دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
بیوگرافی مهین دخت عظیما هنرمند نقاش + علت فوت
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهین عظیما که در ۲۱ آذر ۱۳۰۸ در تهران متولد شده بود، به علت بیماری در 18 تیر 1398 در تهران درگذشت. در این مقاله نگاهی به زندگی شخصی و هنری این هنرمند پیشکسوت می اندازیم با دلگرم همراه باشید.

بیوگرافی مهین دخت عظیما نقاش پیشکسوت

مهین دخت عظیما در ۲۱ آذر ۱۳۰۸ در تهران به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۲۷ به عنوان دوازدهمین دختر، به عنوان دانشجو در دانشکده هنرهای زیبای تهران پذیرفته شد و پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۳۳۲ با مسعود برزین ازدواج کرد.

در سال ۱۳۴۸، زمانی که همسرش برای مأموریتی عازم خوزسان می‌شود با جمعی از بانوان، خیریه تشکلی را برای کمک به مردمان سیل زده خوزستان تشکیل می‌دهد و در یکی از همان منازل که کلبه «عبد الجلیل» مشهورترین نقاش آن منطقه است با سبک نقاشی پشت شیشه آشنا می‌شود و با این که در فضای مدرنیته مشغول به تجربه بود، تصمیم گرفت این شیوه قدیمی از نقاشی ایرانی را با سبکی نوین دوباره احیا کند.

درگذشت مهین دخت عظیما//نمایشگاه های مهین عظیما/بیوگرافی مهین دخت عظیما
مهین دخت عظیما و همسرش مسعود برزین

او در بیشتر آثار خود به نمایش جلوه‌هایی از طبیعت پرداخته و با رنگ‌هایی زنده و شاد، گل‌ها، درختان و پرندگان را در پس شیشه نقش زده‌است.

separator lineدرگذشت مهین دخت عظیما//نمایشگاه های مهین عظیما/بیوگرافی مهین دخت عظیما/

نمایشگاه های مهین عظیما

از مهین عظیما تاکنون نمایشگاه‌های مختلف انفرادی و گروهی بسیاری در ایران و کشورهایی چون بلژیک، فرانسه، یوگسلاوی و ترکیه برپا و در سال ۲۰۰۲ نمایشگاهی از آثار او در دانشگاه هاروارد آمریکا برگزار شده‌است.

درگذشت مهین دخت عظیما//نمایشگاه های مهین عظیما/بیوگرافی مهین دخت عظیما

او در سال ۱۳۸۲ موفق به دریافت نشان درجه یک هنری و دکتری از شورای ارزشیابی هنرهای سنتی شده‌است.

کتاب زندگی‌نامه و مجموعه آثار مهین عظیما «تماشاگر رؤیا» نام دارد. در این کتاب گزیده‌ای از آثار نقاشی مهین عظیما همراه آرشیوی از عکس‌ها، مدارک و مطالب نشریات مختلف دربارهٔ آثار او وجود دارد.

درگذشت مهین دخت عظیما//نمایشگاه های مهین عظیما/بیوگرافی مهین دخت عظیما

separator lineدرگذشت مهین دخت عظیما//نمایشگاه های مهین عظیما/بیوگرافی مهین دخت عظیما/

درگذشت مهین دخت عظیما

مهین دخت عظیما در سن 90 سالگی، عصر روز سه‌شنبه (۱۸ تیر) پس از تحمل دوره‌ای بیماری درگذشت. گلبرگ برزین، فرزند وی اظهار کرد که پیکر عظیما در کنار همسرش و در مقابل قطعه نام‌آوران به خاک سپرده می‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (5 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است