دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
در خرید دریل به چه نکاتی توجه کنیم؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دریل یکی از کاربردی ترین ابزارهای الکتریکی است. اگر برای باز و بسته کردن یک پیچ و یا ایجاد حفره‌ای کوچک در سطوح چوبی، گچی و ... از دریل استفاده کرده باشید .

احتمالا دقت بالا و سهولت استفاده از دریل مجذوبتان کرده است. انتخاب یک دریل مناسب برای شخصی که دریل ابزار کار همیشگیش محسوب می‌شود احتمالا کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست؛ اما شخصی که قصد خرید دریل با هدف استفاده برای کارهای روزمره منزل را دارد شاید با همه معیارهای انتخاب یک دریل مناسب آشنا نباشد. قطعا دریلی که مناسب سوراخ کردن دیوار با هدف نصب پرده است با دریلی که برای تخریب بتن ساخته شده است تفاوت‌های چشمگیری دارد. در این مطلب با انواع دریل و ویژگی‌های هر کدام و سپس معیارهای انتخاب دریل مناسب آشنا خواهید شد. این مطلب راهنمایی جامع برای خرید دریل است.

انواع دریل

بهتر است ابتدا با انواع دریل‌ها آشنا شویم. به طور کلی دریل‌ها به سه دسته بادی، دستی و برقی تقسیم می‌شوند. دریل دستی با نیروی دست کار می‌کند. انرژی مورد نیاز دریل بادی هم از طریق فشار باد حاصل از کمپرسورها تامین می‌شود. نوع دستی و بادی دریل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و رایج ترین دسته، دریل الکتریکی یا برقی است. در ادامه با مهمترین نکات خرید انواع دریل آشنا می‌شویم.

دریل برقی

دریل برقی و دریل شارژی هر دو از برق برای تامین نیروی مورد نیاز استفاده می‌کنند؛ با این تفاوت که دریل شارژی، قادر به ذخیره برق است و می‌توان از آن در مواقعی که دسترسی به پریز برق ممکن نیست استفاده کرد. دریل برقی نیروی مورد نیاز خود را مستقیما از جریان برق تامین می‌کند. اگر قدرت دریل برایتان اهمیت زیادی دارد بهتر است سراغ دریل‌های برقی بروید. این دریل‌ها در مقایسه با دریل‌های شارژی از قدرت بیشتری برخوردارند و هنگام کار نگرانی از بابت اتمام شارژ باتری نخواهید داشت اما نکته محدود کننده در رابطه با آن‌ها طول کابل است. شرط وصل بودن دستگاه به برق در مقایسه با دریل شارژی که نیازی به اتصال دائم به جایی ندارد از آزادی عملتان می‌کاهد.

دریل شارژی

دریل شارژی هم از طریق انرژی الکتریکی کار می‌کند اما تفاوتی که با دریل برقی دارد این است که قادر به ذخیره انرژی در باتری خود است. به این ترتیب در مکان‌هایی که دسترسی به پریز برق دشوار است گزینه مناسبی محسوب می‌شود. اگر قصد خرید دریل شارژی را دارید باید به این نکته توجه کنید که بخش اصلی این ابزار، باتری آن است. باتری دریل شارژی حکم قلب این ابزار را دارد.دریل‌های شارژی در ابتدا از باتری‌های نیکل-کادمیومی استفاده می‌کردند که علاوه بر راندمان پایین، موجب سنگین شدن دریل می‌شدند که همین امر، کار مداوم و طولانی با دریل را سخت می‌کرد.

دریل برقی و شارژی

امروزه باتری‌های لیتیوم-یونی جایگزین آن‌ها شده‌اند. این باتری‌ها عمر و کارایی بیشتری دارند و همچنین برای شارژ شدن نیاز به زمان کمتری دارند. پس دریل با باتری لیتیوم-یونی گزینه مناسب‌تری است. ولتاژ دریل شارژی معمولا بین 6 تا 36 ولت است. هرچه ولتاژ بیشتر باشد وزن دریل هم بیشتر می‌شود چون باتری سنگین‌تر می‌شود. برخی تصور می‌کنند هرچه ولتاژ دریل بیشتر باشد دریل بهتر است؛ در صورتی که برای مصارف خانگی نیازی به ولتاژهای خیلی بالا نیست و می‌توان با خرید یک دریل با ولتاژ پایین‌تر، به آسانی دریل‌کاری‌های منزل را با هزینه‌ای کمتر انجام داد. اگر قصد خرید دریل شارژی برای مصارف خانگی را دارید دریل 12 ولت مناسب است؛ ولتاژهای بیشتر برای مصارف سنگین‌تر و کارگاهی مناسب هستند. نکته‌ای که خرید دریل شارژی را جذاب‌تر می‌کند این است که می‌توان با تهیه یک باتری اضافه برای دریل، وقتی شارژ باتری اصلی تمام می‌شود باتری را از دریل خارج کرد و به شارژر وصل کرد و دریل‌کاری را با باتری پُر ادامه داد؛ به این ترتیب با تهیه یک باتری اضافه، دیگر دغدغه‌ای بابت اتمام شارژ دریل و نیمه تمام ماندن کار ندارید.

معیارهای انتخاب یک دریل مناسب

اگر با ابزارهای برقی مثل دریل آشنایی زیادی نداشته باشید احتمالا تنوع مدل‌ها و ویژگی‌های آن‌ها فرایند خرید را برایتان سخت خواهد کرد. در ادامه راهنمایی جامع برای انتخاب دریل فراهم کرده‌ایم تا با خیال راحت در رابطه با مهمترین فاکتورهای انتخاب یک دریل مناسب تصمیم‌گیری کنید.

معیارهای انتخاب و خرید دریل

سه نظام دریل و اندازه مناسب آن

در رابطه با سه نظام دریل باید به دو نکته توجه کنید: قطر سه نظام و نحوه تعویض ابزار در آن‌ها. سه نظام قطعه‌ای واسطه است بین دریل و مته. قطر سه نظام تعیین کننده حداکثر قطر مته‌ای است که می‌توانید به دریل وصل کنید. قطر سه نظام به واحد میلیمتر یا اینچ بیان می‌شود. مثلا اگر قطر سه نظام دریل، 10 میلیمتر باشد قادر به استفاده از مته‌های با قطر 10میلیمتر و کمتر هستید. نکته دیگر در رابطه با سه نظام‌ها، نحوه تعویض ابزار در آن‌هاست که دو حالت دارند: اتومات و یا آچارخور. در نوع آچارخور، برای تعویض ابزار نیاز به آچار مخصوص است که معمولا همراه دریل فروخته می‌شود. اگرچه در این نوع سه نظام، تعویض مته باید با آچار مخصوص انجام شود و کمی زمان‌گیر است اما مته محکم در جای خود فیکس می‌شود. در نوع اتومات، به راحتی و با استفاده از دست می‌توان ابزار را تعویض کرد.

قابلیت چکشی دریل

دریل‌های ساده برای نفوذ در سطوح مختلف، فقط از حرکت چرخشی با دور بالا استفاده می‌کنند در حالی که دریل چکشی، به سطح کار ضربه هم وارد می‌کند. اگر دریل قابلیت چکشی شدن داشته باشد، قدرت و سرعت نفوذ بیشتری خواهد داشت زیرا علاوه بر حرکت چرخشی ساده، مته در حین حرکت ضربه‌های رفت و برگشتی و منظمی به سطح کار وارد می‌کند. پس اگر به دنبال سرعت و قدرت نفوذ بیشتر هستید توجه کنید که دریل قابلیت سوئیچ به حالت چکشی را هم داشته باشد.

سرعت و جهت چرخش ابزار

در رابطه با چرخش ابزار در دریل باید به دو نکته توجه کنید: سرعت و جهت چرخش ابزار. سرعت چرخش ابزار در دریل با واحد دور در دقیقه بیان می‌شود. معمولا سرعت کمتر از 400 دور در دقیقه مناسب باز و بسته کردن انواع پیچ و امور سبک است؛ در حالی که برای سوراخکاری سطوح سخت‌تر نیاز به سرعت بیشتر از 700 دور در دقیقه است. جهت چرخش ابزار در برخی دریل‌ها فقط در یک جهت است اما برخی دیگر قابلیت چرخاندن ابزار در هر دو جهت ساعتگرد و پادساعتگرد را دارند. اگر دریل از این توانایی برخوردار باشد، نفوذ ابزار در سطح کار راحت‌تر و با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

قیمت دریل و برند آن

قیمت و برند سازنده یکی دیگر از معیارهای خرید دریل است. از بهترین و محبوب‌ترین برندهای تولید کننده دریل می‌توان به رونیکس (Ronix)، آروا (Arva)، توسن (Tosan) و آ ا گ (AEG) اشاره کرد که علاوه بر برخورداری از کیفیت مناسب، از لحاظ قیمتی هم گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

بهترین برند دریل خانگی و صنعتی

ابعاد و وزن دریل

اگر استفاده از دریل کار همیشگیتان است ابعاد و وزن دریل اهمیت دو چندانی می‌یابد. دریل‌های مناسب استفاده در منزل معمولا وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم دارند. از لحاظ شکل ظاهری، معمولا دریل‌های شارژی T شکل ساخته می‌شوند در حالی که دریل برقی ظاهر تفنگی شکل دارد.

لوازم همراه دریل

وجود لوازم همراه دریل، کار با دریل را آسان‌تر و لذت بخش‌تر می‌کند. این لوازم شامل کیف حمل دریل، دسته کمکی (که موجب فیکس شدن دریل در نقطه دلخواه کاربر می‌شود)، چراغ LED، خط کش تنظیم و ... است.

نکات ایمنی کار با دریل

پس از انتخاب و خرید دریل مناسب با نیازهایتان نوبت به دریل‌کاری می‌رسد. آشنایی با نحوه صحیح استفاده از دریل اهمیت زیادی دارد زیرا در صورتی که کاربر از تجربه کافی در کار با دریل برخوردار نباشد علاوه بر کیفیت پایین دریل‌کاری، ممکن است شاهد بروز آسیب در دریل و همچنین شخص دریل‌کار باشیم. هنگام استفاده از دریل برای اطمینان بیشتر به نکات ایمنی زیر توجه کنید. از لباس کار مناسب و عینک (برای جلوگیری از ورود مواد به چشم) استفاده کنید. برای شروع دریل‌کاری بهتر است ابتدا سر مته را روی نقطه مورد نظر قرار دهید و سپس دریل را روشن کنید. برای جلوگیری از برق گرفتگی، در هنگام تمیز کردن دریل و تعویض مته حتما دریل را از برق بکشید. نکته دیگر اینکه از مته‌ی کُند یا به اصطلاح سوخته استفاده نکنید چون فشار زیادی به دستگاه وارد می‌کند. همچنین قبل از تخریب دیوار با دریل، از نبود سیم برق در دیوار مطمئن شوید. امیدواریم با مطالعه مطلب حاضر که توسط تیم تولید محتوای فروشگاه اینترنتی پارتینه تهیه شده است با مهمترین فاکتورهای انتخاب یک دریل مناسب آشنا شده باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید