دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
نحوه اخذ گواهینامه ایزو 45001 معتبر
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ایزو 45001 در اصل یک استاندارد از صدها استاندارد اعلام شده توسط سازمان استاندارد جهانی می­باشد که یک سازمان در صورت رعایت ضوابط و قوانین تدوین شده در قالب این استاندارد قادر به اخذ گواهینامه ایزو خواهد بود.

اگر جزء صاحبین مشاغل گسترده هستید و افراد زیادی در زیر مجموعه واحد تولیدی یا خدماتی شما مشغول به فعالیت هستند بهتر است تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا با ماهیت گواهینامه ایزو 45001، نحوه اخذ گواهینامه ایزو 45001 و مزایای این گواهی آشنا شوید و به این ترتیب بتوانید از جان نیروهای انسانی فعال در واحد تولیدی یا سازمان خود محافظت کنید.

گواهینامه یا استاندارد ایزو 45001 چیست؟

ایزو 45001 در اصل یک استاندارد از صدها استاندارد اعلام شده توسط سازمان استاندارد جهانی می­باشد که یک سازمان در صورت رعایت ضوابط و قوانین تدوین شده در قالب این استاندارد قادر به اخذ گواهینامه ایزو خواهد بود.

استاندارد ایزو 45001 که با نام سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی نیز شناخته می­شود، ضوابط و قوانینی هستند که به شما کمک می­کنند تا با حفظ جان نیروی انسانی مشغول در سازمان خود به پیشرفت در کسب و کار دست پیدا کنید و میزان خطراتی را که در سازمان و محیط متعلق به شما ممکن است برای کارکنان اتفاق بیفتد را به حداقل برسانید.

رخ داد اتفاق های ناگوار در محیط های شغلی خطرناک مانند پروژه های عمرانی یا شرکت های مختلف، امر غیر طبیعی و غیر ممکنی نیست و هر آن احتمال دارد در واحد تولیدی شما نیز چنین اتفاقی رخ دهد و یکی از کارکنان شما در طی این اتفاق جان خود را از دست بدهد به همین دلیل است که سازمان بین المللی استاندارد ایزو چنین استانداردی را تدوین و اعلام کرده است تا مدیران با اخذ گواهینامه ایزو 45001 و اجرای ضوابط آن در سازمان خود میزان این اتفاقات را به حداقل برسانند.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو 45001 معتبر

تفاوت استاندارد OHSAS 18001 و ایزو 45001 چیست؟

OHSAS مخفف عبارت Occupational Health and Safety Assessment Series به معنای سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای است که توسط یک سازمان استاندارد انگلیسی تدوین شده است.

استاندارد ایزو 45001 چند سال پس از این استاندارد به عنوان جایگزینی مطلوب برای OHSAS تدوین شد.

اولین تفاوت موجود میان دو استاندارد مذکور این است که در OHSAS 18001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای موجود در سازمان ابتدا خطرات و نقاط ضعف موجود در سازمان را شناسایی کرده و سپس در جهت کاهش آنها تلاش می­کند، اما ایزو 45001 به طور کلی باعث افزایش ایمنی و سلامت حاکم بر سازمان می­شود.

دومین تفاوت موجود میان این دو استاندارد سیر تکاملی است که بر روی ضوابط OHSAS 18001 انجام گرفته و باعث به وجود آمدن ایزو 45001 شده است.

و سومین تفاوت این است که شما با اخذ گواهینامه ایزو 45001 می­توانید میان این استاندارد و سایر استانداردهای ایزو مانند ایزو 9001 و ایزو 14001 هماهنگی ایجاد کنید و به این ترتیب بازدهی و راندمان سازمان خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

پس از هر جنبه که به این دو استاندارد بنگرید در نهایت به این نتیجه خواهید رسید که اخذ گواهینامه ایزو 45001 به نفع شما است.

مزایای اخذ گواهینامه ایزو 45001

اخذ هر یک از گواهینامه های ایزو نه تنها برای کارکنان، مصرف کنندگان و به طور کلی ذینفعان سازمان شما مزایایی دارد بلکه برای خود شما و سازمانتان نیز مزیت های زیادی دارد، برای مثال مزیت های اخذ گواهینامه ایزو 45001 عبارتند از:

  • کسب اعتبار لازم جهت شرکت در مناقصات داخلی و بین المللی که باعث مطرح شدن نام سازمان شما می­شود
  • ایجاد حس اطمینان خاطر در کارکنان سازمان که باعث افزایش بازدهی آنها می­شود
  • افزایش تقاضای خرید محصولات تولید شده توسط سازمان شما به دلیل افزایش اطمینان مشتریان
  • کاهش هزینه های ناشی از جبران خسارت های وارده

البته اخذ گواهینامه ایزو 45001 مزایای بسیار دیگری نیز دارد اما ما در این مقاله قصد داریم شما را با مزایایی اخذ این گواهینامه که به صورت مستقیم با خود سازمان و مدیران آن ارتباط دارند آشنا کنیم به همین دلیل فقط همین مزایا را برشمردیم.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو 45001 معتبر

چه سازمان هایی می­توانند برای اخذ گواهینامه ایزو 45001 اقدام کنند؟

اگر بخواهیم به صورت کلی به این پرسش پاسخ بدهیم باید بگوییم: هر سازمانی که دارای پرسنل است می­تواند برای اخذ گواهینامه ایزو 45001 اقدام کند، تفاوتی ندارد تعداد این پرسنل کم باشند یا زیاد، وسعت سازمان کوچک باشد یا بزرگ، این سازمان جزء سازمان های دولتی باشد یا خصوصی زیرا در هر صورت اخذ این گواهینامه به افزایش ایمنی و سلامت کارکنان و پرسنل سازمان کمک شایانی خواهد کرد.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو 45001

اکنون که با مزایای این استاندارد آشنا شدید مسلما این پرسش برای شما مطرح شده است که چگونه باید برای دریافت این گواهینامه اقدام کنیم؟

تمام گواهینامه های ایزو از جمله گواهینامه ایزو 45001 توسط سازمان ها و شرکت های معتبر که تحت نظارت سازمان استاندارد بین المللی ایزو فعالیت دارند صادر می­شوند.

شما برای اخذ گواهینامه ایزو 45001 باید ابتدا فرم مربوط به این گواهینامه را تکمیل نمایید و پس از آن با تدوین و اجرای ضوابط مربوطه در سازمان خود، از بازرسان شرکت صادر کننده گواهینامه ایزو 45001 درخواست نمایید تا برای بازرسی از سازمان شما و تطبیق ضوابط حاکم بر سازمان با استاندارد ایزو 45001، به واحد تولیدی یا خدماتی شما مراجعه کنند و در صورت نبود مشکل گواهینامه ایزو 45001 را صادر کنند.

نکته مهم درباره اخذ گواهینامه ایزو 45001 و به طور کلی تمام گواهینامه های ایزو این است که این گواهینامه ها حتما باید توسط یک شرکت معتبر صادر شوند زیرا در غیر این صورت گواهینامه صادر شده هیچگونه اعتبار و ارزش قانونی نخواهد داشت!

ایزو سیستم یکی از شرکت های فعال و بسیار معتبر در زمینه صدور انواع گواهینامه های ایزو از جمله ایزو 45001 است. دلایل معتبر بودن گواهینامه های صادر شده توسط ایزو سیستم عبارتند از:

  • تجربه طولانی ایزو سیستم در این زمینه
  • داشتن مجوزهای رسمی از سازمان های ذیربط که شما نیز قادر به مشاهده این مجوزها هستید (از طریق رجوع بخش اعتبارات و مجوزهای ایزو سیستم موجود در سایت ایزو سیستم)
  • رضایت بالای مشتریان
  • و از همه مهمتر نام آشنا بودن این گروه

پس برای اخذ گواهینامه ایزو 45001 می­توانید به سایت www.isosystem.org مراجعه نمایید و با خاطری آسوده تمامی مراحل اخذ این گواهینامه و سایر گواهینامه های ایزو را با راهنمایی کارشناسان این گروه طی کنید.

یا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو 45001 معتبر

reference / منبع : ایزوسیستم

https://isosystem.orgاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است