سرتاب ارنر : بیوگرافی سرتاب ارنر خواننده و ترانه سرای ترکیه ای

بیوگرافی سرتاب ارنر (sertab erener) و همسرش + مصاحبه
۲,۰۸۴
۱
۰
دوشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۱۵
سَرتاب ارَنَر (به ترکی استانبولی: Sertab Erener) (متولد ۴ دسامبر ۱۹۶۴ در استانبول) خواننده پاپ ترکی است. وی خواننده بسیار موفق و محبوبی است. بیشتر شهرت وی در اروپا به علت برنده شدن در یوروویژن ۲۰۰۳ به خاطر ترانه «به هر روش که بتوانم» است.
بیوگرافی سرتاب ارنر (sertab erener) و همسرش + مصاحبه

سرتاب ارنر | بیوگرافی سرتاب ارنر | سرتاب ارنر خواننده زن ترک

سرتاب ارنر در چهارم دسامبر ۱۹۶۴ در استانبول ترکیه بدنیا آمد. او دومین فرزند نظام الدین و یوسل ارنر بودو کودکی خودرا در محله ایوب استانبول گذراند. مادر سرتاب از یک خانواده آلبانیایی و یوگوسلاویایی بود کـه در زمان جنگ در شرق اروپا بـه ترکیه مهاجرت کرده بود.

separator line

بیوگرافی سرتاب ارنر (sertab erener) و همسرش + مصاحبه و اینستاگرام

مادر سرتاب در رشته نقاشی در دانشگاه هنرهای زیبای استانبول تحصیل کرده ودر سال ۱۹۵۷ فارغ‌التحصیل شد اما پس از ازدواج تحصیلات خودرا ادامه نداد. مادربزرگ پدری سرتاب از اعراب ترکیه و از اهالی شهر سعرد بود. پدر سرتاب از اهلی دیاربکر بود کـه با موسیقی میانه خوبی داشت و بعنوان نوازنده در رادیو استانبول مشغول بکار شده بود اما در نهایت تصمیم گرفته بود وکیل شود.

علاقه شدید پدر سرتاب بـه موسیقی کلاسیک ترکی، روی وی اثر عمیقی داشت. او حتی نام سرتاب را نیز از روی ترانه Ey Şûh-i Sertab انتخاب کرده بود کـه بـه معنای درخشندگی و نور اصلی اسـت. سرتاب پس از پایان تحصیلات ابتدایی او بـه دبیرستان رفت اما در یازده سالگی بـه یرقان مبتلا شد و پزشکان تشخیص دادند کـه او بـه کولیت مجروح روده دچار اسـت.

sertab erener

در دوران دبیرستان سرتاب بارها در بیمارستان بستری شد ودر همین زمان بود کـه علاقه بـه موسیقی کلاسیک و اوپرا در وی شکل گرفت. پس از پایان دبیرستان او در دانشگاه استانبول در رشته اوپرا پذیرفته شد و پس ازآن بـه دانشگاه معنار سینان رفت و پیش از پایان تحصیلات، آنرا رها کرد اما آموزش اوپرا را ادامه داد و بعنوان خواننده حرفه‌ای مشغول بکار شد.

سرتاب ارنر در ۲۱ سالگی ازدواج کرد و این ازدواج سه سال دوام داشت. او درسال ۱۹۸۷ در مراسم تولد سزن آکسو بعنوان خواننده حضور داشت. در همین مراسم سزن آکسو متوجه استعداد و صدای فوق العاده وی شد و بـه وی پیشنهاد داد تا بعنوان خواننده پشت صحنه با او همکاری کند.

او ابتدا این پیشنهاد را نپذیرفت اما با وساطت یکی از دوستان مشترک، او در نهایت بعنوان خواننده با سزن آکسو همکاری کرد. چند ماه بعد او با نام سرتاب آلتین «نام خانوادگی همسرش» در مسابقه موسیقی کبوتر طلایی کوش آداسی شرکت کرد و ترانه Akdeniz “دریای سفید” را اجرا کرد.

دو سال بعد او در مسابقه Klips ve Onlar ترانه حسرت را اجرا کرد کـه بـه مرحله نهایی نرسید. درسال ۱۹۹۰ او با لونت یوکسل ازدواج کرد، بعد ها در گفت‌وگو‌ای عنوان کرد کـه “لونت یکی از دوستان نزدیک مـن بود کـه در ارکستر باهم کار می کردیم اما مـا هرکدام زندگی خودمان را داشتیم. نمیدانم چطور شد کـه جذب او شدم اما او همیشه برای مـن خاص باقی خواهد ماند.”

separator line

فعالیت‌ های حرفه‌ ای سرتاب ارنر sertab erener

از اوایل دهه ۱۹۹۰ بود کـه بتدریج نام سرتاب ارنر بر سرزبان‌ها افتاد و او این موفقیت را بیش از هر شخصی، مدیون سزن آکسو بود. او با کمک سزن نخستین آلبوم استودیویی خودرا تهیه کرد و سزن برای اینکار هزینه و وقت زیادی را صرف کرد. نخستین آلبوم سرتاب ارنر Sakin Ol! نام داشت کـه بـه سرعت وی را بـه قله موفقیت رساند.

در مدت ۲۵ روز، ۳۰۰ هزار نسخه در نهایت ۷۵۰ نسخه از این آلبوم بـه فروش رسید و برای تعدادی از ترک‌های آن نیز آهنگ ویدئو ساخته شد. در سیزدهم مارس ۱۹۹۳ او در مسابقات یوروویژن، بـه اجرا پرداخت و مجله Hey Girl وی را بعنوان یکی از آینده دارترین خواننده‌های سال معرفی کرد.

sertab erener

او درسال ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ بـه ایالات امریکا رفت و برای درمان کولیت روده کـه از کودکی وی را رنج می‌داد تحت عمل جراحی قرار گرفت. در میان همین جراحی‌ها بود کـه سرتاب ارنر برای آلبوم جدید خود با نام Lâ’l آماده میشد. این آلبوم کـه بیشتر ترانه‌های آن توسط سزن آکسو سروده شده بود درسال ۱۹۹۴ منتشر شد و ۶۴۰ هزار نسخه ازآن بـه فروش رسید.

پس ازآن او کنسرتی برای تبلیغ آلبوم جدیدش برگزار کرد کـه با استقبال فراوانی روبه‌رو شد. او درسال ۱۹۹۵ بعنوان بهترین هنرمند زن سال معرفی شد ودر همان سال مسابقات دختر شایسته ترکیه را اجرا کرد. درسال ۱۹۹۶ سرتاب ارنر از همسرش جدا شد و بـه سیزده سال زندگی مشترک خود با یوکسل پایان داد.

همان سال او در نسخه ترکی انیمیشن گوژپشت نتردام بجای شخصیت اسمرالدا صحبت کرد ودر همین زمان با دمیر دمیرکان گیتاریست مشهور، شروع بـه همکاری کرد. او برای تولید آلبوم سومش، یک قرارداد صدهزاردلاری با شرکت سونی امضا کرد و دمیر دمیرکان نیز در تهیه این آلبوم مشارکت داشت ودر مجموع ۱۴۷ هزار کپی ازآن بـه فروش رسید.

separator line

صفحه اینستاگرام سرتاب ارنر sertab erener@

sertab erener

در همین زمان او ترانه Private Emotion رابا همکاری ریکی مارتین تولید کرد و قرار بود تور کنسرتی در ترکیه برگزار کند کـه بدلیل زمین لرزه مهیب ۱۹۹۹ در ازمیر این کنسرت لغو شد. چند ماه بعد او تور کنسرت خودرا ادامه داد و درآمد آن رابه زمین لرزه زدگان تقدیم کرد. درسال ۲۰۰۰ او کنسرت بزرگی رابا حضور ۲۰ هزار نفر در یونان برگزار کرد کـه باعث افزایش شهرت وی در اروپا و بـه خصوص یونان شد.

در می سال ۲۰۰۱ سرتاب ارنر پنجمین آلبوم خودرا با نام Turuncu “نارنجی” منتشر کرد کـه با فروش ۲۶۰ هزار نسخه ای بـه یکی از موفق‌ترین آلبوم‌های سال تبدیل شد. در ژانویه سال ۲۰۰۳ اعلام شد کـه سرتاب ارنر قرار اسـت در مسابقات یورو ویژن ترانه Everyway I can رابه نمایندگی از کشور ترکیه اجرا کند کـه این خبر با مخالفت‌هایی همراه بود چون مقامات معتقد بودند یک ترانه ترکی باید نماینده کشور ترکیه باشد.

اما سرتاب ارنر در جواب منتقین گفت: “نصف مردم دنیا بـه ترانه‌های انگلیسی گوش می کنند پس چرا خواننده‌های ترک نباید بـه زبان انگلیسی بخوانند؟ بیشتر مردم دنیا زبان ترکی را نمی‌فهمند و اگر قرار نیست کسی ترانه‌های مـا را بفهمد چراباید بـه این زبان ترانه بسراییم؟” این ترانه در هشتم مارس همان سال منتشر شد و برنده مسابقات یورو ویژن شد.

درسال ۲۰۰۴ آلبوم انگلیسی سرتاب با نام “بدون مرز” در اروپا منتشر شد کـه بـه پرفروش‌ترین آلبوم ترکیه تبدیل شد. او در همان سال مسابقات یورو ویژن ۲۰۰۴ رابا ترانه‌های Everyway I can و Leave راکه با میزبانی ترکیه برگزار میشد افتتاح کرد. چند ماه بعد او کنسرتی برای کمک بـه آسیب دیدگان سونامی اقیانوس هند برگزار کرد.

خود او نیز بـه کشور سریلانکا سفر کرد و اعلام کرد “این بزرگ‌ترین مصیبتی اسـت کـه در تمام زندگی‌ام از نزدیک مشاهده کردم.” او در می ۲۰۰۵ آلبوم هفتم خودرا با نام “عشق نمی‌میرد” منتشر کرد کـه ۱۶۰ هزار نسخه ازآن بـه فروش رسید. در ژوئن ۲۰۱۰ هشتمین آلبوم سرتاب ارنر با نام Rengârenk منتشر شد. سرتاب درسال ۲۰۱۵ با امره کولا کـه یک گیتاریست اسـت ازدواج کرد.

صدای سرتاب ارنر یک صدای سوپرانو با دامنه سه اکتاوی اسـت و سبک موسیقی وی نیز چیزی بین ترانه‌های کلاب و ملودی‌های خاورمیانه‌ای اسـت. او در دهه هشتاد زمانی کـه دید با موسیقی اوپرا بـه موفقیت نمی رسد وارد موسیقی پاپ شد و بـه گفته خود آن رابا سبک و سلیقه اوپرایی خود تغییر داد.

sertab erener

separator line


متن و ترجمه آهنگ Bu Böyle سرتاب ارنر

Bu Böyle

این اینجوریه

o zor günler, solan güller eskidendi geçti

اون روزای سخت، گلهای پژمرده مال قدیماست، گذشت

o zaman aşık olduğum rüzgârlar esti esti geçti

باد اون روزایی کـه عاشق شدم وزید و وزید و گذشت

geriye sadece yarım yarım sevgiler

و حالا تنها چیزی کـه باقی مونده عشقای نصفه نیمه ست

yüzüme inceden uzun uzun çizgiler

چین و چروکای ریز اما بلند رو صورتمه

öznesi kalan süresi kısalan cümleler

جمله هایی کـه مفهمومش حفظ شده اما وقتی برای گفتنش باقی نمونده

yalan dolan birkaç resim kaldı

چندتا عکس دروغین بـه جا مونده

aşk seni bulabilir de

عشق هم میتونه پیدات کنه

uzakta durabilir de

هم میتونه دور بایسته

samimi oluyor darken

وقتی کـه فکر می کنی بهت نزدیک شده

mesafe koyabilir de

میتونه فاصله بگیره

bu böyle

این اینجوریه

vurabilir de

هم میتونه قلبتو تسخیر کنه

ilgisiz durabilir de

هم میتونه بی اعتنا بایسته

onu sana katıyor darken

وقتی کـه داره عشقو تـو قلبت میذاره

tuzaklar kurabilir de

میتونه برات تله هم بذاره

bu böyle

این اینجوریه

sertab erener

separator line


متن و ترجمه آهنگ Açık Adres سرتاب ارنر

Açık adres

آدرس سر راست

Sorma bu ara şu halimi

تـو این مدت حال منو نپرس

Bu acıların hepsi mi daimi

همه ی ی این درد و غم دائمیه؟

Yazık oldu her iki tarafa da

واسه هردو طرفم حیف شد

Şimdi sence daha iyi mi

حالا اینجوری بـه نظرت بهتره؟

Bir gün oldu iki gün oldu

یه روز شد، دو روز شد

Ay oldu yıl oldu ümitlere

برای امیدها ماه شد، سال شد

Ümutmuyor gönlüm seni

قلبم فراموشت نمی کنه

Seviyor her gün her gece

تورو هرروز و هر شب دوست داره

Yoruldu duruldu kırıldı vuruldu bir kaç kere

خسته شد، جلوش گرفته شد، شکست، چند بار مجروح شد

Yazılıdır hepsi hikayede

همه ی اینا تـو حکایت هاست

Yok mu bir haber alan, yok mu gören

کسی ازش خبری نداره؟ کسی اونو ندیده؟

Bu mudur adetin bu mudur tören

راهت اینه؟ عادتت اینه؟

Yaz ya da söyle bulamadım böyle

اینجوری پیدات نمیکنم، یا بگو یا بنویس کـه کجایی

Neresi açık adresin neresi yören

آدرس سر راستت کجاست؟ خونه ت کجاست؟

separator line

همچنین بخوانید:

بیوگرافی نسیم نهالی + عکس از اینستاگرام نسیم نهالی مدلینگ

بیوگرافی + عکس از اینستاگرام فرانک سلیمانی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • سرتاب ارنر
  • sertab erener
  • بیوگرافی
  • بیوگرافی سرتاب ارنر
  • عکس سرتاب ارنر
  • خواننده ترکیه ای

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter