دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
راهنمای کامل ترک اعتیاد
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل راهنمای ترک اعتیاد بپردازیم.

اعتیاد از جمله معضلاتی است که وقتی فردی درگیر آن می شود، وابستگی جسمانی و روانی به حدی می رسد که کنار گذاشتن ماده مخدر سخت می شود. متاسفانه بسیاری از افرادی که برای مدت زمان طولانی ماده مخدر مصرف می کنند، با برخی مشکلات روانی و جسمانی روبرو می شوند و همین موارد می تواند ترک کردن را سخت کند. خیلی از معتادان در واقع نمی خواهند قبول کنند که گرفتار این بیماری شده اند و معتقدند که هر زمان که اراده کنند می توانند مصرف مواد مخدر را کنار بگذارند. عده ای دیگر، بیماری خود را کاملا می پذیرند و به دنبال روش های ترک اعتیاد می روند. اما از آن جایی که این احتمال وجود دارد که افراد بعد از ترک، دوباره به سمت مواد کشیده شوند، این اقدام باید کاملا اصولی طی شود.

در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل راهنمای ترک اعتیاد بپردازیم.

ترک اعتیاد

اعتیاد طولانی مدت به هر نوع ماده مخدری می تواند با عوارض جسمانی و روانی همراه باشد، در نتیجه، یک روش ترک اعتیاد سریع اصولی و متناسب با شرایط فرد باید در نظر گرفته شود. خیلی از افراد تصمیم به ترک اعتیاد در منزل می گیرند و بر این باورند که می توانند از پس مراحل ترک کردن به تنهایی بر بیایند.

بهترین اقدام برای ترک اعتیاد این است که فرد به یک کمپ ترک اعتیاد مراجعه کند. روش ترک اعتیاد بر اساس میزان و دوز ماده مصرفی، مدت زمان اعتیاد و شرایط بدنی متفاوت است و همه افراد نمی توانند از یک روش برای ترک استفاده کنند. در واقع، نیاز است فرد هنگام ترک کردن تحت نظر پزشک باشد تا احتمال بروز هر گونه مشکلی به حداقل برسد، به علاوه این که ممکن است فرد هنگام ترک در منزل، انگیزه های کافی را نداشته باشد و دوباره به سمت مواد کشیده شود.

روش های ترک اعتیاد

ترک اعتیاد روش های مختلفی دارد، اما هدف تمامی این روش ها این است که از بازگشت مجدد فرد به سمت مصرف مواد پیشگیری شود و بعد از ترک، فرد سلامت روانی و جسمانی خود را به دست بیاورد و با امید و انگیزه بیشتری به زندگی و جامعه برگردد. از جمله روش های ترک اعتیاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترک اعتیاد به روش ناگهانی

در ترک اعتیاد به روش ناگهانی که سقوط آزاد نیز نام دارد، مصرف ماده مخدر به طور ناگهانی قطع می شود تا شوک به بدن وارد شود و فرد بتواند در عرض چند روز، اعتیاد خود را کنار بگذارد. این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که فرد بیشتر با مشکلات روحی و جسمی روبرو می شود و قطعا به سمت مواد کشیده خواهد شد.

  • ترک اعتیاد به روش تدریجی

در روش تدریجی، که یکی از اصولی ترین روش های ترک اعتیاد است، مصرف ماده مخدر به تدریج کم می شود و بعد از آن یک دوره سم زدایی در نظر گرفته خواهد شد. احتمال موفق آمیز بودن این روش و عدم بازگشت مجدد به سمت مواد، در این روش بسیار بالاست.

  • ترک اعتیاد با روش های روان درمانی

ترک اعتیاد با روش های درمانی در کمپ های ترک اعتیاد انجام می شود و فرد به محض ورود، تحت نظر روانپزشک و روان شناس قرار می گیرد، جلسات مشاوره فردی، گروهی و خانواده برگزار می شود تا علت اعتیاد بررسی شود و فرد در دوران ترک و بعد از آن با کمترین میزان مشکلات روانی مواجه شود . ممکن است این روش ترک اعتیاد، کمی طولانی شود اما تضمینی خواهد بود برای حفظ سلامت روانی افراد.

  • ترک اعتیاد به کمک دارو

در این روش، از برخی داروها مانند متادون یا بوپرنورفین به عنوان جایگزین ماده مخدر استفاده می شود و از آن جایی که این دو دارو خود می توانند اعتیاد آور باشند، حتما باید تحت نظر پزشک و برای مدت زمان کوتاهی مصرف شوند.

راهنمای کامل ترک اعتیاد

ترک اعتیاد در کمپ

بهترین و اصولی ترین اقدام برای ترک اعتیاد، مراجعه به کمپ ترک اعتیاد است. توجه داشته باشید که کمپی که انتخاب می شود باید تحت نظر سازمان بهزیستی فعالیت کند و مجوزهای لازم را دریافت کرده باشد. افراد بسته به شرایط جسمانی و دوز مصرفی شان، سه تا چهار هفته تحت درمان قرار می گیرند و تمام سموم و مواد مخدر از بدن شان خارج می شود. مراحل ترک اعتیاد در کمپ به این صورت است که افراد ابتدا تحت نظر پزشک قرار می گیرند و مرحله سم زدایی به کمک دارو انجام خواهد شد.

یکی از مهم ترین مزایای ترک اعتیاد در کمپ این است که فرد بعد از پایان دوره درمان، هم چنان تحت نظر پزشک قرار می گیرد، مشاوره های فردی یا گروهی برگزار می شود تا فرد با سلامتی کامل و اعتماد به نفس بالاتری به جامعه و زندگی عادی خود بازگردد.

در پایان این که،

ترک اعتیاد می تواند یکی از بزرگ ترین چالش های زندگی افراد معتاد باشد و این مرحله باید کاملا اصولی و با توجه به شرایط جسمانی و روانی هر فرد ادامه پیدا کند. بسیار مهم است که سلامت روانی و جسمانی افراد چه در طول دوره درمان و چه بعد از آن، حفظ شود و کمترین میزان عوارض و مشکلات در فرد ظاهر شود. کمپ ترک اعتیاد آجودانیه، با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کشور، در محیطی دوستانه و بکارگیری مجرب ترین پزشکان و کادر درمانی حرفه ای، بهترین مشاوره و خدمات را با توجه به شرایط افراد ارائه می دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits