دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۳ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۴ میلادی
درمان میگرن با تزریق بوتاکس
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پزشک بسته به شرایط هر فرد راهکار درمانی مناسبی را در نظر می‌گیرد. یکی از روش‌هایی که تا به حال نتیجه موثری را به همراه داشته، درمان میگرن با تزریق بوتاکس بوده است.

شاید تصور کنید که تزریق بوتاکس تنها برای جلوگیری از رفع چین و چروک کاربرد دارد؛ اما امروزه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن نیز انجام می‌شود.

سردردهای میگرنی، درد بسیار مزمنی را ایجاد می‌کنند که به راحتی با هر روش درمانی بهبود پیدا نمی‌کند. قدم اول برای درمان این است که باید به متخصص مربوطه مراجعه شود، برای درمان سردرد میگرنی حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

پزشک بسته به شرایط هر فرد راهکار درمانی مناسبی را در نظر می‌گیرد. یکی از روش‌هایی که تا به حال نتیجه موثری را به همراه داشته، درمان میگرن با تزریق بوتاکس بوده است.

اگر در طی هر ماه 15 روز یا بیشتر دچار علائم میگرن هستید، داروهای میگرن برای رفع علائم موثر نیست و تاثیر در جلوگیری از سردرد ندارد، یکی از روش‌های پیشگیرانه موثر تزریق بوتاکس است. این داروی تزریق از پروتئینی به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است.

نحوه تاثیرگذاری تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

اگر چه عمده استفاده از بوتاکس برای کاهش چین و چروک است؛ اما محققان متوجه تاثیرگذاری آن برای درمان سردرد میگرنی نیز شده‌اند. علاوه بر این برای درمان اسپاسم مکرر گردن، پرش چشم و مثانه بیش فعال نیز کاربردی است.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس، به کاهش علائم ناشی از میگرن نیز کمک می‌کند:

 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • حساسیت به نور، بو و صدا

بوتاکس در نواحی درگیر تزریق می‌شود. درمان میگرن با تزریق بوتاکس، به این صورت است که پایانه‌های عصبی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و از انتشار مواد شیمیایی موثر در انتقال سردرد جلوگیری می‌کند.

درمان با تزریق بوتاکس معمولا 10 تا 14 روز طول می‌کشد تا کاملا تسکین پیدا کنید. در برخی موارد ممکن است پس از اولین تزریق هیچ تسکینی را شاهد نباشید و نیاز به راهکارهای درمانی بیشتری داشته باشید.

مطالعه‌ای در سال 2018 نشان داد که بوتاکس برای درمان میگرن روشی موثر و ایمن است که به خوبی در یک دوره سه ساله بسیار موثر عمل می‌کند.

این مطالعه نشان داد که افراد کاهش قابل توجهی را در میانگین روزهای سردرد ماهانه شاهد بودند. این روش، علاوه بر درمان برای جلوگیری از سردرد نیز موثر عمل کرده است.

محل تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

برای جلوگیری از سردرد میگرنی نیاز به 31 بار تزریق و هر بار 5 واحد تزریق است. معمولا قسمتی که برای درمان میگرن با تزریق بوتاکس انجام می‌گیرد، در چنین قسمت‌هایی است:

 • قسمت پل بالای بینی
 • پیشانی
 • پشت سر
 • شقیقه یا گیجگاه
 • گردن

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

آیا درمان سردرد با تزریق بوتاکس عوارضی دارد؟

عوارض ناشی از این روش درمانی بسیار نادر است. گاهی به دنبال آن، بیمار احساس گردن درد و سفتی در محل تزریق دارد.

بعضی اوقات حتی افراد پس از تزریق، سردرد را نیز تجربه می‌کنند. با ضعف عضلانی موقتی که در گردن و بالای شانه‌های خود تجربه می‌کنید، چنین شرایطی می‌تواند نگه داشتن سر را برای شما سخت کند.

در صورتی که چنین عوارضی برای شما رخ دهد، معمولا طی چند روز برطرف می‌شود. در برخی موارد نادر سم بوتاکس به نواحی فراتر از محل تزریق عبور می‌کند، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در بلع
 • افتادگی پلک
 • تغییر بینایی
 • بالا رفتن ابروها

برای کاهش خطر ابتلا به چنین عوارضی حتما باید درمان را به دست پزشک متخصص مغز و اعصاب بسپارید تا در محل مناسبی تزریق انجام گیرد.

پس از درمان سردرد با تزریق بوتاکس چه انتظاری می‌توان داشت؟

پروسه تزریق بوتاکس کاملا بدون درد است. ممکن است با هر بار تزریق سوزش بسیار خفیفی داشته باشید. هر جلسه بین 10 تا 15 دقیقه تزریق شما طول خواهد کشید.

در طول هر جلسه پزشک چندین دوز بوتاکس را به نقاط خاصی در سر و گاهی شانه‌ها تزریق می‌کند. پس از درمان، اکثر بیماران می‌توانند بدون هیچ مشکلی به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

هر چند وقت یکبار برای پیشگیری از میگرن باید بوتاکس تزریق کرد؟

اگر تحت درمان با تزریق بوتاکس هستید، معمولا پزشک هر سه ماه یکبار تزریق بوتاکس را برای شما در نظر خواهد گرفت. درمان میگرن با تزریق بوتاکس به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

پس از درمان بسیاری از افراد متوجه روند بهبودی قابل توجهی می‌شوند و گاهی حتی نیاز به ادامه روند درمان ندارند.

بسته به واکنش هر فرد نسبت به این روش درمانی، پزشک متخصص مغز و اعصاب در سعادت آباد زمان مناسب برای تزریق بوتاکس را برای شما در نظر خواهد گرفت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits