بیوگرافی سردار قاسم سلیمانی

۳,۷۲۶
۶
۰
پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۱

قاسم سلیمانی کیست؟

قاسم سلیمانی : این روزها تصاویر ژنرال ایرانی ما در صفحات مختلف شبکه های مجازی دست به دست می چرخد اما آنچه که برای ما افتخارآفرین شده پیام ها و نظرات کاربران شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا است که در بیشتر این پیام ها، ژنرال های منطقه را جنگجویان پوشالی معرفی کرده اند و درباره قاسم سلیمانی گفته اند که او مرد بی ادعای صحنه های نبرد است، کسی که به جای ژست های هالیوودی و حرافی، پای خاکریزها ایستاده و بهصورت واقعی مرد میدان های سخت است و یک قهرمان واقعی.رپورتاژ آنچه در این مطلب از مجله دلگرم میخوانید مصاحبه ای با برادر جاج قاسم سلیمانی میباشد

سردار قاسم سلیمانی Qasem Soleimani در سال ۱۳۳۵ در ۲۰ اسفند ماه در شهرستان ابهر استان کرمان بدنیا آمده است. بیوگرافی محمدجواد آذری جهرمی
نام پدرش محمدعلی و مادرش فاطمه بود که هر دو به رحمت خدا رفتند.

قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است. او در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله بود. وی در ۴ بهمن ۱۳۸۹ درجهٔ سرلشکری دریافت کرد.

طبق منابع غربی، سلیمانی نقش مهمی در دادن قدرت نظامی به حزب‌الله لبنان، شکل‌دهی به فضای سیاسی عراق پس از سرنگونی رژیم صدام، و تغییر روند جنگ داخلی سوریه داشته است.

وی بارها از جانب آمریکا متهم به دخالت در امور عراق شده‌است. واشنگتن پست او را از مهم‌ترین سیاست‌گذاران سیاست‌های خارجی ایران می‌داند. در غرب او به عنوان «دشمنی که هم مورد تنفر و هم مورد تحسین است» توصیف شده است. جان مگوایر افسر سابق سازمان سیا در عراق می‌گوید «او قوی‌ترین مأمور مخفی در خاورمیانه است … و هیچ‌کس او را نمی‌شناسد.»

مجلهٔ وایرد او را در نخستین جایگاه فهرست «خطرناک‌ترین مردم جهان» قرار داده است. نشریه نیویورکر وی را تاثیرگذارترین فرمانده نظامی جنگ داخلی سوریه لقب داده است.

زندگی شخصی سردار قاسم سلیمانی

زندگی خصوصی این ژنرال ایرانی قطعاً برای خیلی از مردم به ویژه جوان های ایرانی جالب توجه است. سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان های استان تهران می گوید سردار سلیمانی تنها متعلق به خانواده ما نیست، حاج قاسم در خانواده ما متولدشده اما متعلق به خانواده ما نیست بلکه متعلق به کشور و مردم شیعه است. اتفاقاً چندی پیش استاندار سابق کرمان ملاقاتی با پدر بنده داشته و به ایشان گفته بود می دانید پسرتان چقدر مشهور است و استکبار چقدر از او می ترسد؟ پدرم گفته بود من از شما متعجبم که چنین حرفی می زنید، استاندار پرسیده بود چرا؟ پدرم گفته بود پسر من یک سرباز ولایت است آنها از اسلام می ترسند نه از پسر من، حاج قاسم تنها یک نشانه از کشور اسلامی و شیعه است.

خانواده سلیمانی را پنج خواهر و برادر تشکیل می دهند، بزرگ ترین فرزند این خانواده یک خواهر 60 ساله است، حاج قاسم فرزند وسط و سهراب سلیمانی هم برادر کوچک خانواده است.

سلیمانی به روزهای ورود حاج قاسم به سپاه اشاره می کند و می گوید پدرم کار کشاورزی می کرد و ما به نوعی عشایر محسوب می شویم البته من و حاج قاسم از استان کرمان کوچ کردیم.

من از سال 76 زنجان بودم و سپس به کرمان رفتم و دوباره به تهران آمدم، حاج قاسم هم بعدازاینکه از لشکر ثارالله تودیع شدند به دستور حضرت آقا مسئولیت نیروی قدس را پذیرفتند،. من تقریباً از کلاس پنجم پیش حاج قاسم بزرگ شدم و زمانی که ایشان در سازمان آب کارمی کرد من و دو پسرخاله دیگرم چهارنفری در یک اتاق اجاره ای زندگی می کردیم و من درس می خواندم. آن زمان حاج قاسم در سازمان آب در بخش اداری کار می کرد و بعد به موضوع روابط عمومی پرداخت اما آدم ورزشکاری بود، حاج قاسم در کاراته دارای دان است و آن زمان هم در یک باشگاه پرورش اندام کار می کرد و جزء مربیان پرورش اندام بود.

ایشان ابتدا به عنوان پاسدار افتخاری وارد سپاه شدند، حاج قاسم یکی از گردانندگان اصلی راه پیمایی ها و اعتصابات کرمان در زمان انقلاب بود و زمانی که سپاه اعلام کرد نیرو می خواهد وی فوراً از سازمان آب بهعنوان پاسدار افتخاری به سپاه رفتند.

عملیات های قاسم سلیمانی

پس از گذراندن دوره هایی در یک عملیات به عنوان کرخه نور در اطراف حمیدیه اهواز به عنوان معاون یک گردان از کرمان اعزام شد و من هم که آن موقع دوم دبیرستان بودم به همراه حاج قاسم در این عملیات حاضر شدم، البته در آن عملیات ابتدا آقای مهاجری مدیرکل سابق زندان استان های کرمان فرمانده گردان بود، کسی که باعث شد من به سمت سازمان زندان ها و قوه قضاییه سوق پیدا کنم اما وقتی ایشان زخمی شد فرماندهی نیروها را حاج قاسم بر عهده گرفت.

سلیمانی در خصوص علت خروج خود از سپاه گفت:من آن زمان سوم دبیرستان بودم اما به صورت افتخاری با سپاه همکاری می کردم، به لحاظ سن و سال کم خیلی تابع ضوابط و مقررات نبودم و همین حاج قاسم را عصبانی می کرد.

فاصله سنی من با حاج قاسم تقریباً7 سال است، حاج قاسم خیلی دوست داشت من منضبط باشم چون برادر فرمانده بودم و دیگران از من الگو می گرفتند اما چون سنم طوری بود که دوست نداشتم در چارچوب ضابطه ها قرار بگیرم و درنهایت به خاطر بی نظمی هایی که داشتم ایشان مرا دعوا کرد و من هم که آدم لجبازی بودم ازآنجا بیرون آمدم، بعد آن پاسدار وظیفه شدم اما در اکثر عملیات ها همراه حاج قاسم بودم و در انتهای جنگ هم «پیک فرماندهی» خودش بودم چون پدرم گفته بود اگر شهید می شوید باهم شهید شوید.

برادرش در خصوص روحیات سردار سلیمانی می گوید:

حاج قاسم خیلی وقت نمی کند به خانواده برسد اما بسیار آدم عاطفی است و حتی تا زمانی که نسبت به مسائل زندگی من اطمینان پیدا نکرد مرا رها نکرد، مدام من را کنترل می کرد چون من در سازمان زندان ها کار می کردم و با زندانیان در ارتباط بودم حتی اگر یک موتور می خریدم تا اطمینان پیدا نمی کرد که چگونه آن را تهیه کرده ام راحت نمی شد، شاید به نوعی تمام زندگی اطرافیان ما را زیر نظر داشت تا خدای ناکرده به راه کج و آلوده کشیده نشویم.

برادر این ژنرال ایرانی می گوید که حاج قاسم مسئولیت های زیادی داشت و حتی بعد از جنگ به منطقه شرق کشور آمد و ناامنی هایی را که در آن منطقه بود رفع کرد، الآن هم علی رغم اینکه در نیروی قدس است و بهسختی به زندگی خود می رسد اما توجه اش به اطرافیان کم نشده و به همین جهت هم به لطف خدا خانواده ما حاشیه ای ندارد.

قاسم سلیمانی
فرزندان قاسم سلیمانی

شایعات مطرح شده

سلیمانی در خصوص شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه پسر شهردار تهران داماد حاج قاسم سلیمانی است، گفت:به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد، یکی از دخترهای حاج قاسم ازدواج کرده اما نه با پسر شهردار تهران! شایعه زیاد است، مثلاً یک مدتی می گفتند که عماد داماد خانواده ما است درحالی که این طور نبود، ارتباط عاطفی برقرار بود اما اینکه نسبت سببی یا نسبی داشته باشیم، این گونه نبوده است.

من با حاج قاسم هم باجناق هستم و هم پسر حاج قاسم با دختر من ازدواج کرده که یک ماه پیش هم خدا نوه دوقلوی مشترکی نصیب ما کرد، حاج قاسم دو دختر و پسر دیگر هم دارد که مشغول تحصیل هستند.

جهاد بسیار آدم عاطفی، مهربان و باغیرتی بود و حتی در ایام فوت مادرم تقریباً جهاد در بسیاری از مواقع همراه حاج قاسم بود، برادرم به شدت با محافظ مخالف است و شاید الآن دغدغه فرمانده سپاه هم بیشتر روی حفاظت از ایشان باشد.

علاقه قاسم سلیمانی به فرزندان شهدا

سلیمانی با اشاره به علاقه ویژه حاج قاسم به فرزندان شهدا، می گوید:آن قدر حاج قاسم به بچه های شهدا عشق می ورزد که گاهی بچه های خودش حسودی شان می شود، میزان رابطه ایشان با بچه های شهدا خیلی نزدیک است و برای حاج قاسم فرقی ندارد که فرزند شهید مربوط به کدام جناح است.

شغل پسر قاسم سلیمانی

پسر حاج قاسم که داماد من می شود کار دولتی نمی کند، کار آزاد دارد اما تاجر هم نیست و کارش فروش محصولات کشاورزی در داخل است.

وی معتقد است که روابط خانوادگی و عاطفی در خانواده سلیمانی شدید است، سلیمانی می گوید:حاج قاسم خیلی آدم عاطفی است و تاکسی از نزدیک ایشان را نبیند باورش نمی شود چگونه شخصیتی دارد، ایشان فردی جدی اما بسیار مهربان و عاطفی است.

عضویت در سپاه و جنگ ایران و عراق

وی پس از پیروزی انقلاب، درعین ادامه کار در سازمان آب کرمان، به عضویتِ مجموعهٔ «سپاه افتخاری»، که به وسیلهٔ پدرِ شهید قاضی تأسیس شده بود، درآمد.

سردار سلیمانی بیان می‌کند که به محض بازگشت از مهاباد به ریاست پادگان قدس سپاه در کرمان منصوب می‌شود. با حمله عراق به ایران، سردار سلیمانی چندین گردان از سپاهیان کرمان را آموزش می‌دهد و به جبهه‌های جنوب اعزام می‌کند و کمی بعد، خود در رأس یک گروهان به سوسنگرد اعزام می‌شود تا جلوی پیشروی عراق در جبههٔ مالکیه را بگیرد. سردار سلیمانی در بیشتر عملیات عمدهٔ نظامی دوران جنگ با عراق شرکت کرد.

با پایان یافتن جنگ در ۱۳۶۷، لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند.

سردار سلیمانی به تازگی مورد آشتی نظامی ایران و آمریکا مشروط به پذیرفتن قدرت نظامی ایران در منظقه خاورمیانه را مطرح کرده‌است.[نیازمند منبع]

قاسم سلیمانی یکی از امضا کنندگان نامه تهدیدآمیز فرماندهان سپاه در جریان وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ به محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت ایران بود

جنگ داخلی سوریه

جان مگوایر افسر سابق سیا گفته است نبرد القصیر (۲۰۱۳) ‏(en)‏ که منجر به بازپس‌گیری شهر استراتژیک القصیر توسط ارتش سوریه و نقطهٔ عطفی در جنگ بود، تحت نظارت و فرماندهی سلیمانی بوده است و این نبرد را «یک پیروزی بزرگ» برای او خوانده است.

پس از وقوع یک انفجار مهیب در دمشق که به کشته و زخمی شدن چندین مقام سوری انجامید رسانه‌های جهان گزارش دادند که قاسم سلیمانی نیز در میان کشته‌شدگان قرار دارد و شایعه دخالت ایران در سوریه و کمک به بشار اسد برای سرکوب مخالفان قوت گرفت. چند روز پس از این ادعا قاسم سلیمانی در دیدار مسئولان نظام ایران با رهبر ایران در تهران حضور یافت.

قاسم سلیمانی
مراسم ختم پدر سردار قاسم سلیمانی

تحریم و تهدید به ترور

مقامات وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا وی را متهم به همکاری با نیروهای امنیتی سوریه در جریان اعتراضات در این کشور و سرکوب مخالفان بشار اسد کرده‌است. در پی این اتهام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا وی را تحریم کرده‌است.

پس از تکرار بسیار نام قاسم سلیمانی در رسانه‌های جهان، خبرگزاری فرانسه خبری را منتشر ساخت که از احتمال ترور وی توسط دولت آمریکا پرده بر می‌داشت. بر اساس این خبر جک کین فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا که در نشست استماع کنگره آمریکا حضور داشت با اشاره به طرح ترور مقامات ایرانی به ویژه مقامات ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، گفت: چرا آن‌ها را به قتل نرسانیم؟ آنها قریب به هزار آمریکایی را کشته‌اند، چرا ما عامدانه آنها را ترور نکنیم؟ نمی‌گویم که اقدام نظامی انجام دهیم، من پیشنهاد می‌دهم عملیات محرمانه انجام دهیم. باید فشارهای شدیدی روی آن‌ها اعمال کنیم. همچنین رویل مارک گریچ از کارشناسان مؤسسه به دفاع از دموکراسی اظهار داشت: آنان به اندازه ما دارای منطق نیستند، فکر نمی‌کنم بتوانید بدون به قتل رساندن یکی از آن‌ها، مرعوب‌شان کنید. قاسم سلیمانی خیلی زیاد سفر می‌کند، بروید او را دستگیر کنید یا به قتل برسانید! به گزارش خبرگزاری فرانسه در ادامه این اظهارت برخی از نمایندگان آمریکایی اعلام کردند ما انجام هرگونه اقدامی درباره ایران را دور از ذهن نمی‌دانیم اما از ابراز موافقت با اظهارات جک کین سر باز زدند.

فرماندهی ارتش عراق

پس از یورش پیکارجویان افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳) به شمال عراق و تصرف برخی از شهرهای این کشور از جمله موصل و تکریت و از هم پاشیدن ارتش عراق و ناتوانی نیروهای مسلح این کشور در نبرد با داعش و پس از جدی شدن خطر تصرف بغداد (پایتخت عراق) توسط این گروه تروریستی، روزنامه ساندی تایمز انگلیس، وال‌استریت ژورنال و نیویورک تایمز مدعی شدند ایران فرماندهی ارتش از هم فروپاشیده عراق را برعهده گرفته تا با نیروهای گروه تروریستی داعش مقابله کند. ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، عملیات دفاع از بغداد پایتخت عراق را در مقابل حملات نیروهای گروه تروریستی داعش، فرماندهی می‌کند. یک منبع عراقی مدعی شد: ژنرال سلیمانی با ۶۷ مشاور ارشد خود به عراق سفر کرد و فرماندهی عملیات‌ها را برعهده گرفت و بر استقرار نیروهای عراقی و برنامه‌ریزی برای عملیات، نظارت دارد. تکذیب های مکرر ایران در مورد حضور سپاه پاسداران در عراق، ظاهرا میزان تاثیرگذاری سردار سلیمانی به حدی زیاد است که گزارش‌های بسیاری در مورد نقش مثبت او منتشر می‌شود

نظرات بین اللملل درباره سردار قاسم سلیمانی

نیویورک تایمز در یک گزارشی درباره این فرمانده ایرانی نوشته است که او یک دشمن مورد تنفر ماست ولی کارش قابل تحسین و بدون نقص است.

جان مگوایر فرمانده سازمان سیاه آمریکا گفته است که سردار قاسم سلیمانی قدرتمد ترین مامور مخفی جهان است و هیچکسی اطلاعاتی درباره او نمیتواند پیدا کند.

خبرگزاری فرانسه درباره او گزارشی نوشت و او را ژنرالی مرموز و زیرک خطاب کرد و نوشت بهترین ژنرال یک قرن اخیر دنیا است.

مجله نیوزویک آمریکا در گزارشی کامل عکس این فرمانده ایرانی را روی جلد مجله خود چاپ کرد و نوشت: این ژنرال سلیمانی فرمانده ایرانی است که آمریکا را شکست داده و حالا داعش را زمین گیر کرده است او بچه جنگ است و در جنگ بزرگ شده است و هرکسی نمیتوند حریف او شود. دیوید پترائوس ژنرال ارتش آمریکا گفته است: او همه فنون و تاکتیک های جنگ را میداند و برای ما یک دشمن شایسته است.

تهیه وگردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(6 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  
  • برچسب ها:
  • قاسم سلیمانی
  • سردار قاسم سلیمانی
  • سردار حاج قاسم سلیمانی
  • بیوگرافی قاسم سلیمانی
  • قاسم سلیمانی کیست؟
  • مشخصات قاسم سلیمانی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter