مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
همه گیری کرونا و نیاز به آبکاری طلا زیور آلات در منزل
9
زمان مطالعه: 8 دقیقه
با استفاده از کیت های آبکاری می توانید زیور آلات و لوازم اشیاء با ارزش کهنه موجود در منزل خودتان را تغییر داده و ظاهری لوکس و جذاب به آنها ببخشید و هم می توانید از آنها درآمد زایی داشته باشید.

در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا در همه دنیا از جمله کشور خودمان و حفظ قرنطینه و فاصله اجتماعی شاید سپردن کار آبکاری به کارگاه ها برای افراد مقدور نباشد. در این شرایط و حتی در شرایط عادی برای صرفه جویی در هزینه ها شما می توانید انواع آبکاری را در منزل انجام دهید. برای انجام آبکاری طلا در منزل کافی است کیت های آنرا خریداری کرده و طبق دستورالعمل مورد استفاده قرار دهید.

با استفاده از کیت های آبکاری می توانید زیور آلات و لوازم اشیاء با ارزش کهنه موجود در منزل خودتان را تغییر داده و ظاهری لوکس و جذاب به آنها ببخشید و در این وضعیت که همه ما مجبوریم اوقات بیشتری را در خانه بگذرانیم ، این روش هم سرگرم کننده است و هم اینکه می توانید از آن درآمد زایی داشته باشید.

آبکاری طلا

آبکاری طلا یک فرآیند الکتروشیمیایی است که طی آن یک لایه نازک از طلا بر روی فلز دیگری مانند فلز آهن ، نقره یا آلومینیوم رسوب می کند. در طول این فرآیند جریان موجود در محلول، یون های طلای دارای بار مثبت را به روی قطعه فلز با بار منفی می کشاند که معمولاً جواهرات و اشیاء قیمتی هستند.

آبکاری طلا مانند آبکاری نقره یک روش ساده برای درخشان کردن جواهرات قدیمی و رنگ پریده یا سایر لوازم جانبی فلزی است. اگر از کیت آبکاری استفاده کنید روند کار نسبتاً ساده است و زمان زیادی لازم ندارد.

آبکاری طلا در خانه به عنوان یک تجارت کوچک می تواند سرگرم کننده و سودآور باشد. بسته به نوع اشیایی که می خواهید روکش طلا بزنید تجهیزات و ملزومات متفاوتی مورد نیاز هستند. از آنجا که در فرآیند آبکاری طلا از طلای واقعی که فلزی گرانبها است استفاده می شود ، هزینه کیت ها ، محلول ها و لوازم روکش طلا اغلب گران و پر هزینه است.

آبکاری طلا

کاربردهای آبکاری طلا

آبکاری طلا برای قطعاتی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی یا سایش دارند در عین حفظ انعطاف پذیری استفاده می شود و از هدایت الکتریکی بالایی برخوردار است که باعث می شود برای اجزای الکترونیکی عالی باشد.

آبکاری طلا دارای خواص ضد خوردگی بالا است و از فلز روکش شده در معرض اکسیژن و سایش ، اصطکاک و همچنین آب و هوای گرم ، سرد ، مرطوب یا خشک محافظت می کند. آبکاری طلا گرانترین گزینه آبکاری است اما بهترین روش برای اطمینان از کیفیت و ارزش محصول نهایی است.

از آبکاری طلا معمولاً در قطعات الکترونیکی ، در اتصالات الکتریکی و صفحه های مدار چاپی استفاده می شود. با این حال این فرآیند کاربردهای دیگری نیز دارد مثلا می توان از آن در تولید جواهرات استفاده کرد تا جلوه ای لوکس بر روی فلزات دیگر مانند نقره ، نیکل یا مس ایجاد کند. بعلاوه از آبکاری طلا می توان برای ایجاد بازتاب مادون قرمز استفاده کرد که دارای 99٪ ویژگی بازتابندگی در طول موج های مادون قرمز است و توسط ناسا برای کنترل حرارتی ابزارهای فضاپیما استفاده شده است.

روش انجام آبکاری طلا در خانه

روش انجام آبکاری طلا در خانه

انتخاب شی

ابتدا شی را که می خواهید آبکاری کنید، انتخاب کنید. این شی می تواند یک جواهر ، قسمتی از یک ساعت ، سخت افزار تزئینی ، آرم اتومبیل و غیره باشد. فلزی که می خواهید روی آن آبکاری انجام دهید نوع کیتی که باید خریداری کنید را تعیین می کند. برخی از وسایل مانند قطعات بزرگ ممکن است به "کیت آبکاری قلمی " احتیاج داشته باشند ، در حالی که سایر وسایل کوچک مانند جواهرات را باید با "کیت پوشش غوطه وری" آبکاری کنید.

بیشتر جواهرات با روکش طلا با پایه نقره ساخته می شوند اما سایر فلزات مانند مس یا آلومینیوم نیز می توانند با طلا روکش شوند.

جالب است بدانید نقره و طلا تمایل به پخش شدن در یکدیگر دارند و این مسئله می تواند باعث ضعیف شدن یا لکه دار شدن قطعه آبکاری شده شود. استفاده از لایه های آبکاری نقره و مس می توانند درخشندگی با دوام بیشتری ایجاد کنند زیرا با طلا واکنش نشان نمی دهد.

خرید کیت آبکاری طلا

اکنون که می دانید چه چیزی را می خواهید آبکاری کنید ، می توانید یک کیت مناسب را انتخاب کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید سعی کنید با سازنده کیت تماس بگیرید و بپرسید کدام کیت برای استفاده شما مناسب است.

کیت آبکاری طلا

کیت آبکاری طلا شامل شامل چند محلول، یک منبع برق و یک برس آبکاری است که به منبع تغذیه متصل شده و یونهای طلا را محل اتصال هدایت می کند. به دلیل ماهیت آبکاری طلا ، بسته به اینکه روی چه فلزی یا کالایی کار می کنید ، ممکن است به لوازم جانبی دیگری نیاز داشته باشید.

محلول های آبکاری طلا شامل طلای 14 عیار ، 18 عیار یا 24 عیار است. رنگ محصول نهایی ممکن است بسته به سطح کار متفاوت باشد. همچنین ممکن است وقتی آلیاژهای فلزی مانند مس یا نقره به محلول آبکاری اضافه می شوند رنگ های متفاوتی ایجاد شود.

تهیه مواد لازم

در حالی که کیت آبکاری شامل اکثر مواد لازم برای این فرآیند است اما ممکن است به موارد دیگر هم نیاز داشته باشید. بعضی از محلول های آبکاری برای رسیدن به بهترین نتیجه باید به دمای مشخصی برسند ، بنابراین ممکن است به یک هات پلیت و ظروف مقاوم در برابر حرارت نیاز باشد. علاوه بر این شما به یک جریان الکتریکی نیاز خواهید داشت. اگر کیت شما حاوی این دستگاه نیست ، به یکسو کننده دوازده آمپر و همچنین آب مقطر نیز احتیاج خواهید داشت.

آماده سازی محلول ها

ظروف و محلول های مورد نیاز خود را آماده کنید. علاوه بر محلول آبکاری واقعی ، کیت شما حاوی یک محلول فعال کننده خواهد بود. ظرف محلول ها را در کنار یکدیگر قرار دهید در این صورت می توانید به راحتی شی مورد نیاز جهت آبکاری را از محلول فعال به آب مقطر و به محلول آبکاری منتقل کنید.

قبل از آبکاری محلول های خود را گرم کنید این محلول ها به گرمای مداوم نیاز ندارند اما در هنگام قرار دادن وسیله مورد نظر باید دمای مشخصی داشته باشند ، بنابراین در اوایل مراحل شروع آنها را گرم کنید. دمای دقیق محلول های خود را طبق دستورالعمل کیت تعیین کنید.

منبع تغذیه خود را تنظیم کنید

منبع فعلی خود را مطابق با دستورالعمل های مشخص شده در کیت تنظیم کنید .با این حال ، اگر کیت شما منبعی برای جریان الکتریکی ندارد ، نگران نباشید.

برای پروژه های کوچک خانگی مانند آبکاری طلا یا سکه ، می توانید یک منبع تغذیه متغیر ارزان قیمت خریداری کنید. برای بیشتر کیت ها جریان تقریباً سه ولت مورد نیاز خواهد بود ، هرچند ممکن است برخی از آنها به دوازده ولت برسند.

تمیز کردن سطح فلز

قبل از انجام کار سطح مورد نظر برای آبکاری را تمیز کنید. برای کسب بهترین نتیجه موردی که باید آبکاری شود نیاز به تمیزکاری عمیق دارد و نباید هیچ اثری از روغن یا چربی روی جسم باقی بماند. عدم تمیز کردن صحیح جسم مانع رسوب لایه طلا روی سطح مورد نظر می شود.

برای این منظوراز محلول تمیز کننده موجود در کیت استفاده کنید. برخی از کیت ها حاوی محلول های تمیز کننده هستند. بسته به نوع کیت این محلول می تواند از یک ماده پرداخت کننده تا محلول اسیدی را شامل شود . محلول ها را با احتیاط کنترل کنید و همیشه از دستکش استفاده کنید.

اگر کیت شما حاوی محلول تمیز کننده نیست می توانید از مواد چربی گیر خانگی استفاده کنید و سپس آن را کاملاً با آب بشویید. مطمئن شوید که همه اثر انگشت ها ، لکه ها یا باقی مانده های دیگر از روی جسم پاک شده است زیرا سطح شی شما باید کاملاً صاف باشد.

تمیز بودن وسیله مورد نظر را با فرو کردن آن در آب مقطر آزمایش کنید. برای این منظور نحوه خروج مایع از سطح را هنگام خارج شدن از آب بررسی کنید. اگر آب بدون تشکیل قطرات کوچک به آرامی از روی قطعه لغزید یعنی در مناسبی تمیز شده است.

روکش زدن با محلول فعال

وسیله مورد نظرخود را با محلول فعال با استفاده از برس موجود در کیت که به منبع متصل شده روکش بزنید. برای این منظور از نوک قلم مویی که به دور آند پیچیده شده است استفاده کنید یا می توانید جسم مذکور را کاملاً در محلول فعال غوطه ور کنید.

شستشو طلا با آب مقطر

شستشو با آب مقطر

در این مرحله شی را در آب مقطر بشویید. اگر محلول فعال اضافی از شی شما شسته شود ، محلول آبکاری بهتر عمل خواهد کرد و به خوبی روی جسم خواهد نشست. برای اینکار یک غوطه ور شدن صحیح کافی است.

آبکاری طلا

جسم مورد نظر را با محلول آبکاری بپوشانید. دقیقاً مانند محلول فعال کننده ، می توانید از برس جداگانه آبکاری برای پوشاندن آن استفاده کنید ، یا می توانید آن را در محلول آبکاری غوطه ور کنید. جریان الکتریکی ذرات طلا را روی ماده مورد نظر رسوب خواهد داد. در صورت استفاده از روش غوطه وری مدت زمان آن با توجه به شی متفاوت خواهد بود ، اما اکثر اوقات ده تا بیست ثانیه کافی است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (9 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است