دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
بیوگرافی امین کیانپور معلم اصفهانی که مقابل دادگستری اصفهان خودسوزی کرد
26
زمان مطالعه: 9 دقیقه
در این مقاله از دلگرم به زندگینامه امین کیانپور معلم اصفهانی که مقابل دادگستری اصفهان خودسوزی کرد ، ماجرا و علت درگذشت و فوت وی خواهیم پرداخت .

بیوگرافی امین کیانپور

«امین کیانپور» (amin kianpour) مدیر دبیرستان و معلم ریاضی اهل اصفهان که متاسفانه روز ۶ تیرماه بر اثر خودسوزی مقابل دادگستری در ۴۳ سالگی دارفانی را وداع گفت به همین مناسبت با بیوگرافی امین کیانپور نخبه ریاضی و مدیر دبیرستان در اصفهان ، عکس ها و تصاویر امین کیانپور مدیر اصفهانی بیشتر آشنا شویم .

زندگینامه امین کیانپور معلم اصفهانی

امین کیانپور (amin kianpour) متولد دهه ۵۰ دارای مدرک تحصیلی لیسانس در شهر ایذه بود. او در تاریخ ۶ تیر ۱۴۰۰ بر اثر مشکل مالی و مال باختن در یک معامله مقابل دادگستری خودسوزی کرد و در ۴۳ سالگی جان خود را از دست داد. کیانپور در زمان مرگ مدیر مدرسه نجفی ۱ ناحیه ۵ اصفهان بود.

خانواده امین کیانپور

مرحوم امین کیانپور در خانواده ای فرهنگی در ایذه به دنیا آمد. پدرش “شادروان الیاس کیانپور” نیز معلم وارسته ای خونگرم و مهربان، مهربان و خوش سیما بود که او نیز مانند پدر یک معلم با اخلاق و آرام و فهمیده و معلمی دلسوز بود.

سوابق کاری از نخبه ریاضی بودن تا مدیر دبیرستان

سوابق کاری از نخبه ریاضی بودن تا مدیر دبیرستان

کیانپور جوانی برومند آرام آرام به میان سالی می رسید. در تدریس مهارت زیادی داشت معمولا کلاس‌های فوق العاده مدرسه به او سپرده می شد. توانایی او در تدریس درس ریاضی نیز تا حدی بوده که همۀ مدارس درخواست داشته اند با او همکاری کنند.

این مدیر مدرسه و معلم ریاضی، ۲۵ سال سابقه تدریس در مدارس اصفهان را در کارنامه کاری خود داشت و تمام وقتش را با کار و تدریس پر کرده بود.

همسر و فرزندان امین کیانپور

همسر و فرزندان امین کیانپور

مرحوم کیانپور سالها پیش ازدواج کرده و دارای دو دختر می باشد و وی مانند هر پدری به امید آینده ای بهتر برای ۲ دخترش، از ایذه با همه ی وابستگی هایش دل کند و رهسپار اصفهان شد و تبحر و استعداد و هوش و ذکاوتش به قدری بود که به وی عنوان یک نخبه ی ریاضی را داده بودند.

ماجرای خودسوزی مقابل دادگستری اصفهان

امین کیانپور، مدیر دبیرستان نجفی یک در ناحیه پنج آموزش و پرورش اصفهان، مدت‌ها درگیر پرونده شکایت برای باز پس گیری آپارتمانی بوده که مالک، آن را به دو نفر فروخته بوده است. او پس از مدت‌ها رفت و آمد به دادگاه، اعلام کرده بوده که اگر حقش را به او ندهند خودش را مقابل ساختمان دادگستری آتش می زند و وقتی دادگاه حق را به خریدار اول داده، تهدید خود را عملی کرده است.

به روایت شاهدان عینی، این معلم ریاضی که مدیر یکی از دبیرستان‌های اصفهان هم بود، روز یکشنبه ششم تیرماه، درست جلوی ساختمان دادگستری کل استان اصفهان در خیابان نیکبخت، ظرف بنزینی را روی سر خود خالی کرده و تلاش رهگذران برای خاموش کردن آتشی که مسئلۀ حل نشدۀ زندگی او در آن می سوخته، به جایی نرسیده است.

روایت همسر امین کیانپور از روز خودسوزی او در مقابل دادگستری اصفهان

روایت همسر امین کیانپور از روز خودسوزی او در مقابل دادگستری اصفهان

همسر امین کیانپور، در خصوص همسرش به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: امین به خاطر فشار مالی دست به این کار نزد، بلکه به خاطر بی عدالتی این کار را انجام داد، در سال ۹۶ خانه‌ای در خیابان رباط سوم خریدیم و همان سال با وجود نیمه‌کاره بودن خانه در آن ساکن شدیم، چون تمام دارایی‌مان را برای خرید خانه هزینه کرده بودیم و دیگر پولی نداشتیم.

حکم تخلیه ما را شوکه کرد

وی ادامه می‌دهد: در ساختمان نیمه‌کاره ساکن شدیم، در حالی که هنوز اقدامات اولیه خانه مانند برق کاری و ساخت کابینت‌های آن تمام نشده بود و کارگران در حال تکمیل آن بودند، خانه نیمه‌کاره بود و حتی گاز هم نداشت و حدود یکسال از همسایه‌ها گاز گرفتیم و روی گاز پیک نیک غذا می‌پختیم، با تمام مشکلات موجود در خانه زندگی کردیم تا اینکه سال گذشته نزدیک عید، مردی با مأمور و در دست داشتن حکم تخلیه به خانه ما آمد و همگی با حیرت تنها به هم نگاه می‌کردیم.

وی با بیان اینکه بر اساس حکم تخلیه تنها ۱۰ روز فرصت داشتیم تا خانه را تخلیه کنیم، می‌افزاید: من و همسرم که خیلی متعجب شده بودیم، به دادگاه رفتیم و طی انجام اقداماتی اداری و پرداخت هزینه‌های متعدد در آبان ماه به ما ابلاغیه دادند که پرونده در شعبه نیکبخت دوباره بررسی می‌شود و یک وکیل هم گرفتیم و ۱۵ میلیون هم به او دادیم تا کار ما را انجام دهد.

فیلم خودسوزی و رقص دردناک مرگ امین کیانپور دبیر ریاضی

همسر این مدیر مدرسه تصریح می‌کند: روز دادگاه اجازه ندادند که من وارد دادگاه شوم، اما از پشت در گوش می‌کردم و می‌دیدم که هر حرفی زده می‌شد به نفع طرف مقابل بود، وقتی وکیل از جلسه دادگاه بیرون آمد، با ناراحتی بسیار گفت قاضی به نفع طرف مقابل رأی را صادر کرد و صبح پیامک از طرف دادگستری آمد که رأی به نفع آن‌ها صادر شده بود، صبح روز بعد پیش رئیس دادگاه رفتیم و موضوع را جویا شدیم و همسرم چند بار با گریه از قاضی خواهش کرد که در دادن رأی تجدیدنظر کند اما تنها با برخوردهای سرد روبرو شدیم.

تلاش‌های بی‌نتیجه برای حل مشکل

وی با تاکید بر اینکه تلاش برای جمع‌آوری مدارک و رسیدن به نتیجه کاملاً بی‌حاصل بود، اضافه می‌کند: با وجود تمام تلاش‌هایی که در این سال‌ها داشتیم، بعد از اینکه از اصفهان نتیجه نگرفتیم به تهران رفتیم و به سختی از طرف دفتر رئیس قوه قضائیه نامه‌ای روی پرونده گرفتیم که دادگاه دوباره تشکیل شود، اگرچه پیگیری‌ها در تهران بهتر از استان و نور امیدی برای ما بود اما در نهایت این اقدام هم بی‌نتیجه بود و حکم صادر شده دادگستری استان تغییری نکرد.

همسر کیان‌پور با اشاره به مراجعه مجدد به مسئولان برای حل مشکلشان در خصوص خانه‌شان که به جز آن‌ها به دیگری نیز فروخته شده بود، می‌گوید: به همه جا سر زدیم اما هیچکس به رنج ما رسیدگی نکرد تا اینکه یکی از مسئولان در تهران با مطالعه پرونده، پیگیر شد تا پرونده دوباره بررسی و به حق پایمال شده ما رسیدگی شود تا تلاش‌های شبانه روزی همسرم بی‌نتیجه نماند اما همه این اقدامات هم تأثیر و تغییری در حکم دادگاه ایجاد نکرد و هر روز ناامیدی ما بیشتر می‌شد و هر روز به از دست دادن تنها دارایی و ثمره چندین سال کار همسرم نزدیک‌تر می‌شدیم.

امین کیانپور مدیر و معلم اصفهانی که خودسوزی کرد کیست + بیوگرافی و عکس

دلخوشی که در آتش سوخت

وی با تاکید بر اینکه دوباره حکم تخلیه برای ما صادر شده است، می‌گوید: روز قبل از حادثه هم به دادگستری رفته بود و پس از خواندن نماز در نمازخانه دادگستری تهدید کرده بود که اگر حقش را ندهند خودسوزی می‌کند که باز هم هیچ چاره‌ای برای این مشکل پیدا نشد، روز حادثه همسرم به من نگفت که به دادگاه می‌رود اگر می‌دانستم حتماً با او می‌رفتم، تا عصر با دل‌شوره فراوان هر چه منتظرش شدم به خانه بازنگشت، معمولاً تا عصر در مدرسه بود و کار می‌کرد با مدرسه تماس گرفتم که گفتند اصلاً امروز به مدرسه نیامده است! به پلیس زنگ زدم که گفتند مردی در دادگاه نیکبخت دچار افت فشار شده و او را به بیمارستان سوانح سوختگی بردند، سوال کردم چرا بیمارستان سوانح و سوختگی!؟ گفتند به دلیل پر بودن بیمارستان‌ها به خاطر کرونا به این بیمارستان منتقل شده است! وقتی به آنجا رفتم در اوج ناباوری متوجه شدم همسرم به بیمارستان نرسیده فوت کرده است.

همسر این مدیر مدرسه که دو دختر دارد که برای پدرشان بسیار بی‌تاب هستند، می‌گوید: در حال حاضر در این خانه ساکن هستیم، اما روز ۱۳ تیر ۱۴۰۰ حکم تخلیه داریم و هر روز تنها به گریه‌ها و تلاش‌های همسرم با ناامیدی فکر می‌کنم و اشکم جاری می‌شود، او نخبه ریاضی بود، اما به خاطر پایمال شدن حق و زحمات چندین ساله‌اش خودسوزی کرد و همچنان هیچکس به پرونده ما رسیدگی نمی‌کند، من و دخترهایم تکیه‌گاه‌مان را از دست دادیم و تمام دلخوشی همسرم که سرپناهی برای ما بود، به یکباره با بی‌انصافی از چنگش درآمد و خودش را نیز در کمال ناباوری از دست دادیم.

ماجرای خودسوزی «امین کیانپور» مقابل دادگستری اصفهان از زبان همسرش - خودسوزی امین کیانپور مقابل دادگستری نیکبخت اصفهان

امین کیانپور تنها برای نرسیدن به حقش خودسوزی کرد

یکی از همکاران نزدیک این مدیر دلسوز و نابغه در خصوص ویژگی‌های اخلاقی او، می‌گوید: آقای کیانپور مرد شریفی بود و از نظر روحی و روانی هیچ مشکلی نداشت و همیشه با دلسوزی کار دانش‌آموزان خود را پیگیری می‌کرد و بسیار دلسوز بود.

وی می‌گوید: تمام حرف کیانپور پایمال شدن حقش و از دست رفتن سرمایه یک عمر معلمی و تدریسش بود، حدود دو سال تلاش بی‌وقفه او برای حل مشکل ملکی که داشت بی‌نتیجه ماند، در حالی که حق با او بود، در حال حاضر هم همسر و فرزندانش در حالی که کیانپور را که مردی همه چیز تمام بود از دست دادند، باید تا چند روز دیگر خانه خود را تخلیه کنند.

این همکار معلم ریاضی دبیرستان نجفی، تصریح می‌کند: سال‌ها است با او همکار هستم و امین تنها برای نرسیدن به حقش خودسوزی کرد، کیانپور حدود ۱۸ سال سابقه کار در آموزش و پرورش داشت و طی این سال‌ها حتی یک نفر هم از او گلایه و شکایت نکرد و همه او را به دانایی و ادب می‌شناسند.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (26 رای)  
  • منبع
  • harfetaze.com
  • imna.ir
۴ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

الهام ساطانی | ۶ ماه پیش
امیدوارم لااقل حق دخترها وهمسرش پایمال نشه که اوج فاجعه هست
0
6
SAYEH | ۶ ماه پیش
خدا به خانواده اش صبر بده هم بی خانه شدند و هم بی سرپرست بچه هاش چه دردی را باید تحمل کنند حیف از این نخبه ها که اینگونه پرپر می شوند و در آتش بی عدالتی می سوزند. خدا بیامرزدش و روحش قرین رحمت باشد .
1
9
آگاه | ۶ ماه پیش
رابطه تنگاتنگی دارند این کیانپورها با هوش سرشار ریاضی و خودکشی
درسالهای 67 دبیر ریاضی فوق العاده با سوادی دشتیم بنام نجفعلی کیانپورایشان با توجه به داشتن مال و مکنت ، بدلیل نامعلومی خودکشی با برق را انتخاب کرد البته بعد از آتش بس جنگ بسیار افسرده بود که چرا برادر کوچکترش ،شهید شده است و در روز عروسی برادر دیگرش خود کشی کرد
5
1
My | ۶ ماه پیش
روحش شادخدابیامرزدش.
واقعاخیلی متاثرشدم.خدانگذ
ره ازهرچی حق خور ازخداغافله.الهی هرکی باعث مشکل وناراحتی کس دیگه ای میشه ب دردهمون طرف گرفتاربشه.همه کسایی ک باعث شدن ک همچین کاری بکنه مدیون خودشوخونواده اشن.
0
13