دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ مه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با طرح توجیهی پرورش گوسفند قره گل
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گوسفند قره گل از بهترین نژادهای پوستی جهان است و اکثر کشورهای آسیای میانه در این زمینه وارد عمل شده و اقدام به پرورش این گوسفند و تولید پوست از آن نموده اند.

توضیح کلی طرح توجیهی پرورش گوسفند قره گل

نژاد گوسفند قره گل نام خود را از روستایی به همین نام در شهرستان سرخس گرفته است، گوسفندان قره گل در زمان های دور، پرتعداد بودند و به قولی نبض اقتصاد منطقه در دستان آنان بود اما به مرور زمان به دلیل برخی غفلت ها این نژاد رو به انقراض گذاشت.

برای جلوگیری از انقراض این نژاد، دولت اقدام به راه اندازی ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره گل در حدود 48 سال قبل در مرکز اصلی زیست این حیوان یعنی سرخس نمود و از آن سال تاکنون این ایستگاه فراز و نشیب های بسیار پشت سر گذاشته است.

گوسفنده قره گل سه نژاد مهم دارند:

 1. نژاد قره گل خراسان
 2. نژاد کبوده شیراز
 3. نژاد زندی

مشخصات بارز و منحصر به فرد گوسفند قره گل

 1. پوست بره قره گل نظم، درخشندگی و نقش و نگار زیبایی دارد.
 2. گوسفند قره گل در بیابان های کم آب و علف پرورش می یابد.
 3. با استفاده از قوچ های اصلاح شده قره گل، بره های بهتری به دست می آید.
 4. پوستهای رنگی بره قره گل ارزش بیشتری دارد.
 5. برای داشتن گله مناسب، به سلامتی و تغذیه گوسفندان خود اهمیت بدهید.
 6. تزریق واکسن در زمان مناسب، موجب پیشگیری از بیماری ها می شود.
 7. گوسفندان قره گل به رنگ های سیاه، خاکستری و قهوه ای هستند.
 8. گوسفندان قره گل در برابر سرما و گرما مقاوم هستند.
پرورش گوسفند گوسفند قره گل

پوست بره قره گل چه فرقی با پوست دیگر بره ها دارد ؟

به طور معمول در همه نژاد های گوسفند، موهای روی پوست بره هایی که تازه به دنیا آمده اند، دارای پیچیدگی و حتی گل هایی است. تعدادی از این نوع پوست ها هم وارد بازار تجارت می شود. اما پوست بره قره گل ویژگی هایی دارد که در پوست بره های دیگر دیده نمی شود.

پوست بره قره گل پر پیچ و گل است. در پوست این نوع بره، موها طوری قرار گرفته اند و به هم تابیده اند که نقش و نگارهایی را روی پوست بوجود می آورند. به علاوه کشش موو درخشندگی و زیبایی پوست در این بره ها با نژادهای دیگر به طور کلی فرق می کند.

به همین سبب از سالهای دور تا کنون، تجارت پر سود پوست بره قره گل در تمام جهان وجود داشته است. پوست بره قره گل ارزش زیادی دارد. کشورهای اصلی تولید کننده پوست این نوع بره ایران، افغانستان و ازبکستان هستند. به دلیل ارزشمندی این نوع پوست جدود 50 کشور دیگر هم چند سال است که در حال پرورش این نژاد هستند.

نکته : موهای روی پوست بره های قره گل، نظم به هم پیچیدگی و درخشندگی به خصوص و زیبایی دارد.

پرورش گوسفند گوسفند قره گل

چگونه یک گوسفند قره گل خوب را بشناسیم ؟

هر دامدار برای انتخاب گوسفند باید از ویژگی های آن نژاد آگاهی داشته باشد. گوسفند اصیل قره گل که با نژاد دیگری آمیخته نشده باشد، یعنی آنرا (دوبر ) نکرده باشند، این ویژگی ها را دارد:

 1. تا حدودی درشت اندام با بدنی کشیده و دست ها و پاهای نازک، بلند، کشیده و خشک است.
 2. سر آن معمولاً کشیده است و برجستگی کمی روی پیشانی و بینی دارد.
 3. گوشها پهن، دراز و آویخته است.
 4. به جای دنبه، دارای دم پهنی است و انتهای آن حالت برگشته دارد.
 5. در این نژاد، قوچ ها شاخدار میش ها بدون شاخ هستند.

مشخصات ظاهری گوسفند قره گل :

رنگ اصلی گوسفندان قره گل از زمانی که بره هستند، مشخص است. بیشتر گوسفندان قره گل خراسان، سیاه رنگ هستند که به آنها (طوس) هم گفته می شود. تعداد بسیار کمی از آنها به رنگ خاکستری یا (چال) و قهوه ای یا (سور) دیده می شوند.

بره های قره گل سیاه از تولد تا حدود یک سالگی، سیاه یکدست هستند. با بالا رفتن سن، رنگ تنه کم کم خاکستری می شود. بعد از دو سالگی، سیاهی رنگ فقط در ناحیه سر و انتهای دست و پا باقی می ماند.

پرورش گوسفند گوسفند قره گل

گوسفندان قره گل در چه مناطقی میتوان پرورش داد ؟

گوسفند قره گل، دام بسیار مقاوم و پر تحرکی است. منطقه های پرورش این گوسفند، دشت خشک و گرمی است که مقدار بارندگی در آنجا کمتر از 250 میلی متر در سال باشد.

این گوسفندان می توانند در تابستان در گرمای 45 درجه سانتی گراد در مراتع چرا کنند و در زمستان هم تا 30 درجه سانتی گراد زیر صفر سرما را تحمل کنند.

گوسفندان قره گل می توانند در مراتع های فقیر که کم علوفه هستند، چرا کنند. به طور کلی محل زندگی و پرورش گوسفند قره گل، منطقه های گرم و سوزان، صحراهای کم آب و علف با رطوبت بسیار کم است. این منطقه زمستانهای سرد ویا یخبندانی دارند.

منطقه پرورش قره گل سیاه در ایران، در شمال شرق استان خراسان در منطقه سرخس است. این منطقه دنباله صحرای خشک و بی آب و علف قره قوم است.

نکته: گوسفند قره گل در منطقه های کم آب و علف، گرم و سوزان، پرورش پیدا می کند.

پرورش گوسفند گوسفند قره گل

چگونگی تشخیص پوست گوسفند قره گل ( karakul sheep )

گله داران عزیز، مرغوب بودن و زیبایی پوست بره قره گل به خالص بودن گله بستگی دارد. به علاوه، خصوصیت هایی که از پدر و مادر بره می رسد نیز در مرغوب بودن و زیبایی پوست نقش زیادی دارد. بهترین پوست آنهایی هستند که نازک، درخشنده و دارای موهای کوتاه و گلهای مرتب باشند.

رنگ پوست هم در قیمت آن بسیار موثر است. پوست هایی که رنگ های طلایی، نقره ای و رنگ های گوناگون دیگر هستند، ارزش بیشتری دارند. برای بدست آوردن پوست با گلهای مناسب، بره های نوزاد را تا دو سه روز پس از تولد ذبح می کنند. زیرا با بزرگ شدن بره کم کم گلها شکفته و باز می شوند. درنتیجه زیبایی خود را از دست می دهند.

نکته : بهترین پوست بره قره گل، پوستی است که نازک، دارای موهای کوتاه و گلهای مرتب و درخشنده باشد.

اقدامات لازم برای داشتن گله گوسفند نژاد قره گل

دامدار گرامی، برای داشتن یک گله مناسب گوسفند قره گل ( karakul sheep )

1 - ابتدا باید کار خالص کردن گله را انجام دهید. برای این کار، تمام میشهای دوبر و آنهایی که شکل ظاهری قره گل را ندارند از گله خارج کنید. به علاوه گوسفندان پیر، بیمار و قصر را باید از گله خارج کرده و فروخته شوند.

2 - اقدام بعدی، انتخاب قوچهای اصلاح شده خوب برای جفتگیری با میشها ی گله است. زیرا قوچ قره گل اصلاح شده، بره هایی با پوست های مرغوب تولید می کند. گله داران با سابقه، بره های نر با پوست زیبا و مرغوب را انتخاب و نگهداری می کنند.

یا از گله های دیگر می خرند. به این ترتیب، بعد ها از این بره ها در بارور ساختن گله استفاده می کنند. ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند قره گل در شهرستان سرخس، بهترین قوچها و شیشک های اصلاح شده را تولید می کند. این ایستگاه بهترین گوسفند قره گل را در اختیار گله داران قرار دهد.

نکته: قوچهایی که برای بارور ساختن کله انتخاب می شوند، نقش مهمی در اصلاح نژاد گوسفندان دارند.

پرورش گوسفند گوسفند قره گل

اهمیت سلامت گوسفندان

برای اینکه یک گله بسیار خوب قره گل داشته باشید. برای این که گوسفندان گله شما تولید مناسبی داشته باشند، باید سالم نگهداری شوند. می دانید که انگل های خارجی وداخلی به گوسفندان آسیب های زیادی وارد می کنند. د

ر نتیجه تولید آنها کم می شود. با مشورت دامپزشکی منطقه در زمان مناسب به گوسفندان، داروهای ضد انگل بدهید. برای از بین بردن انگلهای خارجی هم برای دام ها از حمام ضد کنه استفاده کنید.

با تزریق واکسن از برخی بیماریها میتوان پیشگیری کرد :

 1. بروسلوز
 2. آبله
 3. پرخوری
 4. سیاه زخم
 5. تب برفکی

نکته: پیشگیری بهتر از درمان است. واکسن های لازم را با مشورت دامپزشکی به گوسفندان تزریق کنید.

divider

بیشتر بخوانید :

گوسفند رومانوف: طرح توجیهی پرورش گوسفند رومانوف

طرح توجیهی آکواپونیک تلفیقی از گیاه و ماهی + فیلم

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits