دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
گوسفند رومانوف: طرح توجیهی پرورش گوسفند رومانوف
118
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پرورش گوسفند رومانوف یکی از طرح های اقتصادی است که می تواند سود دهی مناسبی برای یک کسب و کار علاقه مندان به پرورش گوسفند و حیوانات اهلی باشد.

معرفی طرح پرورش گوسفند رومانوف :

نژاد اصلی گوسفند رومانوف روسیه است و نخستین بار در سال 1963 به وسیله مرکز تحیقات INRA و به منظور اهداف پژوهشی به فرانسه وارد شد.

به دنبال پروژه های اصلاح نژادی به وسیله متخصصان فرانسوی چند قلوزایی این نژاد بالاترین نرخ را در میان تمام نژادهای گوسفند دنیا از آنِ خود کرد.

رومانف يك نژاد خالص بوده واز تلاقي نژادها بوجود نيامده است. این نژاد زودرس بوده و بره هاي آن در سن 4 ماهگي نيز خصوصيات بلوغ از خود نشان مي دهند.

گوسفند رومانوف نژادی از گوسفندان اهلی متعلق به دره ولگای شمالی در شمال شرق مسکو در کشور روسیه می‌باشد. نام این نژاد از دهکده‌ای به همین نام در این منطقه گرفته شده.

در قرن ۱۸ میلادی این نژاد در خارج از روسیه دیده شد. بعد از آن ابتدا به آلمان و از آنجا به فرانسه برده شد. در سال ۱۹۸۰ تعداد ۱۴ میش و ۴ قوچ به کانادا وارد شد و ۵ سال قرنطینه گردید.

پس از آن تعدادی انتخاب شده نیز به آمریکا برده شد و در حال حاضر در اکثر نقاط جهان به پرورش این نژاد با خواص بی نظیر می‌پردازند.استفاده اصلی این نژاد جهت اصلاح گله گوشتی می‌باشد.

طرح گوسفند رومانوف

مشخصات گوسفند رومانوف :

بومی :روسیه
نام نژاد : گوسفند رومانوف ( romanov )
وزن قوچ بالغ :80-90 كيلوگرم
وزن میش بالغ :70-80 كيلوگرم
افزایش وزن روزانه : ( افزايش وزن روزانه (در مورد بره های سه قلو و بیشتر از سه قلو)264 گرم
میانگین چند قلوزایي :289 درصد (نرخ چندقلوزایی در زایش های ماه سپتامبر به طور متوسط 280 درصد و در زایش های ماه مارس تا مرز 350 درصد نیز می رسد.)
قیمت هر گوسفند :رومانوف چند ماهه 1/5 میلیون تومان و رومانوف چند ساله 4 میلیون

دلایل پرورش گوسفند رومانوف :

این حیوان ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد که پرورش آن مقرون به صرفه است. مثلاً اینکه از این حیوان ۵۷ درصد گوشت گرفته می‌شود این در حالی است که از یک گوسفند معمولی حدود ۴۷ درصد گوشت گرفته می‌شود.

هنوز فروش گوسفند رومانف جای نیفتاده است. مثلاً اینکه هنوز مردم چندان با مزه گوشت آن ارتباط برقرار نمی‌کنند و در بسیاری از مواقع در میدان مال فروشان این حیوان را مسخره می‌کنند. و می‌پرسند گوسفند روسی دیگر چیست؟

ولی این وضعیت برای ما فروشندگان این نوع گوسفند خیلی هم بد نیست چون فعلاً پرورش آن در انحصار ما قرار گرفته است.

اکنون سازمان دامپزشکی تلقیح مصنوعی انجام می‌دهد و نژاد این حیوان را با انواع گوسفند ایرانی ترکیب می‌کند. در نوعی ترکیب نژاد این نوع گوسفند با گوسفندهای دیگر، بره‌هایی حاصل شدند که هم دو قلو زایی این حیوان را داشتند و هم درشتی گوسفند ایرانی را.

بسته به محل نگه‌داری این حیوان، مراقبت از آن هزینه‌های متفاوتی دارد. در زمان نگه‌داری آن در حالت صنعتی در مواقعی با احتساب هزینه غذا، علوفه و داروهای لازم، هر گوسفند روزانه ۲۲۰۰ تومان خرج دارد.

طرح گوسفند رومانوف

مشخصات ظاهری ( Romanov sheep ) :

گوسفند رومانوف به آب و هوای سرد و خوراک محلی عادت دارند. رومانف‌ها یکی از نژادهای گوسفندان دم کوتاه شمال اروپا می‌باشند.

بره رومانف خالص در زمان تولد سیاه رنگ با لکه‌ای سفید بر روی پیشانی می‌باشد، ولی با رشد بره پشم سفیدرنگ مایل به خاکستری از زیر لایه موی سیاه بیرون می‌زند و گوسفند خاکستری رنگ می‌گردد .

ولی لکه سفید روی پیشانی را حفظ می‌کند و بسته به زیر نژاد، کم وبیش موی مشکی از سینه تا پشت به صورت حلقه بیرون می‌زند و خطی سیاه همانند تاج گل دور گردن حیوان ظاهر می‌گردد که ظاهری منحصر به فرد، مخصوصاً به قوچ این نژاد می‌بخشد. وزن متوسط قوچها از ۵۵ تا ۸۰ کیلو و برای میشها از ۴۰ تا ۵۰ کیلو در گله‌های فضای باز، بسته به نوع خوراک متفاوت است..

طرح گوسفند رومانوف

7 ویژگی های منحصر به فرد گوسفند رومانوف :

 1. چند قلوزایی(2.7 درصد)
 2. چهار روز بعد از بدنیا آمدن شروع به خوردن علوفه می کنند.
 3. دمبه در آنها مشاهده نمی شود
 4. پراکندگی چربی در کل لاشه می باشد و تجمیع یافته نیست..
 5. در 4 ماهگی به سن بلوغ جنسی می رسند.
 6. ضریب تبدیل بالایی دارند که 267 گرم می باشد.
 7. مادران خوبی برای بره های خود می باشند.

چگونه رومانوف را پروار کنیم؟

 1. امنیت
 2. جایگاه و فضای اختصاصی : جایگاه باز و بسته بترتیب: ۰٫۹ و ۱ متر مربع
 3. خرید علوفه و مواد متراکم در زمان مناسب : ۸ کیلو به ازاء هر کیلوگرم افزایش وزن بدن (یونجه، شبدر، سیلو، جو و…)
 4. زمان مناسب خرید دام : اگر امکان تعلیف تابستانه باشد در اول تابستان قیمت دام خیلی کم است
 5. طول مدت پروار : سه تا چهار ماه
 6. روش فروش دام : سرپایی یا پس از کشتار – اگر سرک باشد و کشتارگاه نزدیک محل پرورش بهتر است که لاشه فروخته شود.
طرح گوسفند رومانوف


جفت گیری و تولید مثل سریع گوسفند رومانوف :

  بره این نژاد در سه تا چهار ماهگی به بلوغ می‌رسد و در هر فصلی به جفتگیری می‌پردازد. به همین دلیل جداسازی بره نر در ۸ تا ۱۰ هفتگی صورت می‌گیرد.

  در گله‌های آزاد زایش در ۷ ماهگی نیز دیده شده است.

  برخلاف دیگر نژادهای گوسفندان که در هر شکم یک یا گاهی دو بره می‌زایند، میش رومانف در هر زایش دو، سه، چهار، پنج یا شش بره تولید می‌کند. رکورد ۹ بره در روسیه و ۷ بره در آمریکا ثبت شده است. در بسیاری نقاط جهان رکورد ۱۴ بره در دو زایش متمادی یک میش ثبت شده است.

  دوران آبستنی این نژاد تقریباً ۱۴۴ روز بوده و از همه گوسفندان دیگر کوتاهتر می‌باشد. میش این نژاد، در صورت مدیریت درست خوراک به راحتی از قبل شیردهی به بره‌های خود بر می‌آید و به ندرت و در زایشهای ۵ قلو به بالا فقط نیاز به کمک دارد.

  قوچ رومانف ( Romanov sheep ) از زمان بلوغ زودرس خود (۱۰ تا ۲۰ هفته) در تمامی فصول آماده و قادر به جفتگیری می‌باشد و توانایی باردارسازی ۶۰ تا ۷۰ میش را دارا می‌باشد.

  طرح گوسفند رومانوف

  چرا گله داران به پرورش گوسفند رومانوف می پردازند؟

  لازم است ذکر شود این نژاد، نژادی خالص است بدون دستکاری ژنتیکی و یا مخلوط کردن نژادهای دیگر، و ژنی متفاوت با دیگر نژادهای خالص و میکس دیگر دارد، و به همین دلیل گزینه‌ای مناسب جهت بهینه‌سازی گله‌های داشتی و گوشتی می‌باشد.

  بسیاری از گله داران سراسر دنیا به دلیل شرایط سخت اقتصادی موجود در بازار داخلی و خارجی و نیاز به تولید بیشتر با منابع کمتر اقدام به جایگزینی قوچ گله محلی خود با قوچ رومانف کرده‌اند. بره حاصل (اصطلاحا f1) از خواص مشابه زایشی به پدر خود (رومانف) برخوردار است و خواص پرواری و سازگار بودن با محیط را نیز از مادر محلی خود به ارث می‌برد.

  در نتیجه با خرید یک قوچ، گله‌ای محلی با ۷۰ راس میش در طی ۱۳ تا ۱۴ ماه با گله‌ای بالغ از نژاد میکس جایگزین می‌شود که خواص عالی چندقلوزایی، آمادگی جفتگیری در تمام فصول، آبستنی کوتاهتر، خوش پرواری و همساز بودن با محیط را دارا می‌باشد و زایش و بازده گله بین ۲ تا ۴ برابر افزایش می‌یابد.

  طرح گوسفند رومانوف

  خصوصیات پشم گوسفند رومانوف :

  پشم این گوسفند محکم و سرمایه‌ساز است. پشم پوشش مضاعف دارد. قطر متوسط الیاف لایه‌های داخلی 20.9 میکرومتر است در حالی که ضخامت پوشش خارجی (پشم بره‌گی) 71.9 میکرومتر می‌باشد. میانگین وزن پشم هر گوسفند حدود 4.5 کیلوگرم است. پشم نهایی این گوسفند که مخلوطی از پشم‌ خاکستری و اندکی موی سیاه است برای ساخت فرش، سفره و آویختن از دیوار بکار میرود.

  میزان سرمایه گذاری طرح پروش گوسفند رومانوف :

  ظرفیت طرح :۲۰۰ راس400 راس
  بودجه :کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان 15367 میلیون تومان
  تعداد اشتغال طرح توجیهی پرورش گوسفند رومانوف:2 نفر7 نفر
  مساحت زمین مورد نیاز جهت پرورش گوسفند رومانوف:1000 متر مربع2000 متر مربع
  نرخ برابری دلار:4500085000
  مدت بازگشت سرمایه:1 سال1 سال 9 ماه
  سرمایه ثابت: ۲۵۰۰ میلیون ریال14797 میلیون ریال
  سرمایه در گردش: ۴۲۰۰ میلیون ریال527 میلیون ریال
  سرمایه کل: ۶۷۰۰ میلیون ریال----

  divider

  بیشتر بخوانید :

  آشنایی و درآمد زایی با پرورش خرگوش آنگورا (طرح توجیهی)

  طرح توجیهی پرورش بز مورسیا | با شیر دهی بالا

  کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

  تهیه و گردآوری مجله دلگرم

  جهان باورصاد


  این مطلب چقدر مفید بود ؟
  4.3 از 5 (118 رای)  

  
  ۳ دیدگاه
  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

  میثم | ۴ سال پیش
  سلام از کجا میشه ۵۰ راس گوسفند رومانوف خالص تهیه کرد؟
  2
  0
  بهنام | ۴ سال پیش
  با سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  آلان بره این نژاد رو از کجا میشه تهیه کرد
  1
  1
  هوشنگ گراوند | ۴ سال پیش
  سلام آیا میشه نژاد رومانف راهروی گوسفندلری یا نژادهای دیگر گوسفند پیاده کرد وروشش چه
  باتشکر
  0
  0
  hits