دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
قیمت برج خنک کننده و کولینگ تاور تابع چه عواملی است؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
قیمت برج خنک کننده یا همان قیمت کولینگ تاور (cooling tower)، بدون شک یکی از مهمترین پارامترها در خرید این تجهیزات به شمار می‌رود.

پیش از صحبت در رابطه با قیمت برج خنک کننده، بایستی بدانید که این دستگاه‌ها با دفع حرارت و خنک سازی جریان آب موجود را در صنایع، توانایی استفاده دوباره از آب مصرفی و در نتیجه زمینه افزایش راندمان کاری و کاهش آسیب به دیگر دستگاه‌های صنعتی (به دلیل کاهش داغی بیش از حد و عدم رسوب گذاری) را فراهم می‌آورد. همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از انواع برج خنک کننده یا کولینگ تاور، صرفه جویی در مصرف آب است که از تمامی جهات، اقدامی قابل اهمیت به شمار میرود.

همچنین قیمت برج خنک کننده از آن جهت نیز بسیار مناسب میباشد که این تجهیزات دارای عمر بسیار طولانی و راندمان کاری بسیار بالایی می‌باشد. جالب است بدانید که کولینگ تاور ها علاوه بر پارامترهای عنوان شده، دارای مزایای فوق العاده دیگری نیز می‌باشند و جای تعجب نیست که به گواه آمارهای معتبر جهانی، از برجهای خنک کننده در بیش از 96% صنایع سبک، سنگین و نیمه سنگین جهان استفاده می‌شود؟! امــــــــــــــــــــــــا... اما دیگر مزایای فوق العاده این تجهیزات شامل چه مواردی است؟!

برج خنک کننده و مزایای جذاب آن (cooling tower)

قیمت برج خنک کننده و کولینگ تاور تابع چه عواملی است؟

کولینگ تاورها در حقیقت تجهیزاتی هستند که بسته به نیاز صاحبان صنایع، قابلیت تولید در ظرفیت‌های متفاوتی را دارند و از این جهت میتوانند نیازهای تولیدی مختفی را پوشش دهند. همچنین انواع برج خنک کننده که در مدلهای معکبی و کروی در بازار در دسترس خواهد بود، دارای مزایای متعددی است که از جمله آنها میتوان به فاکتورهای زیر اشاره کرد:

کاهش مصرف آب: خنک سازی دائمی آبهای مصرفی در صنعت و به کارگیری پرسرعت از آبهای خنک شده در چرخه تولید، یکی دیگر از مزایای این تجهیزات است که موجب جلوگیری قابل توجه از هدر رفت آب و البته صرفه جویی در هزینه های تولید خواهد شد.

طول عمر و نگهداری آسان: برجهای خنک ساز به طور کلی دارای طول عمر بسیار بالایی می‌باشند؛ البته در صورتی که این دستگاه ها را از شرکتهای معتبر این حوزه خریداری نمایید. همچنین نگهداری از این تجهیزان نیز تابه اصول پیچیده ای نبوده و بسیار راحت و آسان میتوان این دستگاه ها را نگهداری کرده و یا در صورت نیاز با کمترین هزینه، آنها را تعمیر نمود.

انتخاب معتبر: خرید قصد خرید کولینگ تاور را دارید، حتماَ و حتماَ به سراغ شرکتهای سازنده معتبر بروید؛ چرا که علاوه بر تمامی خدمات و مزایای باکیفیت، این شرکتهای معتبر در ساخت انواع برجهای خنک کننده، از آخرین استانداردهای روز جهان بهره میگیرند.

سازگاری دمایی: نکته‌ی قابل توجه در این تجهیزات این است که انواع برج خنک ساز (برج خنک کننده مداربسته، مدار باز و کولینگ تاور هیبریدی)، با شرایط دمایی، تابشی، جوی و محیطی تمامی 4 اقلیم ایران همخوانی داشته و هیچگونه نگرانی را برای صاحبان صنایع به بار نخواهد آورد. البته که برای هر اقلیم خاص، بایستی انتخاب متناسبی داشت.

کارآمد در خنک ساختن آب: جالب است بدانید که کولینگ تاورها بسیار قدرتمندتر از دیگر دستگاه های خنکساز آب اثردهی دارد و میتواند با خنک سازی مستمر جریان آب مصرفی در صنایع، از رسوب گذاری و آسیب به دستگاه‌ها و همچنین راندمان بالای روند تولید، تأثیر بسزایی داشته باشد.

تولید مطمئن: همچنین با توجه به میزان راندمان بالای کاری انواع برج خنک کننده، سرعت در تولید نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به بیان فنی، آب داغ شده در فرآیندهای صنعتی و یا تهویه مطبوع، به منظور بهره گیری مجدد از آن، نیاز به کاهش دما به مقدار مشخصی دارد که به این منظور از انواع کولینگ تاور استفاده می‌شود.

عدم آسیب به دستگاه های صنعتی: کولینگ تاورها از داغی بیش از حد آب جلوگیری میکند و به سبب همین ویژگیهای کولینگ تاور، شاهد عدم رسوب گذاری در دستگاه های صنعتی هستیمو البته همین عوامل است که موجب شده، کارشناسان این تجهیزات را همواره به عنوان یک نگهبان واقعی برای دستگاه های پرحرارت معرفی میکنند.

مقرون به صرفگی: همچنین با توجه به پارامترهای مهم و متعددی همچون: خنک سازی فوق العاده، دوام و تولید عمر بالای این تجهیزات و همچنین نیاز به کمترین هزینه برای نگهداری و تعمیرات برج خنک کننده، این دستگاه ها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار میباشد و کاملاَ مقرون به صرفه محسوب میشود.

کاهش آسیب به طبیعت: این تجهیزات بدلیل به جریان اندازی دوباره آب در صنعت، از وارد آمدن فشارهای بیشتر به سفره‌های آب زیرزمینی (به جهت استخراج آب برای فرآیندهای صنعتی) جلوگیری میکند. همچنین بد نیست بدانید که این تجهیزات به خودی خود نیز هیچگونه خطراتی را برای انسانها و محیط زیست در پی ندارد.

کاربرد فراوان: کولینگ تاورها با توجه به ویژگیها و مزایای گسترده‌ی خود، در بسیاری از صنایع سبک، نیمه سنگین و سنگین جهان (نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها و سیکلهای ترکیبی، تولید و ساخت چوب، خنک ساز دیگ بخار، بویلر و انواع کوره القایی، تولیدی‌های ساخت تجهیزات برق شهری، سیستمهای هواکش و اتاق های هوارسان و ...) مورد استفاده قرار گرفته اند.

ظرفیت برج خنک کننده: همچنین باید گفت که این دستگاه‌ها، بسته به نیاز کارگاه‌های تولیدی و صنایع سبک و سنگین، قابلیت تولید و ساخت در ظرفیتهای مختلفی را دارا می‌باشند.

قیمت برج خنک کننده

قیمت برج خنک کننده و کولینگ تاور تابع چه عواملی است؟

قیمت برج خنک کننده با توجه به سیستمها و قطعات مختلفی که در آن به کار رفته است، دارای پارامترهای متعددی می‌باشد. برای بررسی تخصصی هرچه بیشتر قیمت انواع برج خنک کننده، توجه به پارامترهای زیر الزامی میباشد:

نوع کولینگ تاور (مدار بسته، هیبریدی – نیمه خشک و مدارباز) به شدت در تعیین قیمت نهایی انواع این تجهیزات موثر خواهد بود. نوع پکینگ، کیفیت الکتروموتورهای به کاررفته و جنس و قدرت پروانه، از دیگر عواملیست که در قیمت گذاری انواع برج خنک ساز پراهمیت محسوب میشود. جنس پوشش بدنه برج خنک ساز نیز یکی از مهمترین عوامل موثر بر تعیین قیمت نهایی به شمار می‌رود. پوششهای بدنه ای که هر کدام کاربرد مختص به خود را داشته و در اقلیمها و شرایط مورد نیاز، دارای کاربردهای ویژه‌ای می باشد. مثلا ساخت بک برج خنک کننده بتنی با ساخت یک کولینگ تاور فایبر گلاس قطعا به خاطر تفاوت در مواد اولیه انها از نظر قیمت یکسان نخواهد بود. نوع تکنولوژی استفاده شده در هر دستگاه برج خنک ساز نیز می تواند تعیین کننده قیمت نهایی برج خنک کننده باشد. همچنین مکعبی یا گرد و کروی بودن فرم اصلی دستگاه، قالبی بودن یا نبودن پنلهای مورد استفاده در تولید بدنه برجهای فایبرگلاس، جنس چدنی یا فولادی بودن اسپرینکلر و ... هم دیگر نکاتیست که بایستی به آنها توجه ویژه ای گردد؛ به دلیل همین پارامترهای متعدد است که همواره تعیین نهایی قیمت برج خنک کننده، با چالشهای محاسباتی مختلفی همراه است. تعداد لایه های مصرفی دستگاه و میزان راندمان کاری آن، نوع رزین به کار رفته در مراحل ساخت، میزان کیفیت و جنس قطره گیرها و چکه گیرها و ... نیز عوامل کاملاَ تأثیرگذاری به شمار می‌روند. به طور کلی قیمت برج خنک کننده یا کولینگ تاور وابسته به عواملی متعددی میباشد که مهمترین آن را، شاید بتوان کیفیت تجهیزات و قطعات مورد استفاده در تولید برج خنک کن نامید.

قیمت کولینگ تاور بر اساس ظرفیت

قیمت برج خنک کننده و کولینگ تاور تابع چه عواملی است؟

ظرفیت برج خنک ساز میتواند بین دامنه 20 تا 3000 تن بروت متغیر باشد و مشخصاَ به هر میزان که ظرفیت دستگاه بیشتر باشد، قیمت نهایی آن نیز صعودی خواهد بود. علاوه بر ظرفیت، نوع مونتاژ یا دمونتاژ بودن کولینگ که به اندازه قالبهای تولید کننده و همزمان ظرفیت دستگاه نیز وابسته می باشد، در افزایش یا کاهش قیمت کولینگ تاور شدیداَ موثر می باشد. همچنین بد نیست بدانید که:

قیمت برج خنک کن 100 تن تبرید با بدنه فایبرگلاس:

این مدل با توجه به نوع متریال پوششی فایبرگلاس در بدنه و میزان ظرفیت، دارای رنج قیمتی 55 میلیون ریال تا 160 میلیون ریال می باشد.

قیمت کولینگ تاور 150 تن تبرید:

برج خنک کننده فایبرگلاس 150 تن تبرید دارای تقاضای بسیار زیادی در بازار می باشد؛ چرا که اغلب چیلرسازان بدلیل اکونومی بودن رنج 100 تا 200 تن تبرید، چیلر خود را در این محدوده طراحی کرده و در صورتی که نیاز به چیلر 300 تن تبرید باشد، ترجیح می دهند دو دستگاه چیلر 150 تن تبریدی برای ساختمان یا محل مورد نظر طراحی و تولید کنند. مجموعاَ برج خنک کننده 150 تن تبرید (چه مکعبی و چه کروی)، در حدود قیمت 70 میلیون تا 220 میلیون ریال معامله میگردد که البته شرکتهای معتبری همچون مهتاب گستر، محصولات خود را نیز گارانتی می‌نمایند.

قیمت برج خنک کننده 200 تن تبرید: این دستگاه نیز به لحاظ صرفه اقتصادی و قیمتی، بسیار پرتقاضا میباشد. قیمت برج خنک کننده 300 تن تبرید:

قیمت این دستگاه بسته به مکعبی یا مخروطی بودن، نوع الکتروموتور ضد بخار آن و نوع برخورد جریان هوا با قطرات آب درون برج خنک کننده، می تواند از 85 میلیون ریال تا 320 میلیون ریال در نوسان باشد. مهمترین موضوع در تعیین قیمت برج خنک کننده ضخامت بدنه و میزان الیاف و رزین مورد استفاده در تولید فایبرگلاس بدنه برج خنک کننده می باشد.

قیمت کولینگ تاور 350 تن تبرید:

برج خنک کننده مکعبی 350 تن تبرید فایبرگلاس قیمتی در حدود 160 میلیون ریال تا 850 میلیون ریال و مدل مکعبی آن قیمتی در بازه 120 الی 450 میلیون ریال خواهد داشت. بد نیست بدانید که کولینگ تاور مخروطی 350 تن، دارای قطر و ارتفاعی به ترتیب برابر با 5 و 3.5 دارد.

مهتاب گستر؛ نامی نیک و قدرتمند در خرید برج خنک کننده

شرکت مهتاب گستر (cooling-tower.ir) با تکیه بر توان مهندسین سطح بالای داخلی و به کارگیری آخرین استانداردها و تجهیزات ساخت روز جهان، آماده است تا در تهیه تمامی تجهیزات حوزه آب و فاضلاب، از جمله: برج خنک کننده یا کولینگ تاور، چیلر، فن کوئل، هواساز، پکیج و ...، پاسخگوی تمامی نیازهای صاحبان صنایع در سراسر ایران باشد.

4 دهه تلاش مستمر و بی وقفه مجموعه معتبر مهتاب گستر (www.cooling-tower.ir) موجب شده است که امروزه، مهندسین و طراحان زبده و حرفه‌ای این شرکت، نام ایران را به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات آب و فاضلاب خاور میانه (انواع برج خنک کننده، چیلر، فن کوئل، هواساز، یخساز صنعتی و...) مطرح نموده اند. از همین رو پیشنهاد میگردد که قبل از اقدام به هرگونه خرید احتمالی، حتماَ با مشاوران برجسته مهتاب گستر تماس حاصل نموده و اطلاعات تکمیلی را در رابطه با جزئیات تجهیزات مدنظرتان بدست آورید. منتظر حضور گرم و همیشگیتان هستیم...

دفتر مرکزی: تهران، خیابان حافظ، خیابان کامران صالح، پلاک ۲۰

تلفن : 02166706377 و 02166709528این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
nahid | ۲ ماه پیش
من یک برج خنک کن 500 تن تبرید میخام بخرم با همین شرکت مهتاب گستر تماس بگیرم ؟ دارید شمارش رو ؟
0
0
رضا نواری | ۳ ماه پیش
بسیار متن عالی و جالبی بود که میتونه به درد بسیاری از صاحبان صنایع، از جمله خود بنده بخوره.
0
1