دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۲ میلادی
دلیل سفت شدن فرمان ماشین چیست؟

10 علت سفت شدن ناگهانی فرمان خودرو

دلیل سفت شدن فرمان ماشین چیست؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سیستم فرمان یکی از مهم‎ترین بخش‌های هدایت خودرو است و با این مکانیزم، تغییر جهت حرکت خودرو ممکن می‌شود. مشکل مثل سفت شدن فرمان هیدرولیک بسیار خطرناک بوده و احتمال تصادف در هر جاده‌ای را بالا می‌برد.

علت اصلی سفت شدن فرمان خودرو

نگهداری نادرست و سرویس نامنظم همراه با فرسودگی برخی از قطعات از دلایل سفت شدن فرمان خودرو می باشد. دانستن درباره آنها بسیار مهم است زیرا این امر به شما کمک میکند علایم سفت شدن فرمان خودرو را به سرعت تشخیص دهید و قبل از اینکه شرایط وخیم شود خودرو خود را سرویس کنید.

اصلی ترین دلایل سفت شدن فرمان خودرو

1- تاثیر باد لاستیک ها در سفت شدن فرما

اگر احساس میکنید فرمان خودروی شما سفت شده یا به سختی می چرخد، اولین اقدام بررسی باد لاستیک ها است. فشار باد تمام لاستیک های خودرو باید طبق توصیه کارخانه سازنده که در دفترچه راهنما دکر شده است تنظیم گردد.

2- سایز رینگ و لاستیک

استفاده از رینگ و لاستیک پهن و نیز تا حدی باعث سفت شدن فرمان خودرو می شود.استفاده از آج درشت به دلیل ایجاد اصطکاک بیشتر، موجب سفت شدن فرمان می گردد.

3- تسمه هیدرولیک

تسمه هیدرولیک وظیفه انتقال نیرو از موتور به پمپ هیدرولیک را بر عهده دارد در صورتی که تسمه هیدرولیک شل باشد، دچار فرسودگی گردد و پاره شود فرمان خودرو شما به سختی خواهد چرخید.در صورت مشاهده هرگونه ترک، پارگی و ساییدگی حتما اقدام به تعویض نمایید.

دلیل سفت شدن فرمان خودرو

4- کیفیت روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک از طریق شلنگ ها و لوله های رفت و برگشت وظیفه روانکاری فرمان هیدرولیک و انتقال قدرت به سایر بخش های هیدرولیکی خودرو را به عهده دارد.متناسب بودن استاندارد روغن هیدرولیک با خودروی شما بسیار مهم است.روغن هیدرولیک نیز مانند سایر روغن های خودرو با گذشت زمان نیاز به تعویض دارد و پیشنهاد می شود هر دو سال اقدام به تعویض آن نمایید.در بسیاری از خودروها به دلیل هم جنس بودن روغن گیربکس اتوماتیک با روغن هیدرولیک می توان از روغن های اتوماتیک برای سیستم هیدرولیک استفاده نمود.

5- کاهش سطح روغن هیدرولیک باعث سفت شدن فرمان میشود

کاهش سطح روغن هیدرولیک موجب کاهش فشار در سیستم، سخت چرخیدن فرمان و نیز صدمه به قطعات سیستم هیدرولیک می گردد .
عمده ترین نشانه کاهش سطح روغن شنیدن صدایی شبیه به صدای جیغ هنگام چرخش فرمان است.
کاهش سطح روغن هیدرولیک می تواند به علت نشتی روغن از شلنگ های فشار قوی، شلنگ های فشار ضعیف و جعبه دنده و … باشد.
هشدار: در بعضی از خودروها نشتی روغن هیدرولیک و ریختن آن بر روی اگزوز خودرو موجب آتش گرفتن خودرو می گردد.

6- خرابی پمپ هیدرولیک

در کنار روغن هیدرولیک ، پمپ نیز در ایجاد فشار مناسب در سیستم فرمان نقش مهمی دارد. یکی از علت هایی که سبب سفتی فرمان و سخت چرخیدن آن می شود کاهش توان پمپ هیدرولیک می باشد که یکی از دلایل عمده آن فرسایش فیزیکی این قطعه می باشد که معمولا در خودروهای با کارکرد بالا رخ می دهد.
از نشانه های خرابی پمپ هیدرولیک میتوان به شنیدن صدای زوزه و جیغ در زمان چرخش فرمان و یا زمانی که فرمان به سختی می چرخد ولی با گاز دادن، چرخاندن فرمان راحت تر می شود، اشاره کرد.

حتماً بخوانید:
عواملی که باعث لرزش فرمان می شوند چیست ؟

عواملی که باعث لرزش فرمان می شوند چیست ؟

یکی از مشکلات بسیار شایع در خودروها لرزش فرمان است که گاهی در هنگام ترمزگیری بیشتر به چشم می‌آید. این مشکل می‌تواند ریشه‌های زیادی داشته باشد. در…

راه کار: در صورت کاهش توان پمپ هیدرولیک به دلایل فیزیکی توصیه می شود روغن هیدرولیک خودرو خود را با روغن های هیدرولیک ATF 3/4/5 زادو (XADO) و یا ATF 6 زادو (XADO) تعویض نمایید، سپس از احیاگر سیستم هیدرولیک EX120 زادو (XADO) استفاده نمایید. ترمیم کننده سیستم هیدرولیک زادو به میزان زیادی موجب ترمیم در این قطعه می گردد.

چرا فرمان خودرو سفت و ثابت می شود؟

7- وجود هوا در سیستم فرمان هیدرولیک

یکی از نشانه های وجود هوا در سیستم هیدرولیک، به سختی چرخیده شدن فرمان هنگام چرخش سریع به یک سمت می باشد.جهت برطرف کردن این مشکل و هوا گیری کردن، به مکانیک مجرب مراجعه کرده و در صورت لزوم اقدام به تعویض روغن هیدرولیک نمایید.

8- جعبه فرمان

جعبه فرمان وظیفه کنترل و هدایت خودرو را بر عهده دارد. یکی از دلایلی که سبب سفت شدن فرمان هیدرولیک می گردد آسیب دیدن قطعه مارپیج داخل جعبه فرمان می باشد.از نشانه های وجود اختلال در جعبه فرمان، سفت بودن فرمان در زمانی است که خودرو سرد است ولی پس از گرم شدن موتور، فرمان راحت تر چرخیده می شود.معمولا در جعبه دنده های تعمیر شده امکان سفت شدن فرمان وجود دارد.

9- شیر هیدرولیک

10- جک دو طرفه هیدرولیک

وجود خرابی در این قطعات نیز سبب سفت شدن فرمان هیدرولیک خودرو در هنگام گردش می گردد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • revitakhodro.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی