دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا آدم کوچولو ها واقعا وجود دارند ؟ محل زندگی آدم کوتوله ها
11
زمان مطالعه: 10 دقیقه
فرهنگ عامه دنیا پر است از افسانه‌های موجوداتی که به لحاظ شکلی متفاوت از انسان‌ها بوده‌اند و در زبان عامیانه به آدم کوچولوها شناخته می‌شدند، اما آیا آدم کوچولو ها واقعا وجود دارند ؟

آیا آدم کوچولو ها واقعا وجود دارند ؟

داستان معروف آدم کوتوله های سرزمین لی‌لی‌پوت که بیشتر به عنوان افسانه و داستان شناخته می‌شد.

شهری که آدم های کوتاه قد کوتوله در آن زندگی می کردند و ناخدا گالیور که در یک سفر دریایی کشتی توفان زده اش می شکند وامواج او را بی هوش به ساحل جزیره ای می برند.

او وقتی که به هوش آمد و این طرف و آن طرف را نگاه کرد، کلی آدم کوچولو را اطرافش دید که دست و پاهایش را بسته بودند.( افسانه سفرهای گالیور ، نوشته جاناتان سویفت )

یکی از آثار ماندگار کلاسیک برجسته دنیا که برخی از ما آن راخوانده ایم و فیلم ها و کارتون های بسیاری براساس آن تهیه شده است. حال تصور کنید این ادم کوچولو ها وجود دارند!

شاید آن روز ما این داستان را جز افسانه تعریف نکردیم، اما امروز واقعیت و اسناد موجود نشان می‌دهد با اندک اختلافی، ‌چنین روایتگری‌هایی چندان هم دور از واقعیت نخواهد بود.

وجود داشتن آدم کوتوله ها دور از ذهن نیست

بعد از شنیدن شایعاتی چون رؤیت موجودات 30 تا 60 سانتی در شهرهایی چون ایلام و سوادکوه مازندران و کشف سرزمین‌هایی چون ماخونیک با ظاهری کاملاً متفاوت به عنوان سندی زنده از حیات لی‌لی‌پوتی‌ها، اکنون نیز به گفته رئیس بنیاد بیماری‌های نادر ایران ، افراد زیر 60 سانتی متر به حدود 400 نفر در کشور رسیده‌اند.

وی در ادامه از همه این افراد خواسته است تا به عضویت انجمن درآیند و همین نشان می دهد ، شاید راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی لی پوتی ها کم کم در حال بازگشایی بوده و چندان دور از ذهن نباشد که برای آنها سرزمین مشخص و با امکانات فراهم کرد!

چند سال پیش بود که در بین مردم ایلام شایعه شد حین عملیات راه‌سازی در محور ایلام - حمیل به کرمانشاه و در منطقه‌ای به نام تنگه قیر دو آدم کوتوله پیدا کردند.

یکی از آنها فرار کرده و دیگری اکنون نزد کارگران شرکت راه‌سازی این محور است.

برخی هم می‌گفتند این آدم کوتوله‌ها دو نفر بودند که یکی از آنان حین فرار با پرتاب سنگ توسط چوپانی کشته می‌شود و دیگری موفق به فرار نشده و چوپان زنده آن را می‌گیرد.

چندی بعد از آن هم کلیپی دست به دست چرخید که به ظاهر موجودی اندازه یک بند انگشت و دارای موهای بلند را نشان می‌داد.

البته بیان چنین شایعاتی در زمان احداث متروی تهران نیز بارها و بارها شنیده شد ، چنانچه برخی می‌گفتند همواره در طول حفاری و گودبرداری‌های عمیق پایتخت ، موجودات عجیب و کوتاهی مشاهده شده است که به محض رویت فرار کرده‌اند.

پس از جدی شدن بحث‌های اجتماعی در این زمینه و البته سکوت مسئولان در این‌باره ، کارشناسان بحث‌های مطرح شده را غیرواقعی و تصاویر دستکاری شده با استفاده از فن فتو‌شاپ توصیف کردند.


شهر آدم کوتوله ها در شرق کرمان

چند سال پیش در شرق استان کرمان در شهر شهداد ، شهری تاریخی از زیر خاک بیرون آورده شده که به دلیل ساختار کوچه ها و خانه های آن و کوچک بودنشان به شهر کوتوله ها شهرت یافت.

شهری دارای قدمت 5 هزار ساله در حاشیه جنوبی کویر لوت که هم اکنون نیز قسمتی از این شهر کهن برای بازدید علاقه مندان در معرض دید عموم قرار گرفته شده است.

اوج شگفتی این شهر در آن است که برای انسان هایی با قد کمتر از یک متر ساخته شده بود.

هر چند تا به حال کسی در این منطقه آدم کوتوله ها را به چشم خود ندیده و اطلاعات چندانی از ساکنان این شهر توسط باستان شناسان به دست نیامده است، اما وجود شهر کوتوله ها در شهداد وقایع و افسانه های مختلفی را در پی داشته است.

نکته قابل توجه در خصوص این شهر نوع معماری عجیب خانه ها و کوچه های آن می باشد.

به طوری که دیوارها ، سقف ، تنور ، طاقچه ها و تمام اجزای خانه های آن برای افرادی ساخته شده که از قامت بسیار کوتاهی برخوردار باشند ، به همین دلیل شهر شهداد به شهر کوتوله ها شهرت یافته است.

هر از چند گاهی هم با کشف اسکلت های بسیار کوچک شایعه کشف مومیایی یا اسکلت کوتوله های شهداد سر زبان ها می افتد که بلافاصله نیز از سوی مسئولان تکذیب می شود، مواردی هم که با عکس همراه است یا سکوت می کنند یا اینکه عکس ها به کودکان یا بیماری های خاص آن دوره نسبت داده می شود.

جالب اینجاست که به گفته یک باستان شناس در شهر شهداد تمام نمادهای یک تمدن غنی وجود دارد از کشاورزی تا صنعت و ساخت و ساز و گورستان و ساخت وسایل زندگی.

شهر آدم کوچولو ها در شهداد

باستان شناسان معتقدند مردم به یکباره شهر را ترک کرده و از شهداد رفته اند؛ دلیل این مسئله نا مشخص است.

نکته جالب اینکه مردم برای بازگشت به شهر امید داشته اند زیرا در خانه ها را با خشت بسته اند و وسایل خانه و اجناس ارزشمند سرجای خود نگه داشته شده است.

بدون شک آنها می خواستند که پس از مدتی باز گردند ، اما این امر هیچ گاه روی نداده است.

کشف جنازه مومیایی شده از آدم کوتوله ها در شهداد

کشف جنازه مومیایی گونه انسان کوتوله ‌٢٥سانتی‌متری که قرار بود پس از قاچاق به آلمان ، ‌٣٠ میلیارد ریال فروخته شود ، شایعه شهر آدم کوتوله‌ها در استان کرمان را بر سر زبان‌ها انداخته است.

این شایعه به دنبال دستگیری دو قاچاقچی تحت تعقیب پلیس کرمان و کشف جنازه اعجاب‌انگیز که به مومیایی شهداد معروف شده به سرعت در سطح استان پیچید.

هم‌اکنون مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و گردشکری و پلیس کرمان به منظور پایان شبهه‌های موجود، خواهان روشن شدن وضعیت جنازه ‌٢٥ سانتی‌متری فرد ‌١٦ـ ‌١٧ ساله‌ای که هنوز مشخص نیست که چگونه مومیایی شده، هستند.

در همین حال باستان‌شناسان میراث فرهنگی و گردشکری استان کرمان مدعی‌اند در هیچ دوره‌ای از تاریخ ایران ، جنازه مومیایی مشاهده نشده است.

هم‌چنین این کارشنان مومیایی بودن کوتوله ‌٢٥ سانتی را رد کرده‌اند.

اما انسان‌ شناسان سازمان میراث فرهنگی احتمال می‌دهند این جنازه به طور طبیعی مومیایی شده است.

هنوز قدمت این جنازه اسرارآمیز که قرار بود به آلمان قاچاق و ‌٣٠ میلیارد ریال فروخته شود ، تعیین نشده و بعید نیست چنانچه هرچه زودتر ابهامات موجود فاش نشود ، شایعه شهر کوتوله‌ها در شهداد کرمان به یک بمب خبری جهانی بدل شود.

جنازه مومیایی شده آدم کوچولو

تاکنون شش نفر از سارقانی که در حفاری های غیرمجاز منطقه باستانی شهداد به دنبال عتیقه و در نهایت فروش آنها بودند دستگیر و تحویل مقامات ذیصلاح شدند.

احتمال می رود عوامل حفاری های غیرمجاز در منطقه باستانی شهداد به بیش از 20نفر برسند که در قالب گروه هایی هماهنگ در این محل به صورت غیرقانونی دست به حفاری های غیرمجاز می زنند.

سارقان جسد مومیایی آدم کوتوله نیز جزو دستگیرشدگان هستند.

گزارش هایی مبنی بر فعال شدن جمعی از افراد سود جو در دشت باستانی شهداد انتشار یافته است که توانسته اند 3 مجسمه گرانقیمت و یک جسد مومیایی کوتوله را به سرقت ببرند.

حل معمای افسانه شهداد در روستای ماخونیک

نظریه مهاجرت کوتاه‌ مدت اما بی‌بازگشت مردم کوتاه‌ قد شهداد در حالی مطرح شد که برخی از کارشناسان به کلی در خصوص وجود آدم‌ های کوتاه قد تردید دارند.

اما اهالی کوتاه قد روستای ماخونیک بیرجند، به عنوان نمونه‌ای عینی و زنده از مردمانی با قد یک متری و حداکثر 130 سانتی ، شاید نمونه‌ای است که پس از صدها سال ، راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی‌لی‌پوت‌های کرمان را بازگشایی کند.

روستای دورافتاده «ماخونیک» با خانه‌های کوچک که نصفشان زیر زمین قرار دارد ، با مردمانی که متوسط قد کوتاهی دارند ، یکی از هفت روستای شگفت‌ انگیز جهان معرفی شده است که پس از ورود به روستا ، قبل از هرچیز خانه‌های کوچک و سپس قد اهالی آن جلب توجه خواهد کرد.

علت کوتاهی قد در مردم روستای ماخونیک بیرجند

مردمان این روستا در شهرستان بیرجند ، دارای اصلیتی افغانستانی هستند که حدود سه قرن پیش ، وارد ایران می‌شوند.

از آنجایی که روستا قابل دسترسی نبوده ، ازدواج فامیلی در بین آنها رواج پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا کوتاهی قد ، نسل به نسل ادامه پیدا کند.

فعالان میراث فرهنگی با تأکید بر ضرورت‌های مطالعاتی در این‌ باره این فرضیه را مطرح کردند که احتمال ارتباطی بین این دو تمدن وجود دارد.

این تمدن 5 هزار سال قدمت دارد و با شهر کوتوله‌های شهداد هم عصر است و دور از انتظار نیست که این دو تمدن با هم در ارتباط بوده‌اند.

روستای ماخونیک و کوتوله ها

کشف جنازه آدم کوچولو در شیلی

حدود ۲۰ سال پیش شایعه‌ای در جهان منتشر شد که بقایای یک موجود فضایی مومیایی‌شده، جایی در بیابان آتاکاما واقع در شمال شیلی پیدا شده است.

این مومیایی کوچک را مجموعه‌دار آماتوری طی کاوش در شهر ارواح کشف کرده بود.

او به محلی‌ها گفته بود چشمش به پوشش سفیدی در میان بسته‌ای چرمی خورده و با باز کردن آن، به اسکلتی ۱۵ سانتی‌متری رسیده که مومیایی شده و شکلی عجیب داشته است.

این اسکلت به‌رغم اندازه بسیار کوچکش ، کامل است و دندان‌های سختی دارد.

به جای ۱۲ دنده در بدن این مومیایی تنها ۱۰ دنده دیده می‌شود، حفره چشم‌ها بزرگ است و جمجمه‌ای که در انتها نوک‌ تیز می‌شود، بیش از همه چیز جلب‌توجه می‌کند.

این مومیایی کوچک که ( آتا ) نامیده شد ، در حال حاضر جزئی از یک مجموعه خصوصی است، (با مستند یوفو که سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) به نمایش درآمد) و دوباره بر سر زبان‌ها افتاد.

کشف آدم کوچولو در شیلی

انسانی کوچک‌تر از جنین

امروزه البته محققان توضیح دیگری برای آتا و اسکلت‌بندی عجیب آن پیدا کرده‌اند.

بررسی ژنتیکی آتا نه‌تنها نشان می‌دهد او یک انسان است؛ بلکه به محلی بودن آتا و جنسیت او نیز اشاره می‌کند.

آتا در حقیقت دختری شیلیایی است که دچار نوعی اختلال ژنتیکی در سیستم اسکلتی خود و جهش‌های متعدد در آن بوده است.

بعضی از این جهش‌ها می‌توانند مسئول شکل عجیب اسکلت آتا و اختلال ژنتیکی باشند که پیش از این در انسان دیگری دیده نشده یا ثبت نشده است.

«رالف راچمن»، کارشناس بیماری‌های ارثی استخوانی در دانشگاه استنفورد که تصاویر اشعه ایکس تهیه‌شده از استخوان‌های آتا را موردبررسی قرار داده است، می‌گوید :

با بیماری ژنتیکی‌ای روبه‌رو هستیم که نمونه‌ای از آن تاکنون ثبت نشده است. باید با مجموعه‌ای از جهش‌های ژنتیکی و نتیجه آن‌ها مواجه شده باشیم.

بییشتر بخوانید :

دلایل کوتاهی قد کودکان و بررسی تأثیر ژیمناستیک بر قد آن ها

عوامل کوتاهی قد در کودکان

روستای دیدنی آدم کوتوله ها + تصاویر دیدنی

شهر کوتوله ها + تصاویراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (11 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits