دلگرم
امروز: جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
نقش تکنولوژی در بهبود کیفیت شیر و سایر مواد لبنی
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مواد لبنی یکی از مهمترین مواد موجود در برنامه ی غذایی روزانه خانوار می باشد که می تواند در افزایش سلامت عمومی خانوار و بهبود به رشد مناسب کودکان تاثیر بسیاری داشته باشد.

از این رو و با توجه به اهمیت بالای این مواد ، توجه به رعایت بهداشت و سلامت مواد لبنی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به طور مستقیمی می تواند در سلامت خانواد تاثیر پذیر باشد. یکی از مهمترین مراحل ارائه ی شیر به بازار که تاثیر بسیاری در سلامت شیر تولیدی دارد استفاده از دستگاه شیردوش می باشد.

شیردوش دام چیست ؟

شیر دوش دام ابزاری مخصوص می باشد که به منظور تسهیل و تسریع در امر شیر دوشی دام مورد استفاده قرار میگیرد. از سویی دیگر با توجه به اینکه امکان ورود آلودگی به داخل شیر در هین شیردوشی سنتی بسیار بالا می باشد ، استفاده از شیردوشهای اتوماتیک می تواند تضمین کننده ی سلامت شیر دوشیده شده باشد.

شیر دوش ها در چندین نمونه ی مختلف ساخته و طراحی میشوند :

شیر دوش های دام دستی ، شیردوش های اتوماتیک قابل حمل و شیر دوش های ثابت صنعتی .

چه نوع شیر دوشی بخریم ؟

یکی از مهمترین مواردی که در خرید شیر دوش نیازخواهید داشت آگاهی از نوع شیر دوشی می باشد که نیاز دارید . انواع شیر دوش ها با توجه به امکانات مختلفی که دارند ، دارای توانایی های مختلفی نیز می باشند. از این رو پیش از اقدام به خرید اطلاعات کافی در مورد انواع آنها و نوع مورد نیاز خود کسب نمایید .

از موارد مهم در انتخاب شیر دوش ، توجه به لاینر دستگاه خریداری شده می باشد. لاینر ها با توجه به نوع دام متفاوت می باشد. این تفاوت در زمان خرید دستگاه بسیار مهم می باشد. از این رو در انتخاب دستگاه مد نظر خود ، لاینر را با توجه به نوع دام انتخاب کنید . برای مثال لاینر شیردوش گاو با سایر دام ها همچون گوسفند و ... متفاوت بوده و بزرگتر است .

نقش تکنولوژی در بهبود کیفیت شیر و سایر مواد لبنی

شیر دوش صنعتی :

این نوع شیردوش ها بیشتر در مراکزی که تعداد دام بالایی دارند مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه ها دارای خرچنگی های زیادی بوده و توانایی شیردوشی از چندین گاو را به صورت همزمان دارند. مخزن شیر دوشی از انواع مخزن های شیشه ای مخصوص بوده که دارای شیر تخلیه ی مجزایی می باشد.

شیر دوش دستی :

این نوع شیر دوش ها برای استفاده ی افرادی که تعداد دام محدود و انگشت شماری دارند مناسب است. در این دستگاه ها ، شیر دوش دارای لاینر و خرچنگی مخصوص می باشد. پس از اغاز به شیردوشی ، نیروی مورد نیاز برای ایجاده حالت نبضی در لاینر ها توسط تلمبه ای که در اختیار کاربر قرار دارد مهیا می شود .

در این حالت نیز با توجه به اینکه کاربر به صورت مستقیم با دام در ارتباط نیست و دستگاه دارای مخزن مخصوصی می باشد ، الودگی به داخل شیر راه پیدا نکرده و محصولی بهداشتی آماده میشود.

شیر دوش قابل حمل :

این شیر دوش ها در چندین مدل مختلف تک واحد ، دو واحد و چند واحد تولید می شوند. دارای لاینرها و خرچنگی های مخصوصی می باشد. دستگاه دارای موتوری مخصوص بوده که با توجه به نیاز دستگاه به شیردوشی کم تا زیاد قدرت آن متفاوت است.

شیر دوش های قابل حمل بخصوص برای مناطق روستایی بسیار مناسب می باشد. این دستگاه ها با توجه به صدای بسیار پایین می توانند یک شیر دوش گوسفند ایده آل به شمار امده و عملیات شیردوشی از گوسفند و بز و ... را با سرعت بسیار بالا انجام دهند .

توجه به نوع سیستم شیردوشی :

شیردوشی نبضی متداول ترین نوع شیردوشی می باشد که در سالهای اخیر بخصوص به صورت گسترده ای در دستگاه های شیردوشی قابل حمل مورد استفاده قرار گرفته است. در نوع شیر دوشی چندین نکته ی مهم مورد نظر قرار گرفته شده است :

- آسیبی به پستان دام وارد نمیکند. با توجه به طراحی مخصوص این نوع از شیر دوشها و نیروی وارده بر پستان ، هیچ آسیبی به دام وارد نشده که در نتیجه ی آن دام با ارامش تمام شیردوشی کرده و بازدهی بالایی خواهد داشت.

- شیردوشی به صورت نبضی اتفاق افتاده و در نتیجه ی آن با کاهش خروج شیر ، دستگاه به صورت اتوماتیک به شیردوشی پایان میدهد تا فشاری بر پستانهای دام وارد نشود .

نقش تکنولوژی در بهبود کیفیت شیر و سایر مواد لبنی

چه عواملی در کاهش بازدهی شیردوشی دام موثر هستند ؟

همانطور که اشاره شد ، صدای حاصله از شیردوش ها می توانند در کاهش بازدهی شیردهی دام تاثیر گذار باشند چرا که سبب وارد شدن استرس به دام خواهند شد . در برخی از دام ها همچون بز ، در صورتی که شیر دوش بز صدای بالایی ایجاد کند ممکن است سبب آشفتگی و در نتیجه بی قرار دام شود . این مورد علاوه بر کاهش راندمان شیر دهی دام در سختی شیردوشی از بز نیز تاثیر گذار خواهد بود.

از سویی دیگر وارد کردن نیروهای مختلف به پستان دام در کاهش میزان شیردهی تاثیر گزار است . با توجه به این که اگر شیر دوشی توسط انسان انجام گیرد امکان تنظیم دقیق نیروی وارده به دام مشخص نمی باشد و نیروهای وارد متفاوت خواهند بود ، بازدهی دام در شیردهی مقدار ثابتی نبوده و دارای تغییراتی خواهد بود .

از دیگر موارد بسیار مهم می توان به توقف شیردوشی در زمان خالی شدن دام از شیر شد. این مورد در دستگاه های قدیمی قابل تشخیص نبود و از این رو امکان اسیب جدی به دام وجود داشت. اما در نسل جدید دستگاه های شیر دوشی این مورد با توجه به کاهش خروج شیر از طریق سیستم نبضی نصب شده بر روی لاینر قابل تشخیص بوده و در نتیجه پیش از اتمام کامل شیر عملیات شیر دوشی خاتمه می یابد.

نتیجه گیری :

در این پست به صورت مختصری در مورد انواع دستگاه های شیر دوش دام و نحوه ی انتخاب آنها صحبت کردیم. در هنگام خرید شیردوش حتما نوع دام و لاینر های دستگاه را در نظر گرفته و دستگاهی خریداری کنید که علاوه بر دارا بودن استانداردهای لازم در این حوزه ، دارای خدمات پس از فروش مناسبی نیز باشد . چرا که این دستگاه ها در صورت استفاده ی مداوم دارای استهلاک بوده و نیاز به خرید قطعات دستگاه در آینده خواهید داشت و برندی که فاقد یک سیستم خدمات پس از فروش مناسب باشد، موجبات مشکلات فراوانی را برای کاربران ایجاد خواهد کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !