دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
عوامل موثر بر قیمت سردخانه های زیر صفری
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سردخانه های صنعتی در 2 مدل سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر عرضه می شوند. هر کدام از این سردخانه ها برای نوع خاصی از محصولات غذایی، گیاهی، دارویی و... مورد استفاده قرار می گیرند.

سردخانه های صنعتی در 2 مدل سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر عرضه می شوند. هر کدام از این سردخانه ها برای نوع خاصی از محصولات غذایی، گیاهی، دارویی و... مورد استفاده قرار می گیرند.

سردخانه ها برای حفظ و نگهداری مواد غذایی مختلف کارایی بسیاری دارند. در واقع این محیط ها، می توانند کیفیت طولانی مدت مواد غذایی، گل و گیاه و... را فراهم کنند و از فاسد شدن یا تخریب آن ها جلوگیری کنند.

کاربرد سردخانه بالای صفر

انواع سردخانه بر اساس رنج دمایی

سردخانه ها بر اساس دما، در 2 مدل سردخانه زیر صفر و بالای صفر راه اندازی و ساخته می شوند. این سردخانه ها به شکل سالن های دومداره یا تک مداره در ساختمان های صنعتی، استفاده می شوند. این نوع رنج دمایی، برای کاربری های مختلف مدنظر قرار می گیرد. چنین سردخانه هایی به شکل متحرک یا ثابت ساخته و راه اندازی می شوند. همچنین برای خنک سازی و تبرید، نیاز به مبردهایی همچون فریون یا آمونیاک دارند.

ویژگی سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر، شرایط نگهداری مواد مختلف را در مدت زمان کوتاه فراهم می کند. همان طور که متوجه شدید، دمای این سردخانه ها، بالای صفر است و به دو گروه سردخانه های بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم بندی می شوند. محدوده دمایی سردخانه بالای صفر، بین 1+ تا 4+ است. عملکرد سردخانه های کوتاه مدت بالای صفر، بدین شکل است که محصولات فقط چند روز در آن ها نگهداری می شوند. بعد از گذشت چند روز، محصولات دیگری وارد محیط سردخانه شده و محصولات قبلی نیز خارج می شوند. نگهداری مواد غذایی مختلف در سردخانه های کوتاه مدت، حداکثر به مدت 15 روز است.

سردخانه های بلند مدت بالای صفر را با نام تبرید عمومی می شناسند. این نوع سردخانه ها با توجه به قابلیت هایی که دارند، بیشتر برای انبارهای تجاری مورد استفاده هستند. سردخانه های عمومی برای حفظ و نگهداری مواد غذایی، شرایط و قوانین خاصی دارند. جالب است بدانید که در تبرید عمومی، نوع خاصی از محصولات نیز نگهداری می شوند.

به طور کلی محصولاتی همچون گل و گیاهان دارویی، لبنیات، میوه ها، داروها و صیفی جات از مواردی هستند که می توانند در محیط سردخانه بالای صفر قرار بگیرند.

عوامل موثر بر قیمت سردخانه های زیر صفری

سردخانه بالای صفر

ویژگی های سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر نسبت به سردخانه بالای صفر معروف تر است. در واقع اغلب افراد تصور می کنند تمام سردخانه ها دمایی معادل زیر صفر درجه دارند. سردخانه های زیر صفر را به عنوان سردخانه انجمادی نیز می شناسند. چون محدوده دمایی آن بین 12- تا 23- است. با این حال، سردخانه زیر صفر با دمای منهای 18 درجه، نسبت به دیگر سردخانه های زیر صفر درجه، کاربرد بیشتری دارد. چرا که اغلب محصولات همچون ماهی منجمد، گوشت منجمد، سبزیجات منجمد، مرغ منجمد و... در این نوع سردخانه ها حفظ و نگهداری می شوند.

دامون انواع سردخانه زیر صفر و بالای صفر را با قیمت مناسب و تجهیزات پیشرفته ارائه می کند. در این مجموعه سایر تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سردخانه همچون کندانسور، کمپرسور، اواپراتور و... نیز عرضه می شوند.

سردخانه دو مداره

سردخانه دو مداره نیز از نظر عملکرد بسیار به سردخانه زیر صفر و بالای صفر شبیه است. در این نوع سردخانه ها، امکان تغییر وضعیت تبرید از بالای صفر به زیر صفر وجود دارد. فقط باید بعد از هر بار تغییر وضعیت و تخلیه یخچال، شستشوی محیط سردخانه به کمک مواد نانو انجام شود. این مسئله برای جلوگیری از بوگیری و انتشار بوی نامطبوع در محیط سردخانه مدنظر قرار می گیرد. استفاده از سردخانه های مجزای صنعتی بالای صفر و زیر صفر نیز می تواند برای جلوگیری از بوگیری سردخانه، مناسب باشد. با این وجود، این ایده با توجه به قیمت های بالا به صرفه نیست.

تجهیزات سردخانه

برای اینکه بتوانید سردخانه راه اندازی کنید، باید تجهیزات و اجزای تبرید را به خوبی بشناسید:

کمپرسور از اصلی ترین و مهم ترین قطعات برای محیط هایی نظیر یخچال و سردخانه است که جهت فشرده سازی گازهای مصرفی به کار گرفته می شود. این فشرده سازی با افزایش دمای گاز همراه است. کمپرسور اسکرو و اسکرول از کمپرسورهایی هستند که در صنایع برودتی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا برای ساخت سردخانه زیر صفری مناسب از کمپرسور های کمپانی بیتزر استفاده می شود.

کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه جزء تجهیزات سردخانه زیر صفر و بالای صفر است. این قطعه بین شیر انبساط چیلر و کمپرسور جای گرفته و مجموعه ای از چیلرهای تبرید را به همراه دارد. کندانسور، مبرد گازی را به مبرد مایع تبدیل کرده و نقش یک مبدل حرارتی را بازی می کند. در فرآیند تبدیل، ابتدا مبرد به کمک هوا یا آب خنک شده و در نهایت از حالت گاز به مایع تبدیل می شود. این فرآیند برای تداوم سیکل تبرید تراکمی مورد توجه قرار می گیرد. در واقع کندانسور، گاز گرم شده کمپرسور را خنک می کند.

عوامل موثر بر قیمت سردخانه های زیر صفری

تجهیزات سردخانه

اواپراتور سردخانه

سیستم تبرید سردخانه بالای صفر و زیر صفر دارای 4 قسمت اصلی یعنی واحد تبخیر کننده، واحد کندانسور، شیر انبساط و یک کمپرسور است. این سیستم، مواد را در مداری بسته حمل کرده و به کمک لوله کشی بین چهار اجزای اصلی، گردش هوا را برقرار می سازد. در نهایت هوا را خنک می کند. اواپراتورها وظیفه دارند سرمای حاصل از سیستم تبرید را به کمک دمنده ها به داخل محفظه سردخانه منتشر کنند.

قیمت سردخانه بالای صفر

سرد خانه بالای صفر می تواند به شکل سیار یا ثابت طراحی و راه اندازی شود. اگر شما در محیط صنعتی فضای کافی برای راه اندازی این نوع سردخانه ها دارید، می توانید از سردخانه ثابت کمک بگیرید. در غیر این صورت، سردخانه های سیار و کانکسی راه اندازی می شوند. ظرفیت سردخانه، نوع کف سازی محیط سردخانه، عایق بندی سردخانه، برند تجهیزات برودتی سردخانه، هزینه نصب و اجرا و... از مواردی هستند که قیمت سردخانه بالای صفر را تحت تاثیر قرار می دهند.

قیمت سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر با توجه به نحوه طراحی، تجهیزات، عایق بندی و... قیمت گذاری می شود. در بیشتر موارد صاحبان صنایع به دلیل محدودیت فضا یا جا به جایی مداوم، از ایده سردخانه سیار استقبال بیشتری می کنند. این سردخانه ها با توجه به ابعاد، ظرفیت و مساحتی که دارند، قیمت گذاری می شوند. برای خرید سردخانه های زیر صفری می توانید لینک رو به رو را کلیک کنید:

https://www.damoon-co.com/cold-store/below-zero-cold-store/

عوامل موثر بر قیمت سردخانه های زیر صفری

سردخانه زیر صفر

نکات مهم در راه اندازی سردخانه بالای صفر و زیر صفر

برای انتخاب و راه اندازی سردخانه بالای صفر و زیر صفر به چند نکته مهم توجه کنید:

  • طراحی سازه سردخانه زیر صفر و بالای صفر بر مصلحت و کارایی آن تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین، قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین تطابق برای کسب و کار خود، باید سردخانه های مختلف را تجزیه و تحلیل و مقایسه کنید. دیوارهای سردخانه بر راندمان تبرید تأثیر می گذارند، بنابراین باید ماژول را ارزیابی کنید. در حالت ایده‌آل، دیواری با عایق ضخیم برای کاربردهای معمولی و انجماد عمیق ایده‌آل است، در حالی که استانداردهای سردخانه برای نگهداری سبزیجات، می‌توانند سخت‌گیرانه‌تر باشند.
  • کف نیز یک طرح مهم در ساختار تبرید است. اگر سردخانه را روی یک طبقه خنک معمولی راه اندازی کنید، یخ روی سطح آن جمع می شود. این موضوع برای افرادی که از فضا استفاده می کنند، ناخوشایند است و خطر سقوط را به همراه دارد. شما باید سردخانه ای را انتخاب کنید که با سیستم گرمایش از کف سازگار باشد.
  • نوع سیستم تبرید مورد استفاده در سردخانه زیر صفر و بالای صفر، اهمیت زیادی دارد. به طور کلی، سردخانه ها توسط یک اواپراتور که گرما را از محفظه داخلی می گیرد و یک کندانسور که گرما را آزاد می کند، سرویس می شوند. با این حال، سیستم های تبرید مختلف از این مفهوم اساسی نشات می گیرند. اگر به یک سردخانه با یک منطقه دمایی منفرد علاقه دارید، باید سردخانه گیره ای را انتخاب کنید. این سردخانه با اواپراتور و کندانسور در یک محفظه طراحی شده است.
  • شما باید یک سردخانه با قابلیت تنظیم دمای ایده آل، انتخاب کنید. این موضوع، امکان تنظیم دما را برای سردخانه فراهم می کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits