دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
معرفی بزرگ ترین فرش دستباف جهان
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بزرگ ترین فرش دستبافت جهان مربوط به ایران و توسط بافندگان ماهر و با تجربه ی ایرانی است.

بزرگ ترین فرش دستبافت جهان مربوط به ایران و توسط بافندگان ماهر و با تجربه ی ایرانی است. در حال حاضر بزرگ ترین فرش دستباف جهان در کشور امارات و در شهر ابوظبی قرار دارد و در یکی از بزرگ ترین مسجد های جهان به اسم مسجد جامع شیخ زائد پهن و از آن نگهداری می کنند. این مسجد بیش از سی هکتار می باشد و می توان نتیجه گیری کرد فرشی که در این مسجد است بسیار بزرگ است. در بافت این فرش از پشم ها و الیاف های مرغوب و درجه یک استفاده شده است. بزرگ ترین فرش دستباف جهان متعلق به استان خراسان می باشد و بافت آن حدود دو سال در چندین شیفت کاری و ۳ کارگاه بوده است. این فرش دارای ویژگی های خاصی می باشد از جمله:

۱- برای طرح و نقش و بافت آن از طرح های خاصی استفاده شده و برخی از نقش و نگار ها نمای برجسته ای دارند که زیبایی و نمای فرش را بسیار چشم نواز کرده است.

۲- بیشترین رنگی که در یک نگاه کلی به فرش به چشم می خورد رنگ سبز و انواع طیف رنگی سبز می باشد به دلیل این که شاهان و پادشاهان علاقه ی خاصی به رنگ سبز داشتند و معتقد بودند که رنگ سبز نماد زندگی و سر سبزی، امید، موفقیت، نعمت و روز افزونی می باشد.

۳- دومین رنگی که بعد از رنگ سبز به چشم می خورد رنگ زرد و طلایی و طیف رنگی زرد است. رنگ زرد و طلایی نماد بیابان ها و شن و ماسه و کویر و... کشور امارات است.

۴- بافت این فرش بزرگ از ۲/۲ میلیارد گره تشکیل شده است. و مساحتی معادل ۶۰۵۴۶ فوت دارد.

۵- این فرش از ۳۸ تن الیافت مرغوب متعلق به سیرجان و نیوزلند تهیه شده است که توسط بافندگان زن نیشابوری بافته شده است.

جهت شستشوی انواع فرش بزرگ می توانید از قالیشویی معتبر خدمات بگیرید.

معرفی بزرگ ترین فرش دستباف جهان

فرش های قدیمی و بزرگ ایرانی

این فرش ها غالبا در کشور های دیگر نگهداری می شوند.

۱- فرش مسجد امام علی

فرش مسجد امام علی یک فرش یک پارچه است و طرح و نمای آن بسیار خاص است و برای بافت آن از رنگ های سفید، نقری ای، سرمه ای و... استفاده شده است و سبک این فرش سبک اصفهان و گنبد مسجد شیخ لطف الله می باشد.

۲- فرش بافته شده توسط بافندگان آقای عظیم زاده

این فرش در ابعاد ۶۰۰ در ۴۰۰ متر بافته شده که در نمایشگاه بین المللی تهران رو نمایی شد. این فرش با تلاش ۷ ساله دو شیفت بافنده بافته شده است.

معرفی بزرگ ترین فرش دستباف جهان

۳- فرش ویس کرمان

بافت این فرش توسط بافندگان کرمانی صورت گرفته که مهد نبوغ و خلاقیت برتر ایرانی می باشند. این فرش در مسجد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان در امارات متحده عربی به عنوان گران ترین فرش جهان نرخ گذاری شده است. این فرش در حراجی های لندن با مبلغی به بیش از ۲۰ برابر مبلغ اصلی خود خریدار هایی دارد.

۴- فرش جا نمازی

فرش جا نمازی فرش قدیمی و بسیار زیبایی است که طرح و نقش آن حالت محراب است و در موزه متروپولیتن در نیویورک نگهداری می شود. طرح و نقش این فرش بسیار خاص است و بر گوشه های فرش آیاتی از قرآن مجید نوشته شده است و ارزش فرش را بسیار بالا برده است.

۵- فرش آواز پارسی

فرش آواز پارسی یک فرش نفیس و ارزشمندی است و در کشور پاریس نگهداری می شود. طرح و نقش این فرش شکارچیان و حیوانات و جنگل می باشد و توسط بافندگان شهر کرمان و اصفهان بافته شده و متعلق به این دو شهر می باشد.

بزرگترین فرش های جهان

بزرگترین فرش های جهان همگی به نام ایران ثبت شده است اما در رده های بعد تر کشورهای هند، پاکستان و چین قرار گرفته اند که به هیچ وجه این فرش ها کیفیت و جذابیت فرش های ایرانی را ندارند.

چگونه از فرش های بزرگ و قدیمی نگهداری می کنند

فرش های بزرگ و قدیمی نحوه نگهداری و شرایط نگهداری آن ها با فرش های دیگر متفاوت است. برای نگهداری فرش های بزرگ اقدامات متفاوتی را انجام می دهند:

۱- فرش را به صورت دوره ای به وسیله ی دستگاه مخصوص جارو می زنند تا گرد و غبار هایی که از بر روی فرش نشسته می شوند به خوبی از سطح فرش برداشته شوند. فرش های قدیمی نسبت به گرد و خاک حساس هستند و اگر در مدت زمان طولانی فرش را به حال خود رها کنند فرش دچار پوسیدگی و ساییدگی می شود.

۲- نگهداری فرش های قدیمی و بزرگ را باید در هوای معتدل و مناسبی باشد. فرش های قدیمی در هوای خیلی گرم دچار تعریق کردن می شوند و بین الیاف و تار و پود فرش مرطوب می شود و این مرطوب شدن فرش باعث پوسیدگی و ایجاد کپک در بین الیاف فرش می شود به همین دلیل نگهداری فرش در محیط و دمای مناسب بسیار است. در موزه ها برای نگهداری فرش ها از دما سنج و رطوبت سنج استفاده می کنند و دما و محیط را نسبت به شرایط فرش تغییر می دهند و بهترین موقعیت را برای نگهداری فرش به وجود می آوردند.

۳- جهت شستشوی بزرگترین فرش ها از مجهز ترین دستگاه ها و تیم های قالیشویی کمک گرفته می شود‌. جهت شستشو این فرش ها امکان انتقال آن ها به مراکز قالیشویی مقدور نیست بلکه تیم شستشو دهنده با تجهیزات و دستگاه ها در محل حاضر شده و بدون شستشوی کامل با آب فرش ها را شستشو می دهند. زیرا امکان خشک کردن این فرش ها وجود ندارد.

معرفی بزرگ ترین فرش دستباف جهان

انواع طرح های بزرگترین فرش های دستباف ایرانی

فرش های دستبافت ایرانی طرح و نقش های مختلفی دارند و در طرح و رنگ های مختلفی بافته می شوند:

۱- طرح های گلدانی

یکی از طرح های فرش های دستبافت که طرفداران زیادی دارد طرح و نقش گل و گلدان می باشد. بیشتر فرش های دستبافت در ایران و جهان طرح گلدانی هستند به دلیل این که این طرح جلوه و نمای خیلی زیبایی دارد

۲- طرح های ترنج

طرح های خاصی که برای مساجد بزرگ جهان اعتبار دارد طرح های ترنج، شاه عباسی، گل افشان و نقوش اسلیمی می باشد که با الهام گرفتن از طرح داخلی گنبد های ان ها انجام می شود.

۳- طرح آجری

طرح آجری طرح زیبا و خاصی است که از رنگ های گرم مانند رنگ های قرمز، آجری، قهوه ای، زرشکی و ... استفاده می شود. طرح آجری طرح شلوغی است.

۴- طرح قابی

طرح قابی از اشکال هندسی مانند مربع، لوزی، مستطیل، دایره و... استفاده می شود و در هر کدام از قاب ها طرح و نقش های متفاوتی به کار برده شده است

۵- طرح پرندگان

طرح و نگار های انواع پرندگان بر روی فرش های دستبافت نمای خیلی زیبایی دارد پرندگانی مانند قناری، عقاب، شاهین، مرغ عشق و... طرح های خیلی خاصی هستند و به صورت جفت بافته می شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits