دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۳ اوت ۲۰۲۱ میلادی
چگونه دانش آموزان را جذب کلاس مجازی کنیم ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از مهمترین اصول جذب دانش آموزان به کلاسهای مجازی استفاده از یک پلتفرم مناسب و کاملا آموزشی برای دانش آموزان می باشد که این امر تنها در دبستان های مطرح و شناخته شده از جمله دبستان غیردولتی ایران فردا میسر است.

انتخاب پلتفرم مناسب جهت کلاس آنلاین

هر کدام از پلتفرم های آموزش آنلاین ابزارها وامکانات منحصر به فردی را در اختیار آموزگاران و دانش آموزان قرار می دهد.مجموعه آموزشی غیردولتی ایران فردا با بکارگیری از کادر اداری و آموزشی حرفه ای در امر آموزش و استفاده از پلتفرم تخصصی آموزش آنلاین ،با در اختیار قراردادن تمامی امکانات آموزشی لازم در این فضا نظیر اشتراک گذاری وبکم و میکروفن،تخته سیاه،گفتگوی متنی پیشرفته،پخش فایل های صوتی و تصویری،ضبط همزمان کلاس و ... یک کلاس آنلاین،با کیفیت بسیار خوب برای دانش آموزان برگزار نماید.
با معرفی دقیق و توضیحات کامل درباره قابلیت ها و امکانات آموزشی محیط آموزشی آنلاین به دانش آموزان ،از جمله راه برقراری مکالمه آنلاین و ارسال سوال به آموزگار و ... می توانید دانش آموزان را آماده قرارگیری در یک فضای درسی آنلاین نمایید.

ارتباط خوب و دوستانه بین آموزگار و دانش آموزان

برقراری ارتباط کلامی و احساسی مناسب بین آموزگار و دانش آموزان و انتقال آرامش به جای استرس به دانش آموزان آنها را به حضور در کلاس درس علاقمند می کند و باعث می شود تا با میل و علاقه حتی در ساعات ابتدایی روز با علاقه به کلاسهای مجازی وارد شده و به آموزش بپردازند.
زمانیکه دانش آموزان با آموزگار ارتباط عاطفی خوبی برقرار نمایند،احساس آرامش خاطر نموده و با رغبت وارد کلاس شده و از لحظاتی که در کلاس هستند لذت خواهند برد،بطوریکه حتی تمایل به ترک کلاس نخواهند داشت.

در نظر گرفتن زنگ تفریح در فواصل درسی

آموزش و یادگیری زمانی لذت بخش تر می شود که دانش آموزان توجه و درک آموزگار را نسبت به خودشان ببینند و حس کنند.
نگارش تکالیف و پاسخگویی به تکالیف مختلف بخصوص برای دانش آموزان مقاطع پایین تر مانند اول و دوم ابتدایی نسبت به سایر پایه ها کمی سخت تر می باشد و در دانش آموزان ایجاد گرسنگی می کند،چراکه هنوز انگشتان دست دانش آموزان به اندازه کافی قوی نشده است و نگارش برای دانش آموزان عملی سخت و طاقت فرسا می باشد و فعالیت های مغزی آنان را گرسنه می کند.
تقسیم کردن دروس و تکالیف در دو یا سه قسمت و قرار دادن زنگ تفریح های کوتاه به دانش آموزان به آنها حس رضایت بخشی انتقال می دهد.دانش آموزان با علم به اینکه زنگ تفریح هم خواهند داشت با علاقه بیشتری به انجام تکالیف می پردازند و با رسیدن به زمان زنگ تفریح با خوش حالی کلاس را ترک نموده و کمی بعد،پس از خوردن و آشامیدنی کوتاه با انرژی بیشتری وارد کلاس شده و آماده ادامه کلاس و یادگیری بهتر می باشند.

تشویق دانش آموزان

دبستان دخترانه ایران فردا منطقه 22

یکی دیگر از مهمترین موارد جذب دانش آموزان تشویق آنها در فواصل درسی می باشد.به طور مثال دانش آموزانی که تکالیفشان را با دقت و سرعت بیشتری انجام می دهند می توانند زودتر از سایرین به زنگ تفریح رفته و مدت زمان استراحت بیشتری داشته باشند.این امر باعث می شود تا حس رغابت سالمی بین دانش آموزان ایجاد گردد تا بخواهند از مدت زمان استراحت بیشتری استفاده نمایند و در نتیحه بازدهی سرعت نوشتاری دانش آموزان به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.
از دیگر موارد تشویقی،تشویق به صورت کلامی و گروهی دانش آموزان می باشد.زمانی که دانش آموزان به صورت کلامی تشویق می شوند و یا دوستانشان برایشان دست می زنند،بسیار خوشحال شده و تمایل به ادامه این تشویق ها از سمت آموزگار و دوستانشان پیدا می کنند،در نتیجه هر روز با انگیزه تشویق شدن و دیده شدن و با علاقه در کلاس درس حضور پیدا می کنند.

ساختن محتواهای آموزشی جذاب

چگونه دانش آموزان را جذب کلاس مجازی کنیم ؟

در آموزش آنلاین دانش آموزان باید انگیزه کافی جهت دیدن فیلم های آموزشی داشته باشند و این امر به جز با تهیه محتواهای آموزشی جذاب و متفاوت برای دانش آموزان میسر نمی شود که آموزگاران حرفه ای بهترین دبستان دخترانه منطقه 22 در ساختن فیلم ها و محتواهای آموزشی از تبحر بسیار خوبی برخوردار می باشند.
دیدن فیلم های آموزشی تکراری و مشابه حس دلزدگی در دانش آموزان ایجاد می کند،بنابراین جهت جذب دانش آموزان ارائه محتواهای آموزشی جذاب دارای تصاویر رنگی ومتفاوت،موسیقی مناسب،اسلایدها و متن های مختلف ضروری می باشد.

ارتباط مداوم با دانش آموزان

بهتر است ارتباط بین آموزگار و دانش آموزان حتی پس از پایان کلاس مجازی نیز حفظ شود و دانش آموزان بتوانند به راحتی با آموزگار خود در ارتباط بوده و سوالات خود را بپرسند.زمانی که ارتباط بین آموزگار،دانش آموزان و اولیا به خوبی شکل گرفته باشد دانش آموزان و اولیا با حسی بهتر اشکالات خود را سوال و رفع می نمایند چراکه می دانند برخورد مناسبی از آموزگار حتی پس از پایان کلاس دریافت خواهند کرد.

بازخورد مناسب به تکالیف

بازخوردهای مناسب و متفاوت روزانه با صدایی گرم و دلنشین به دانش آموزان آرامش منتقل نموده و آنان را ترغیب به یادگیری و آموزش بهتر می کند.نوع گفتار در بازخوردها بسیار مهم است و بهتر است ابتدا دانش آموزان را بابت تلاششان در جهت تکمیل نمودن تکالیف تشویق نموده و از استیکرهای جذاب تشویقی استفاده نمایید و سپس در قالب نکته اشکالات و ایرادات تکالیف را به آنها گوشزد نموده و آنها را راهنمایی نمایید.با این کار هم حس خوب و توانمند بودن را به دانش آموزان منتقل کرده اید و هم اشکالات آنها را برطرف نموده اید.
در نظر گرفتن جایزه برای انجام دادن تکالیف خوب وکامل در دانش آموزان ایجاد انگیزه می نماید و برای رسیدن به جایزه تلاش بیشتری در امر یادگیری می کنند پس حتما برای دانش آموزان جوایزی در نظر بگیرید.

برگزاری زنگ صبحانه

چگونه دانش آموزان را جذب کلاس مجازی کنیم ؟

دانش آموزان از بودن در کنار هم لذت می برند حتی به صورت مجازی!

برگزاری زنگ های صبحانه یک یا دو جلسه در هفته تنوع بسیار مناسبی برای دانش آموزان است و با استقبال و شوق چشمگیری همراه است.حس صبحانه خوردن دسته جمعی و دیدن یکدیگر مشغول خوردن صبحانه برای دانش آموزان بسیار لذت بخش است.با این کار هم حس شادی و نشاط را در دانش آموزان تقویت می کنید و هم موجب ثابت ماندن قند خون و افزایش تمرکز حواس و قدرت یادگیری در دانش آموزان می شوید.
نخوردن صبحانه علاوه برکاهش حافظه و قدرت یادگیری عوارضی مانند بی حالی،خستگی،بی حوصلگی و عصبانیت را نیز در پی دارد،بنابراین خوردن صبحانه برای دانش آموزان بسیار مهم و حیاتی می باشد و بهتر است از آن غافل نشوید.

پخش موسیقی در کلاس

پخش موسیقی در کلاسهای آنلاین به دانش آموزان حس شادی و نشاط می دهد.دانش آموزان با شنیدن موسیقی سرشار از نشاط می شوند.می توانید حتی در زمانی که دانش آموزان مشغول انجام تکالیف هستند یک موسیقی کودکانه با صدای ملایم پخش نمایید تا هم دقت و تمرکز آنها را افزایش دهید و هم دقایقی شاد را برایشان رقم بزنید.

برگزاری بازیها و مسابقات مختلف

دانش آموزان عاشق بازی هستند!با برگزاری و انجام بازیهای مختلف محیط آموزشی را برای دانش آموزان جذاب تر کنیم.دانش آموزان در آموزش مجازی نیاز به تنوع در آموزش و انجام بازی و شادی نیز دارند.سعی کنید یک جلسه در هفته با اختصاص بخشی از کلاس به بازی،محیط را جذاب تر کنید.کاردستی درست کنید،فعالیت های عملی بیشتری انجام دهید و آموزش را ملموس کنید.

چگونه دانش آموزان را جذب کلاس مجازی کنیم ؟

همراه با پخش موسیقی مسابقات مختلفی برگزار کنید از جمله کشیدن نقاشی با لوازمی از جمله رنگ انگشتی،مداد رنگی،مداد شمعی،ماژیک و ... با چشم بسته!
اجرای بازی پانتومیم توسط دانش آموزان ...، اجرای بازی سنگ،کاغذ،قیچی ...، اجرای مسابقات خوردنی مانند خوردن ماست و هندوانه بدون کمک گرفتن از دست ...،اجرای بازی رنگ و وارنگی ...،انجام بازی هپ...،انجام بازی کلمات و ... با کمک بازی می توانید تنوع،شادی و نشاط را به دانش آموزانتان هدیه کنید.

درک کردن دانش آموزان

روحیات دانش آموزانتان را به خوبی بشناسید!
به خاطر داشته باشید برای برقراری ارتباط بهتر و موثرتر، بهتر است دانش آموزانتان را به خوبی درک کنید.
بعضی روزها بنا به علل مختلف ممکن است دانش آموزانتان از انرژی کافی برخوردار نباشد.دانش آموزانتان را بابت تاخیر در ارسال تکالیف و عدم پاسخ گویی به تکالیف در بعضی از روزها مآخذه نکنید.ابتدا حالش را بپرسید و علت موضوع را جویا شوید سپس او را درک کرده و با دادن یک روز استراحت جهت عدم انجام تکالیف به ریکاوری دانش آموزتان کمک کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits