دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
در مهمانی های نوروزی چه بازی هایی انجام دهیم ؟
8
زمان مطالعه: 13 دقیقه
در عید نوروز دید و بازدیدهای زیادی صورت می گیرد. یکی از راه هایی که موجب می شود لذت در مهمانی ها چند برابر شود، بازی های نوروزی است. در ادامه قصد داریم بهترین بازی ها برای سرگرمی در مهمانی های نوروزی را معرفی کنیم.

بهترین بازی های نوروزی

الان که تعطیلات عید را سپری می کنیم و مشغول دید و بازدید هستیم می توانیم با اندکی ذوق فضای دورهمی را شاد تر کنیم. بازی برای دورهمی ها در نوروز سبب گرم تر شدن فضای دورهمی می شود.

بازی عموماً برای کسب لذت و سرگرمی انجام می‌ شود. اغلب اوقات بین دو و یا گروهی از افراد انجام می‌ شود. در تاریخ بشری، مردم برای سرگرمی و ایجاد اوقاتی شاد به بازی و مسابقه مبادرت می‌ ورزیدند.

بازی های دورهمی بزرگسالان/بازی های دورهمی خنده دار

انواع بازی های دورهمی نوروزی

1. بازی نوروزی مسابقه قوطی کبریت

بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و از هر تیم بخواهید در حالی که دستشان را در پشت خود به هم قلاب کرده‌ اند، در صف پشت سر یکدیگر بایستند.

نخستین فرد از هر دو صف پوشش قوطی کبریت را روی بینی خود قرار می‌ دهد و با شنیدن صدای «شروع»، تنها با استفاده از بینی، قوطی کبریت را به بازیکن بعدی در صف منتقل می‌ کند و این کار به همین صورت تا پایان صف ادامه می‌ یابد.

اگر هر یک از بازیکنان قوطی کبریت را بیاندازند، دوباره این حرکت از نفر اول صف شروع خواهد شد و به همان صورت مجددا ادامه خواهد یافت. اولین تیمی که پوشش قوطی کبریت را به انتهای صف برساند برنده بازی خواهد شد.

بازی های شب نشینی/بازی های گروهی بزرگان

2. بازی پاس پرتقال مخصوص نوروز

یکی دیگر از بازی های نوروزی پاس پرتقال است. بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و از آن ها بخواهید در دو صف در دو ردیف، بغل دست یکدیگر بنشینند. دو تیم باید در طول زمین روبروی یکدیگر قرار گیرند. سپس به نخستین بازیکن هر یک از تیم ها پرتقالی داده می شود.

با علامتی که داده می شود، نخستین بازیکن هر یک از تیم ها پرتقال را بین پاهای خود قرار می‌ دهد و تنها با استفاده از پاها، پرتقال را به بازیکن بعدی می‌ دهد.

پرتقال به همین روش تا انتهای صف می‌ رود و سپس دوباره به همین صورت به بازیکن نخست در صف بر می‌ گردد. هر بازیکنی که پرتقال را بیندازد، بدون توجه به اینکه پرتقال کجا غلطیده است، تنها با استفاده از پا باید دوباره آن را بردارد.

هر پرتقالی که می افتد باید دوباره به نخستین بازیکن تیم برگردانده شود و این جریان مجددا تکرار گردد و این موضوع ممکن است بدین معنی باشد که بازیکن مجبور به حرکت کردن روی نشیمنگاه خود می‌ باشد. نخستین تیمی که پرتقال را ابتدای صف به انتها برساند و مجددا برگرداند، برنده بازی خواهد بود.

در گونه دیگری از این بازی، بازیکنان پرتقال را به جای نگه داشتن بین پاها، بین چانه و گردن خود نگه می دارند و مجددا آن را بدون استفاده از دست پاس می‌ دهند. البته این نوع بازی ،ممکن است کمی دشوار و ناراحت کننده باشد. چرا که بازیکنان باید با یکدیگر خیلی صمیمی و راحت باشند.

3. پانتومیم بازی محبوب در عید نوروز

یکی از قشنگ‌ ترین و خنده‌ دار‌ترین بازی‌ هایی که می‌ شود در این مواقع انجام داد، بازی پانتومیم است. افراد به دو گروه تقسیم می‌ شوند. یکی از گروه‌ ها یک کلمه انتخاب می کند و به یک نفر از افراد گروه مقابل می‌ گوید. این فرد با اجرای پانتومیم باید در زمان مشخص افراد گروه خودش را به کلمه مورد نظر برساند و به همین ترتیب گروه بعدی...

این بازی روش دیگری هم دارد و آن این است که یک نفر یک جمله را در ذهنش انتخاب می‌کند و شروع می‌کند به اجرای کلمه‌های مختلف این جمله به صورت جدا جدا، هر بار یکی از کلمه‌ها را با پانتومیم اجرا می‌کند تا دوستان یا خانواده‌اش، جمله را یکی‌یکی از روی کلماتش کشف کنند.

بازی های دسته جمعی دورهمی/بازی های دسته جمعی هیجانی

4. بازی دو دروغ و نصفی برای مهمانی عید نوروز

هر بازیکن یک برگه و خودکار می گیرد و روی این برگه سه جمله درباره خودش می نویسد که دو تا از آن ها دروغ است و یکی راست. توجه کنید که جمله ها هرچقدر عجیب و غریب تر و خصوصی تر باشند، بقیه گیج می شوند.

نکته بعدی در باورپذیری جمله هاست. اگر در جمعی هستید که چند غریبه یا کسانی که چندان شما را نمی شناسند، حضور دارند، حد وسط را رعایت کنید و سعی کنید جمله ها هم بامزه و هم باورپذیر باشند.

در این میان شما به یک داور هم نیاز دارید که اسامی همه را روی کاغذ بنویسد و امتیازها را اخصاص دهد. در عین حال او تنها کسی است که باید به او بگویید کدام جمله تان راست یا دروغ است.

بعد شما یا هرکسی که قرار است بازی را شروع کند، یکی یکی جمله هایش را می خواند. داور می گوید هرکسی فکر می کند این جمله درست است دستش را بالا بگیرد و بعد همین سوال را برای کسانی که فکر می کنند جمله دروغ است، تکرار می کند.

شما برای هر نفری که گول زده باشید و جواب نادرست داده باشد، دو امتیاز می گیرید و هرکسی که حدس درستی زده باشد، یک امتیاز خواهد گرفت.

5. بازی نوروزی حدس بزن

یکی دیگر از بازی های دورهمی عید نوروز حدس بزن است. یک نفر را برای شروع بازی انتخاب کنید و او را از اتاق بیرون کنید. این شخصیت می تواند کارتونی باشد، کاراکتر یک فیلم باشد یا یک فرد حقیقی. مساله این است که هر که می خواهد باشد باید حدس زدنش سخت اما ممکن باشد !

بعد اسم دوست عزیزی را که انتخاب کرده اید، روی یک استیکر می نویسید و از بازیکن می خواهید وارد اتاق شود و رو به روی شما بنشیند. استیکر را روی پیشانی یا روی کمر او بچسبانید و از او بخواهید شروع به حدس زدن کند تا زمانی که به جواب درست برسد و اسم شخصیت را بگوید.

اگر خیلی صبور نیستید یا تعدادتان زیاد است و می خواهید به همه نوبت برسد، می توانید تعداد سوال ها و زمان را محدود کنید و مثلا بگویید باید با 30 سوال و طی یک ربع به جواب برسی وگرنه میبازی ! پاداش برنده و مجازات هر بازنده را روی برگه بنویسید و در انتها اجرا کنید !

6. بازی دورهمی قاتل یاب

تعداد شرکت کنندگان بخت برگشته را بشمارید و به همان تعداد کاغذهای کوچک تهیه کنید. تمام کاغذها سفید می مانند جز یکی از آن ها که با کلمه قاتل تزئین می شود !

کاغذها را تا کنید و تکان بدهید و بعد از هرکسی بخواهید یکی از آن ها را بردارد. هیچ کس نباید بداند در کاغذ دیگران چه نوشته شده و قاتل چه کسی است. اگر دوستان شما پایه هستند و از هیجان زیاد خوششان می آید، چراغ ها را خاموش کنید و از قاتل بخواهید قربانی اش را انتخاب کند.

تنها کسی که حق دارد بقیه را بگیرد، قاتل است. فرد یا افراد مقتول بعد از مقتول شدن جیغ می زنند و می نشینند.

شما چراغ را روشن می کنید و اعضای گروه باید حدس بزنند قاتل چه کسی بوده. قاتل هم می تواند افراد را گول بزند و آن ها را به یک نفر دیگر مشکوک کند. بازی به همین روند و با خاموش و روشن کردن چراغ ادامه پیدا می کند تا در نهایت اسم قاتل به زبان یکی از حاضرین بیاید.

7. بازی مافیا برای مهانی های عید نوروز

دو گروه مافیا و پلیس داریم. یک نفر به عنوان حاکم انتخاب می شود. روی سه کارت می نویسد پلیس. به ازای هر سه کارت یک مافیا هم می نویسد و بین اعضا پخش می کنید، اگر مافیا شدید، نباید پلیس ها متوجه شوند.

حاکم اعلام می کند که شب شده، همه چشم هایشان را می بندند. حاکم اعلام می کند مافیا چشمش را باز کند. مافیا به حاکم با زبان اشاره می گوید که یکی از اعضا را بکشد.

بعد از بسته شدن چشم مافیا، حاکم اعلام می کند صبح شده، همه بیدار می شوند و با توجه به اینکه چه کسی مافیاست و او را می کشند. دوباره شب می شود.

آنقدر تکرار می شود تا یکی از گروه ها ببازد. اگر همه مافیاها مردند، پلیس ها برنده هستند. اگر تعداد پلیس ها با مافیاها یکی شد، مافیاها برنده اند. هیجان این بازی به درگیری پلیس ها در انتخاب مافیاهاست.

بازی های محلی عید نوروز/بازی های دورهمی عید نوروز

8. بازی شاه، دزد، وزیر برای مهمانی های نوروزی

این بازی نوروزی به صورت چهار نفره انجام می شود. تکه های کوچکی از کاغذ تهیه می شود و روی هر کدام کلمات شاه، وزیر، جلاد و دزد نوشته می شود. کاغذها تا می شود. هر یک از بازیکنان کاغذی را برمی دارند.

وقتی از سمت خودشان خبردار شدند، شاه رو به دیگران می گوید: «وزیر من کیست ؟» وزیر خودش را معرفی می کند. شاه می گوید: «دزد را از میان این دو پیدا کن.» وزیر یک نفر را به عنوان دزد معرفی می کند؛

اگر حدس وزیر درست بود شاه فرمان شکنجه ای را به جلاد صادر می کند و جلاد هم دزد را شکنجه می کند اما اگر حدس وزیر اشتباه باشد، بلافاصله می گوید «به جلاد توهین کردی ؟!» و شاه شکنجه ای را به جلاد می گوید تا جلاد، وزیر را تنبیه کند.

بازی های دورهمی در عید

9. بازی جرات یا حقیقت در عید نوروز

یک نوع بازی است که نیاز به حداقل سه بازیکن دارد. بازیکنان می‌ توانند از بین پاسخگویی راستگویانه به یک سؤال یا انجام یک «جرأت» که هر دویشان از سوی دیگر بازیکنان معین می‌شوند، انتخاب کنند. این بازی به خصوص در بین نوجوانان و کودکان محبوب است.

بازی هیجان انگیز برای عید

10. جنگا بازی محبوب عید نوروز

اگر از بازی های فکری خوشتان می آید و هنوز یک بسته جنگا در خانه تان ندارید، بهتر است زودتر تهیه کنید ! جنگا شامل 54 قطعه چوب است که قرار است در ردیف های سه تایی و در 18 طبقه چیده شوند. کسی که وظیفه چیدن جنگا را در هر دور به عهده بگیرد، شروع کننده بازی هم خواهد بود. پس مواظب باشید !

نکته دیگر این است که وقتی یک ردیف سه تایی از چوب ها را افقی چیدید، ردیف دیگر را باید عمودی بچینید و این کار را ادامه دهید تا به طبقه هجدهم برسید و دیگر چوبی باقی نماند.

حالا وقت شروع بازی است و کسی که جنگا را چیده باید از جایی به جز دو ردیف بالای برج یک قطعه چوب بردارد. اگر فکر می کنید خب اینکه کاری ندارد باید قانون بعدی را بشنوید: بازیکن ها حق استفاده از هر دو دست را ندارند و باید این کار را با یک دست انجام دهند !

بعد از بیرون کشیدن این قطعه از جنگا باید آن را روی بالاترین طبقه برج بگذارید و حواستان باشد که اگر آخرین طبقه عمودی است شما باید چوب انتخابی را افقی بگذارید. در ابتدای بازی ریتم کند است، اما با گذشت چندد قیقه هر لحظه احتمال دارد برج فرو بریزد و شما کسی باشید که با انتخاب اشتباه برج را ریخته !

نکته قابل عرض اینکه کسی که برج را خراب کند، بازنده است و باید دست بعدی را خودش بچیند.

سرگرمی های مهمانی/سرگرمی های عید نوروز

11. یه قل دو قل بازی خانوادگی عید نوروز

این بازی از آن نوستالوژی‌ های اصل است، ما حتی در خانواده‌ مان قهرمان یه‌ قل دو‌ قل هم داشتیم. بازی به این شکل بود که پنج عدد سنگ هم اندازه انتخاب می کردیم و مراحل مختلف بازی را باید بدون اشتباه طی می کردیم.

مراحلی مثل یک قل که باید یکی یکی سنگ‌ ها را با پرتاب یک سنگ به هوا جمع می کردیم و این مرحله ادامه پیدا می کرد تا چهار قل. بعد هم مراحلی مثل عروس، آبشاری، آبشار، دروازه، مورچه‌ای، بخوره یا نخوره، و...

بازی های مخصوص عید نوروز

12. بیست سوالی بازی برای عید نوروز

دو گروه بازیکن روبروی هم قرار می‌گیرند. گروه اول بین خودشان چیزی را به عنوان موضوع انتخاب می‌کنند. گروه دوم با مطرح کردن حداکثر 20 سوال باید به آن موضوع برسند. پاسخ سوال‌ ها فقط باید بله یا نه باشد. گروهی که بتواند با سوالات کمتر به پاسخ‌ها دست پیدا کند، برنده است.

13. بازی در عید نوروز بشین و پاشو

همه افرادی که قرار است بازی کنند در یک محوطه نزدیک هم می‌ ایستند، یک نفر به عنوان سردسته انتخاب می‌ شود و کلماتی مثل: بشین، پاشو، نشین، پانشو را به طور تصادفی و نامرتب ادا می‌ کند و آن‌ ها موظف به اجرای حرکات دستور داده شده هستند.

تأخیر و اشتباه در اجرا، به منزله خطاست و بازیکن خاطی خود به خود از بازی خارج می‌ شود. لازم به ذکر است که لفظ «نشین» مفهوم «پاشو» یا «ایستاده بمان» را و لفظ «پا نشو» مفهوم «بشین» یا «نشسته بمان» را می‌ رساند.

14. بازی دورهمی عید نوروز: اسم فامیل

هر شخصی در برگه خود بصورت ستونی موضوعاتی مثل اسم، فامیل، غذا، حیوان، شهر، اشیا و … می نویسد و بازی کنان با سرعت عمل باید با حرفی از حروف الفبا که توسط یکی از بازی کنان انتخاب می شود، موضوعات را بنویسند.

بازی و سرگرمی در مهمانی عید

15. بازی نوروزی: کلاه بازی

این بازی نوروزی ممکن است در نگاه اول لوس به نظر برسد اما با شروع آن همه چیز تغییر می کند. ماجرا از این قرار است که یا به اندازه مهمان هایتان کلاه تهیه می کنید یا از آن ها می خواهید همراه خودشان کلاه بیاورند.

در ابتدای مهمانی همگی کلاه به سر می شوید و یک نفر را به عنوان آغازگر مشخص می کنید. زمانی که آغازگر بازی کلاهش را بردارد، بقیه هم باید این کار را انجام دهند. آخرین نفری که کلاه به سر مانده است، بازنده خواهد بود و با توجه به نظر جمع مجازات می شود.

نکته اساسی در این است که قرار نیست فرآیند کلاهبرداری به سرعت اتفاق بیفتد و آغازگر بازی تا انتهای مهمانی فرصت دارد کلاهش را بردارد. به همین خاطر انتخاب یک بحث سرگرم کننده یا چالش برانگیز می تواند بعد از دقایقی حواس مهمان ها را پرت کرده و حالتی شبیه یادم تو را فراموش ایجاد کند !

نسخه جدید این بازی مخصوص آن هایی است که قرار است چند ساعتی را دور یک میز بنشینند و گپ بزنند. با این تفاوت که قرار است آغازگر بازی انگشت شستش را با کمترین میزان جلب توجه روی میز قرار دهد.

بقیه هم باید این کار را ادامه دهند و آخرین نفری که از جمع عقب مانده، بازنده خواهدشد. مجازات این بار هم با نظر جمع و نظارت آغازگر از سبیل آتشین تا کلاغ پر و امثال آن متفاوت خواهد بود !

۱۴ سرگرمی برای کودکان در عید نوروز

۱۰ بازی دسته‌ جمعی هیجان انگیز و پرطرفدار

بازی سرگرم کننده جدول چهارشنبه سوری برای ایام نوروز

معرفی کامل بازی خاطره انگیز اسم و فامیلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
  • منبع
  • hamshahrionline.ir
  • vom.ir
  • injazanoonas.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است