مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
دانستن الزامی است!!! تب کریمه کنگو در کمین است ، نکات بهداشتی در خرید گوشت
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تب کریمه کنگو در کمین است .عامل بیماری یک نوع ویروس می‌باشد. این ویروس مقاوت کمی در برابر حرارت دارد و در 56 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه از بین می‌رود.

بیماری کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد مشترک بین دام و انسان است. اولین مورد این بیماری در سال 1944 در جزیره کریمه شوری و بعد از آن در سال 1965 در کشور زئیر(کنگو) کشف گردید و به همین دلیل بیماری خونریزی دهنده کریمه- کنگو (CCHF) نام نهادند. در حال حاضر این بیماری انتشار جغرافیایی گسترده‌ای در جهان دارد.

عامل بیماری

عامل بیماری یک نوع ویروس می‌باشد. این ویروس مقاوت کمی در برابر حرارت دارد و در 56 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه از بین می‌رود.

همچنین نگهداری گوشت در دمای صفر تا 4+ در سردخانه به مدت 24 تا 48 باعث از بین رفتن ویروس می‌گردد.

دام‌های حساس

گوسفند، گاو، بز، خرگوش، شتر مرغ، مرغ شاخدار و بعضی از پرندگان مهاجر ناقلین کنه در آلودگی نقش دارند.

ناقل بیماری

برخی از انواع کنه‌ها هستند که شایع‌ترین آن‌ها کنه‌های هیالوما می‌باشند. این نوع کنه، بدنی سخت و بیضی شکل به اندازه 2-3 میلیمتر دارند. کنه آلوده بعد از گزیدن حیوانات، ویروس را وارد گردش خون آن‌ها می‌نماید که به مدت یک هفته می‌تواند در خون حیوان باقی بماند.

دانستن الزامی است!!! تب کریمه کنگو در کمین است ، نکات بهداشتی در خرید گوشت

راه‌های انتقال به انسان

1- انتقال از راه تماس با خون، ترشحات و بافت‌های آلوده انسان در مرحله بیمارستانی

2- انتقال از راه گزش کنه آلوده به ویروس، تماس و له کردن کنه با دست

3- انتقال از راه تماس با خون، ترشحات و بافت‌های آلوده دام (دامی که در هفته اول بیماری باشد.)

گروه‌های در معرض خطر

تمامی افراد جامعه احتمال ابتلا به بیماری را دارند ولی بیماری بیشتر در کسانی که با دام و فرآورده‌های خام دامی سروکار دارند بروز می‌کند.

بیماری در هر دو جنس و در تمام سنین دیده می‌شود ولی مردان به علت وضعیت شغلی، بیشتر از زنان در معرض خطر می‌باشند.

دامداران، دامپزشکان، کارکنان کشتارگاهها، قصابان و کسانی که با گوشت تازه آلوده در تماس هستند و همچنین پرسنل بیمارستارنی که با افراد بیمار در ارتباط هستند، از گروه‌های در معرض خطر می‌باشند.

علائم بالینی بیماری در انسان

این بیماری بیشتر در فصل بهار و تابستان احتمال شیوع دارد و 4 فاز دارد، فاز اول دوره نهفتگی یا کمون است؛ در این مرحله بعد از گزش کنه آلوده یا تماس با بافت یا خون آلوده، ویروس وارد بدن فرد می‌شود.

از زمان ورود ویروس تا ظاهر شدن علائم معمولاً یک تا پنج روز است که حداکثر 13 روز طول می‌کشد.

مرحله بعدی فاز قبل خونریزی است؛ که با علائم تب، دردهای عضلانی، سردرد، دردهای گردن و پشت، درد چشم و حساسیت نور، گلودرد، تهوع و استفراغ و مشکلات گوارشی در بدن دیده می‌شود.

فاز سوم بیماری فاز خونریزی دهنده؛ مرحله کوتاهی است که به سرعت و بین 3 تا 5 روز پس از بیماری شروع می‌شود و 1 تا 10 روز، متوسط 4 روز طول می‌کشد.

فاز چهارم بیماری دوره نقاهت است؛ در افرادی که زنده می‌مانند از روز نهم بعد از شروع بیماری رو به بهبود می‌روند و اغلب بیماران در هفته‌های سوم تا ششم بعد از شروع بیماری از بیمارستان مرخص می‌شوند. مشخصه دوره نقاهت طولانی بودن آن همراه با ضعف است.

تشخیص و درمان

تشخیص موارد مظنون بیماری در انسان نیاز به تشخیص آزمایشگاهی دارد. ویروس را می‌توان در هفته اول بیماری از طریق آزمایشات لازم جداسازی نمود.

با توجه به اینکه بیماری دام علائم درمانگاهی ندارد انجام اقدامات درمانی در دام به هیچ عنوان مقدور نمی‌باشد. در انسان با انجام اقدامات کمکی و تجویز داروی ریباویرین درمان صورت می‌گیرد. در برخی از موارد شدید و پیشرفته نمی‌توان کاری کرد و بیماری موجب مرگ می‌شود.

راه‌های پیشگیری از بیماری

1- کسانی در تماس با دام و لاشه و ترشحات و خون دام هستند، باید از وسائل ایمنی نظیر دستکش، چکمه، لباس کار، ماسک و عینک استفاده نمایند.

2- رعایت اصول ایمنی به منظور جلوگیری از ایجاد زخم و خراشهای پوستی و در صورت وجود زخم در بدن از تماس آن با لاشه و ترشحات خون جداً خوداری گردد.

3- کشتار دام در کشتارگاهها و تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی انجام گیرد.

4- از گذاشتن چاقوی آلوده به خون در دهان در حین کار اکیداً خوداری شود.

5- تهیه گوشت از مراکز عرضه معتبر و دارای مهر دامپزشکی صورت گیرد.

6- گوشت و آلایش‌های خوراکی دام به مدت 24 تا 48 ساعت در سردخانه و در دمای صفر تا 4 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

7- جایگاه‌های نگهداری دام با استفاده از ابزارهای مناسب بهداشتی شود.

8-تردد دام و جلوگیری از عبور و مرر غیر مجاز دام کنترل گردد.

9- به منظور جلوگیری از گزش کنه بدن افراد در معرض خطر پوشش مناسب داشته باشد.

10- برای از بین بردن کنه‌های ناقل بیماری، بدن و اماکن دامی با سموم ضد کنه سمپاشی شود.

با رعایت نکات ذیل، پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کنگو آسان است

1- از خرید گوشت‌های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی و کشتار غیر مجاز دام خودداری کنید.

2- مبارزه با کنه‌ها با سمپاشی دوره‌ای بدن دام و جایگاه به عنوان بهترین و مهمترین راه کنترل بیماری است.

3- در صورت بروز هرگونه علائم از قبیل تب ناگهای، سردرد، درد شدید در پشت کمر و گردن، خون دماغ، خونریزی لثه، استفراغ خونی، خونریزی وسیع، دفع خون از ادرار و مدفوع، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمائید.

این ویروس از دام آلوده به انسان و منتقل می‌گردد، اگر در بدن دام زنده باشد و ذبح شود، پس از 24 ساعت بر اثر اسید داخل بدن دام از بین می‌رود به همین دلیل در کشتارگاهای صنعتی، لاشه پس از ذبح به مدت 24 ساعت نگهداری می‌شود.

دانستن الزامی است!!! تب کریمه کنگو در کمین است ، نکات بهداشتی در خرید گوشت

نکات مهم بهداشتی در خرید گوشت

گوشت یکی از مهمترین منابع پروتئین حیوانی محسوب می‌گردد و غنی از پروتئین و اسید آمینه‌های ضروری برای بدن می‌باشد. طیور از جمله گوشت مرغ عامل انتقال بیماری تب کریمه کنگو نیستند ولی گوشت قرمز مانند گوشت گوساله، گوشت گوسفند در صورت آلوده بودن می‌توانند این بیماری را به انسان منتقل نمایند به همین دلیل باید از مراکز معتبر و دارای مجوز دامپزشکی خریداری نمائید در این صورت خیالتان از سلامت گوشت مطمئن است.

خرید آنلاین گوشت از فروشگاه‌های اینترنتی که دارای مجوزهای لازم باشند و گوشت تازه و سالم در اختیار شما قرار دهند روش دیگری است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

در این فروشگاه‌ها معمولاً گوشت به شکل بسته بندی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد؛ حفظ زنجیره سرد و حمل توسط ماشین‌های یخچال دار، جلوگیری از جذب آلودگی میکروبی از جمله ویژگی‌های این فروشگاه‌ها می‌باشد و گوشتی تازه و عاری از هر نوع بیماری در اختیار شما قرار می‌گیرد.

بهداشت در زنجیره تولید گوشت یکی از مهم‌ترین موارد در تأمین سلامت غذایی از کشتار تا مصرف است و همچنین جلوگیری از تغییر دما از نکات مهم دیگر در حفظ سلامتی و کیفیت گوشت است.

تغییر دما باعث تغییر در رنگ و مزه، تغییر بافت گوشت و جذب آلودگی‌های میکروبی می‌گردد، به همین دلیل توصیه می‌شود گوشت را به شکل بسته‌بندی تهیه نمایید.

حمل توسط ماشین‌های یخچال دار با حفظ زنجیره سرد باعث حفظ کیفیت و سلامت گوشت تا درب منزل می‌گردد؛ ویژگی که فروشگاه‌های آنلاین معتبر در فرآیند ارسال محصول رعایت می‌کنند.

در زیر به ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی معتبر اشاره‌شده است.

ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی معتبر گوشت

1- مجوزهای لازم از مراجع مربوطه ازجمله دامپزشکی داشته باشد.

2-گوشتی تازه و سالم را در اختیار شما قرار دهد.

3- کیفیت تضمین‌شده و ضمانت مرجوعی داشته باشد تا در صورت وجود مشکل در محصول بتوانید آن را مرجوع نمایید.

4- فرآیند خرید راحتی داشته باشد تا افراد بتوانند راحت محصول خود را انتخاب و درب منزل تحویل بگیرند.

5- محصولات پروتئینی را در کمترین زمان ممکن تحویل دهد.

6-در فرآیند ارسال، حمل‌ونقل و تحویل محصول تمام نکات بهداشتی و زنجیره سرد را رعایت نماید تا گوشت تازه و سالم در اختیار شما قرار بگیرد.

درنتیجه اگر در فرآیند کشتار تا مصرف محصول نکات بهداشتی رعایت شود نگرانی در مورد مصرف گوشت وجود نخواهد داشت و با خیال راحت می‌توانید گوشت را مصرف نمایید.

برای خرید آنلاین گوشت می‌توانید به سایت شرکت روناک پروتئین به آدرس ronakprotein.com مراجعه نمائید یا برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 56879125-021 تماس بگیرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است