بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی جاسوس هسته ای

۱,۷۶۴
۵
۰
چهارشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۰۱
عبدالرسول دری اصفهانی دارای تابعیت کانادایی است، در تیرماه سال 95 با اتهام ارتباط با سرویس های جاسوسی بیگانه دستگیر شد، بر اساس اسناد منتشره، همکاری خود را با سرویس های غربی از طریق شرکتی به نام PWC انجام داده است.
بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی جاسوس هسته ای

بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی

عبدالرسول دری اصفهانی (۱۳۳۵ اصفهان) نماینده بانک مرکزی و مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ بود.

او که دارای تابعیت کانادایی است، یکی از کارکنان ستاد پیگیری برجام بود. او در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ در جریان تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای از حسن روحانی، نشان درجه سه خدمت دریافت کرده بود.

یکم مرداد ماه ۱۳۹۵ رسانه‌ها خبر دستگیری وی به اتهام جاسوسی را منتشر کردند.

عبدالرسول دری اصفهانی تابعیت مضاعف کانادا !

عبدالرسول دری اصفهانی که تابعیت مضاعف کشور کانادا را داشت، در اواخر سال 93 به عنوان نمایدنه بانک مرکزی در مذاکرات هسته ای حضور داشته و در خرداد 94 به عنوان مشاور رئسس بانک مرکزی منصوب شده بود.

فعالیت های عبدالرسول دری اصفهانی

بر اساس گزارش‌های منتشره دری اصفهانی قبل از انقلاب با کمیته خزانه داری آمریکا کار می‌کرد و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را بر عهده داشته‌است. پس از انقلاب، در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا را بر عهده می‌گیرد.

بعد از مدتی وزارت دفاع در می‌یابد که در محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات لازم آرای صادره به نفع آمریکا است به همین جهت از وزارت دفاع اخراج می‌شود و به کانادا می‌رود.

عبدالرسول دری اصفهانی در زمان مدیرکلی محمود بهمنی جهت عضویت در هیئت مدیره یکی از بانک‌های خصوصی معرفی و رد صلاحیت شده بود. وی که همدوره ولی‌الله سیف در دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران بوده‌است، در دولت یازدهم به ایران بازگشته و به عنوان مشاور سیف در بانک مرکزی مشغول به کار شده و مجدداً از سوی مدیرکل جدید به عنوان عضو هیئت مدیره همان بانک معرفی و مشغول بکار می‌شود.

وی در جریان مذاکرات و برجام، به عنوان زیر مجموعه تیم حمید بعیدی نژاد رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی، فعالیت می‌کرد.

بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی جاسوس هسته ای

دستگیر شدن عبدالرسول دری اصفهانی

عبدالرسول دری اصفهانی پس از مدتی متهم شد که برای طرف‌های دیگرِ مذاکره‌کننده جاسوسی کرده‌است و هنگام سفر به ترکیه، در داخل هواپیما بازداشت و به هشت سال زندان محکوم شد. عبدالرسول دری اصفهانی در دولت یازدهم، هیچ‌گاه این اتهام را نپذیرفتند و او به قید وثیقه آزاد شد.

وی اواخر تابستان ۱۳۹۶ بر اساس حکم شعبهٔ سوم دادسرای پولی و بانکی کشور، به جرم خروج غیرقانونی ارز بالغ بر معادل ۲۰۰ میلیارد تومان، با ثبت شرکت سوری در شهر دوبی و در پوشش واردات دارو، دوباره بازداشت شد.
عبدالرسول دری اصفهانی در آخرین دادگاه خود به پنج سال زندان محکوم شد.

محسنی اژه‌ای در روز یک‌شنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶ اعلام کرد: «جاسوسی آقای دری اصفهانی قطعی است و ایشان به جرم جاسوسی بازداشت شده‌است. سید محمود علوی، وزیر اطلاعات، در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۶ مجدداً اعلام کرد ازنظر معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات، دری اصفهانی نه‌تنها جاسوس نیست، بلکه با این وزارتخانه همکاری هم کرده‌است.»

بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی جاسوس هسته ای

طبق گزارشی که توسط موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی منتشر شده:

«وزارت امور خارجه ایران برجسته‌ترین و مشهودترین نمونه از جاسوسی درون دولتی را به دست می‌دهد. از آغاز دولت روحانی، دیپلمات‌های ایرانی اغلب آماج «فیشینگ هدفمند» از سوی عاملان تهدیدکننده وابسته به سپاه قرار گرفته‌اند. این فعالیت‌ها همسو با اتهامات نشریات تندرو مبنی بر اینکه در توافق هسته‌ای به منافع ایران خیانت شده‌است، صورت پذیرفته‌اند.

تلاش‌های صورت گرفته برای هک کردن همچنین نمایانگر سابقه بازداشت‌ها و فشارهایی است که علیه اعضای کادر دیپلماتیک رخ داده‌است. از جمله می‌توان به بازداشت عبدالرسول دری اصفهانی- یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در زمان برجام- به جرم جاسوسی اشاره کرد.

در حالی که دیپلماسی مستلزم تعامل با مقامات دولت‌ها و کارشناسان خارجی است، چنین تماس‌هایی را می‌توان سریعاً به عنوان جاسوسی برای قدرت‌های خارجی تصویرکرد.»

انتشار فیلم اعترافات عبدالرسول دری اصفهانی در مجلس

جواد کریمی قدوسی نماینده شهر مشهد در مجلس شورای اسلامی، در روز ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ در جلسه سؤال از ظریف وزیر امور خارجه با اشاره به حضور دو تابعیتی‌ها و برخی جاسوسان در تیم مذاکرات هسته‌ای برجام، نام عبدالرسول دری اصفهانی را که به عنوان مسئول کمیته مذاکره‌کننده پولی و بانکی و هسته‌ای در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ فعالیت می‌کرده، مطرح کرد.

او سپس بخشی از مستند تورنتو ۵۲۱ را پخش کرد که در آن اسناد، مدارک و اعترافاتی از عبدالرسول دری اصفهانی تهیه شده و به تشریح آنچه مراحل جاسوسی دری اصفهانی برای سرویس‌های اطلاعاتی دولت‌های متخاصم نامیده می‌شد، پرداخت.

بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی جاسوس هسته ای

به گفته قدوسی در بخشی از این مستند دری اصفهانی اعتراف می‌کند که «در جلسات دوشنبه‌های ریاست جمهوری که جلسات راهبردی اقتصاد بوده شرکت داشته و در آن جلسه تمام اسرار اقتصادی ملت ایران روی میز بوده و یک نسخه از آن اسناد را در قالب یک بسته اطلاعاتی در هتلی با حضور جک استراو نماینده آمریکا در دبی و یک افسر عالیرتبه MI6 لندن تحویل انگلیس و آمریکا داده است.»


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  
  • برچسب ها:
  • بیوگرافی عبدالرسول دری اصفهانی
  • عبدالرسول دری اصفهانی
  • بیوگرافی
  • جاسوس عبدالرسول دری اصفهانی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter