتیس برای احداث مزرعه تکثیر و پرورش کروکودیل
 4. نظر کارشناس دفتر حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از بازدیدهای لازم به صورت مکتوب به اداره کل هماهنگی گارد امور استانها و مناطق منعکس خواهد کرد .
 5. در صورتیکه نظر دفتر مثبت باشد مراتب به اداره کل هماهنگی گارد امور استانها و مناطق ارجاع تا پس از بررسی های لازم نسبت به صدور مجوز اولیه فعالیت واحد مذکور از جانب اداره کل هماهنگی گارد و امور استانها و مناطق اقدام گردیده و مراتب به اداره کل مربوطه اعلام خواهد گردید .
 6. در صورت عدم موافقت با طرح پیشنهادی به جهت عدم ارائه مدارک لازم و مجوزهای مربوطه ، دفتر مراتب را به صورت مکتوب به اداره کل جهت اعلام پاسخ به متقاضی اقدام خواهد نمود .

2 - مجوز بهره برداری :

 1. پس از اعلام کتبی متقاضی مبنی بر آماده شدن محل ، کارشناس اداره کل حد اکثر ظرف مدت ۲ هفته از مزرعه پرورشی یا کارگاه بازدید به عمل آورده و در صورت رعایت ضوابط مندرج در این دستورالعمل و ارسال نظریه اداره کل به دفتراقدام خواهد گردید .
 2. تبصره: صدور مجوز برای واردات منوط به بازدید کارشناسان دفتر از امکانات و نحوه ساخت مزرعه پرورش متقاضی و تایید آن می باشد .
 3. دفتر حد اکثر ظرف مدت ۲ هفته در صورت تایید ، مراتب را به اداره کل هماهنگی گارد امور استانها و مناطق جهت صدور پروانه بهره برداری برای یک دوره ۵ ساله برای فعالیت مزرعه مذکور اعلام خواهد نمود .
 4. صدور پروانه بهره برداری توسط اداره کل هماهنگی گارد امور استانها و مناطق و اعلام آن به اداره کل
 5. حداقل تعداد خرید کروکودیل مزارعی که تازه اقدام به این کار می کنند از مزارع در حال فعالیت داخلی نیز باید بر اساس جدول شماره یک باشد
 6. کارگاهها یا مزارع در هر مرحله برای خرید کروکودیل در هر سنی از مزارع خارجی و یا داخلی موجود ملزم به دریافت مجوز دفتر و سایتیس می باشند .
 7. نوع گونه های مجاز برای انجام فعالیت های پرورش گونه های کروکودیل آب شور – نیل – سیامی و گینه نو خواهند بود

3 - تمدید مجوز بهره برداری :

 1. ارسال گزارش مسئول فنی مزرعه یا کارگاه به صورت مداوم ( هر سه ماه یکبار ) از اداره کل به دفتر .
 2. تایید وضعیت پساب خروجی توسط اداره کل در فصول اوج فعالیت ( اسفند ماه هر سال ) و ارسال کتبی آن به دفتر
 3. ارائه گزارش کتبی کارشناس اداره کل به دفتر مبنی بر تایید فعالیت کارگاه
 4. رعایت مفاد مندرج در این دستورالعمل از جانب متقاضی و تایید آن توسط کارشناس اداره کل
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

تعهدات صاحب کارگاه پرورش تمساح :

 1. مسئول کارگاه موظف است تمامی قوانین ، مقررات و آئین نامه های اجرایی این سازمان را رعایت و اجرا نماید.
 2. مسئول کارگاه موظف است بصورت کتبی تعهد نماید ضمن رعایت کلیه مفاد این دستورالعمل از انجام هر گونه اقدامات غیر معمول مانند دو رگه گیری و رهاسازی در طبیعت نیز خودداری نماید.
 3. هدیه کروکودیل های تکثیر شده به دیگران و جایگزینی آنها و هر گونه اقدامی خارجی از اهداف مندرج در طرح منوط به طی مراحل اخذ مجوز از دفتر خواهد بود.
 4. مسئول کارگاه موظف به ارائه گزارش عملکرد (سه ماه یکبار) دال بر تعداد ، گونه ها ، خرید وفروش کروکودیل ها ، مرگ و میر و تلفات ، حوادث احتمالی ، بیماری و نتایج آنالیز آب خروجی و پساب به اداره می باشد.
 5. کارشناسان مرتبط سازمان مجاز به بازدید و بررسی مزارع تکثیر و پرورش کروکودیل در هر زمانی خواهند بود و مسئول کارگاه موظف به همکاری لازم با آنها می باشد.
 6. در صورت عدم همکاری مسئول کارگاه با کارشناسان سازمان ، برابر ماده ۳۰ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۳/۲/۱۳۷۴ برخوردار خواهد شد.
 7. مسئول کارگاه متعهد می گردد در صورت بروز و شیوع هر گونه بیماری اپیدمیک مراتب را در حداقل زمان ممکن به اداره کل و دفتر اطلاع دهد همچنین در صورت مرگ غیر طبیعی مراتب در اسرع وقت کتباً به دفتر اعلام گردد.
 8. مسئول کارگاه موظف و متعهد است در صورت تعطیلی مزرعه تکثیر وپرورش خود به هر دلیل نظیر عدم رعایت ضوابط یا عدم توانایی فنی – مالی ، نسبت به کشتار یا معدوم سازی و یا واگذاری کروکودیل های خود با هماهنگی و نظارت دفتر اقدام و نتیجه را گزارش نماید.

نظارت :

 1. نظارت عالیه بر اجرای تمامی مراحل طرحها و مجوزهای صادره به عهده دفتر و اداره کل خواهد بود.
 2. ارسال گزارشات شش ماهه عملکرد متقاضی توسط اداره کل به دفتر.
آشنایی با طرح توجیهی پرورش تمساح

شرایط ابطال مجوز :

 1. در صورتی که متقاضی نسبت به رعایت هر کدام از موارد مندرج در این دستورالعمل سهل انگاری کرده و یا موارد مذکور را رعایت ننماید اداره کل ذیربط موظف است ابتدا نسبت به هشدار و اخطار لازم طی دو مرحله و به فاصله ۱۵ روز از یکدیگر اقدام نموده و در صورت عدم رفع موارد تخلف از جانب متقاضی ، مراتب را به اطلاع دفتر و اداره کل رساند.
 2. دفتر پس از رسیدگی به موضوع واخذ تصمیم نهایی نسبت به چگونگی ادامه فعالیت واحد مذکور اعلام نظر خواهد نمود ونتیجه آن از طریق اداره کل هماهنگی گارد امور استانها ومناطق به اداره کل جهت اجرا ابلاغ می گردد.
 3. در صورت عدم رعایت بند ۲ ماده نه و هشدارها و اخطارهای قبلی پروانه بهره برداری متقاضی لغو خواهد گردید.
 4. بعد از ابلاغ رای نهایی متقاضی حق هیچگونه اعتراضی نخواهد داشت.

divider

بیشتر بخوانید :

آشنایی با طرح توجیهی تهیه و تولید روغن پالم

آشنایی با طرح توجیهی پرورش گیاه پرسود آنغوزه

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (6 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است