دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۶ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
تشخیص نوع هواپیما از شماره پرواز
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
جالب است بدانید که روی بلیط اطلاعات زیادی نوشته شده و معمولا افراد به آن توجهی ندارند. ما در این مطلب مواردی که روی بلیط پروازهای خارجی یا داخلی نوشته را بررسی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

یکی از مهمترین مواردی که افراد قبل از سفر به آن توجه دارند، زمان رسیدن به مقصد است. این مسئله اهمیت زیادی پیدا کرده و به‌همین‌دلیل باعث شده که بسیاری از مسافران برای سفر هواپیما را انتخاب کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که روی بلیط اطلاعات زیادی نوشته شده و معمولا افراد به آن توجهی ندارند. ما در این مطلب مواردی که روی بلیط پروازهای خارجی یا داخلی نوشته را بررسی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

چه اطلاعاتی در بلیط نوشته شده؟

بلیط مجوزی برای انجام سفر است و بدون داشتن آن نمی‌توانید گیت را رد کنید. حتما دیده‌اید که روی بلیط اعداد و کدهای مختلفی نوشته شده که شاید تا امروز به هیچ‌کدام از آن‌ها توجه نداشته‌اید. این کدها اطلاعاتی کامل را در اختیارتان می‌گذارد تا بتوانید نوع هواپیما و دیگر اطلاعات را بدانید. بسیاری از افراد چیزی درباره این کدها نمی‌دانند و همین موضوع باعث می‌شود که نتوانند پرواز خارجی یا داخلی مناسب شرایطشان را انتخاب کنند.

نام مسافر

یکی از مواردی که در بیلط نوشته شده، نام مسافر است. معمولا نام‌ها به زبان لاتین نوشته شده‌اند و باید حواستان باشد که بلیط خودتان را همراه دارید. در این بخش از عبارت‌های مخفف لاتین برای نشان دادن، خانم، آقا یا کودک بودن مسافر استفاده می‌شود.

رفرنس (Booking ref)

رفرنس رزور در این بخش نوشته شده. هرکدام از رفرنس‌ها برای مسافرهایی که همزمان بلیط یک پرواز را رزرو کرده باشند، مشترک است. این عبارت از ترکیب 5 کاراکتر عدد یا حرف تشکیل شده.

کوپن پرواز

در این قسمت از بلیط، شماره صفحه دفتر نوشته شده و می‌توانید آن را به‌صورت عدد مشاهده کنید.

بار مجاز

یکی‌دیگر از مواردی که در بلیط قید شده و باید توجه زیادی به آن داشته باشید، بار مجاز است. این مورد در همه پروازها، بویژه پرواز خارجی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و عدم رعایت آن، باعث می‌شود مجبور به پرداخت جریمه شوید. آژانس هواپیمایی پرواز خارجی شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند.

ایرلاین

در این قسمت نام شرکت هواپیمایی نوشته شده. هرکشور ایرلاین‌های مختلفی داشته و هرکدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. در این بخش می‌توانید شرکت هوایی برگزار کننده پرواز را مشاهده کنید.

تشخیص نوع هواپیما از شماره پرواز

شماره پرواز

این بخش مهمترین عبارت نوشته شده در بلیط است، زیرا اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهد. 2 حرف اول این کد نشان دهنده شرکت هواپیمایی انتخاب شده است.

کلاس پرواز

هواپیماها شمال سه کلاس بیزنس، اکونومی و فرست کلاس می‌شوند که هرکدام امکانات و قیمت مختلفی دارند. در این قسمت نوع پروازی که کنسل کرده‌اید، نوشته شده.

ساعت پرواز

البته یکی‌دیگر از موارد مهمی که روی بلیط نوشته شده، ساعت پرواز است. این مورد از همه موارد گفته شده مهم‌تر است، زیرا اگر به پرواز نرسید، حتی با پرداخت جریمه هم نمی‌توانید سوار هواپیما شوید!

شماره پرواز

در بخش قبل اطلاعات کمی درباره این شماره به شما دادیم، اما اطلاعات نوشته شده در این شماره بیشتر از آنی است که گفته شد. معمولا لوگو شرکت هواپیمایی صادر کننده بلیط، در بخش بالایی این برگه چاپ شده و با مشاهده آن می‌توانید تشخیص دهید که پروازتان با کدام شرکت انجام می‌شود. ایرلاین‌ها شماره پرواز را مشخص کرده و در لیست فرودگاه اضافه خواهند کرد. کدی که زیر لوگو ایرلاین نوشته شده، همان شماره پرواز است.

ممکن است درست زمانی که پرواز شما شروع می‌شود، چندین پرواز دیگر هم انجام شود، اما از کجا باید متوجه شوید که باید به کدام گیت یا ترمینال مراجعه کنید؟ شرکت‌های هواپیمایی، نام‌های اختصاری مخصوص خود دارند که آن‌ها در شماره پرواز قید شده و می‌توانید با بررسی آن ایرلاین موردنظر را پیدا کنید.

تشخیص نوع هواپیما از شماره پرواز

معمولا برای هر شماره پرواز یک عدد 3 رقمی نوشته شده، اما ممکن است شماره پروازی را ببینید که چهار رقمی است. این بلیط‌ها با توافق دو شرکت انجام شده و هر دو ایرلاین بلیط‌های این پرواز را به‌فروش می‌رسانند، اما پرواز توسط یکی از شرکت‌ها انجام می‌شود. معمولا شرکت‌های هواپیمایی بزرگ این قراردادها را با یکدیگر نوشته‌اند.

وبسایتی برای رزرو بلیط

مهم است که بتوانید پرواز خارجی یا داخلی موردنظرتان را در کمترین زمان رزرو کنید؛ بهترین روش برای این کار مراجعه به سایت‌های اینترنتی است. تاکنون شرکت‌های مختلفی در حوزه گردشگری تاسیس شده‌اند که هرکدام از آن‌ها ویژگی خاص خودشان را دارند. علی بابا خوش‌نام‌ترین و قدیمی‌ترین این شرکت‌ها در ایران محسوب می‌شود. این شرکت سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد و در آن زمان فقط امکان رزرو بلیط در آن وجود داشت. رفته‌رفته به‌دلیل استقبال زیاد مسافرها، امکان رزرو، تور، هتل، ویلا و اقامتگاه هم به علی بابا اضافه شد.

این شرکت، با بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی کشور طرف قرارداد بوده و به‌همین‌دلیل کمترین قیمت را ارائه می‌کند. در این سایت امکان رزرو بلیط، تور، هتل، ویلا و اقامتگاه وجود دارد. اگر می‌خواهید بلیط‌های لحظه آخری را رزرو کنید، فقط کافی است چند ساعت قبل از پرواز به این سایت مراجعه کرده و بلیط موردنظرتان را با کمترین قیمت بخرید.

ما در این مطلب اطلاعاتی که روی بلیط هواپیما نوشته شده را بررسی کردیم. البته در بلیط اطلاعات بیشتری نوشته شده که آن‌ها را مسئولان پرواز بررسی خواهند کرد. اگر اطلاعات بیشتری درباره نوشته‌های روی بلیط می‌دانید، آن را با ما و بقیه کاربران به اشتراک بگذارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است