دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
برای دانشگاه حتما باید کتاب نو بخریم؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تهیه جزوه و کتاب درسی یکی از مسائل و دغدغه‌های همه دانشجویان است. بسیاری از دانشجویان هنگام سفارش کتاب دانشگاهی خود به این دو راهی رسیده اند که بهتر است از کتاب‌های دست دو استفاده کنند یا خرید کتاب نو را انتخاب کنند؟

دردسرهای تهیه جزوه که برای تمام نسل‌های دانشجو مشترک و خاطره انگیز است، اما وضعیت دانشجوهای دو سال اخیر فرق کرده است؛ مجازی شدن آموزش و قرنطینه‌های وقت و بی وقت، نگرانی مضاعفی برای تهیه منابع درسی و امتحانی به دانشجویان می‌بخشد.

سفارش آنلاین کتاب دست دوم و نو

یکی از مواردی که نجات بخش دانشجویان در فرایند تحصیل مجازی بود، فروشگاه‌های اینترنتی برای تهیه و سفارش کتاب‌های درسی است؛ این فروشگاه‌ها در قالب وب سایت‌ها، گروه‌ها و کانالهای تلگرامی، صفحات مجازی و دیگر بسترهای شبکه وب، به صورت تهیه کتاب‌های نو و دست دوم است.

با گرانی کاغذ و بالا رفتن هرروزه قیمت کتاب رو آوردن به کتابهای دست دو در میان دانشجویان شیوع زیادی پیدا کرده است. در کنار فروشگاه‌های بسیار زیادی که به خرید و فروش کتاب‌های دست دو می‌پردازند، برخی از سایت‌های فروش کتاب هم اقدام به تهیه و توزیع این دست کتاب‌ها برای متقاضیان خود کرده اند.

مزایای خرید کتاب نو

در میان متقاضیان همیشه در صحنه‌ی کتاب‌های استفاده شده، مواردی هم هست که توزیع و فروش کتاب‌های نو را همچنان زنده نگه می‌دارد. آن چه مانع خرید دانشجویان از کتاب‌های دست دوم و استفاده شده، می‌شود و فروش کتاب‌های دست اول و تیراژ نو را همچنان بالا نگه می‌دارد، شامل نکات و موارد زیر می‌شود:

  • ویرایش‌هایی که در نسخه‌های جدیدتر کتابها صورت می‌گیرد و برای پیش بردن کلاس اساتید و طی کردن مباحث درس به آن‌ها احتیاج است.
  • عدم دسترسی به منابع فروش کتاب‌های دست دوم
  • کیفیت پایین در طراحی جلد یا چاپ کتاب‌هایی که سابقا استفاده شده اند
  • حمایت از نویسنده یا ناشر

مزایای خرید کتاب دست دوم

طی سال‌های زیادی که مراکز نشر و توزیع کتاب و مطبوعات و همچنین بازار مربوط به آن‌ها ‌هم توسعه زیادی پیدا کرده است، همچنان ما شاهد سیل عظیم متقاضیان کتاب‌های دست دوم هستیم. خصوصا از سمت دانشجویان، کتاب‌های دست دوم که معمولا بدون تغییر خاصی، هرسال در کلاس‌های درس ارائه می‌شود، متقاضیان زیادی دارد؛ عموما از ابتدا همه دانشجویان برای این درس‌ها قصدی برای خرید کتاب نو ندارند.

علاوه بر دانشجویان، کتاب‌های دست دوم میان اقشار مختلف جامعه نیز رواج زیادی دارد. علاوه بر بنگاه‌های کتاب که به صورت حضوری دست به فروش و حتی خرید کتاب‌ها می‌زنند، در فضای وبسایت‌ها و صفحات مجازی نیز فروشگاه‌های انترنتی زیادی مشغول ارائه کتاب‌های دست دو هستند. از مزایای خرید کتاب دست دو که مورد توجه خریداران آن قرار می‌گیرد، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • دسترسی به مطالب همان کتاب ولی با قیمت خیلی کمتر و به صرفه‌تر
  • بهره وری زیست محیطی، کمک به ایستادن چرخه تولید کاغذ و زباله‌ی خشک کمتر
  • برای زمانی که تهیه یک کتاب سخت یا حتی غیر ممکن باشد، بازار خرید و فروش کتاب‌های دست دو نجات بخش است
  • برای برخی از افراد، ترجمه‌ی کتاب‌هایی که سال‌ها پیش چاپ شده باشند، تیراژ اول باشند یا در نوبت ویرایش اول باشند، ارزش معنوی دارد و عموما متقاضی کتاب‌های دوم هستند

برای دانشگاه حتما باید کتاب نو بخریم؟

انواع قالب ‌های کتاب در سفارش آنلاین کتاب دانشگاهی

انتخاب کتاب به تنهایی مسئله نیست و در خودش نکات و موارد زیادی دارد که باید به آن‌ها فکر کرد. این که انتخاب شما کتاب پی دی اف باشد، دست دوم باشد یا کتاب نو، هر قالبی که برای جزوه و کتاب دانشگاهی خود که انتخاب کنید، برای شما شرایط خاصی را رقم می‌زند.

کتاب‌های پی دی اف با وجود قیمت مناسبی که دارند، عموما مورد اقبال دانشجویان قرار نمی‌گیرند، زیرا مطالعه و یادداشت برداری از آن‌ها دشوار است. با اینکه برخی امکانات و فناوری‌های تازه‌ای برای مطالعه کتاب‌های دیجیتال تهیه دیده اند اما این کتاب‌ها معمولا چشم را زودتر خسته می‌کنند و پزشکان هم توصیه می‌کنند حتی الامکان از آن‌ها کمتر استفاده شود.

کتاب‌های نو و تازه چاپ، به طور عمومی برای قشر دانشجو مطلوب نیست، زیرا قیمت آن‌ها با قالب‌های دیگر تفاوت بسیار زیادی دارد و معمولا تنها صرف مطالعه یک ترم دانشجو می‌شود. به همین خاطر دانشجویان ترجیح می‌دهند خرید به صرفه‌تری داشته باشند و برای مطالعه یک ترم اینقدر هزینه نکنند.

کتاب‌های استفاده شده و دست دوم هم با وجودی که معمولا کهنه‌تر و قدیمی‌تر از نسخه نو و تازه چاپ است، قیمت مناسبی دارد و با جست و جوی خوب، امکان خرید یک کتاب دست دو تر و تمیز را دارید.

نکاتی که برای خرید کتاب دست دو باید به آن دقت کنیم

برای خرید کتاب آنلاین دست دو اولین چیزی که به چشم ما را می‌گیرد جلد و صفحات کتاب است؛ سعی کنید کتابی را انتخاب کنید که جلد و صفحات آن تمیز و سالم باشند تا در حین مطالعه اذیت نشوید. حتما دقت کنید که صفحات آن خط خطی و رنگ شده نباشند و قابل مطالعه باشند.

بعد از اینکه یک کتاب نسبتا سالم را انتخاب کردید به سال انتشار و تاریخ‌های آن دقت کنید؛ برخی از کتاب‌ها در طی سال‌های مختلف چیزی از آن‌ها کم یا زیاد نمی‌شود ولی بیشتر کتاب‌های دانشگاهی و علمی مرتبا مورد ویرایش قرار می‌گیرند. پس باید از تغییراتی که در ویرایش‌های مختلف کتاب انجام شده آگاه باشید و کتابی را انتخاب کنید که مطالبی که نیاز دارید را در خودش داشته باشد.

بعد از اینکه نسخه کتاب با نیاز شما مطابقت داشت یک دور صفحات را چرخ بزنید، تا کلمات مشکل چاپی نداشته باشند. در چاپ‌های کم کیفیت، بعضی از کلمات کتاب بعد از مدتی می‌پرند و این نکته مطالعه کتاب را برای شما غیر قابل ممکن خواهد کرد.

برای دانشگاه حتما باید کتاب نو بخریم؟

در کتاب‌ فروشی‌های آنلاینی که کتاب دست دوم خرید و فروش و تبادل می‌شود هم معمولا امکان تعامل با شخصی که قصد خرید کتاب از او را دارید، تهیه شده است. می‌توانید از فرد بخواهید عکس کتابی را که قصد خرید آن‌را دارید برای شما بفرسد. با این حال اگر هنوز هم شک دارید می‌توانید از منابع معتبر سفارش کتاب دانشگاهی نو بدهید و خیالتان هم از مشکلات کتاب دست دو راحت باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید