دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ اوت ۲۰۲۰ میلادی
معرفی کامل موسسه خیریه جمعیت طلوع بی نشان ها
19
5.4K
زمان مطالعه: 11 دقیقه
جمعیت طلوع بی نشان‌ها سازمانی است مردم نهاد، غیردولتی و غیر سیاسی که با هدف حمایت از زنان، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده‌است. تا انتهای مقاله با ما باشید تا به طور کامل با این موسسه آشنا شوید.

جمعیت طلوع بی نشان‌ها چیست ؟

جمعیت طلوع بی نشان‌ها سازمانی است مردم نهاد، غیردولتی و غیر سیاسی که با هدف حمایت از زنان، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده‌است. طلوع به عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده‌است.

جمعیت طلوع بی نشان‌ها در طول فعالیت در راستای کاهش آسیب اجتماعی کارتن خوابی در شهر تهران با هدف امید بخشیدن برای بهبودی، دوباره ایستادن و همراه شدن این قشر با جامعه توانسته است به صورت نظام مند و برنامه‌ریزی شده، در راستای جذب، درمان و کارآفرینی برای کارتن خواب‌های بهبود یافته تهران فعالیت کند و با ارائه خدمات به این قشر که به جهت شرایط اجتماعی، از آسیب پذیرترین قشرها جامعه محسوب می‌شوند، گامهای مؤثری در راستای بهبود شرایط اجتماعی بردارد.

جمعیت طلوع بی نشان‌ها

وظایف جمعیت طلوع بی نشان‌ها

آئین مهرورزی در موسسه جمعیت طلوع بی نشان ها

بر اساس یک رسم دیرین از پیش از آغاز به کار رسمی جمعیت طلوع، هر سه شنبه شب مقدار زیادی غذای گرم تهیه می‌گردد و بین کارتن خوابها توزیع می‌شود، این غذا بهانه‌ای است برای ایجاد ارتباط با این افراد و طی همین فرایند، هر هفته تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارتن خواب‌ها به صورت داوطلبانه و برای آغاز دوره بهبودی و درمان و تحت پوشش قرار گرفتن با اعضای جمعیت طلوع همراه می‌شوند

حرکت نمادین جمع‌آوری فیلتر سیگار

همه ساله بهبود یافتگان و یاوران جمعیت طلوع بی نشان‌ها، طی یک حرکت نمادین، مسیر طولانی در شهر تهران را از زباله سیگار پاکسازی می‌کنند، معمولاً این حرکت در اسفند هر سال و از میدان تجریش تهران تا چهارراه ولیعصر صورت می‌گیرد، شعار این حرکت نمادین جملهٔ «ببخش و باورم کن» می‌باشد

اکران فیلم کاغذ بی خط

در ۱۵ اسفند سال ۱۳۹۳ فیلم کاغذ بی خط به کارگردانی ناصر تقوایی، با حضور رخشان بنی اعتماد، اعضای تیم فوتبال استقلال و جمعی دیگر از هنرمندان به نفع جمعیت طلوع بی نشان‌ها در تالار ایوان شمس به نمایش درآمد. در این برنامه رخشان بنی اعتماد جایزه آسیاپاسفیک خود را به نفع ساخت سرپناهی برای زنان کارتنخواب آهدا کرد

توزیع سبزی‌پلو و ماهی شب عید

هر ساله طبق سنت ایرانی، در این جمعیت، در آخرین سه شنبه سال، مقدار زیادی سبزی‌پلو و ماهی طبخ شده و بین کارتن خوابها و کودکان کار توزیع میگردد.

تهران شهر بدون گرسنه با موسسه خیریه طلوع بی نشان ها

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها از سال ۹۴ پروژه‌ای را تحت عنوان تهران شهر بدون گرسنه در سطح شهر تهران آغاز کرد، طریقه عملکرد تهران شهر بدون گرسنه به این صورت است که مردم تهران با ارتباط با تلفن ویژهٔ طرح، تعداد و مقدار غذاهای سالم و دست‌نخوردهٔ باقی‌مانده از مجالس و میهمانی‌های خود را همراه با نشانی محل اعلام کرده یا خودشان غذاها را به مراکز تعیین شده طرح تهران شهر بدون گرسنه طلوع در تهران انتقال داده یا نسبت به شرایط تعداد و مسافت ذکر شده پیک وانت‌های طلوع مراجعه و غذاها را انتقال می‌دهند.

پس از جمع‌آوری کمتر از ۲۴ ساعت این غذاها به مراکز درمانی و نگهداری از افراد بی‌خانمان و محله‌های شناسایی شده محروم حاشیه شهر انتقال داده می‌شود، این اتفاق باعث جلوگیری از تعداد بی‌شماری از اسراف غذاهای طبخ شده و همچنین جلوگیری از سوءتغذیه بسیاری از کسانی که از شرایط نامساعد تغذیه رنج می‌برند، می‌شود.

نهال مهر با موسسه خیریه جمعیت طلوع بی نشان ها

نهال مهر عنوان پروژهای در جمعیت طلوع بی‎نشان‎ها می‎باشد که در آن افرادی که پیش‎تر کارتن خواب بودند و در مراکز درمانی جمعیت طلوع زندگی می‌کنند، گیاهانی را پرورش داده و آن‌ها را به فروش می‎رسانند. به اعتقاد طراحان این پروژه، کاشت و پرورش گیاهان تأثیر زیادی بر روند بهبودی افراد کارتن خواب و معتاد تحت درمان در طلوع را داشته. پس از معرفی عمومی این پروژه در برنامۀ خندوانه، رامبد جوان گلدان‎های کوچک نهال مهر را به عنوان هدیه به چهره‎هایی که مهمان این برنامه بودند اهداء می‎کرد.

نقطۀ صفر مرزی

جمعیت طلوع بی‎نشان ها از سال ۱۳۹۵ طرحی به نام نقطۀ صفر مرزی را راه اندازی کرد، هدف از این طرح حمایت از مدارس محروم شهرهای مرزی ایران بود، در آستانۀ شروع سال تحصیلی مقداری کیف، لوازم التحریر و سایر اقلام مرتبط با تحصیل در شهرها جمع شده و به مدارس محروم واقع در شهرهای مرزی ارسال می‎گردد.

تهران شهر بدون گرسنه

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها از سال ۹۴ پروژه‌ای را تحت عنوان تهران شهر بدون گرسنه در سطح شهر تهران آغاز کرد، طریقه عملکرد تهران شهر بدون گرسنه به این صورت است که مردم تهران با ارتباط با تلفن ویژهٔ طرح، تعداد و مقدار غذاهای سالم و دست‌نخوردهٔ باقیمانده از مجالس و میهمانی‌های خود را همراه با نشانی محل اعلام کرده یا خودشان غذاها را به مراکز تعیین شده طرح تهران شهر بدون گرسنه طلوع در تهران انتقال داده یا نسبت به شرایط تعداد و مسافت ذکر شده پیک وانت‌های طلوع مراجعه و غذاها را انتقال می‌دهند.

پس از جمع‌آوری کمتر از ۲۴ ساعت این غذاها به مراکز درمانی و نگهداری از افراد بی‌خانمان و محله‌های شناسایی شده محروم حاشیه شهر انتقال داده می‌شود، این اتفاق باعث جلوگیری از تعداد بی‌شماری از اسراف غذاهای طبخ شده و همچنین جلوگیری از سوء‌تغذیه بسیاری از کسانی که از شرایط نامساعد تغذیه رنج می‌برند، می‌شود


موسسه طلوع بی نشان ها

موسسه طلوع بی نشان ها

فرآیند جذب در طلوع بی نشان ها

شیوه جذب در جمعیت طلوع بی نشان ها نخستین و مهم‌ترین وجه تمایز جمعیت طلوع بی نشان ها است. در جمعیت طلوع بی نشان ها هیچ اجباری برای آمدن، پاک شدن و پاک ماندن وجود ندارد. جمعیت طلوع بی نشان ها تکیه‌گاه امنی است برای کسانی که از دود و آوارگی خسته‌اند و داوطلب پاکی و پاک ماندن هستند.

سه شنبه‌های هر هفته، به نیت شفا و بهبودی، حدود 1600 تا 3000 پرس غذا در میان کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌شود که این غذا بهانه‌ای است برای ایجاد ارتباط با این افراد و طی همین فرآیند، هر هفته تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارتن خواب‌ها به صورت داوطلبانه و برای آغاز روزگاری پاک و بدون دود و خماری و نشئگی، با جمعیت طلوع بی نشان ها همراه می‌شوند.

به طور متوسط 15 نفر در هر هفته در مراکز این مجموعه توسط متخصصین پذیرش می‌شوند.

درمان (سم‌زدایی از بیماری اعتیاد)

پس از جذب، مرحله درمان آغاز می شود که شامل سم‌زدایی (دوره 21 روزه) و ترک نیاز روانی به مواد مخدر می باشد. در این دوره خدمات مشاوره توسط مشاورین مراکز، کلاس‌های روان‌شناسی و درمانی بیماری اعتیاد برای رهپویان انجام می‌گیرد. همچنین افراد در حال بهبود به صورت مستمر تحت معاینه پاراکلینیکی قرار می‌گیرند.

با توجه به نیازسنجی‌های انجام شده برای مراکز، جمعیت طلوع بی نشان ها توانست از ابتدای سال 96 اتاقی را در جهت خدمات پزشکی و دندان پزشکی در سرای مهر بانوان تجهیز کند. این فضا امکان این را بوجود آورد تا پزشکان از امکانات این اتاق، برای معاینه بیماران بهره جویند

اشتغال در جمعیت طلوع بی نشان ها

در انسان بالغ، یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی طبیعی داشتن شغل و کسب درآمد است. از سوی دیگر حضور بهبود یافتگان از اعتیاد، بلافاصله پس از بهبودی در فضای کسب و کار، به دلایل مختلف دارای دشواری‌های زیادی است. به همین جهت جمعیت طلوع بی نشان ها پس از درمان و آموزش و توانمندسازی مددجویان، سعی در ایجاد شغل‌های مناسب و متناسب با شرایط این افراد دارد که در این راستا می‌توان به پروژه های کارآفرینی جمعیت طلوع بی نشان ها برای مردان و زنان اشاره کرد که هم‌زمان با کسب درآمد، بهبودیافتگان با مهارت‌های تکمیلی و تخصصی در شغلشان آشنا می‌شوند.

بازگشت به خانواده

شاید بتوان گفت هدف نهایی جمعیت طلوع بی نشان ها وصل شدن رهپویان به خانواده های خود و کانون بخشی به نهاد خانواده است. چرا که حمایت کانونی در فضای خانواده، می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل ایستادگی و تعهد به پاک ماندن باشد. در مدت اقامت رهپویان، با توجه به آسیب‌پذیری بالای خانواده‌های آنها، جمعیت طلوع بی نشان ها با ارائه خدمات حمایتی در زمینه‌های تحصیل فرزندان، ارائه بسته‌های غذایی، ارائه لوازم التحریر و … به آنها با رویکردی پیشگیرانه، از قرار گرفتن همسر و فرزندان و سایر اعضای خانواده رهپویان در فضای آسیب جلوگیری می کند.

سرپناه در موسسه جمعیت طلوع بی نشان ها

یکی از دغدغه‌های افراد آسیب دیده از کارتن خوابی، پس از بهبودی، بی سرپناهی است و اینکه به محض ورود آنها به فضای قبلی، معمولا همه چیز به حالت قبل بازخواهد گشت و احتمال مصرف مواد بسیار بالا خواهد بود.

در جمعیت طلوع بی نشان ها پس از پایان دوره سم زدایی، رهپویان به مدت 6 ماه جهت تکمیل دوره درمان (آزادی روانی از مواد مخدر، درمان روحی و تنانی) در محیط مجهز به امکانات مناسب زندگی می‌کنند

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در حال حاضر پنج مرکز برای فعالیت‌های خود در اختیار دارد:

 1. سرای امید جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها ، مرکز اقامتی، درمانی و آموزشی مردان، از سال 1391 آغاز به فعالیت کرده‌است و حدود 110 نفر ظرفیت دارد.
 2. سرای ایمان جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها ، مرکز اقامتی، درمانی و آموزشی نوجوانان 18 تا 22 سال، از سال 1395 آغاز به فعالیت کرده ‌است و حدود 70 نفر ظرفیت دارد.
 3. سرای نور جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها ، مرکز اقامتی، درمانی و آموزشی نوجوانان پسر 13 تا 18سال در فروردین ماه 1396 آغاز به کار کرده است و حدود 120 نفر ظرفیت دارد.
 4. سرای مهر جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها، مرکز اقامتی، درمانی و آموزشی کودکان و بانوان در خرداد ماه 1394 آغاز به فعالیت کرد. فاز اول این مجموعه حدود 70 نفر ظرفیت دارد.
 5. به سوی امید جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها ، سرپناهی است در منطقه گمرک شهر تهران به افراد بهبود یافته‌ای اختصاص دارد که پس از تکمیل دوره‌های درمانی روانی و تنانی موفق به اشتغال شده اما به خانواده وصل نشده اند، و از این فضا به عنوان سرپناه استفاده می‌کنند.

در این مراکز خدمات درمانی، آموزشی و توانمندسازی و اشتغال توسط متخصصین صورت می‌گیرد.

طلوع بی نشان‌ها

آدرس و شماره تلفن های جمعیت طلوع بی نشان ها

تلفکس : ۵۵۱۴۷۹۸۹-۵۵۱۴۷۹۶۹

پست الکترونیکی : info@toloo.org

کانال تلگرام : http://telegram.me/toloo_bineshanha_society

آدرس : بزرگراه نواب صفوی، مسیر شمال به جنوب، بعد از تونل توحید، پایین تر از پل کمیل، خیابان محبوب مجاز غربی بن بست پرستو، انتهای کوچه، جمعیت طلوع بی نشان ها


بیشتر بخوانید:

موسسه محک چیست و چه وظایفی دارد ؟این مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • toloo.org
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits
  statcounter