دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
12 انشا در مورد شهادت حضرت فاطمه مناسب پایه چهارم تا هفتم
83
زمان مطالعه: 16 دقیقه
انشا در مورد شهادت حضرت فاطمه، مجموعه انتخابی انشا با موضوع ایام فاطمیه مناسب پایه های چهارم تا هفتم (توصیفی،حگایتی و ....) را در ادامه خواهید خواند .

انشا در مورد حضرت فاطمه

حضرت فاطمه زهرا(س) دختر حضرت محمد پیامبر بزرگ اسلام(ص)، همسر حضرت علی(ع) نخستین ستاره درخشان آسمان امامت و ولایت و مادر امام حسن(ع) کریم اهل بیت و امام حسین(ع) سرور جوانان اهل بهشت و حضرت زینب کبری(س) قهرمان کربلا می باشد، ایشان از هر نظر یک الگوی بی نظیر نه تنها برای زنان بلکه برای تمام عالم بشریت است.

حضرت زهرا(س) در ۲۰ جمادی الثانی بین ۳۵ تا ۴۵ عام الفیل پیش از هجرت در مکه مکرمه چشم به جهان گشود و در ۱۳ جمادی‌الاول یا ۳ جمادی‌الثانی ۱۱ هجری قمری در مدینه ندای حق را لبیک گفت و شعیان هر سال در ایام فاطمیه، با برگزاری مجالس عزا، به سوگواری می پردازند.
در روایات شیعه، ۲ تاریخ برای شهادت فاطمه زهرا(س) وجود دارد، ایام فاطمیه در فاصله بین ۱۳ جمادی‌الاول تا ۳ جمادی‌الثانی است، مراسم ایام فاطمیه ۶ روز می‌باشد، ۳ روز در ماه جمادی‌الاول و ۳ روز در ماه جمادی‌الثانی.
ایام فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی‌الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی‌الثانی می‌باشد که شیعیان به عزاداری برای شهادت حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلام(ص) می‌پردازند.

 حضرت فاطمه زهرا

انشا درباره حضرت فاطمه به زبان کودکانه

روزی که حضرت فاطمه (س) به دنیا آمد پدر ایشان یعنی حضرت محمد (ص) و مادرش یعنی حضرت خدیجه (س) بسیار خوشحال و شاد بودند.
پیامبر اسم دخترشان را فاطمه گذاشتند که به معنای جدا شده از بدی ها است.
در آن زمان در بین مردم عربستان دختر دار شدن خوب نبود و هر کس پسری نداشت او را مسخره می کردند و می گفتند نسل تو ادامه پیدا نمی کند.
در حالی که بعد از تولد حضرت فاطمه (س) سوره کوثر به پیامبر نازل شد و این سوره در واقع جواب خداوند به افرادی بود که پیامبر را مسخره می کردند زیرا خدا به پیامبر فرمود که نسل آن ها ادامه پیدا نخواهد کرد.
پیامبر (ص) دخترش را خیلی دوست داشت و او را می بوسید و می گفت که فاطمه بوی بهشت می دهد.
حضرت فاطمه زهرا دختری مهربان و دوست داشتنی بود. او در دوران کودکی مادرش را از دست داد و زمانی که بت پرستان پیامبر را آزار و اذیت می کردند و در کوچه و بازار به سوی او سنگ پرتاب می کردند حضرت فاطمه با چشم پر از اشک از پدرش مراقبت می کرد.
به همین خاطر است که پیامبر به دخترش ام ابیها می گفت که یعنی فاطمه مانند مادر پدرش است. حضرت فاطمه (س) پاک ترین خانم دنیا است که از او نسل پاک به جای مانده است.
او با حضرت علی (ع) پسر عموی پیامبر و امام اول ما شیعیان ازدواج کرد و چهار فرزند یعنی امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، حضرت زینب (س) و حضرت ام کلثوم (س) را به دنیا آورد.
حضرت فاطمه بعد از رحلت پیامبر و به دلیل اتفاقات تلخ بعد از آن صدمه دید و به شهادت رسید.
حضرت مهدی 0عج) از فرزندان نسل حضرت زهرا (س) و آخرین امام ما شیعیان است و ما تولد مادرشان را به ایشان تبریک می گوییم.

انشا درمورد حضرت فاطمه (س)

انشا در مورد حضرت فاطمه زهرا برای نوجوانان

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ. إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ. فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ. إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

به نام خداوند بخشنده مهربان. ما تو را کوثر دادیم. پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى کن. دشمنت‏ خود بى‏ تبار خواهد بود.
سوره کوثر در زمان به دنیا آمدن حضرت فاطمه (س) فرزند گران قدر حضرت محمد (ص) و حضرت خدیجه (س) بر پیامبر نازل شد چرا که در آن زمان پیامبر را به دلیل دختر دار شدن ابتر می نامیدند و خداوند این سوره را در شان حضرت فاطمه نازل کرده است.
این بانوی بزرگوار روز بیستم جمادی الثانی در شهر مکه به دنیا آمدند، در خانه ای که بارها جبرئیل بر پیامبر نازل شده بود.

ایشان در پیشگاه خداوند 9 اسم مخصوص دارند: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا. اما نام رسمی ایشان فاطمه بود، این نام را حضرت رسول به امر خداوند برای دخترش انتخاب کردند.
مهم ترین کنیه ایشان ام ابیها بود که پیامبر برای ابراز محبت شدید خود برای آن حضرت انتخاب کردند زیرا پیامبر در برابر حضرت فاطمه می ایستادند و دست او را می بوسیدند و بسیار تکریم می نمودند.

آن بانوی پاک زندگی کوتاه دنیوی داشتند که سرشار از صبر و شکیبایی و ایمان و تقوا بود و از دامان ایشان و حضرت علی (ع) نسل بهترین انسان های جهان هستی و بهترین خلیفه های خداوند بر روی زمین رشد یافتند تا چراغ هایی باشند برای نشان دادن مسیر توحید برای ما انسان ها که از گمراهی نجات پیدا کنیم.
مادر یازده انسان برتر دو عالم در چنین روزی پا به دنیا نهاده است، روزی که حور العین و اهل بهشت نیز برای آن به هم تبریک و بشارت گفتند. ایشان آمدند تا زنان بی سرمشق و الگو نمانند و راه معنویت بی چراغ نماند.

السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س)

انشا در مورد حضرت فاطمه

انشا با موضوع حضرت زهرا

او، الگوی همه زنان عالمْ در زندگی، راز و نیاز، عبادت، اخلاق و ایمان بود. همسری مهربان و فداکار برای حضرت علی علیه السلام و مادری دل سوز و شایسته برای فرزندانش و الگویی نمونه برای همه زنان و مادران بود. او، دختر پیامبر بود و در اخلاق و عبادتْ مانندی نداشت. در هنگام ولادت با برکتش، آسمان از برکت وجود او نورْباران بود. می دانی نام آن حضرت چیست؟ آری درست حدس زدی، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام .
امروز همه دنیا عزادارند. امروز همه دل ها غمگین و پرغصه اند. امروز از چشم ها باران اشک جاری است. امروز، روزِ شهادت مظلومانه مادر اهل بیت و ائمه، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام است؛ روزی که فرشتگان هم از این غمِ بزرگ، غمگین و گریانند. امروز سوم جمادی الثانی، و به روایتی، روز شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام است.
چند وقتی می شد که حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام در بستر بیماری افتاده بود. آن روز تلخ، حضرت فاطمه چشم هایش را باز کرد و کودکان دلبندش را نوازش نمود و وصیت های خود را به آنان فرمود، ولی خیلی زود چشم هایش را بست و برای همیشه دنیا را وداع گفت. حسن و حسین، زینب و ام کلثوم گریه می کردند و حضرت علی علیه السلام پریشان و غمگین از مسجد به خانه آمد، ولی حضرت زهرا علیهاالسلام برای همیشه از دنیا رفته بود و علی و کودکانش را تنها گذاشته بود.

12 انشا در مورد شهادت حضرت فاطمه

انشا با موضوع حضرت زهرا

بانو! مزار تو در سینه عاشقان توست.پس از تو تمام یاس های زمین، کبود می رویند.
حضرت زهرا(س) نخستین شهیدی است که در راه قیام علیه باطل به شهادت رسید.
از خلقت فاطمه زهرا(س) تمام زن ها حرمت و آبرو یافتند.
از تو برایمان تسبیحی به یادگار مانده که پس از هر نماز به آسمان می برَدِمان.
چگونه تو را زخم زدند که رخ از تمام اهل زمین پنهان کردی یا فاطمه؟
«خورشید واپسین تو تنها امید ماست
ای دامن تو چشمه آن آفتاب ها»
«در بهاری غریبانه هرچند، لاله ها بی تو در خون نشستند بعد تو یازده سرو سرسبز هفت پشت خزان را شکستند»
چگونه گریه های فاطمه(س) عرش را به لرزه می انداخت، ولی مردمان غافل شهرش را از خواب بیدار نکرد؟
زخم هایی که بر پیکرت زدند، کمترین رنجی بود که در این دنیا کشیدی. درد تو از زخم دیگری بود.
دامنت را رها نمی کنم وگرنه سر از دامان گمراهی درمی آورم.
شهادت تو آغاز شهادت های پی در پی تاریخ بود.
فاطمه(س)، رایحه بهشتی است که مشام کفر هرگز او را نخواهد شنید.

انشا ایام فاطمیه

انشا ایام فاطمیه مناسب کلاس هفتم

تو ستون استحکام عرشی بانو! این گونه بر زمین نیفت!
برخیز؛ وگرنه آسمان بر زمین سقوط خواهد کرد. برخیز و چنین رنجور به دیوار تکیه نده که تمام عالم به تو اتکا دارد.
برخیز! همه زخم هایت را پنهان کن تا دشمن، آرزوی پیروزی را برای خویش به گور ببرد.
هنوز باید باشی. هنوز اسلام نیازمند خطبه های توست. هنوز امیرالمؤمنین علی(ع) انقلاب و غیرت فاطمی تو را پشتوانه خویش می خواهد. برخیز و با همین نیمه جان مجروح، با همین پیکر زخم خورده در کوچه های شهر جاری شو.
در تمام خانه های خواب برده را با دست های عصمت خویش بکوب تا بیدارشان کنی؛ تا تنها ماندن حجت خداوند را بدانند و به پا خیزند، تا پای مال شدن وصیت و میراث رسول را سکوت نکنند.
پس از تو غمگین نباید بود.
اکنون که تو رفته ای، تمام دردهایت به پایان رسیده اند. اینک در جوار پیامبر خاتم نشسته ای و بی شک، غصه هایت را سر بر دامان او از یاد می بری. امّا اندوه من از بی تو ماندن است...، از تنها شدنِ حقیقت بر روی این خاک پرفریب...، از درد دل های تلنباری که پس از تو تنها قلب پرسکوت چاه، یارای شنیدنش را خواهد داشت.
تو را پنهان از چشم های بخیل روزگار به خاک سپردم تا حسرت دیدار مزارت تا قیامت، دل های گنه کارشان را به آتش بکشد. تو را که ناموس حق بوده ای، دور از دست ها و چشم های نامحرم زمین دفن کردم. بگذار همه تا ابد بدانند دختر معصوم رسول خدا (ص) چنان از امت خویش در ستم بود که نخواست هیچ کس نشان مزارش را بداند. بگذار این بی نشانی، به نشانه اعتراضی ابدی در دل تاریخ جاودانه شود.
اینک من برای روزهای بعد از این غمگینم؛ روزهایی که باید بی تو نفس کشید و سکوت کرد و خون دل خورد. من برای این دنیای ستم کار و در غفلت غمگینم که از این پس قرار است نشانه های خداوند را بر روی زمین، یک به یک بیازارند و بر گمراهی خویش بیفزایند. از این پس اندوه من ابدی است؛ تا آن زمان که به تو بپیوندم.
شانه ای که پس از تابوت تو خسته و غمگین به خانه بازمی گردد، هیچ آرزویی جز ندیدن دنیا ندارد. دیگر دنیا با تمام فراخی اش برای من تنگ است؛ وقتی تو را در هیچ جای زمین نمی توان سراغ گرفت.
دیگر هیچ کس انگار در دنیا نیست؛ وقتی بین ازدحام مردم، بانوی بهشتی من حضور ندارد.
آه بانو! این کلبه محقر با تو فردوس برین بود برای من...، برای من و فرزندانی که دیگر طاقت نگاه های سوگوارشان را ندارم.
وقتی که تو بودی، سفره خالی و بی رونقمان گوارا بود؛ آنچنان که گویا مائده های آسمانی برایمان پهن بود و گرسنگی را کنار این سفره بی نان، با شمیم بهشتی تو از یاد می بردیم.
بانو! هنوز زمین نیازمندت بود. هنوز گرسنگان مشتاقند که در خانه تو را بکوبند و تو افطار فقیرانه خود و خانواده ات را انفاق کنی و با لب های روزه دار، از خداوند بشنوی که: «وَیُطْعِمُونَ الطّعَامَ عَلَی حُبّهِ مِسْکِیناً وَیَتِیماً وَأَسِیراً»

انشا در مورد حضرت فاطمه برای کودکان

انشا ایام فاطمیه مناسب کلاس ششم

«آن که بر در می کوبد شباهنگام، به کشتن چراغ آمده است...». توفان فرا رسید... . چه می خواهند از آشیان عاشقانه مهر و ماه؟ تو بنشین بانو! تو برنخیز به گشودن در؛ تو پشت در نایست! نرو...، همین جا بمان. آن که مشت بر در خانه ات می کوبد، با خداوند در ستیز است.
آن که شعله به دست در کوچه ایستاده، فتنه نابکاری است که قصد برافروختن آتشی ابدی دارد؛ آتش نفاقی که تا همیشه تاریخ خواهد سوخت. آن که ناسزا می گوید و قصد آشیان تو را دارد، کینه کهنه ای دارد که امروز سر برآورده و کمر به نابود کردن حقیقت بسته، غافل از آنکه خداوند هرگز نخواهد گذاشت؛ مگر نه اینکه خداوند «نور خود را در همه جا به ظهور می رساند؛ هرچند کافران را خوش نیاید»؟!
کاش برنمی خاستی!

حتماً بخوانید:
50 عکس پروفایل ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

50 عکس پروفایل ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

عکس پروفایل ایام فاطمیه ، در این ادامه عکس شهادت حضرت فاطمه مناسب ایام فاطمیه را برای کاربران عزیز به نمایش گذاشته ایم تا در فضای مجازی هم عطرو بوی…

کاش برنمی خاستی... . تو ادامه رسول خدایی...، تو آمده ای تا اسلام زنده بماند و حق، سلامت باشد. تو زنده ای تا پیش روی آفتاب، سپر شوی و شمشیرهای برهنه ای را که به سوی امام نشانه رفته اند، حواله جان خویش کنی.
تو باید قیام کنی تا قامت یگانه امامت استوار بماند. تو انقلاب می کنی تا مردمان غفلت زده روزگار به خود بیایند و ولایت را تنها نگذارند.
تو پشت در ایستادی و انگار قلب تمام هستی، آنجا پشت در ایستاده بود و می تپید... .
در باز شد به روی فتنه ای ناگهان.
در باز شد به سوی توفان نخستین ظلم...؛ دری که چون خنجر بر جان تو فرود آمد... ، دری که راه را برای آغاز همه ستم های تاریخ باز کرد، دری که به روی دشمن حق آغوش گشود و چشم مردمان خواب زده را به روی حقیقت بست... .

موضوع انشا

انشا درباره شهادت حضرت فاطمه

«در کوچه باد می آید، این ابتدای ویرانی است...».خبری در راه است؛ خبری عظیم و واقعه ای هولناک. بادی که می وزد، آبستن عزای بزرگی است که خواهد رسید. بادی که در کوچه سرگردان است، به زودی به توفان بدل خواهد شد؛ توفانی که تنها خانه تو را به لرزه درمی آورد، توفانی که تنها قصد ویرانی کلبه عشق را دارد؛ کلبه حقیقت، کلبه وحی و توحید. کاش پنجره ها از این توفان نلرزند! کاش در خانه را به روی این زلزله ناگهان باز نکنی! کاش پشت در نایستی! کاش آشیانه ات را شعله های کینه در کام نگیرند!

انشا در مورد حضرت فاطمه

نمی‏دانم کجایی، اما هر روز برایت گل می‏چینم.
اگر بودی، مردانگی‏ها، بوی تعفن نمی‏گرفت و دست‏های سیاه تفرقه، کشورهای مسلمان‏نشین را نمی‏بلعید. ما در تنهایی خویش، غرق می‏شویم و آوازهای ابوجهل‏ها را صیقل می‏دهیم. ما از تو دور افتادیم.
هنوز بوی در نیم‏سوخته را از کوچه ‏های تنگ مدینه می‏شنویم؛ از پشت صفحات غبارگرفته تاریخ.
هنوز کلمات و آیین‏های زندگی تو زنده‏اند. اگر سیره تو فراگیر شود، دوباره عطر امامت، مشام روزهای تنها مانده ما را خواهد آکند.
کاش به ما یادآوری می‏کردی شیوه پیروان حقیقی را! کاش ما از این خواب زمستانی برخیزیم!

درباره حضرت فاطمه زهرا

انشا توصیفی درباره حضرت فاطمه زهرا

حضرت فاطمه «س»، بانوی بزرگ اسلام و یکی از بانوان برتر بهشتی اسـت کـه بالاترین جایگاه را نزد خداوند دارد. هر یک از مسلمانان و شاید بهتر بگوییم انسان‌ها، در زندگی خود بـه این بانوی پاک‌سرشت، بـه نوعی مدیون هستند. شاید پربیراه نباشد کـه بگوییم، خداوند بخشی از برکات زمین رابه یمن وجود چنین انسان‌هایی، بـه مـا ارزانی داشته اسـت.

حضرت فاطمه، دختر بزرگوار پیامبر اسلام «ص» و همسر باوفا و مهربان حضرت علی «ع»، سالها غمخوار پدر و یار و یاور شوهر بوده اسـت. او کسی اسـت کـه علی «ع» در غم فراغش، سر در چاه کرده ودر آن جا گریسته اسـت. امام عسکری «ع» در مقام حضرت فاطمه «س» فرموده‌اند کـه؛ “مـا حجت خدا بر مردم هستیم، اما فاطمه حجت خدا بر ماست.”

بـه این صورت میتوانیم مقام و جایگاه حضرت فاطمه «س» را در عالم هستی بهتر درک کنیم. باید گفت کـه حضرت زهرا «س»، مادر بزرگوار هستی و مادر تمام مردم سرگشته‌ای اسـت کـه راه خود در مسیر حقیقت را گم کرده‌اند. بهمین دلیل با تمسک بـه دامن ایشان، شاید بتوانیم در مسیر هدایت قرار گرفته و خود رابه دروازه‌های طلایی بهشت نزدیک کنیم.

حضرت محمد «ص»، پیامبر عظیم الشان اسلام، در جایی گفته‌اند کـه؛ “فاطمه «س» پاره تن مـن اسـت. هر کس کـه وی را بـه خشم آورد، مـن رابه خشم آورده اسـت و هر کـه مـن رابه خشم آورد، خداوند رابه خشم آورده اسـت.” این حدیث حاکی ازآن اسـت کـه پیامبر اسلام تا چـه اندازه مقام فاطمه را ارزشمند دانسته و جایگاه این بانوی ممتاز را آشکار می‌سازد.

انشا شهادت فاطمه الزهرا

انشا شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا

او، الگوی همه ی زنان عالمْ در زندگی، راز و نیاز، پرستش، اخلاق و ایمان بود. همسری مهربان و فداکار برای حضرت علی علیه السلام و مادری دل سوز و شایسته برای فرزندانش و الگویی نمونه برای همه ی زنان و مادران بود. او، دختر پیامبر بودو در اخلاق و پرستشْ مانندی نداشت.

در هنگام ولادت با برکتش، آسمان از برکت وجود او نورْباران بود. می‌دانی نام آن حضرت چیست؟ آری درست حدس زدی، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام. امروز همه ی دنیا عزادارند. امروز همه ی دل ها غمگین و پرغصه اند. امروز از چشم ها باران اشک جاری اسـت.

امروز، روزِ شهادت مظلومانه مادر اهل بیت و ائمه، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام اسـت؛ روزی کـه فرشتگان هم از این غمِ بزرگ، غمگین و گریانند. امروز سوم جمادی الثانی، و بـه روایتی، روز شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام اسـت. چند وقتی می شد کـه حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام در بستر بیماری افتاده بود.

آن روز تلخ، حضرت فاطمه چشمهایش را باز کرد و کودکان دلبندش را نوازش نمود و وصیت های خود رابه آنان فرمود، ولی خیلی زود چشمهایش را بست و برای همیشه دنیا را وداع گفت. حسن و حسین، زینب و ام کلثوم گریه میکردند و حضرت علی علیه السلام پریشان و غمگین از مسجد بـه خانه آمد، ولی حضرت زهرا علیهاالسلام برای همیشه از دنیا رفته بودو علی و کودکانش را تنها گذاشته بود

حتماً بخوانید:
اشعار کودکانه برای شهادت حضرت فاطمه (س) ویژه دبستانی ها

اشعار کودکانه برای شهادت حضرت فاطمه (س) ویژه دبستانی ها

یکی از راه های آموزش به کودکان خواندن شعر برای آن ها است. اگر تمایل دارید کودکان خود را با سیره و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) آشنا کنید، بهتر است از…

انشا با موضوع ایام فاطمیه

بانو! مزار تـو در سینه عاشقان توست.پس از تـو تمام یاس های زمین، کبود می رویند. حضرت زهرا «س» اولین شهیدی اسـت کـه در راه قیام علیه باطل بـه شهادت رسید. از خلقت فاطمه زهرا«س» تمام زنها حرمت و آبرو یافتند. از تـو برایمان تسبیحی بـه یادگار مانده کـه پس از هر نماز بـه آسمان می برَدِمان.

چگونه تـو را زخم زدند کـه رخ از تمام اهل زمین پنهان کردی یا فاطمه؟ خورشید واپسین تـو تنها امید ماست. ای دامن تـو چشمه آن آفتاب ها. در بهاری غریبانه هرچند، لاله ها بی تـو در خون نشستند بعد تـو یازده سرو سرسبز هفت پشت خزان را شکستند. چگونه گریه های فاطمه«س» عرش رابه لرزه می انداخت، ولی مردمان غافل شهرش را از خواب بیدار نکرد؟

زخم هایی کـه بر پیکرت زدند، کمترین رنجی بود کـه دراین دنیا کشیدی. درد تـو از زخم دیگری بود. دامنت را رها نمی‌کنم وگرنه سر از دامان گمراهی درمی آورم. شهادت تـو آغاز شهادت های پی در پی تاریخ بود. فاطمه «س»، رایحه بهشتی اسـت کـه مشام کفر هرگز وی را نخواهد شنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (83 رای)  

۱۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

زهرا | ۳ ماه پیش
خیلی بدددددددددددد بود باید یک ذره انشا تشبیحی باشه خیلی بدم اومد
5
6
محمدعرفان | ۳ ماه پیش
خیلی عالیه
2
8
ایران | ۴ ماه پیش
فردا باید جلوی همی بچه‌ها بخونم
خیلی استرس دارم
ولی این انشا
خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوب خوب خوب و عالی
7
28
ایران | ۴ ماه پیش
بهترین انشا برای خواندن ...... من باید در همه‌ی صف بخانم استرس دارم
8
26
ⓈⒶⓃⒶ🄰🄱🄳🄾🄸🄸🄰🄷 | ۴ ماه پیش
این انشاخیلی کوتاه و عالی بود.
خلاسه عالی بود 😍
8
36
سینا | ۴ ماه پیش
عالیه
11
23
سینا | ۴ ماه پیش
عالیه خوشم اومد
8
26
امیر | ۴ ماه پیش
عالی عالی عالی عالی عالی 😄😄😄💕❤😘😽عالی خیلی دوست داشتم
17
24
یگانه | ۴ ماه پیش
عالی است رازی بودیم
13
28
یگانه | ۴ ماه پیش
عالی است
12
24
بالا | ۴ ماه پیش
عالی بود
8
27

hits