دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۶ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۲ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
روف گاردن چیست؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
روفگاردن همونطور که از اسمش مشخصه از تلفیق 2 واژه "بام" و "باغ" تشکیل شده یعنی همون باغ روی بام! البته نه اون باغی که به شکل سنتی ما در ذهنمون داریم چون قاعدتاً شرایط یک پشت بام با محوطه ها متفاوته که جلوتر به همه این تفاوتها اشاره میکنیم.

اگر میخواین به زبان ساده با واژه روف گاردن آشنا بشین باید موارد زیر رو با دقت مطالعه کنید تا سریع و مختصر جواب سوالتونو بگیرین:

باید بگم که روفگاردن همونطور که از اسمش مشخصه از تلفیق 2 واژه "بام" و "باغ" تشکیل شده یعنی همون باغ روی بام! البته نه اون باغی که به شکل سنتی ما در ذهنمون داریم چون قاعدتاً شرایط یک پشت بام با محوطه ها متفاوته که جلوتر به همه این تفاوتها اشاره میکنیم.

انواع روف گاردن

همونطور که گفتم شرایط ویژه پشت بام به نسبت محوطه باعث میشه که در اجرای روف گاردن ها دقت بیشتری داشته باشیم. برای مثال، همیشه نگرانی از بابت نم دادن سقف طبقه آخر جزو دغدغه های اصلی مالکان و سازندگانه. برای همین 3 روش اصلی برای اجرای روف گاردن وجود داره که هر کدوم مزایا و معایب خودشو دارن. مهم اینه که آیا قبل از ساختن بنا، پیش بینی های لازم برای اجرای روف گاردن مثل برآورد وزن و بار وارده بر ساختمون، پیش بینی تاسیسات و ... انجام شده یا نه؛

روف گاردن چیست؟

- روف گاردن گسترده یا Extensive Roof: این روش مناسب ساختمونهاییه که قبل از اجرای فضای سبز و تکمیل عایق پشت بام پیشبینی های لازم برای لایه بندی روف گاردن به ترتیب زیر انجام شده باشه:
1- عایق رطوبتی ضد ریشه: این لایه جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و ریشه به سقف اجرا میشه. جنس این عایق پایه قیر بوده و ماندگاری بالا و طولانی مدت داره و منعطف و ضد ترکه.
2- لایه ژئوتکستایل: جهت حفاظت از لایه قبلی، حفظ رطوبت و انتقال آب از کف پشت بام به سطوح بالاتر از خاک اجرا میشه. جنس این لایه از "پلی پروپیلن بافته شده" بوده و در مقابل اسیدها مقاومه و در عین حال باعث جلوگیری از فرسایش در زیر خاک میشه.
3- لایه ژئودرین: این لایه برای زهکشی و هوا رسانی به سطح زیرین خاک اجرا میشه و در ذخیره کردن آب بسیار موثره. این لایه مقاومت کافی در برابر وزن خاک و گیاهان داره و در زیر خاک دچار فرسایش نمیشه.
4- لایه فیلتر خاک: هدف اصلی از اجرای این لایه جلوگیری از خروج و شسته شدن خاک در طولانی مدته و از جنس "پلی پروپیلن بافته نشده" است.
این روش مشخصاً مثل اسمش فضای سبز گسترده مثل چمن طبیعی به عمق کاشت میانیگین 10 سانت رو به شما میده. بنابراین بسیار سبکه و میتونه روی هر بامی مثل بام های شیبدار و یا مسطح هم اجرا بشه. البته اجرای روف گاردن به این روش بیشتر اهداف اکولوژیک داره و دارای منافع محیط زیستیه نه کاربرد و استفاده خاص.
 • روف گاردن متمرکز یا Intensive Roof: این روش مناسب ساختمونهاییه که سازه اونها ظرفیت تحمل بار بالایی دارن و بر اساس اجرای روف گاردن طراحی شده باشن. تفاوت اصلی این روش با روش قبلی رو میشه در عمق کاشت دونست که به راحتی تا عمق 60 سانت متغییره و از نظر ظاهری بیشتر شبیه پارک و فضاهای تفریحیه. تو این روش با توجه به اینکه میشه از درختچه و انواع گیاهان به صورت اجرای باغچه استفاده کرد بنابراین از نظر وزنی، بار قابل ملاحظه ای حدود 300 تا 1000 کیلوگرم بر متر مربع رو به ساختمون وارد میکنن بنابراین لازمه که حتماً مهندس سازه تون در محاسبات سازه ساختمون بار مرده این بام رو در نظر گرفته باشه. لایه بندی های این روش هم دقیقا مثل روش قبلیه.

 • روف گاردن پرتابل Modular-Portable Roof: به نسبت دو روشی که گفتیم این روش آسونترین و بی دردسرترین روش اجرای روف گاردنه. از اونجایی که تو این روش هیچ نوع اتصالی به کف پشت بام داده نمیشه بنابراین خبری از بار مرده هم نیست! تو این روش پیش بینی خاصی ندارین و میتونین از انواع درختچه و گیاهان تا عمق 60 سانت هم استفاده کنین. از نظر وزنی حدود 60-80 کیلوگرم بر متر مربع بار زنده داره که یعنی سبک محسوب میشه و استانداردها رو بهم نمیزنه. از اونجایی که در این روش اتصالی به سطح پشت بام وجود نداره بنابراین برای عایق بندی لازمه که سطح پشت بام به روش معمول( در اغلب موارد ایزوگام در دو جهت افقی و عمودی) اجرا بشه و برای محافظت از ایزوگام یک لایه 3 سانتی ملات ماسه سیمان استفاده بشه. لایه بندی های ذکر شده در روش های قبلی فقط در قسمتهایی که کاشت انجام میشه مثل انواع فلاور باکس و تری باکس و ... به شرح زیر اجرا میشه؛

روف گاردن چیست؟

1- لایه ضد ریشه: در این روش از ورق گالوانیزه با رنگ پودری کوره ای به عنوان بدنه اصلی باکس ها استفاده میشه. از اونجا که آب به داخل گالوانیزه نفوذ نداره پس ریشه هم با دیوار دفاعی روبرو میشه.
2- لایه ژئودرین: این لایه برای زهکشی و هوا رسانی به سطح زیرین خاک اجرا میشه و در ذخیره کردن آب بسیار موثره. این لایه مقاومت کافی در برابر وزن خاک و گیاهان داره و در زیر خاک دچار فرسایش نمیشه.
3- لایه فیلتر خاک: هدف اصلی از اجرای این لایه جلوگیری از خروج و شسته شدن خاک در طولانی مدته و از جنس "پلی پروپیلن بافته نشده" است.

نکات طلایی در انتخاب روش اجرا

حالا که با روش های مختلف اجرای روف گاردن آشنا شدیم، باید انتخاب کنیم که قراره با دردسر روبرو بشیم یا از اجرای روف گاردن لذت ببریم. به نظر میاد روش سوم یعنی روش پرتابل- مدولار بهینه ترین روش باشه. اگر میخواین بیشتر با سیستم پرتابل- مدولار آشنا بشین سایر مزیت های این روش رو براتون میگیم:

 • عدم نگرانی بابت نفوذ رطوبت و ریشه به سطح بام: مهم ترین نکته برای انتخاب روش، توجه به درصد احتمال نفوذ ریشه به بامه! علی رغم اینکه در دو روش اول عایق ضد ریشه کار میشه، نمیشه با قطعیت از عدم نفوذ ریشه با سطح بام صحبت کرد. اجرای ناصحیح، از بین رفتن لایه و ... ممکنه به کف بام آسیب بزنه. حالا به این فکر کنید اگر ایزوگام آسیب ببینه چی میشه! در این حالت مجبورید کل روف گاردن رو جمع کنید، دوباره ایزولاسیون رو انجام بدین و مجدد روف گاردن اجرا کنید که از نظر مالی و زمانی اصلا به صرفه نیست. اما در روش سوم چون لایه ها داخل باکس های مستقل از کف بام اجرا میشه به هیچ عنوان امکان نفوذ رطوبت وجود نداره.
 • سرعت بالا در اجرا: چون از باکسهای پیش ساخته مثل انواع گلدان در این روش استفاده میشه شما درگیر کارهای وقت گیر بنایی نمیشین و در واقع از طریق فلاور باکسهای عایق شده آماده میتونین روف گاردن رو اجرا کنید.
 • قابلیت طراحی مجدد: هر زمان که دلتون بخواد میتونین چیدمان این نوع روف گاردن رو تغییر بدین و طبق سلیقه خودتون چیدمان کنید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن در تهران

همونطور که میدونین این روزها در ایران و مخصوصا در شهر تهران اجرای روف گاردن به عنوان یکی از آپشنهای کلیدی ساختمون شناخته میشه. از بین 3 روشی که معرفی کردیم شاید 70% روفگاردنها به روش پرتابل، 20% به روش متمرکز و تنها 10% به روش گسترده اجرا شده باشن. البته در سالهای اخیر روش متمرکز و گسترده منسوخ شده و بیشتر ساکنان و سازندگان به دلیل مزیتهای بسیار روش سوم این روش رو انتخاب میکنن.

حالا که فضاهای سبز خصوصی در سطح شهر بسیار کمه و دسترسی به فضاهای سبز عمومی به دلیل مشغله زیاد و فواصل طولانی از محل زندگی سخت شده، در بیشتر آپارتمانها مخصوصاً در مناطق 1،2،3 و ... روف گاردن به عنوان راه حل نهایی انتخاب شده.

علاوه بر ساختمان های مسکونی، بیشتر دفاتر اداری که با مشکل کمبود جا روبرو هستن، از پشت بام برای برگزاری جلسات، فضای سرو غذای کارکنان، پذیرایی از مهمانان و ... استفاده می کنن.

روف گاردن چیست؟

کاربردهای مختلف روف گاردن

استفاده از فضاهای بلااستفاده ساختمون که از لحاظ مالی ارزش بالایی داره، قطعاً ارزش های بسیاری داره مثل:

 • ایجاد ارزش افزوده برای ملک
 • ایجاد فضایی برای برگزاری مهمانی، جلسات ساختمان و ...
 • فضای امن برای بازی بچه ها
 • محل خصوصی برای گذران وقت
 • محل مناسبی برای ورزش در فضای باز
 • کمک به افزایش سرانه فضای سبز و محیط زیست

و ....

شرکت چکاد بام مفتخر به این است که با محدوده وسیع فعالیتی خود در اکثر نقاط ایران ، آماده همکاری برای اجرای ایده های سبز شما عزیزان باشد.

ویژگی‌های شرکت چکادبام:

. نخستین تولیدکننده‌ی صنعتی تجهیزات روف گاردن و فضای سبز پرتابل مدولار در ایران

. مشاوره و طراحی و اجرای فضای سبز عمودی : روف گاردن و تراس سبز و دیوار سبز

. تولیدکننده‌ی انواع محصولات فضای سبز مانند فلاورباکس ، آلاچیق ، پرگولا و…

راه های ارتباطی :

02144484801 02144409550 09121306522 02144417336

نشانی دفتر مرکزی: تهران،اتوبان ستاری،بلوار لاله،نبش مجاهد کبیر شمالی،پلاک ۱۳،طبقه دوم،واحد۳

نشانی کارخانه : کرج، جاده ملارد، خیابان پیک،شرکت چکادبام سبز شهر

ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه ۰۸:۰۰ الی ۱۸:۰۰......پنج شنبه ۰۸:۰۰ الی ۱۵:۰۰

همچنین برای دیدن نمونه کارهای روف گاردن می‌توانید به وب سایت شرکت مراجعه کنید.

وبسایت ها:

www.chekadeno.com

www.chekadbam.comاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است