alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
9 روش عالی افزایش پس انداز و در آمد
3
زمان مطالعه: 11 دقیقه
روش های افزایش پس انداز و درآمد : همه ما دوست داریم حتی با درآمدی کم پس انداز و خیالی آسوده برای روزهای مبادا داشته باشیم اما خیلی از اوقات هنگام پول خرج کردن این خواسته را فراموش می کنیم و فقط به لذت خرج کردن پول فکر می کنیم. در این مقاله از دلگرم…

روش هایی برای پس انداز و افزایش درآمد

ما از بچگی شنیده ایم که پول نمی تواند شادی و خوشبختی بخرد.

واقعیت این است که درست بودن این کلیشه قدیمی احتمالی است. تحقیق اخیری در دانشگاه کمبریج نشان می دهد پول در واقع می تواند شادی و خوشبختی بخرد. حداقل تا حدی می تواند این کار را بکند. احتمالا شما هم در آغاز هر ماه اهدافی بزرگ دارید اما هنوز هم بخش زیادی از پولتان را خرج می کنید. آیا بقیه می توانند پول بیشتری پس انداز کنند چون ذاتا در این کار ماهر هستند ؟ اگر برای پس انداز پول مشکل دارید تنها نیستید.

آمار نشان می دهد بیش از نیمی از آمریکایی ها نمی توانند یک هزینه 1000 دلاری را پوشش دهند. آیا راه حل این است که اوضاع مالی متوسط و کمی پس انداز هم داشته باشیم ؟ البته که نه.

شما می خواهید کاری برای پس انداز بیشتر انجام دهید و کسی نیستید که به متوسط بودن راضی شود. به همین دلیل است که الان این مقاله را می خوانید. واقعیت این است که پس انداز کردن آسان نیست. شما باید عادات بد مالی خود را ترک کنید و راهکارهای پس انداز بیشتر را یاد بگیرید. بیشتر این راهکارها ساده هستند اما به تمرکز و پشتکار شما برای دنبال کردن آنها نیاز دارد.

اما قبل از هر چیز باید مشخص کنید چرا می خواهید پول پس انداز کنید. بیشتر افراد راجع به بازنشستگی صحبت می کنند. بقیه برای یک سفر پس انداز می کنند و هر کس هدفی از پس انداز کردن پول هایش دارد. پس انداز برای بازنشستگی یک باید است و همان طور که می دانید پس انداز کردن آسان نیست. اگر می خواهید پول بیشتری پس انداز کنید باید ذهنیت و چشم اندازتان را تغییر دهید.

با استفاده از یک کاغذ و خودکار یا تلفن همراهتان بنویسید داشتن پول بیشتر چه احساسی به شما می دهد. آیا می توانید شب ها راحت تر بخوابید ؟ آیا می خواهید یک بیزینس راه اندازی کنید اما به دلیل شغل فعلی تان نمی توانید ؟ آیا هر وقت کسی درباره پول صحبت می کند احساس خوبی دارید ؟

هدفمند باشید و به این فکر کنید پول بیشتر چه مزایایی برای شما دارد. از این دلایل به عنوان قطب نمای خود استفاده کنید. دفعه بعد که برای خرج کردن پول وسوسه می شوید به یاد بیاورید چرا اول باید پس انداز کنید. بعد کم کم خودتان را به روش های بهتر پس انداز کردن عادت دهید. این لیست را بخوانید و توجه کنید شما در کدام عادت ضعیف و در کدام یک قوی هستید.

1. با خودتان روراست باشید و عادت های بد پول خرج کردن خود را بشناسید

مهم ترین عادتی که باید یاد بگیرید روبه رو شدن با واقعیت است. دلیلی که نمی توانید برای افزایش پس انداز و در آمد کاری کنید این است که حقایق را دیر قبول می کنید. آسان نیست قبول کنیم که به اندازه ای که باید پول پس انداز نمی کنیم بلکه آسان تر است که به این موضوع بی اعتنا باشیم و پولی را که می توانیم ذخیره کنیم خرج کنیم و امیدوار باشیم به اندازه کافی باقی بماند.

بهتر است قدمی پیش بروید و به خودتان بقبولانید که تا به حال به خودتان دروغ گفته اید. منظور این نیست که به خودتان احساس بدی بدهید بلکه در عوض باید برای روراستی خودتان به خودتان افتخار کنید. حالا می دانید عادات بدی دارید و زمانی است که باید روی آنها کار کنید.

2. بدهی هایتان را به حداقل برسانید

قسط و بدهی همیشه چیز بدی نیست. خرید اقساطی به ما این امکان را می دهد تا جوان هستیم خانه بخریم تا سالها آسایش داشته باشیم و لذت بیشتری از زندگی ببریم؛ به ما کمک می کند وقتی بالا رفتن قیمت ها ممکن است ما را سال ها عقب بیاندازد ماشین بخریم.

قسط دادن تا حدی مشخص می تواند دوست ما در امور مالی و خرج کردن باشد اما می تواند مشکلات زیادی هم به بار بیاورد. تحقیقات نشان می دهد 38.1% آمریکایی های خانه دار زیر بار قرض هستند. قسط دادن و بدهی داشتن می تواند بد هم باشد چون برای سرمایه گذاری های بزرگی مثل ماشین و خانه مناسب نیست بلکه برای چیزهایی است که معمولا نمی توان بدون آنها زندگی کرد.

توانایی حذف بدهی ها و پس انداز بیشتر مطمئنا بعضی از عوامل استرس زا وناراحت کننده را در زندگی شما از بین می برد. بنابراین، مهم ترین روش پس انداز بیشتر، کاهش بدهی ها است. با کاهش بدهی ها تا حد ممکن می توانید از هزینه ها کم کنید، پس اندازتان را افزایش دهید و به این ترتیب بدون ترس مدام از به تعویق افتادن پرداخت بدهی ها زندگی کنید.

3. ذهنیت مالی خود را بشناسید

وقتی کلمه "پس انداز" را می شنوید چه چیزی به ذهنتان می رسد ؟

هیجان زده می شوید چون در مسیر بازنشستگی هستید یا نگران این می شوید که چند هفته اخیر چقدر پول خرج کردید ؟ واقعیت این است داستان هایی که در ذهنتان دارید باعث می شود شما پولی پس انداز نکنید. وقت بگذارید و با خودتان فکر کنید. بررسی کنید و ببینید چه داستان هایی درباره پول در آوردن و پس انداز کردن به خودتان می گویید و آنها را به چالش بکشید.

مثلا اگر فکر می کنید باید پول خود را هر طور پیش می آید خرج کنید از خودتان بپرسید این دیدگاه در چند سال گذشته چه نتیجه ای برای زندگی شما داشته. هدف شما به چالش کشیدن افکار بد مالی و ایجاد ذهنیت های بهتر در این مورد است.

4. هزینه هایتان را پیگیری کنید

پیگیری هزینه ها می تواند دلهره آور باشد چون باید هر روز درباره پولی که خرج می شود با خودتان 100% صادق باشید. با این حال، این مهم ترین عادت مالی است که باید داشته باشید. شما باید خیلی کوشا و درباره هزینه هایی که می کنید با خودتان کاملا صادق باشید.

هر شب، هر چیزی که خودتان و خانواده تان خریده اید یادداشت کنید. دقت کنید تمام رسیدها و صورتحساب ها باید برای بررسی نگه داشته شوند. بعد از اینکه هر شب این لیست را آماده کردید توضیحی درباره خریدها و هزینه هایی که کردید بنویسید. مثلا بنویسید چرا چنین خریدی کردید. آیا در راه ایستادید تا یک بطری آب بخرید در حالی که شاید می توانستید در عرض 10 دقیقه به خانه برگردید تا از خانه آب بردارید ؟

باید به این کار عادت کنید چون خریدهای کوچکی که اینجا و آنجا کردید معمولا زود فراموش می شوند. بعد از اینکه هر چیزی را که در طول روز خریدید نوشتید از یک دفترچه یادداشت یا برنامه ای در تلفن های همراه استفاده کنید و ببینید کجا لازم است هزینه هایتان را اصلاح کنید.

5. تفاوت بین نیاز ها و خواسته هایتان را بدانید

مشکلی ندارد که شما برندهای گران را دوست دارید. مشکل این است که سعی می کنید هر چیزی می خواهید بخرید چون می خواهید ارتباطتان با دوستان و اقوام ادامه داشته باشد. همان طور که پائولا پنت می نویسد "شما می توانید قدرت مالی خرید هر چیزی را داشته باشید اما نه هر چیز" باید مشخص کنید نیازها و خواسته هایتان چیست.

لیستی از چیزهایی که واقعا نیاز دارید تهیه کنید. مثلا موبایل، غذا و خانه نیازهای شما هستند؛ بعد لیستی از خواسته هایتان بنویسید که می تواند شامل چیزهایی مثل آن کفش گران قیمت، آخرین مدل موبایل آن برند و ... باشد. شما نباید فوری هر چیزی را از لیست خواسته هایتان بخرید. در عوض، یکی را انتخاب و بودجه ای برای آن تعیین کنید.

اول پس انداز کنید و وقتی به یکی از اهدافتان در زمینه پس انداز کردن رسیدید یکی از چیزهایی را که در لیست خواسته هایتان است به خودتان جایزه دهید.

6. با استفاده از ابزارهای برتر به جریان پول نقد خودتان توجه داشته باشید

شاید فکر کنید به جریان پول نقد (پولی که به حسابتان می آید و از آن خارج می شود) خود توجه دارید. فرض کنیم شما ماهی دو بار حقوق می گیرید و یک مقدار تقریبی از درآمدتان را خرج هزینه ها می کنید. باقی پولتان بدون هیچ هدفی در یک حساب بانکی مشابه می ماند که اصلا خوب نیست. برای پیگیری بهتر پول نقدتان از یک اپلیکیشن پیگیری حساب استفاده کنید. تمام حساب های بانکی تان را همگام سازی کنید و بگذارید سرمایه شخصی در حسابتان بقیه کارها را انجام دهد.

وقتی می خواهید عادات بهتر برای پس انداز کردن را در خودتان تقویت کنید یادآوری "آنچه اندازه گیری شود کنترل می شود" روشی موثر برای کنترل پول و بازبینی هر روزه موقعیت مالی شما است. این کنترل و بازبینی شامل کارت های اعتباری، حساب های بانکی، سرمایه های گذاری ها و اموال شخصی شما (مثل ماشین یا خانه تان) است.

7. امور مالی خود را بازبینی کنید

هر روز وارد حساب بانکی تان شوید و امور مالی خود را بازبینی کنید. این کار به شما کمک می کند متوجه می شوید هر خرید ثبت شده معتبر است و برای چیزی که نمی خواسته اید هزینه نکرده اید. علاوه بر این، به شما این امکان را می دهد به تصویر کلی عاداتتان در خرج کردن پول دقت داشته باشید تا متوجه شوید آیا جایی هست که بتوانید هزینه ها را کاهش دهید یا حتی آن را کاملا حذف کنید.

اطلاع داشتن از عاداتی که برای خرج کردن پول دارید به شما این امکان را می دهد تا بدانید لازم است چه مقدار پول برای روز مبادا داشته باشید. آیا به اندازه کافی پول پس انداز دارید که بتوانید شش ماه بدون حقوق زندگی کنید ؟

همچنین باید بدهی ها را هم در نظر داشته باشید تا بدانید اگر درآمدتان دستخوش تغییراتی شد می توانید از پس هر قرضی که دارید بر بیایید. وقتی موضوع پس انداز پول باشد باید به این نکته توجه کنید آیا از درآمدتان سود کافی به دست می آورید یا خیر. پولتان را جایی با بازده گذاشته اید که بیشتر شود و به درد شما بخورد ؟

شاید مقداری پول در یک حساب کم بازده داشته باشید که بتوانید آن را به حساب بانکی دیگری که برای شما سود مالی خیلی بیشتری داشته باشد انتقال دهید.

8. هدفگذاری مالی هوشمندانه داشته باشید

شما تا به حال متوجه شده اید پس انداز بدون هدف فایده ای ندارد و اینکه بگویید من می خواهم بازنشستگی راحتی داشته باشم کافی نیست. شما باید اهداف هوشمندانه مالی تعیین کنید. پس انداز هدفمند شامل کارهایی است که می توانید برای آنها کاری کنید و آنها را پیگیری کنید.

مثلا "من می خواهم ثروتمند باشم" یا "من می خواهم میلیونر باشم" هوشمندانه نیست بلکه چیزی مثل "من می خواهم م تا 10 سال آینده … میلیون تومان در آمد داشته باشم" است. اطلاع از هوش مالی و تعیین اهداف هوشمندانه مالی توانایی شما برای پیگیری اهدافتان را بالا می برد وگرنه چطور بدانید می توانید به اهدافتان در پس انداز برسید ؟ اهداف مالی فعلی خود را بازبینی و آنها را هوشمندانه کنید.

9. بودجه ای تعیین و آن را بازبینی کنید

نه تنها مهم است که بودجه ای تعیین کنید بلکه باید با پشتکار آن را پیگیری کنید. این مرحله از پیگیری هزینه هایتان مهم تر است. تعیین بودجه و پیگیری آن به طرز فکر جدی و انتقادی شما درباره خرج کردن پولتان و یافتن روش هایی برای صرفه جویی در مخارج خود مربوط است. با یک بررسی روزانه شروع کنید.

هر روز بودجه خود را بررسی کنید تا به خودتان یاد آوری کنید هر روز چقدر برای هر دسته بندی از قبل تعیین شده خرج می کنید. بعد هر هفته 30 دقیقه صرف بازبینی بیشتر بودجه کنید تا تصویر بزرگتری از آنچه برایش خرج می کنید داشته باشید و ببنید آیا برنامه ای را که تعیین کرده بودید پیگیری می کنید یا نه.

برنامه هایی مثل اکسل و Mint به شما کمک می کند تمام این اطلاعات را منظم نگه دارید تا بتوانید به آنها مراجعه و خرج هایتان را بهتر را پیگیری کنید.

لازم است این نکات را هنگام بازبینی بودجه تان به خاطر بسپارید:

  • مطمئن شوید درباره درآمدتان واقع گرا هستید و با احتیاط تخمین بزنید.
  • یاد بگیرید چطور نیازهایتان را از خواسته هایتان متفاوت کنید.
  • فرض کنید هزینه هایتان کمی از آنچه پیش بینی می کنید بیشتر است.
  • در تعیین بودجه انعطاف پذیر باشید و یک دسته بندی "هزینه های متفرقه" داشته باشید
  • هر جا می توانید از پول نقد استفاده کنید. اگر اشتباهی کردید هر چه زودتر به مسیر قبلی برگردید.

 روش های پس انداز و افزایش درآمد

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

چگونه پس انداز خود را هر ماه افزایش دهیم؟

چند قانون طلایی برای پول خرج کردن

۸ تکنیک فوق حرفه ای برای پول جمع کردن

چندین راهکار ساده اما عالی برای پس اندازاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • developgoodhabits.com
  • lifehack.org
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits