دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۳ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
0
1,236
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بازي‌هايي براي تقويت مهارت گفتاري کودکان - به گزارش افکارنیوز، آيا کودک تان از لحظه اي که بيد-بازی-تقویت-مهارت-گفتاری-کودکان

به گزارش افکارنیوز، آيا کودک تان از لحظه اي که بيدار مي شود مدام حرف مي زند و فقط موقعي از حرف زدن مي افتد که خوابيده است يا اينکه از نوع ساکت و صامت است و خيلي حرف نمي زند؟ حالا از تمايل ذاتي او ـ کم حرف يا پر حرف ـ که بگذريم، شما مي توانيد در پرورش مهارت هاي گفتاري کودک تان نقش مهمي را ايفا کنيد، چون يادگيري اين مهارت هم مثل مهارت هاي رياضي و خواندن، با تمرين و ممارست آسان تر مي شود. در وهله اول بايد يک شنونده واقعي و در عين حال فعال باشيد، صرف شنيدن حرف هاي کودک تان کافي نيست، بلکه بايد از او سوال بپرسيد، اظهارنظر کنيد و با هم وارد بحث و گفتگو شويد، به طوري که کودک تان در مکالمه و برقراري ارتباط کلامي کم کم مهارت هاي لازم را کسب کند. حال در ادامه به برخي از بازي ها و فعاليت هايي اشاره مي کنيم که به کمک آنها مي توانيد به تقويت مهارت هاي گفتاري کودک تان کمک کنيد. از آنجايي که شيوه هاي يادگيري بچه ها با هم فرق مي کند، اين بازي ها براساس سبک يادگيري تنظيم شده اند، پس خودتان را در انحصار يک گروه از بازي ها قرار ندهيد و کودک تان را هم وادار به انجام فقط يک بازي نکنيد.

براي کودکاني که شنيداري (از راه گوش) ياد مي گيرند...

هر وقت نزد کودک تان هستيد، با هم حرف بزنيد. درباره خبر جالبي که به تازگي آن را جايي خوانده ايد با کودک تان صحبت کنيد، درباره گفتگويي که با يکي از دوستان تان داشته ايد، حرف بزنيد يا وقتي با هم به خريد لباس مي رويد، درباره خريدهايي که سابقاً با مادرتان انجام مي داديد، حرف بزنيد. شايد ظاهر امر اين طور نشان بدهد که کودک تان به حرف هاي شما توجهي نمي کند، اما مطمئن باشيد که او توجه مي کند و حواسش به حرف هاي شماست. هر زمان هم ديديد که او عين جمله هاي شما را هنگام صحبت کردن با کس ديگري تکرار مي کند، اصلاً تعجب نکنيد!... و نکته آخر اينکه بچه ها ذاتاً مقلد هستند، پس مراقب حرف زدن تان باشيد!

سوالات چند جوابي بپرسيد. از کودک تان سوالاتي بپرسيد که به يک يا دو کلمه جواب محدود نشوند. مثلاً اگر بپرسيد: «امروز در مدرسه چکار کردي؟» او مي تواند جزئيات زيادي را در قالب جواب به شما تحويل دهد و اگر شما از ميان همان جواب ها هم سوالاتي را مطرح کنيد، دامنه اين گفتگو وسيع تر خواهد شد، اما وقتي بپرسيد: «آيا امروز در مدرسه بازي کردي؟» او با يک جواب بله يا نه، اين گفتگو را تمام خواهد کرد. هنگامي که کودک تان مشغول جواب دادن به سوالات شماست، با اشتياق به حرف هايش گوش کنيد. او احتمالاً توضيحاتي پيش پا افتاده خواهد داد که شايد حوصله شما را سر ببرد، اما شما سراپا گوش باشيد، چون همين توضيحات به ظاهر کم اهميت براي او مهم هستند، ضمن آنکه ممکن است اين گفتگو در ادامه برايتان لذتبخش هم بشود.

صداي کودک تان را ضبط کنيد. کودک تان از شنيدن صداي خودش لذت مي برد، خصوصاً هنگامي که متوجه مي شود ديگران صداي او را چگونه مي شنوند. اين صداهاي ضبط شده را جايي محفوظ نگاه داريد تا سال ها بعد با مرور کردن و شنيدن شان خاطرات دوران خردسالي کودک تان زنده شود.

يک داستان قديمي بخوانيد. يکي از کتاب هاي کنه و قديمي کودک تان را بيرون بياوريد و آن را با صداي بلند بخوانيد، بعد در بعضي از قسمت هاي کليدي داستان سکوت کنيد و از کودک تان بخواهيد ادامه آن را بگويد يا اينکه عمداً برخي جزئيات کليدي آن را تغيير دهيد و ببينيد آيا او اشتباهات شما را تصحيح مي کند يا نه؟

يک گزارش کار بخواهيد. موقع صرف شام يا زماني که اعضاي خانواده دور هم جمع شده اند، از کودک تان بخواهيد داستان آخرين کتابي را که خوانده، خلاصه وار بگويد، بعد از ديگران بخواهيد سوالاتي را مطرح کنند. آخر سر هم از کودک تان بپرسيد که از کتاب خوشش آمده يا نه؟

از کودک تان بخواهيد با صداي بلند بخواند. شما سال ها براي کودک تان کتاب خوانده ايد و حالا نوبت اوست که براي شما کتاب بخواند. کتاب هايي را پيدا کنيد که کوتاه بوده و او به راحتي بتواند آنها را بخواند. بدين ترتيب حوصله اش سر نمي رود.

براي کودکاني که بصري (از طريق چشم) ياد مي گيرند...

از کودک تان فيلمبرداري کنيد. براي هيجان بيشتر، لباس يکي از شخصيت هاي کتاب مورد علاقه کودک تان را به او بپوشانيد تا نمايشش را اجرا کند، بعد با هم بنشينيد و فيلم را نگاه کنيد. از کودک تان درباره اجرايش سوال بپرسيد و از نقش آفريني و مهارت هاي سخنوري اش تعريف و تمجيد کنيد. اگر هم در اجرا اشتباهي کرده يا تپق زده بود، هرگز به رويش نياوريد و غر نزنيد. هدف از اين بازي، تقويت اعتماد به نفس کودک براي اجرا و برقراري ارتباط کلامي با ديگران است. قرار نيست که براي تمام دنيا نمايش اجرا کند!

از کودک تان بخواهيد محتواي يک برنامه تلويزيوني را توضيح دهد. کودک تان آنقدر بزرگ شده که بتواند طرح کلي داستان و تضاد و تعارض هاي ان را تشخيص بدهد. بنابراين از او بخواهيد داستان اصلي فيلم را تعريف کند، حتي مي توانيد از او بپرسيد که چرا شخصيت اصلي داستان ناراحت يا عصباني است.

از کودک تان بخواهيد به کمک يک کتاب مصور بي کلام، داستان بگويد. اين فعاليت براي کودکاني که در حال يادگيري مهارت خواندن هستند کارآيي فوق العاده دارد. اين فعاليت نه تنها مهارت هاي کلامي کودک را تقويت مي کند، بلکه خلاقيت او را به کار مي اندازد.

روزهاي زندگي/ شماره ۴۴۰/ ويژه نوروز ۹۳/ نوشته: هولي هانک/ ترجمه: نوشين آهاري اسکويي/ صفحه ۶۸


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter